ДЕРЕКТЕР БАЗАСЫН ӨҢДЕУ. Деректер базасын сұрыптау. Деректерді сұрыптау

Раздел Информатика
Класс 8 класс
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Сабақтың тақырыбы: ДЕРЕКТЕР БАЗАСЫН ӨҢДЕУ. Деректер базасын сұрыптау. Деректерді сұрыптау.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: EXCEL КЕСТЕЛІК ПРОЦЕССОРЫНДА ДЕРЕК БАЗАСЫМЕН ЖҰМЫС ІСТЕУ, EXCEL-дегі ДЕРЕК БАЗАСЫ.;ДЕРЕКТЕР БАЗАСЫН ӨҢДЕУ, деректер базасын сұрыптау, деректерді сұрыптау, есеп беруді баспаға шығару туралы білімдерін қалыптастыру;

Тәрбиелілік: жеке жұмыс жасауға, жауапкершілікті сезіне білуге, нәтижеге жетуге ұмтылуға, өзінше ізденімпаздыққа, еңбек етуге және жергілікті ерекшеліктерді, ұлттық ерекшеліктерді, информатика ғылымында болып жатқан әлем деңгейіндегі жетістіктерді ескеретін, оларды күнделікті өмірде қолдануға бағытталған тапсырмалар беру арқылы тәрбиелеу.

Дамытушылық: Оқушылардың есте сақтау және зейіндік қабілеттерін дамыту, пәнге деген қызығушылығын арттыру, әр оқушының үш деңгейлік тапсырмаларды біртіндеп орындауына жағдай жасау арқылы оның қабілетіне сәйкес жеке құзырлылығын дамыту.

Сабақтың түрі: Практикум элементтерінің көмегімен демонстрациялау, баяндау арқылы түсіндіру.

Қолданылатын көрнекті құралдар: компьютер, оқулық, электрондық оқулық, практикум, тақта.

Сабақтың барысы:

  1. Ұйымдастыру кезеңі.

  2. Үйге берілген тапсырманы тексеру

  3. Жаңа тақырыпты түсіндіру

  4. Тапсырмаларды орындау

  5. Үйге тапсырма

Өткен сабақтар бойынша қайталау сұрақтары:

  1. Місrosoft Excel кестелік процессоры дерек базаларымен қандай операциялар орындауға мүмкіндік береді?

  2. Данные - Форма командасын қолданғанда қандай амалдар орындалады?

Оқушыларды 3 топқа бөлу:

Тапсырмалармен таныстыру. Эл оқулық 8 сынып «МБ-ны өңдеу» тақырыбын оқу. Тапсырмаларды өз бетімен орындап шығу

Жолбастаушы парағына жауаптар жазу. Әр топтан 1 оқушы шығып тақырыпты талдау.

Жаңа түсініктер мен іс-әрекеттер тәсілін қалыптастыру

а) Жаңа ұғымдар: Сұрыптау, түйінді өріс, сүзу

ә) Жаңа ұғымның негізін қалыптастыру

1 топ:

Жолбастаушы парағы:

1. Төмендегі сөздердің мағынасын аш: Сұрыптау, түйінді өріс

2. Сұрыптау қандай команданың көмегімен орындалады

3. Тапсырмаларды орындап шығу

Сөздік: Данные - Мәліметтер, Сортировка - Сұрыптау, Фильтр - Сүзгі, Автофильтр - Автосүзгі, Пользовательский автофильтр - Пайдаланушы автосүзгісі, Сортировка диапозона - Сұрыптау ауқымы

2-топ

Жолбастаушы парағы:

  1. Төмендегі сөздің мағынасын аш: Сүзгілеу

  2. Сүзгілеу қандай команданың көмегімен орындалады?

  3. Тапсырмаларды орындап шығу

Сөздік: Данные - Мәліметтер, Сортировка - Сұрыптау, Фильтр - Сүзгі, Автофильтр - Автосүзгі, Пользовательский автофильтр - Пайдаланушы автосүзгісі, Сортировка диапозона - Сұрыптау ауқымы

3-топ.

Жолбастаушы парағы:

  1. Пользовательский автофильтр не үшін керек?

  2. Экранға өрісі бар деректер базасының терезесін шығару қандай команданың көмегімен орындалады?

  3. Тапсырмаларды орындап шығу

Сөздік: Данные - Мәліметтер, Сортировка - Сұрыптау, Фильтр - Сүзгі, Автофильтр - Автосүзгі, Пользовательский автофильтр - Пайдаланушы автосүзгісі, Сортировка диапозона - Сұрыптау

Интерактивті тақтаға орындау:

13.3 тапсырма

«Өзендер» кестесінің деректерін олардың ұзындығының өсуі бойынша сұраптаңдар. Ең ұзын бес өзенді жазыңдар

Ертіс

Есіл

Сырдария

Орал

Нұра

13.4 тапсырма

«Өзендер» кестесінің деректерін су алып жатқан ауданының өсуі бойынша сұрыптаңдар. Ең үлкен бес өзенді жазыңдар

Сырдария

Ертіс

Орал

Торғай

Тобыл

13.13 тапсырма

«Сыныптағы оқушылар тізімі» кестесіндегі тізімді: оқушылар жасының өсуіне және туған жылдары бірдей болса, туған айлары бойынша кескіндеңдер. Қандай кілттер бойынша сұраптағандарыңды және алғашқы үш оқушының аттарын жазыңдар

1-кілт

2-кілт

3-кілт

1-оқушы

2-оқушы

3-оқушы

б) Мұғалімнің проблемалық және ақпараттық сұрақтары:

  1. Критерий батырмасын қай уақытта қолданады?

  2. Сұраптау дегеніміз не?

  3. Қандай өріс түйінді деп аталады?

  4. Пользовательский автофильтр не үшін керек?

  5. Жаңа түсінікті тексеру:

Тест:

  1. Деректер базасындағы тек қажетті жазбаларды ғана шығару ... командасымен жүзеге асырылады
    1. Тізімді ашу
    2. Түйін
    3. Мәліметтер
    4. Сүзгі
    5. Автосүзгі

  2. Деректер базасын сұрыптау - бұл ... операциясы
    1. Жазбалардың бір бөлігін жою;
    2. Жазбалардың жойылған бөлігін сақтау
    3. Жазбаларды берілген ретпен орналастыру
    4. Үлкен ДБ әзірлеу
    5. Жазбаларды еркін ретпен орналастыру

  3. Деректерді сұрыптауды ... командалардың көмегімен жүзеге асыруға болады.
    1.Деректер - сұрыптау
    2. Сұрыптау(сортировка) - Автосүзгі(Автофильтр)
    3. Деректер (Данные) - Диапозон
    4. Деректер(Данные) - Сүзгі (Фильтр)
    5. Сүзгі (Фильтр) - Сұрыптау(сортировка)

  4. Іздеу шарты ... жазылады
    1. Логикалық өрнек түрінде
    2. Есеп-қисап түрінде
    3. кесте түрінде
    4. Өсу ретімен
    5. Әліппи ретімен

  5. Критерий батырмасын қай уақытта қолданады?
    1. Жазбалардың бір бөлігін жою;
    2. ДБ өте үлкен болса
    3. Жазбалардың жойылған бөлігін сақтау
    4. Үлкен ДБ әзірлеу
    5. Жазбаларды еркін ретпен орналастыру


Қолдану. Тақтаға орындау


Деректер базасын сұрыптау

Электрондық кітаптың әртүрлі беттеріндегі «Елдер», «Қазақстандағы сирек кездесетін жануарлар», «Өндірістер», «Сынып тізімі» және «Планеталар» деректер базасын қолдана отырып төмендегі тапсырмаларды орындаңдар:

13.5 тапсырма

«Қазақстанда сирек кездесетін жануарлар» кестесінің деректерін жануарлар аттары бойынша сұраптаңдар (өсуі бойынша) Алғашқы бес жануарды жазыңдар.

Барыс

Бүркіт

Қамыс мысығы

Қасқыр

Қоңыр аю

13.7 тапсырма

«Қазақстанда сирек кездесетін жануарлар» кестесінің деректерін өмір сүру ұзақтығы бойынша сұраптаңдар. Ең ұзақ өмір сүретін бес жануарды жазыңдар.

Қоңыр аю

Барыс

Қасқыр

Тау ешкі

Қамыс мысығы


Деректерді бірнеше кілт бойынша сұрыптау

  • Кестені бөліп алу

  • [Данные - Сортировка] командасын орындау

  • Сұраптау кілтін таңдап алу: 1-кілт (_______ бойынша) сұраптау

2-кілт (содан кейін_______ бойынша) сұраптау

1-кілт (_______ бойынша) сұраптау

13.14 тапсырма

«Сыныптағы оқушылар тізімі» кестесіндегі тізімді: оқушыларды ұлттары бойынша және ұлттары бірдей болса, алдымен ұлдар содан кейін қыз балалар болатындай түрде кескіндеңдер Қандай кілттер бойынша сұраптағандарыңды және алғашқы үш оқушының фамилияларын жазыңдар

1-кілт

2-кілт

3-кілт

1-оқушы

2-оқушы

3-оқушы

Ұлт

По возрастанию

Жынысы

По убыванию

Қазыбаев

Зәкірянов

Мұздыбаев

13.18 тапсырма

«Қазақстанда сирек кездесетін жануарлар» кестесін өмір сүру ұзақтығы бойынша реттеңдер. Егер кейбір жануарлардың өмір сүру ұзақтығы сәйкес келетін болса, онда оларды алфавит бойынша орналастырыңдар. Алғашқы үш жануардың кілттерін жазыңдар

1-кілт

2-кілт

1-жануар

2- жануар

3- жануар

өмір сүру ұзақтығы

По убыванию

Жануар

По возрастанию

Барыс

Қоңыр аю

Қасқыр

Деректерді фильтрлеу

Excel - керекті деректерді, басы артығын алып тастап, таңдап алуға мүмкіндік береді.

  • Деректер (Данные) менюінде Фильтр - Автофильтр командасын таңдап алыңдар

  • Кестенің бірінші жолының әрбір ұяшығында ашылатын тізімді белгілейтін меңзер пайда болады. Егер ашылатын тізімде қандай да бір жолды шертсек, онда тек берілген шарттарға жауап беретін деректер ғана қалады да, басқалардың бәрі жасырынады.

  • Кестені толық күйіне келтіру үшін тізімде «Бәрі» (Все) дегенді таңдап алу керек.

  • Автофильтр жұмысын аяқтау үшін тағы да

Есеп беруді баспаға шығару Файл - Печать командасы арқылы орындалады. Деректер (Данные) менюінде Фильтр командасын таңдап алыңдар

13.23 тапсырма

«Қазақстанда сирек кездесетін жануарлар» кестесінде жыртқыштарды таңдаңдар (ет қоректілерін) Қандай ұяшықта батырманы шерту керек және ашылған тізімде қандай іріктеу критерийін беруіміз керек?

Ұяшық

Іріктеу критерийі

Жазба саны


13.27 тапсырмаДЕРЕКТЕР БАЗАСЫН ӨҢДЕУ. Деректер базасын сұрыптау. Деректерді сұрыптау.

«Өзендер» кестесінде жылдық су ағыны 1000-нан 5000 куб м-ге дейін болатын өзенді анықтаңдар. Қандай шарт қойдыңдар? Диалогтық терезені толтырыңдар

Қанша өзен ................


13.28 тапсырма

«Қазақстанда сирек кездесетін жануарлар» кестесінде өмір сүру ұзақтығы 5 жылдан ұзақ жануарларды сұрыптаңдар

Қанша жануар? ............

Өзіндік жұмыс

Деңгейлік тапсырмалар:

1-деңгей

13.8 тапсырма.

«Планета» кестесін ашыңдар. Деректерді массаларының үлкеюі бойынша сұраптаңдар. Массасы ең үлкен бес планетаны жазыңдар

Күн

Юпитер

Сатурн

Нептун

Уран

13.9 тапсырма

«Елдер» кестесінің деректерін жер көлемінің үлкендігіне қарай сұрыптап жазыңдар. Алғашқы бес елді жазыңдар:

Ресей

Қазақстан

Украина

Франция

Өзбекстан

13.12 тапсырма

Латвия

Эстония

Норвегия

Ресей

Қазақстан

«Елдер» кестесіне «Халқының тығыздығы» бағанын қосыңдар және әрбір ел үшін халық тығыздығын «Халқының саны»/«Жер көлемі» формуласы бойынша есептеп шығарыңдар. Кесте деректерін халық тығыздығының кемуі бойынша сұрыптыңдар. Ең соңындағы бес елді жазыңдар.

2-деңгей

13.13 тапсырма

«Сыныптағы оқушылар тізімі» кестесіндегі тізімді: оқушылар жасының өсуіне және туған жылдары бірдей болса, туған айлары бойынша кескіндеңдер. Қандай кілттер бойынша сұраптағандарыңды және алғашқы үш оқушының аттарын жазыңдар

1-кілт

2-кілт

3-кілт

1-оқушы

2-оқушы

3-оқушы

Туған жылы

По возрастанию

Айы

По возрастанию

Саша

Вадим

Темір

Нұрлан

Алеша

Ольга

13.25 тапсырма

«Сынып тізімі» кестесінде 1991 жылы туған, көздері қоңыр қыздарды іріктеңдер

1-ұяшық

Критерийі

2-ұяшық

Критерийі

3-ұяшық

Критерийі

Жазба саны

Туған жылы

1991

Жынысы

Қыз

Көзінің түсі

Қоңыр

1

3-деңгей

13.30 тапсырма.

«Елдер» кестесінде халқының саны 10 млн-нан 50 млн-ға дейін жететін елдер санын анықтаңдар. Бұл үшін қандай шарт қойдыңдар? Диалогтық терезені толтырыңдарДЕРЕКТЕР БАЗАСЫН ӨҢДЕУ. Деректер базасын сұрыптау. Деректерді сұрыптау.

Қанша ел? ...........


13.33 тапсырма

«Сынып оқушыларының тізімі» кестесінде неше оқушы жазда, күзде, қыста және көктемде туғанын анықтаңдар.

Жазда туған ____________________3

Күзде туған _____________________7

Қыста туған _____________________1

Көктемде туған __________________3

Үйге тапсырма беру.

Оқулық: 12.2-тақырып. ДЕРЕКТЕР БАЗАЛАРЫМЕН

ОРЫНДАЛАТЫН АМАЛДАР. Дерек базаларындағы операциялар. Дерек базасын компьютерде еңдеу технологиясы. (МАЗМҰНДАУ).

Оқушыларды бағалау.


© 2010-2022