- Преподавателю
- Информатика
- Ақпаратты өңдеу 5 сынып
Ақпаратты өңдеу 5 сынып
Раздел | Информатика |
Класс | 5 класс |
Тип | Другие методич. материалы |
Автор | Жылкибаева Ш.Б. |
Дата | 30.01.2016 |
Формат | doc |
Изображения | Есть |
Пәні: Информатика 5- сынып (фак)
Сабақ тақырыбы: Ақпаратты өңдеу
Сабақ мақсаты:
а) білімділік: Ақпаратты өңдеу ұғымын түсіндіру.Оқушыларға ақпарат процесстері туралы мағлұматын кеңейту.
ә) дамытушылық: Ақпарат процесстерін қарастырып,оқушылардың ақпараттық мәдениетін қалыптастыру.
В) тәрбиелік:Оқушылардың логикалық ойлау қабілетін, көңіл бөлуін,есте сақтауын қалыптастыру.
Көрнекі құралдар: Қима карточкалар,сөзжұмбақ,тест
Сабақ түрі: Жаңа сабақ
Сабақ әдісі: Көрсете-баяндап түсіндіру, сатылай кешенді талдау.
Сабақ барысы: І-Ұйымдастыру кезеңі.
1.Оқушыларды түгендеу.
2. Оқу құралдарын даярлау.
3. Орыс ғалымы Ешовтың «Программалау тілі-екінші сауаттылық» сөзін мысалға ала отырып,оқушылардың зейінін сабаққа аудару.
(Оқушылар білімін комьютер құралдары қима суреттерін әр тапсырма соңында тарату арқылы бағаланады)
ІІ-Үй тапсырмасын сұрау
Сатылай кешенді талдау технологиясы бойынша «Ақпарат» ұғымына талдау жасау.
Ақпарат
Анықтама
Ақпарат -қоршаған орта
туралы мәлімет
Қасиеттері
Адам қоршаған ортадан Қабылдау түрлері
сезім мүшелері арқылы Маңызы
қабылдайды
Сипап сезу
Иіс сезу Дәм сезу Есту 1. тиімді. Адам өмірінде алатын орыны
Таңбалы және бейнелі Көру Ақпарат тасушылар ерекше 2. қолайсыз. Адам өміріне
жағымсыз ақпарат.
1.Бейнелі-табиғат көрнекілігі
Дәм,иіс сезу арқылыалынатын ақпарат Сынып тақ-сы,журнал, ауа бөл-і,радио,газет,
кассета,дискет,слайд Қорытынды
Қатынас тілдер 2.Таңбалы-сөйлеу, Ақпарат -адамдардың саналы іс-әрекетінің
жазу түрі қайнар көзі.
Табиғи және жасанды
Өрнектелу жолдары
1.Табиғи тілмен жаз-ы Сөйлеу,музыка,дыбыс,ән
Себебі әр ғылым әр тілде
Сурет,бейнефильм
Таби-т құбылыстары
ІІІ-Жаңа сабақ
Қабылдау, сақтау, өңдеу, тарату,- ақпараттық процесс деп аталады.
Ақпаратты есту, көру, дәм сезу, иіс сезу, сезіну арқылы қабылдайды.
ӨҢДЕУ ДЕП -ақпарат мазмұнын өзгертпей, ұсыну түрін өзгертуді, алынған ақпаратты бір ретке келтіруді айтады.
Адам 1 секунд ішінде ең қарапайым математикалық мысалды өңдеп шығады. Мысалы 575-500. Ал компьютер 1 секунд ішінде ең қиын математикалық есептеулерді орындайды.
Мысалы: 65125*465273546
1-ТАПСЫРМА: Қима карточка тарату.
Карточка арқылы оқушылар жауап береді.
2-ТАПСЫРМА: Кестені толтыру.
Кестедегі мысалдар қандай ақпараттық процестерге жататынын көрсет.
Мысалдар
Жеткізу
сақтау
өңдеу
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Журнал оқу
Күнделікке үй тапсыр- н жазу
Тақтада есеп шығару
Ережелерді жаттау
Телефонмен қоңырау шалу
Кітап сатып алу
Телевизор көру
Музыка тыңдау
Компьютер ойнау
(Оқушыларға тақтадағы кестені дәптерге жаздыру)
3-ТАПСЫРМА: Суреттегі ақпарат атауларын тауып, олардың бастапқы әріптері арқылы мақал құрастыр. (Тақтаға ілінген суреттер бойынша мақал құрастырылады)
1.«Ердің атын еңбек шығарады»
2.« Еріншектің ертеңі таусылмас»
I V - Сабақты қорытындылау.
4-ТАПСЫРМА: Тест сұрақтарына жауап беру.
V-Үйге тапсырма
Ақпаратты өңдеу процесіне мысалдар келтіріп келу.Ақпаратты өңдеу тақырыбына реферат жазу.
V I -Оқушылардың білімін бағалау.
Әр тапсырма сайын таратылып отырған ақпарат құрылғыларын суреттерін санау арқылы оқушылардың білімі бағаланады.