Информатика

  • Компьютер. Компьютердің негізгі құрылғыларының міндеттері және мүмкіндіктері Бағытова Нұргүл Амантайқызы№36 мектеп – гимназиясы Сабақтың тақырыбы: Компьютер.Компьютердің негізгі құрылғыларының міндеттері және мүмкіндіктеріСабақтың мақсаты: Білімділік:Оқушылардың компьютердің негізгі құрылғылары жөнінде білімін ҚалыптастыруДамытушылық: Тақырып бойынша бекіту тапсырмалары арқылы оқушылардың білімін меңгерту, дамыту. Тәрбиелік: Компьютер құрылысын білуге, ұқыптылыққа тәрбиелеу.Сабақтың түрі: дәстүрлі Әдіс-тәсілдері: жұппен жұмыс, сұрақ-жауап, СТО стратегиялары....
  • Ақпарат және ақпараттық үдерістер. Практикалық жұмысСыныбы: 7 б Күні: 30.09.2014ж Мұғалімі: Бағытова Н.А Сабақтың тақырыбы: Ақпарат және ақпараттық үдерістер.Практикалық жұмыс Сабақтың мақсаты: Білімділік: Оқушылардың ақпарат, ақпарат және басқару, информатика ғылымы туралы білімдерін қалыптастыру; Тәрбиелілік: Жан-жақты болуға, өз бетімен жұмыс істеуге тәрбиелеу: Дамытушылық:Оқушылардың есте сақтау және зейіндік қабілеттерін дамыту, пәнге деген қызығушылығын арттыру. Сабақтың түрі: Аралас сабақ Сабақта қолданылатын көрнекті құралдар: компь... Бекіту тапсырмалары: Үйге тапсырма: Тақырыпты қайталау. Мәнжазба жазу.
  • Алгоритм типтері (сызықтық, тармақталу және циклдік алгоритмдер) Анесқызы Айдана №36 мектеп-гимназия Сабақтың тақырыбы: Алгоритм типтері (сызықтық, тармақталу және циклдік алгоритмдер) Мақсаты:Алгоритм типтері (сызықтық, тармақталу және циклдік алгоритмдер) тақырыбын түсіндіре отырып, оқушыларды күнделікті өмірдегі әрбір іс-әрекеттерінің алгоритімін құра білуге үйрету. Білімділік – оқушыларға алгоритмнің типтері туралы жалпы мағлұмат беру. Дамытушылық – Оқушылардың ойлауын, компьютерлік сауаттылығы мен іскерлігін, танымдық қабілетін, логикалық сауаттылы... Сабақ кезеңдері Бөлінген уақыт Мұғалімнің іс - әрекеттері Оқушылардың іс - әрекеттері І.Ұйымдастыру кезеңі. 2 мин Амандасу. Оқушыларды түгендеу. Сабаққа дайындақтарын тексеру. Зейіндерін сабаққа аудару. Сабақтың мақсатымен таныстыру. Орындарынан тұрып, амандасу, сабаққа зейіндерін аудару. ІІ.Үй жұмысын тексеру. 10 мин Сұрақ-жауап. 1. Алгоритм дегеніміз не? 2. Алгоритм тіл дегеніміз не? 3. Программа дегеніміз не? 4. Алгоритм орындаушысы дегеніміз не? 5. Алгоритм тілі дегеніміз не? Жауаптар: 1. Алгоритм дегеніміз – информатиканың іргелі түсініктерінің бірі. 2. Алгоритмдік тіл дегеніміз- алгоритмдерді біріңғай, анық жазуға және оларды орындауға арналған белгілеулер мен ережелер жүйесі. 3. Программа дегеніміз - қандай да бір программалау тілінде жазылған алгоритм компьютерге қажетті командалардың жиынтығы. 4. Алгоритм орындаушысы дегеніміз - құрастырылған алгоритммен басқарға тиісті объект немесе субъект. 5. Алгоритм тілі – бұл алгоритмдер мен оларды орындаудың біртекті жән... ІІІ.Жаңа тақырыпты түсіндіру. 10 мин Алгоритм құрылымына қарай оны келесі типтерге бөлуге болады: Сызықтық алгоритмдер. Сызықтық алгоритм қарапайым командалар тізбегінен тұрады. Әрекеттердің тізбектей орындалуын сипаттайтын алгоритм – сызықтық алгоритм деп аталады. Тармақталу алгоритмі. Күнделікті өмірде алгоритмдер негізінен тармақтарға бөлінеді. Бұл тармақтардың орындалуы шарттың орындалуына байланысты болады. Тармақталу алгоритмінде біріншіден, арифметикалық теңсіздік түрінде берілген 1-ші серия 2-ші серия Шарт? иә жоқ логикалық шарт тексеріледі. Егер шарт орындалса, алгоритм бір тармақ бойынша (1-ші серия) , ал егер орындалмаса, екінші тармақ бойынша (2-ші серия) орындалады. Циклдік алгоритмдер. Көптеген алгоритмдерде белгілі бір әрекеттер бірнеше рет орындалады. Математикада, есеп шығару барысында айнымалы мәні өзгеруіне байланысты бір теңдеудің көмегімен бірнеше рет есептеледі. Алгоритмнің белгілі бір бөлігі бірнеше қайталанатын болса, ондай процессті цикл деп атайды. Қайталанатын бө... IV.Сергіту сәті. 2 мин Қол саусақтарына арналған жаттығулар • Алақанды уқалау. • Қолды қысу • Білезіктен айналдыру Көзге арналған жаттығулар. • Көзді бірнеше рет жыпылықтату. • Көзіңмен ақырын оң жаққа, жоғары, солға, төмен қарай 3-4 рет айналым жаса Жаттығуды орындарында отырып орындау. V. Бекіту. 16 мин. 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Тапсырма №1.Орындаушы шегіртке сандық ось бойымен берілген сан бөліктеріне секіреді. Орындаушы Шегіртке бұйрықтарының жүйесі: оңға 3(3 бірлік кесіндіге оңға секіреді) және солға 2 (2 бірлік кесіндіге солға секіреді). Бастапқы орны 0. Шегірткеге 2 санына жетуге көмектесетін сызықтық алгоритм құр. Тапсырма №2. Төтенше жағдай тудырмау үшін, Судың қайнау алгоритмін дұрыс құру. Алгоритм Судың қайнауы: • Шәйнекке су құю. • Газдың кранын ашу. • Шәйнекті плитаға қою.... Шұңқырды толтыр… Шұңқырды қаз Су сепкішті алып, көшетті отырғыз Күрек пен көшетті ал Көшетті шұңқырға сал. Күрек пен су сепкішті орнына қой Тапсырма№4.Апана жұмыртқа қуыруға көмектес, орындау реттілігін көрсет. Газды жақ Газға табаны қой Жұмыртқа мен майды дайында Табаға майды еріт Жұмыртқаны жар Жұмыртқаның қабықтарын таста Жұмыртқаға тұз сеп Жұмыртқаны 5 минут қуыр. Газды өшір. Тапсырма№5. “Өзеннің жағасында қасқыр, ешкі, капуста және қайықпен тасушы бар екен. Тасушы қасқыр, ешкі, капуста үшеуін, қасқырды ешкімен, ешкіні капустамен жеке қалдырмай отырып өзеннің келесі жағасына көшіруі керек. Мұны қалай жасауға бол... м , , ,, м 6- тапсырма. Ребусты шешіңдер. ГО VI. Үй жұмысы 2 мин Конспект оқу Күнделіктеріне үй тапсырмасын жазып алады. VII. Оқушыларды бағалау. 3 мин. Сабаққа белсенді қатысқан оқушыларды бағалау, бағаларын күнделіктеріне қою. Сабақ аяқталды! Сау болындар! Күнделіктеріне бағаны қойдырады.
  • Қазіргі заманғы дербес компьютердің архитектурасының даму үрдісі (8 сынып)Анесқызы Айдана №36 мектеп-гимназия Сабақтың тақырыбы: Қазіргі заманғы дербес компьютердің архитектурасының даму үрдісі Сабақтың мақсаты: Білімділігі: Дербес компьютерлер, дербес компьютер туралы жалпы мәлімет, дербес компьютерді жіктеу туралы білімдерін қалыптастыру. Дамытушылығы: Оқушының әрбір сабаққа ынтасы мен қабілетін біріктіріп, пәнге деген қызығушылығын арттыру. Тәрбиелігі: Жауапкершілікке баулу, дәлдікке үйрету. Ұлтжандылыққа, жаңа заман талабын игеруге тәрбиелейді. Сабақтың барысы: ...
  • Программалау тілінің синтаксисі (7 сынып)Анесқызы Айдана №36 мектеп-гимназия Сабақтың тақырыбы: Программалау тілінің синтаксисі Сабақтың мақсаты: Білімділігі: Оқушыларға Паскаль программалау тілі және оның негізгі элементтері, Паскаль ортасы туралы толық түсінік беру. Дамытушылығы: Оқушыларды алгоритмнің командаларымен және құрылыммен таныстыра отырып, алгоритм құру дағдыларын қалыптастыру, логикалық ой-өрістерін дамыту; Тәрбиелік: Оқушыларды ұқыптылыққа, жинақылыққа адамгершілікке тәрбиелеу. Сабақта қолданылатын көрнекті құралд...
  • Растрлық бейнелермен жұмыс жасау тәсілдеріКүні: 14.04.2015ж Сыныбы: 7 А Пәні: Информатика Пән мұғалімі: Бағытова Н Тақырыбы: Растрлық бейнелермен жұмыс жасау тәсілдері. Білімділік мақсаты:PAINT графикалық редакторындағы салу құралдары жөнінде алған білімдерін жинақтау. Дамытушылық мақсаты: Оқушыларды осы редакторды толық меңгеруіне көмек бере отырып, сабақ үстінде жылдам, әрі тиянақты жұмыс істеу қабілеттерін дамыту. Тәрбиелік мақсаты:Оқушылардың өткен сабақтан алған білімдерін тиянақтай отырып, адамгершілікке, тапқырлыққа, тәрб... IV – тапсырма.Суретші Суретші суретті қолыңды алмай сал. Сызықтарды салу ретін көрсет. V – тапсырма. Төмендегі жаттауға байланысты сурет құрастыру. Көкөніс Апам базардан келді, Үйге көкөніс әкелді: Картоп, Сәбіз, Капуста, Ас бұршағы, Қызылша, Бәрі сондай тамаша! VI – тапсырма.Түзу сызық құралын пайдаланып, қалыңдығы мен түсі әр түрлі сызықтармен 1 2 3 4 5 сандарын салыңыз. VII– тапсырма.Мысық және күшік. Мысық қатарынан бірнеше күн PAINT графикалық редакторында сурет салды.Ол оны Күшіктің... Суретті сақтау бояу Суретті жылжыту Жаңа құжат ашу Суретті бұру, еңкейту Сурет салу VI. Үй тапсырмасы. 1. §22оқу, 117-120 бет. 2. Paint графикалық редакторының құралдарының қайсысы қандай міндет атқаратынын жатқа айту. VІІ. Бағалау.
  • Рабочая программа по информатикеВ настоящее время введена государственная итоговая аттестация по информатики после окончания 9 классов. Данная программа готовит учеников к аттестации по выбору. Программа охватывает весь курс информатики. Тренирует учеников писать тесты по информатики. Предлагаемый курс дополняет и расширяет знания и практические умения учащихся, полученные при изучении информатики на уровне общего базового образования.Содержание программы направлено на систематизацию и расширение знаний учащихся в области ин...
  • Диаграммаларды құру (8 сынып)Күні: 16.04.2015ж Сыныбы: 8 А Пәні: Информатика Пән мұғалімі: Анесқызы А Сабақтың тақырыбы: Диаграммаларды құру. Сабақтың мақсаты: Бiлiмдiлік: MS Excel - де диаграмма шеберінің көмегімен диаграммалар тұрғызуды және әртүрлі типті диаграммалар құруды үйрету; Дамытушылық: оқушылардың MS Excel программасы мүмкіндіктерін пайдалана отырып диаграмма тұрғызу дағдыларын қалыптастыру, шығармашылық қабілеттерін жетілдіру және олардың компьютерлік сауаттылықтарын дамыту; Тәрбиелiк: оқушыларды адмагерші... Сурет-1. Диаграмма түрін таңдау Сурет-2. Бетте таңдалған түрдің диаграммасы құрылады Диаграмма түрін өзгерту Құрғаннан кейін диаграмма түрін және типін өзгертуге болады. 1. Диаграммалармен жұмыс қосымшасында Түр тобында Диаграмма түрін өзгерту батырмасын басыңыз. 2. Диаграмма түрін өзгерту терезесінде қажетті диаграмма түрін және типін таңдаңыз. Диаграмма макетін таңдау Диаграмма макетін диаграмма элементтерінің орналасуы анықтайды. 1. Диаграммамен жұмыс қосымшасының Диаграмма макеті тобының Қосымша параметрлер батырмасын шертіңіз. 2. Қажетті нұсқаны таңдаңыз. Тапсырмалар: 1. Мәліметтер тізімдемесін толтырып, диаграмма салу. Кестені мәліметтермен толтырамыз. 1. 1 сағ. толем ақысы және Сағат саны ұяшықтарына мән береміз. 2. Еңбекақы (Е2) ұяшығын есептеу үшін, (=)теңдік таңбасын қойып 1 сағ. толем ақысы және Сағат саны ұяшығындағы мәндерді көбейтіп есептейміз. 3. Зейнетақы қоры (F2) ұяшығын есептеу үшін, теңдік таңбасын қойып Еңбекақы ұяшығындағы мәндерді 10% көбейтіп есептейміз. 4. Кірістен ұсталынатын са... 2. Информатика пәнінен сыныптардың тоқсандық бағаларының қорытындысын есептеп, 7 түрлі диаграмма салу. Оқушы саны III тоқсан 2014-2015 оқу жылы Сыныбы 5 4 3 2 5а 12 12 - - - 5ә 12 10 2 - - 5б 12 7 5 - - 5в 11 7 4 - - 5г 10 5 4 1 - 6а 11 8 3 - - 6ә 12 11 1 - - 6б 11 9 2 - - 6в 11 9 2 - - 6г 11 4 5 2 - 7а 10 8 2 - - 7ә 11 10 1 - - 7б 12 1
  • Пособие: Создание электронной книгиКогда-то, “на заре” компьютеризации, было популярным такое название — “безбумажные технологии”. Казалось, вот еще чуть-чуть, и вся информация будет передаваться, читаться и т.д. только в электронном виде — в виде файлов, с которыми можно будет работать на экранах компьютеров. Этого так и не случилось. Но вот книги все увереннее становятся электронными. Молодежь с удовольствием “ломает традиции”, и сегодня в метро гораздо чаще можно увидеть людей, читающих текст с экранов различных электронных ус...
  • Рабочая программа Мультимедиа в современной жизниВ данной разработке представленна рабочая программа мультимедиа в современной жизни.Настоящая программа разработана в соответствии с современными тенденциями развития образования и опирается на ряд нормативных документов: 1. Приказ Минобрнауки РФ 06 октября 2009 г. № 373 Об утверждении и введении в действие федерального государственного образовательного стандарта начального общего образования (зарегистрирован в Минюст России от 22 декабря 2009 г. N 15785). 2. Федеральный компоне...
  • Разработка урока по информатикеУрок по теме Растровая графика по информатике и ИКТ для 8 класса. Основная цель: показать возможности графического редактора Paint для создания плаката в технике коллажа. К уроку прилагается презентация, демонстрирующая плакаты разных лет, а также виды плакатов. Дополнительно к уроку можно сделать папку с изображениями по предложенным темам и разместить её на ученических компьтерах.На уроке используется интерактивная доска для демонстрации презентации. На практическую часть приходится 25-30 ми...
  • Формирование коммуникативных УУД в процессе изучения информатикиВ статье рассматриваются вопросы формирования коммуникативных универсальных учебных действий учащихся на уроках информатики, а также приводятся примеры основных типовых заданий, направленных на формирование коммуникативных универсальных учебных действий средствами учебного предмета информатики. Современная жизнь ставит перед школой задачу формирования личности, готовой к стремительно изменяющемуся информационному миру, к постоянному саморазвитию и самообучению, в том числе и с использованием сов...
  • Урок «Диаграммы в электронных таблицах»Урок информатике и ИКТ (первый курс техникума) Диаграммы в электронных таблицах разработан с учетом использования современных педагогических и информационных технологий, содержит задания для самостоятельной работы, примеры применения диаграмм в повседневной жизни, дополнительные задания. Урок направлен на выработку общих компетенций по использованию информационно – коммуникационных технологий в профессиональной деятельности и организацию собственной деятельности. Дополнительные задания из дем...
  • ПЛАН-КОНСПЕКТ УРОКА по теме: «Работа в текстовом редакторе MS Word »ПЛАН-КОНСПЕКТ УРОКА 1. ФИО (полностью) Козлова Татьяна Сергеевна2. Место работы МОУ СОШ № 42 г. Воркуты3. Должность учитель математики и информатики4. Предмет информатика5. Класс 86. Тема и номер урока в теме Работа с текстовым редактором MS Word , 3 урок в теме7. Базовый учебник Семакин И.Г., Залогова Л.А., Русаков С.В., Шестакова Л.В. Информатика и ИКТ: учебник для 8 класса8. Цель урока: обобщение и практическое применение знаний по редактированию и форматированию текста с использовани...
  • Массивы. Материал к урокам информатикиВ математике принято сходные по характеру величины обозначать одним общим именем, а различать их по индексу. Например, члены какой- либо последовательности можно обозначить следующим образом: Аналогично поступают в Бейсике Массив - это совокупность переменных обозначенных общим именем и различаемых с помощью индексов, которые записываются в круглых скобках после имени массива. DIM - английское слово (дименшн) означает массив, оператор DIM используется для того, чтобы указать общее количест...
  • Ақпарат саны және өлшем бірлігі тақырыбына сабақ жоспарыТақырыбы: Ақпарат саны және өлшем бірлігі Күтілетін нәтиже: Білімдік Жаңа білім •Ақпарат санын, өлшем бірлігін және информативті ақпаратты біледі. •Ақпарат санын анықтау әдістерін таниды. Жаңа түсінік • Мағынасына қарай және ықтималдығына қарай ақпарат санын анықтауды түсінеді. • Информативтілік жайлы қорытынды шығарады. Құзырлылық Қолданым әрекеті •Мағынасына қарай ақпарат санын анықтау әдісі арқылы ақпараттың түсінікті болуы мен саны арасындағы байланысты анықтайды. •Ықтималдығына қарай ақпарат санын анықтау жолын қолданып, мәселені есептеп шығарады. Талдау әрекеті •Ақпарат санын анықтау жолдарын бөлшектеп қарастырады. Шығармашылық әрекет •Информативтілік пен ақпарат санын мөлшерлейтін өлшем бірлігін орнатудың маңызды ұғымдарын тұтастырады. Құндылық Бағамдау әрекеті •Мағынасына қарай және ықтималдығына қарай ақпарат санын анықтау әдістері арасындағы айырмашылықты түсінеді. •Өлшем бірліктерінің көп болуының маңыздылығын ерекшелейді. Сабақ құрылымы (45 мин): І. Ақпарат алмасу (13 мин.). ІІ. Алғашқы бекіту (4 мин.). ІІІ. Құзырлылық қалыптастыру (14 мин.). ІV. Шығармашылық қалыптастыру (10 мин.). V. Бағамдау - бағалау (4 мин.). Сабақ типі: Сабақта жаңа білімді игеру Оқыту әдісі: Түсіндірмелі - иллюстративтік, репродуктивті, топтық Мұғалім іс - әрекетінің тәсілі:
  • Символдық жолдар (9 сынып)Күні: 13.01.2015ж Сыныбы: 9 а,ә,б Пәні: Информатика Пән мұғалімі: Анесқызы А Сабақтың тақырыбы: Символдық жолдар Мақсаты: 1. Символдармен, мәтінмен атқарылатын жұмыстар туралы жалпы түсінік береді, программалауда Паскаль оперторларын тиімді қолдану дағдысын қалыптастырады. 2. Программаны ықшам, сапалы жазу дағдысын дамытады. 3. Программа мәтінін, нәтижелерін экранға шығару интерфейісіне эстетикалық талап қоя біледі. Көрнекілігі: Сабақ жоспарын экранда проекциялау, презентация, компьютер. Өтілу әдісі: Теориялық сабақ. Ұйымдастыру. 4 мин Оқушыларды түгелдеу, журнал толтыру, оқушылардың дәптерлерін, оқулықтарын қарап шығу. Сынып, тақта, парта тазалығын қарап шығу, қажет болса ескертулер жасау. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Проблеманы айқындау кезеңі: 10 мин Қысқаша сұрақ-жауап. (1-2 ұп) · Әзір-қайталау операторы не үшін қолданылады? · Дейі- қайталау операторы қалай орындалады? · ... 1. Символдық және мәтіндік ақпараттардың типтері. 1, ., 0 а, б - символдар 01 рррр мектеп ... – сөздер Паскалда символдар тізбегін жол /литер/ /строка/ дейді. Сөздермен, символдармен жұмыс істейтін шамаларды жолдық немесе литерлік шамалар д.а. Паскалда жеке таңбаның типі CHAR деп аталды. Ал, жолдың типі STRING д.а. chr(x) – x коды бойынша таңбаны анықтайды. Char – айнымалының мәні жеке символ болатынын білдіретін тип, String - айнымалының мәні сөз/сөйлем екенін білдіретін тип, мәнд... Компьютердегі барлық таңбаны коды б/шы басып шығаратын программа жазыңыз: ord(sh) – sh таңбасының ASC кодын анықтайды. Program kody; Var i:integer; Begin I:=0; Repeat Writeln(I,’ ‘,chr(i)); I:=i+1; Until i>255; End. program kody2; var tanba:char; label 10,20,30; begin 10:Write(‘таңба енгізіңіз ‘); Read(tanba); If tanba=’0’ then goto 20; Writeln(tanba,’ ‘,ord(tanba)); goto 10; 20:End. 2. Символдармен жұмыста жиі қолданылатын стандартты функциялар. Атауы Процедура немесе функция Шаманың типі әрекеті Chr(x) функция x - integer Х санын сиволға түрлендіреді Odd(x) функция x - integer =True,егер х -тақ, =False х -жұп болса Inc(x) процедура x - реттік X-ті 1-ге арттырады Dec(x) процедура x - реттік X-ті 1-ге кемітеді Inc(x,n) процедура x - реттік, n - бүтін X-ті n-ге арттырады Dec(x,n) процедура x - реттік, n - бүтін X-ті n-ге кемітеді Random(x) функция x - integer 0 мен x-1 аралғынан кездейсоқ сан табады Random функция (0..1) аралғынан кездейсоқ сан табады 3. Мәтінмен /сөз-сөйлем/ жұмыста жиі қолданылатын функциялармен процедуралар. Атауы Процедура немесе функция Шаманың типі әрекеті Length(s) функция s - string S –жолының ұзындығын анықтайды. /Қанша әріп бар?/ Copy(st,poz,n) функция st – string poz,n-integer St-сөзінің poz-нөмірінен бастап қатар тұрған n-символды көшіріп алады Delete(st,poz,n) процедура St-сөзінің poz-нөмірінен бастап қатар тұрған n-символды өшіреді Insert(s1,s2,n) процедура s1,s2,- string, n - integer S1-сөзін s2-cөзіне n-нөмірінен бастап тіркеп жазады Pos(s1,s2) функция S1, s2- string s1 кіші сөзі s2-ұзын сөздің ішінде барма/жоқпа, соны анықтайды (егер жоқ болса нәтиже 0) Str(i,s) процедура s- string, i- integer, і санын симол типіне өңдеп, нәтижесін s мәні ретінде жазады Val(s,і,code) процедура s - string, і - integer, real code - integer Сөз ретінде берілген s санын бүтін н/е нақты санға ауыстырып, нәтижені i-дың мәні ретінде жазады. Қате жоқ болса code=0 UpCase(c) функция c - char Латынның кіші әріптерін бас әріпке ауыстырады Chr(i) i- integer ісанына сәйкес смиволды /әріпті ASC-код/ береді. Ord(s) s-chr S символының бүтін сан түріндегі водын береді Проблеманың шешімін қолдану: Инсерт кестесін толтыру. 10 мин ТАПСЫРМА: А) Берілген сөзде қанша а әрібі бар екенін анықтайтын программа жазыңыз. program a_sanau; uses crt; var i,n,k: integer; s: string; begin write(tanbalar tizbegin engiz, ); read(s); n:=length(s); k:=0; for i:=1 to n do if (s[i]=а) or (s[i]=a) then k:=k+1; writeln(sozdegi kichi a-lar sany - ,k); end. С) Оқулықтағы 121 беттегі 14 жаттығу; /нұсқау: 0 мен 9 арасындағы сандардың АSC-кодтары 47- 59 аралығында жатады/. program sanemes; var i,n:integer; s:string; begin write(tanbalar tizbegin engiz, ); read(s); n:=length(s); for i:=1 to n do if ((ord(s[i]))>47) and ((ord(s[i]))<59) then writeln(s[i], ,san) else writeln(s[i], ,san emes); readln; end. Бағалау Үйге тапсырма: Кіші латын әріпімен енгізілген жолды, үлкен латын әріптеріне ауыстыру программасын құрыңыз. Program austir: Var s:string: k:byte: begin readln(s): for k:=l to length (s) do s[K]: =Upcase (s[k]); writeln(s): end.
  • Программа базисного учебного (образовательного) плана учитывает особенности, образовательные потребности и интересы учащихся. Организация занятий по направлениям раздела Внеурочная деятельность является неотъемлемой частью образовательного процесса в школ Сабақ барысы 1)Ұйымдастыру кезеңі (2 мин): а) оқушылар тізімі; ә) кабинет жағдайы; б) сабақ барысымен таныстыру. 2)Жаңа тақырыпқа кіріспе.(3-5 мин) 3)Жаңа тақырыпты түсіндіру(3-5 мин) Информатика ғылымында алгоритм түсінігі ақпарат түсінігі сияқты негізгі ұғымдардың бірі болып табылады. Алгоритм деп берілген есептің шығару жолын реттелген амалдар тізбегі түріне келтіруді айтамыз. Кез келген есептің шешу кезеңін қарапайым амалдар тізбегіне бөлектеуге болады. Алгори... Атауы Блок-схема түрі Негізгі әрекеттері Процесс Математикалық өрнектерді есептеу Таңдау Шартқа сәйкес есептеу жолын таңдау Модификация Циклдің басы (қайталау) Енгізу және шығару Берілгендерді енгізу және шығару Басы, соңы Алгоритмнің басы және соңы Қосалқы программа Қосалқы программа шақыру 4) Жаңа тақырыпты бекіту (20-25 мин) Тапсырмалар мен сұрақтар: 1. Алгоритм қасиеттері? 2. Алгоритмнің формальды орындалуы дегеніміз не? 3. Алгоритмді жазу тәсілдері? 4. Блок-схема дегеніміз не? 5. Қандай блок-схема түрлерін білесіңдер? 6. Блок-схема құру үшін қандай ережелерді білесің? Тапсырма . Жұмыс дәптеріңе орында. x – тің кез келген мәні үшін у = (ах3 + b) / (cx3– d) функциясының блок –схемасын құр. 5)Сабақты қорытындылау және бағалау Оқушыларға алгоритм ұ...
  • Итоговая работа в PowerPointСоздание презентаций - всегда увлекательный этап в изучении информатики. На эту тему отводится достаточно много времени, растянутое через года. К 8 классу мои ребята владеют программой PowerPoint на отличном уровне. Я задалась вопросом - как проконтролировать усвоение или даже просто повторить изученное по этой теме за все предшествующие годы. Поэтому возникла идея создать итоговую работу, в которой ребята еще раз повторят основные действия в программе: создание слайдов, работа с фоном на разном...
  • Технологическая карта урока по темеМетодическая разработка урока по информатике по теме: Кодирование и обработка звуковой информации Автор: Емельянова В.В., учитель информатики и ИКТ МБОУ Гимназия №24 Междуреченского ГО, Кемеровской области Предмет Информатика Учебная программа: Угринович Н.Д. Информатика и ИКТ. 8-11классы: методическое пособие /Н.Д. Угринович.-М.БИНОМ. Лаборатория знаний, 2010.-187с.:ил.Учебно-методическое обеспечение урока: учебник (Угринович Н,Д.. Информатика и ИКТ , 9 класс, БИНОМ, Лаборатория знаний...
  • Технологическая карта урока по информатикеКласс 5 Создание презентации в программе PowerPoint по теме: Школьная форма Тема Проект Школьная форма. Цели урока: Предметные: Научиться создавать слайд-шоу Метапредметные: Использование коммуникационных технологий в учебной деятельности и повседневной жизни Личностные: Смыслообразование – мотивация учебной деятельности. Применение умений и навыков в программе Power Point. Развить интерес к поисковой работе формировать компетентность в сфере самостоятельной познавательной деятельности За...
  • Технологическая карта урока по информатикеТехнологическая карта урока по информатике. Данная технологическая карта разработана по требованиям ФГОС. Это карта урока по теме Разработка презентаций в среде Power Point. Тема Проект Школьная форма. Цели урока: Предметные: Научиться создавать слайд-шоу Метапредметные: Использование коммуникационных технологий в учебной деятельности и повседневной жизни Личностные: Смыслообразование – мотивация учебной деятельности. Компьютерные презентации являются одним из типов мультимедийных проектов...
  • Интересный урок Святой ВалентинДень Святого Валентина всегда ребятам интересен. Однако в нашем государстве этот праздник не поставлен в статус праздника, поэтому в школах кто как отмечает этот день. Я предагаю на уроке информатики в этот день или в день, предшествующий ему, провести практическую работу по созданию календаря в программе Word. Вообще у меня имеется еще две разработки, подобные этой: на День мира и к 23 февраля. Практическая работа учит учащихся работать с разметкой страницы, форматированием картинок, изменением...
  • Сайт для молодежной организации СПбМОО_СКИФСайт создан на языке HTML с помощью редактора DREAMWEAVER.Разработка сайта осуществлена для Санкт-Петербургской молодежной общественной организации спортивного туризма и экстремальных видов спорта СКИФ. На сайте представлены разделы, отражающие многогранную деятельность клуба: дефтельность детского клуба Скиф, ежегодные проекты, походы, галерея фотографий, коллекция видео, организация мероприятий, статьи туристско-краеведческой и педагогической тематики, изготовление наградной атрибутики. В ...11
  • Урок: Редактирование графических изображенийЗадачи урока: образовательные развивающие воспитательные 1. Вспомнить, что такое редактирование. 2.Узнать о приемах редактирования изображений. 3.Научиться выполнять редактирование изображений с помощью графического редактора. 1.Развивать умения анализировать, обобщать; 2. Развивать интерес к предмету; 3. Развивать логическое мышление, развитие композиционного мышления, художественного вкуса, графического умения. 1. развивать познавательный интерес; 2. воспитывать коммуникативную культуру; 3. воспитание уважительного отношения к людям разных про... Место урока в системе уроков Основные понятия и термины темы Компьютерная графика, графический редактор, графический фрагмент Межпредметные связи (с указанием тем в смежных предметах) связь информатики с изобразительным искусством, литература Ресурсы урока (программное обеспечение, дидактические, технические средства, демонстрационное оборудование и материалы) Литература: 1. Босова Л. Л., Босова А.Ю. Информатика-5, М: Бином. Лаборатория знаний, 2013. 2. Босова Л.Л. Босова А.Л. Уроки информатики в 5-7 классах: методическое пособие, М: Бином. Лаборатория знаний, 2008. (http://metodist.lbz.ru/authors/informatika/3/files/mp-5kl-fgos.pdf) Дидактические материалы: Презентация Редактирование графических изображений.. Практическая работа №13 Оборудование Компьютеры учащихся, компьютер учителя, экран, проектор. Технологии, формы, методы и приёмы организации деятельности учителя и обучающихся Форма работы: Фронтальная, групповая, индивидуальная, самостоятельная Методы: Объяснительно - иллюстративный, словесный (беседа), практическая работа Технология: личностно ориентированного обучения, игровая, групповая, ИКТ, здоровьесберегающая.
  • Создаем пингвина в InkscapeВекторная графика в курсе информатики имеет важное значение. Чаще всего используют программы Word, Power Point, Компас, Correl Draw, а я на уроках использую программу Inkscape. Создают ребята в итоге такие замечательные рисунки. У меня есть целая подборка таких работ. Могу поделиться, по ним сейчас обучается в работе молодой педагог, у которого я наставник. В этой работе предлагаю практическую работу по созданию Пингвина. Данная разработка в Итернете есть, я ее немного отредактировала, подкоррек...
  • Итоговая работа в WordНа изучение текстового редактора на уроках отводится много времени и оно растянуто на несколько лет. С нарастающим эффектом учащиеся изучают текстовый редактор Word и порой приходишь к мысли о проведении итоговой работы, в которой бы учаещиеся еще раз повторили основные действия: работа с форматированием шрифта, с разметкой страницы, границы страницы, поля, ориентация, заливка, работа со списками, их замена, вставка колонок, работа со стастистикой в Word переводом текста на другой язык, отличны...
  • Урок информатики на тему Растровая и векторная графика» Тема урока: Растровая и векторная графика Тип урока: освоение и закрепление нового материала Вид урока: теоретическая и практическая самостоятельная работа Метод обучения: частично-поисковый, эвристический Формы работы: фронтальная, индивидуальная, работа в парах Цели урока: Образовательные: ü Учащиеся должны овладеть новыми знаниями о возможностях растровой и векторной компьютерной графики, понять различия растрового и векторного способов представления графической информации. ü ...
  • Методическая разработка Тема: «Парфюмерно-косметические товары» Форма: занятие-конкурсМинистерство образования, науки и молодёжи Республики КрымГосударственное Бюджетное профессионально образовательное учреждение Республики КрымКрымский колледж общественного питания и торговли Методическая разработкаТема: Парфюмерно- косметические товарыФорма: занятие-конкурсВид занятия: семинарское занятиеМДК. 01. 01 Основы управления ассортиментом товаровспециальность 38.02.50 Товароведение и экспертиза качества потребительских товаровПреподаватель: Серая О.П. ...
  • Как с помощью iSpring оформить текст с прокруткой на слайде?Нестеренко Олеся Викторовна Учитель математики и информатики МАОУ СОШ №45 г. Калининграда Как с помощью iSpring оформить текст с прокруткой на слайде? iSpring - инструмент для создания электронных курсов в формате Flash на базе PowerPoint, готовых к публикации в Системы Дистанционного Обучения. Интегрированное приложение для создания тестов iSpring QuizMaker позволяет дополнить электронный курс интерактивными тестами и опросами. iSpring QuizMaker предоставляет различных типов вопросов, позволя...
© 2010-2018