зат мөлшері поурочный план (8 класс)

Раздел Химия
Класс 8 класс
Тип Тесты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Новопокровка орта мектебі химия пәнінің мұғалімі Бажекенова Динара Мауткановна


Күні

20.11

Сыныбы

8

Сабақтың тақырыбы

Д.И.Менделеевтің периодтық заңы.

Мақсаты

Д.И.Менделеевтің периодтық заңытуралы алған білімдерді топпен, жұппен талқылап түсіну, білімдерін қалыптастыру


Күтілетін нәтижелері

оқушылар Д.И.Менделеевтің периодтық заңы туралы біледі,өз ойларын жинақтай алады,білімдерін жүйелейді,жетілдіреді,есеп шығару арқылы логикалық қабілетін дамытады,өз бетінше ізденеді.

Деңгейлік тапсырмаларды орындай алады

Сілтемелер

Д.И.Менделеевтің периодтық жүйесі,оқулық, мұғалімдерге арналған нұсқаулық,плакат,маркер,презентациялар, стикерлер,АКТ,өрмекші әдісі

Сабақтың барысы


Сабақ кезеңдері

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Кіріспе























Тұсаукесер


Ұйымдастыру.

Амандасу.

Сергіу сәті

Топқа бөлу «Элементтер» бойынша

Мұғалім оқушыларды топқа бөлуді ұйымдастырады.



Үй тапсырмасы:

«Өрмекші әдісі» арқылы Атомның құрамы және құрылысы.Химиялық элементтердің жіктелуі тақырыбын қорытындылау.

Сөзжұмбақ арқылы сабақтың тақырыбын ашу.

Сөзжұмбақты келесі тақырыппен байланыстырып, жаңа сабақты бастаймын.


М

е

т

а

л

д

а

р



г

а

л

о

г

Е

н





с

ы

Н

а

п




а

р

т

а

Д

ы


х

а

л

ь

к

о

г

Е

н





с

і

Л

т

і

л

і

к




Е

к

і





Е

к

і

ж

а

қ

т

ы



В

а

л

е

н

т

т

і

л

і

к



1.Созылғыш, серпімді, металдық жылтыры бар, электр тогы мен жылуды жақсы өткізетін қатты заттарды қалай атаймыз?

2.Бейметалдар арасындағы ұқсас топтардың бірі, тұз туғызушы деген мағынаны білдіретін топ?

3.Сұйық металл?

4.Элементтердің атомдық массаларының артуына байланысты заттардың тығыздығы, балқу температуралары қалай өзгереді?

5.VI валенттілік көрсететін оксидтер түзе алатын элементтер орналасқан топты қалай атаймыз?

6.Li,Na,K,Rb,Cs қасиеттері ұқсас металдар. Оларды қалай атаймыз?

7.Галогендер жай зат күйінде неше атомнан тұрады?

8.Екідайлы элементтердің оксидтері мен гидроксидтері қандай қасиет көрсетеді?

9.Химиялық элемент атомдарының басқа химиялық элементтер атомдарының белгілі бір санын қосып алу қабілеті?

Жаттығу арқылы бойларын шынықтырып, сабаққа кіріседі.

Оқушылар бірдей элементтердің жіктелуі бойынша бір топқа бірігу.

Жіпті пайдалана отырып, оқушылар алған білімдерін еске түсіреді



Оқушылар өздеріне берілген сұраққа 2 минут ішінде жауап береді.

Негізгі бөлім

Менделеевтің периодтық заңы, периодтық заң - атом ядросы зарядтарының артуына байланысты химиялық элементтер қасиеттерінің периодты өзгеретінін тұжырымдайтын табиғаттың негізгі заңы. Бұл заңды 1869 ж. Дмитрий Менделеев ашты. Ол оның толық тұжырымдамасын 1871 ж. жариялады.

Реттік нөмері өскен сайын ядро заряды артады, металдық қасиеті кемиді, бейметалдық қасиеті артады.(ІІ период Li-Ne)

Жоғарыдан төменге қарай металдық қасиеті артады, бейметалдық қасиеті кемиді

зат мөлшері поурочный план (8 класс)

зат мөлшері поурочный план (8 класс)

зат мөлшері поурочный план (8 класс)













Топтар оқулық, ресурс, көрсетілген үлгілер арқылы алынған мәліметтерін жинақтап тапсырманы орындайды.

Құрып болғаннан кейін басқа топ алдында қорғайды.











Дәптерге реакция теңдеулерін жазады.

Қорытынды





Сабақ соңындағы рефлексия

зат мөлшері поурочный план (8 класс)

Төрт жол шумақ өлең

Сабақты қалай меңгергендері туралы рефлексия жасайды.Оқушы постер қорғағанда

«екі жұлдыз, бір ұсыныс» айту арқылы өзара бағалайды

Келесі оқылым

§52.№5

Өскелең ұрпаққа сапалы да,саналы білім беру,заман талабына сай жаңа әдістерді қолданып,алған білімдерін өмірде өздерінің қажеттілігіне пайдалануға тәрбиелеу.

Тәжірибемді іске асыру үшін:диалог арқылы оқушылардың қызығушылығын арттыру,бір-бірін оқыту,оқуға деген қабілеттерін дамытуды дағдыландыруым керек деген мақсатпен бастадым.

Менің әр сабағым диалогтан құрылады,себебі химия пәні болғандықтан оқушылардың элементтерді атап айтуына ,сөйлеуіне мән беремін.Топтық жұмыс арқылы «оқушы мен оқушы », «оқушы мен мұғалім»арасындағы диалогты тиімді ұйымдастыру арқылы қол жеткізе алдым.Нәтижесінде мен таң қалдым.Мен күткеннен де оқушылар артық әсер алды.Өз ойларын жарыса айтып,пікірталас тудыра алды.Жаңа сабақты өз беттерімен тез меңгеріп алды. Сабақта үнсіз оқушыларда сөйлеп,постер жұмыс жасау барысында сөйлемеседе,ойларын анық айтты.

Жаңа тақырыпқа өзгеріс енгізу барысында «АКТ»-ны пайдаланып химиялық реакция теңдеулерін дәптерлеріне жазғыздым.Мен осы амалды пайдалану мақсатым,оқушылар өз бетінше есептерді шығарады, бір-бірімен қарым-қатынасқа түседі,сөйлеу мәнері машықталып,есте сақтау қабілеттері қалыптасады. Келесі қадам- Қолдану. Топ ішіндегі жұптарға екі сөйлемнен беріліп, сұрақтарды құрастырып, егжей-тегжей талдайды. «Диалог барысында оқушылар (сонымен қатар олардың мұғалімдері де) келісілген нәтижеге жету үшін күш-жігерін жұмсайтын және Мерсер (2000) сипаттағандай, білімді бірлесіп алуда немесе «пікір алмасу» барысында тең құқылы серіктестер болып табылады

Балалармен кері байланыс орнаттым, стикерлерге сабақ туралы ойларының жазуын сұрадым. Балалар стикерлерді смайлик тұстарына жапсырды.



© 2010-2022