- Преподавателю
- Химия
- Қысқа мерзімді жоспар: Электролиттік диссоциациялану тұрғысынан қышқылдардың химиялық қасиеттері
Қысқа мерзімді жоспар: Электролиттік диссоциациялану тұрғысынан қышқылдардың химиялық қасиеттері
Раздел | Химия |
Класс | - |
Тип | Рабочие программы |
Автор | Тауекелова С.Р. |
Дата | 08.03.2015 |
Формат | doc |
Изображения | Нет |
1/11 сабақ жоспары
Пән мұғалімі: Тауекелова С.Р.
Күні: 09.10.2013
Уақыты:
Сыныбы: 9 «А»
Пәні: Химия
Тақырыбы: Электролиттік диссоциациялану тұрғысынан қышқылдардың химиялық қасиеттері
Мақсаты: электролиттік диссоциация тұрғысынан қышқылдардың химиялық қасиеттерін тереңдету және иондық реакция теңдеуін құру дағдысын жетілдіру
Міндеттері:
- қышқылдардың оксидтермен, негіздермен және ерімтал тұздармен әрекеттесу реакцияларының толық және қысқартылған иондық теңдеулерін жазу дағдысын қалыптастыру;
- қышқылдар жөнінде нақты химиялық білім қалыптастыру және оны өмірде қолдана білу;
- алған білімді талдау, жинақтау, салыстыру бойынша логикалық ойларын дамыту
Қолданылған модульдер: « Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер», «Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету», «Оқыту мен оқуда АКТ-ны пайдалану», «Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау», «Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу», «Талантты және дарынды балаларды оқыту», «Оқытуды басқару және көшбасшылық»
Әдіс-тәсілдер: «Ыстық алақан», «Алтын ереже», «Миға шабуыл», «Кластер», «Жигсо», «Қосу, алу, қызықты», «Даналық ағашы»
Уақыты
Жоспар мазмұны
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Бағалау
Ресурстар:
10 минут
І. Кіріспе
Психологиялық ахуал
«Ыстық алақан» Мақсаты: сыныпта жағымды қарым-қатынас орнату
Топқа бөлу.
Мақсаты: ынтымақтастық қарым-қатынас орнату
Оқушылармен сәдемдесіп, көңіл-күйлерін сұрап, біріне-бірі лебіздерін «ыстық алақан» арқылы жеткізулерін сұраймын
Оқушыларды үлестірме қағаздар арқылы үш топқа бөлемін.
І-топ: Электролиттер
ІІ-топ: Бейэлектролиттер
ІІІ-топ: Иондар
Оқушылар бір-біріне жылы лебіздерін білдіреді..
Оқушылар топ аттары жазылған үлестірме қағаздарды алып, 3 топқа бөлінеді.
Оқушылар өз ұсыныстарын білдіреді, бір-бірінің пікіріне сыйластықпен қарайды, «Алтын ереже» құрады.
Ауызша: «Жақсы»
АКТ
«Алтын ереже», Үлестірме қағаздар,
Маркерлер, интерактивті тақта
8 минут
ІІ. Тұсаукесер
«Миға шабуыл»
Мақсаты: ой қозғау
Интерактивті тақтадан қышқылдар тураллы бейнеролик көрсетіледі.
Мұғалім: Электролиттік теория тұрғысынан қышқылдарға қандай анықтама берер едіңдер?
Оқушылар бейнероликті көріп болған соң әр топтың идеялары тыңдалады.
Ауызша бағалау:
«Жарайсыңдар!»
АКТ(компьютер)
Сабақтың тақырыбы мен мақсаты таныстырылады.
Оқушылар сабаққа өз мақсаттарын қояды.
АКТ
20 минут
ІІІ. Негізгі бөлім «Кластер» стратегиясы
Мақсаты: оқушыларды сыни ойлауға баулу, ынтымақтастық қарым-қатынас орнату
«Жигсо-1»
Мақсаты: бірлескен оқу ортасында оқушылардың белсенділігін бақылау
А) Оқушыларға флипчартқа қышқылдар туралы ойларын кластер арқылы топтастыру жөнінде тапсырма беріледі.
Әр топ оқушыларына 1,2,3,4 нөмір беріп «жұмыс тобына» отырғызылады. Мәтінді тиісінше 4 бөлікке бөліп оқушыларға таратылады.
Оқушылар өз ойларын айтып, одан соң қышқылдар сөзін шеңберге алып, ойларын топтастырады.
1-лер І топ
2-лер ІІ топ
3-тер ІІІ топ
4-тер IV топқа отырады.
Жұмыс тобындағы оқыған мәтінді үй тобына келіп, өз бөліктері бойынша жалпы талқылауға салады, шешім табу үшін топқа сұрақ қояды.
Түсті стакандар арқылы топтарды бағалау
Бағалау:
«Қосу, алу, қызықты»
Үлестірме материалдары, реактивтер, лакмус қағазы, флипчарт, маркер.
5 минут
ІV. Қорытынды
Рефлексия: «Қосу, алу, қызықты»
Мақсаты:
Оқушыларға рефлексия жасату
Мұғалім өз пікірін қосады.
Әр топ тан оқушылар өз ойларын айтып, пікірлерін ортаға салады
2 минут
«Даналық ағашы»
Мақсаты:
Оқушылар «Даналық ағашына»
өз деңгейлерін көрсетеді.
«Даналық ағашы» кестесі