Откырытый урок Қышқылдар

Раздел Химия
Класс 8 класс
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Сабақтың тақырыбы: Қышқылдар

Мақсаты: 1.Білімділік : Қышқылдардың формуласын құрастыруға және оларды атауға уйрету , физикалық және химиялық қасиеттерін сипаттайтын химиялық реакция теңдеулерін жаза білуге баулу.

Дамытушылық : Жаңа сабақпен өткен тақырыптарды ұштастыра отырып , оқушылардың білімдерін одан әрі дамыту және өз беттерімен жұмыс істеу қабілеттерін , дағдыларын қалыптастыру . Ойлау , есте сақтау қабілеттерін дамыту.

Тәрбиелік: Ұқыптылыққа, уақытты үнемдей білуге , қоршаған ортаны қорғауға тәрбиелеу.

Пән аралық байланыс : Биология ,Экология

Сабақтың түрі :Аралас сабақ

Сабақтың әдісі:Сұрақ -жауап, зерттеу әдісі

Сабақтың көрнекілігі :интерактивті тақта, қышқылдар формулалары, электронды оқулық

Сабақтың барысы: Ұйымдастыру.

Психологиялық тренинг: көздерімізді жұмып, кемпірқосақтың үстінде отырғанымызда жылы жаңбыр жауып кеткенін елестетейік , 3рет таза ауа жұтып ,көзімізді ашайық , енді жақсы көңіл-күймен жұмысқа кірісейік .

  1. Ой-шақыру . Сұрақ -жауап әдісі : Ауа қандай газдар қоспасы

Сутекке сипаттама бер ,сутек қайда кездеседі , сутекті алу

  1. Мағынаны тану: күнделікті өмірде кездесетін қышқылдар туралы

Таныстыру : Оқулықпен жұмыс 91-беттегі 10-кесте қышқылдарды ата . Қышқылдар құрылысының ұқсастығы , металдармен әрекеттескенде сутектің орнын басады, сутекпен байланысқан атомдар тобы, жіктелуі.

Дәм тату . Неге қышқылдар деп аталады , себебі қышқылдық дәмдері болады.

Тәжірибе . Электронды оқулықпен жұмыс.

Қорытындылау :Берілген заттардың ішінен қышқылдарды теріп жаз.

Пиза тапсырмасы : иттің мысықты тістілеп , желкесінен

лақтырып, ойнап жүрнін көрдіңдерме, неге тістелейді , неге өш.

Жауабы: Мысық денесінен бөлінген майларды тістеу арқылы , ит ауыз қуысындағы қышқылды тазартып , құныс, мешел ауруларын болдырмайды.

Тапсырма : Құмырсқа илеуіне құстар неге шомылады

Жауап : Құстар мазасынданып ауырады , жүндері түсіп , қызылшақа терісі қалады ,ол қышып ашытып ауыртады , шипа іздеп , құмырсқа илеуіне шомылады ,құстардың денесіне шипа болатын қандай зат -құмырсқа қышқылы .

Тапсырма : Орманда емдейтін дәрігерлер бар , сонда орман дәрігері кім

Рет саны

Орман дәрігері кім

Иә немесе Жоқ

1

Доктор Айболит

Иә, Жоқ

2

Ветеренарлық дәрігер

Иә, Жоқ

3

Хинин ағашы

Иә, Жоқ

4

Арша ағашы

Иә, Жоқ


Тапсырма: Қышқылдар алуан түрлі екенін білдік. Олардың құрамына қарап әртүрлі реттелікпен жіктейміз . ол қандай реттілік

Рет саны

Ол қандай реттілік

Иә немесе Жоқ

1

Сутегінің санына қарай

Иә, жоқ

2

Оттегі атомының болу, болмауына қарай

Иә, жоқ

3

Галогендердің болуына қарай

Иә, жоқ

4

Барлығы дұрыс

Иә, жоқ

Тапсырма : Құрамына қарай қышқылдарды қалай жіктейміз, мысалдар келтір.

НNO 3 HCI

H2SO4 H2S

H3PO4

H2 SO4 H3 PO4

H2S H Bz

HF

Тапсырма : Қышқылдардың формуласына қарап , аталуын орында , қышқылдардың аталуы







Қышқылдар

Аталулары

Қышқыл қалдығы

Валенттілігі

Аталуы

HN O 3

Азот қышқылы

NO3

Нитрат

H2SO4

Күкірт қышқылы

SO4

Сульфат

H2CO3

Көмір қышқылы

CO3

Карбонат

H3PO4

Фосфор қышқылы

PO4

Фосфат

H Cl

Хлорсутек

Cl

Хлорид

H2S

Күкіртсутек

S

Сульфид

HBr

Бромсутек

Bl

Бромид

Сабақты қорытындылау: Венндаграммасы,салыстыру кестесі.

Үйге тапсырма беру:





© 2010-2022