- Преподавателю
- Химия
- Урок по теме Растворы
Урок по теме Растворы
Раздел | Химия |
Класс | - |
Тип | Конспекты |
Автор | Шарова Е.Ю. |
Дата | 15.10.2014 |
Формат | doc |
Изображения | Есть |
Тэма: Растворы. Вада - універсальны растваральнік.
Мэта:
сфарміраваць уяўленні аб растворах і кампанентах раствора: растваральнік і растварымае рэчыва; пазнаеміцца з працэсам растварэння, залежнасцю растварымасці ад прыроды растварымага рэчыва, цемпературы,ціску; працягваць развіваць уменне назіраць і рабіць вынікі;
садзейнічаць выхаванню экалагічнай культуры.
Ход урока
-
Матывацыя і мэтапалаганне
Прапануецца рашыць крыжаванку
-
сумесі якія утвораны рэчывамі, што знаходзяцца у розных агрэгатных станах (неаднародныя)
-
сумесі якія у любым пункце свайго аб'ему маюць аднолькавы састаў (аднародныя)
-
сумесь цвердага рэчыва з ваткім (суспензія)
-
будаўнічый матэрыал з малай масай і гукаізалюючай здольнасцю (пенапласт)
-
пены якія маюць каляны, пеленчаты каркас (цвердыя)
-
суспензія пяску і цэменту ў вадзе (бетон)
-
рэчыва якое дазваляе захаваць доўгі час крэмы і маянез (эмульгатар)
Н
Е
А
Д
А
Р
О
Д
Н
Ы
Я
А
Д
Н
А
Р
О
Д
Н
Ы
Я
С
У
С
П
Е
Н
З
І
Я
П
Е
Н
А
П
А
С
Т
Ц
В
Е
Р
Д
Ы
Я
Б
Е
Т
О
Н
Э
М
У
Л
Ь
Г
А
Т
А
Р
Работа ў грапах
1 група
Уласцівасці, кампаненты і віды раствораў
-
растлумачыць паняцце раствор; назваць кампаненты раствору
-
якія рэчыва (па агрэгатнаму стану) раствараюцца ў вадзе, праходзіць лі працэс растварэння без удзела вады; назавіце агрэгатныя станы раствораў
-
заполніце схемы
1.
2.
2 група
Вада - універсальны растваральнік
Зазглядзіце прапануемы матэрыял і адкажыце на пытанні
-
Колькі вады на зямлі?
-
Патрэдна лі вада для жыцця дзейнасці жывых арганізмаў?
-
Для якіх мэт выкарыстоўвае ваду чалавек?
-
што з'яўляецца вынікам патраблення чалавекам вады?
3 група
Будова малекулы вады
-
разглядзіце будову малекулы вады?
-
растлумачце прычыну растварэння?
Практычная частка
Сутнасць працэсу растварэння
Прагляд відеороліка ( растварэнне сернай кіслаты)
Правядзенне вопыта ( растварэнне амоній хларыду)
Зрабіце вынік аб цеплавых з'явах пры растварэнні
Замаццаванне ( правядзенне гульні "да ці не")
-
малекула вады з'яўляецца дыполем
-
растворы - неаднародныя сістэмы, якія складаюцца з двух і больш кампанентаў
-
у растворы сернай кіслаты ў вадзе, растваральнікам з'яўляецца вада, а растварымым рэчывам - серная кіслата
-
эндатэрмічны працэсс - суправаджаецца выдзяленнем энергіі
Рэфлексія
1. Што вы сення узналі новага аб вадзе - бобра вядомам вам рэчыве?
2. Як вы лічыце, дасягнулі мы мэты,якую паствілі у пачапку урока?
3. Зрабіце ацэнку сваей працы на уроку ( рэфлексійная мішень)