• Преподавателю
  • Химия
  • Разработка урока по химии на темуСистематизация и обобщение знаний по теме Основные классы неорганических соединений

Разработка урока по химии на темуСистематизация и обобщение знаний по теме Основные классы неорганических соединений

Разработка урока по химии на тему "Систематизация и обобщение знаний по теме "Основные классы неорганических соединений" создана на украинском языке в модульной технологии.Форма работы на уроке-игра-аукцион.Урок включает лоты-"Блиц-турнир", "Семь бед-один ответ","Поле чудес","Один за всех","Гонка за лидером". В блиц-турнире необходимо закончить предложение.В лоте"Семь бед-один ответ" необходимо выбрать формулы кислот, оксидов, оснований и солей.В лоте "Поле чудес" необходимо выбрать вещества, вз...
Раздел Химия
Класс -
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

9

Урок № 35-36 8 клас

Тема уроку: Систематизація та узагальнення знань. Залік за тему «Основні класи неорганічних сполук».

Мета уроку: узагальнити, систематизувати й скоригувати знання учнів з теми «Основні класи неорганічних сполук»; з'ясувати рівень засвоєння знань, умінь і навичок про класи неорганічних сполук на прикладі оксидів, основ, кислот і солей, їх фізичних і хімічних властивостей, способи одержання, рівень розуміння основних понять, уміння використовувати їх на практиці; розвивати розуміння основних понять, уміння використовувати їх на практиці;формувати комунікативну, мовленнєву компетентність, виховувати впевненість у власних силах.

Тип уроку: узагальнення й систематизація знань, умінь і навичок.

Форма роботи: гра-аукціон.

Обладнання: Періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва, таблиця розчинності, ряд активності металів, картки - завдання.

ХІД УРОКУ:

ММ№1 ЗУ

I. Організація класу

Учні об'єднуються в чотири команди з умовними назвами «Оксиди», «Основи», «Кислоти», «Солі» для спільної роботи. У кожній команді вибирають капітана.

Кожне завдання гри оцінюється різною кількістю хімічних фішок - аурумчиків. Завдання передбачені як групові (для всієї команди), так і індивідуальні (для кожного члена команди). Гра складається з п'яти лотів. Відповіді кожного учня в команді заносяться до протоколу й додаються до загального банку команди. Команда, що збере найбільшу кількість аурумчиків, стане переможницею нашої гри. Наприкінці уроку ми підрахуємо банк кожного учня й переведемо його в оцінку.

Ціна відповідей у лотах

Лот 1 «Бліц-турнір»: кожне питання - по 1 Аu

Лот 2 «Семь бед - один ответ»: повна відповідь - 7 Аu

Лот 3 «Поле чудес»: повна відповідь - 8 Аu

Лот 4 «Один за всіх»: повна відповідь кожного учня - 7 Аu

Лот 5 «Гонитва за лідером»: кожне рівняння - по 2 Аu

II. Узагальнення й систематизація знань, умінь, навичок

Лот 1 «Бліц-турнір»

Гравці кожної команди по черзі відповідають на запитання вчителя. За правильну відповідь гравець одержує 1 Аu. Якщо відповідь неправильна, право відповіді переходить до іншої команди. Асистент веде особистий залік відповідей гравців. Кількість питань має відповідати кількості гравців.

Питання «Бліц-турніру»

Закінчіть фразу.

1) Оксиди класифікуються на кислотні, амфотерні й... (Основні)

2) Складна речовина, що складається з атомів металу й кислотного залишку, - ... (Сіль)

3) Кислотні оксиди не взаємодіють з... (Кислотами)

4) Реакція взаємодії між кислотами й основами називається... (Нейтралізація)

5) За кількістю атомів Гідрогену кислоти поділяються на... (Одно-, дво-, триосновні)

6) У лужному середовищі фенолфталеїн набуває кольору... (Малинового)

7) Складні речовини, що складаються з атомів металу й Оксигену, називаються... (Оксидами)

8) У результаті взаємодії кислотного й основного оксиду утворюється... (Сіль)

9) Розчинні у воді основи називаються... (Лугами)

10) Основні оксиди не взаємодіють з... (Основами)

11) За вмістом Оксигену кислоти поділяються на безоксигенові й... (Оксигеновмісні)

12) Складні речовини, що складаються з атомів металу й однієї або кількох гідроксильних груп, називаються... (Основами)

13) Унаслідок розчинення кислотних оксидів у воді утворюється... (Кислота)

14) Нерозчинні основи внаслідок нагрівання розкладаються на... (Оксиди й воду)

15) Метиловий оранжевий набуває червоного кольору в середовищі... (Кислому)

16) Унаслідок розчинення основних оксидів у воді утворюється... (Основа)

17) Хімічні реакції, з допомогою яких можна визначити речовини, називаються... (Якісними реакціями)

18) Гідроксиди, що взаємодіють і з кислотами, і з основами, називаються... (Амфотерними)

19) Формула сульфатної кислоти -…

20) Реакція між кислотою та основою називається реакція…(нейтралізації).

21)Яка кислота і де виробляється нашим організмом?(хлоридна кислота, в шлунку).

  1. Які кислоти ми використовуємо в їжі?( органічні кислоти: яблучна, оцтова, щавлева, лимонна).


  1. Яку кислоту ми п'ємо разом з газованими напоями?( карбонатну кислоту).


  1. Якою кислотою ми лікуємось, понижуючи температуру тіла? (ацетилсаліциловою кислотою).


  1. Яку кислоту ми використовуємо як вітамін?( аскорбінова кислота).

Асистент роздає по одному аурумчику за кожну правильну відповідь і ставить оцінку в протоколі гри. 1 бал

Лот 2 «Сем бед - один ответ»

Кожна команда одержує аркуш формату А3 з назвою класу неорганічних сполук: «Оксиди», «Основи», «Кислоти», «Солі». За 5 хвилин гравці команди записують на аркуші :

  1. Виписати окремо і назвати кислоти і основи:

Mg(OH)2, BaO, HPO3, Na2CO3, Ca3(PO4)2, Cr2O3, Ca(OH)2, SO3.

  1. Виписати окремо і назвати оксиди і солі:

SO3, H2SiO3, H2CO3, Ba(OH)2, P2O5, MgCl2, LiOH, Pb(NO3)2.

Кожна правильно названа властивість - 0,5 Аu.

Сумарна кількість правильних відповідей заноситься в банк команди й особистий залік кожного гравця. Заповнюється протокол. 8 балів(по 0,5)

Лот 3 «Поле чудес»

Кожна команда одержує аркуш А3 з формулами речовин.

Завдання. З'єднайте стрілочками із центральною речовиною тільки ті речовини, що можуть із нею взаємодіяти, запишіть рівняння хімічних реакцій. 3-4 бали

Поле 1 5 хв Поле 2

Разработка урока по химии на темуСистематизация и обобщение знаний по теме Основные классы неорганических соединенийРазработка урока по химии на темуСистематизация и обобщение знаний по теме Основные классы неорганических соединений

Поле 3 Поле 4

Разработка урока по химии на темуСистематизация и обобщение знаний по теме Основные классы неорганических соединений

Разработка урока по химии на темуСистематизация и обобщение знаний по теме Основные классы неорганических соединений

Команди представлять свої схеми на обговорення класу, мотивують свій вибір і підтверджують відповідним рівнянням реакції. Кожне правильно записане рівняння - 2 Аu. Сумарна кількість правильних відповідей вноситься в банк команди й особистий залік кожного гравця. Результат записується до протоколу.

Лот 4 «Гонитва за лідером»

На дошці вивішуються незакінчені рівняння реакції. Кожен гравець команди по черзі виходить до дошки, дописує рівняння і розставляє коефіцієнти. Кожне правильно записане рівняння приносить 2 Аu у банк команди й особистий залік кожного гравця. (Кількість рівнянь відповідає кількості гравців.)

Команда І

Разработка урока по химии на темуСистематизация и обобщение знаний по теме Основные классы неорганических соединений

Команда II

Разработка урока по химии на темуСистематизация и обобщение знаний по теме Основные классы неорганических соединений

Команда III

Разработка урока по химии на темуСистематизация и обобщение знаний по теме Основные классы неорганических соединений

Команда IV

Разработка урока по химии на темуСистематизация и обобщение знаний по теме Основные классы неорганических соединений

Записані на дошці рівняння перевіряють капітани команд-суперниць. Кожне виправлене рівняння може принести 1 Аu у банк команди. Команда допомагає (за необхідності) своєму капітанові.

Учитель повідомляє результати четвертого лота, індивідуальні рейтинги кожного учня заносяться до протоколу й у банк команди. 8 балів

Лот 5 «Не помились»

У кожному рядку знайдіть формулу речовини, яка належить не до того класу

речовин. 4 бали

I команда:

NaCl МgС12 МgО СаSO4

Н2SO4 H3PO4 Са(ОН)2 Н2SO3

CO2 СО СаО РН3

NaOН КОН Zn(ОН)2 ZnО

II команда:

Na2О CaO Al2О3 СH4

CuOН МgO Сu(ОН)2 LiOH

CaCl2 ZnS SО3 NaNO3

HBr НI HNO3 N2О5

IІІ команда:

KCl CaС12 CaО Nа2SO4

Н2SiO3 H3PO4 Bа(ОН)2 Н2CO3

SO2 СО MgО NН3

KOН LiОН Ni(ОН)2 CuО

IV команда:

Li2О BaO Al2О3 SiH4

RbOН SrO Pb(ОН)2 CsOH

AlCl3 ZnS SО2 KNO3

HCl НBr HNO22

ММ№3 КР

Лот 6 «Один за всіх» Кожен учень одержує картку-завдання і працює індивідуально. У кожній картці два завдання. Завдання для кожної команди дорівнюють кількості гравців для об'єктивності оцінювання.

Завдання 1. Напишіть рівняння реакцій за поданими схемами. Вкажіть тип реакцій:

а) Mg + HBr→ б) Na2SO4 + BaCl2→ 6 балів

в) Zn + P→ г) Fe(OH)3

д) BaO + H2O → е) Cr2O3 + H2CO3

2. Напишіть рівняння реакцій за поданими схемами. Вкажіть тип реакцій:

а) MgCl2 + Ca(OH)2 → б) Cr2O3+ HNO3

в)Na2SO4 + Al(NO3)3→ г) Al(OH)3

д) P2O5 + H2O → е) Al + S →

3. Напишіть рівняння реакцій за поданими схемами. Вкажіть тип реакцій:

а) Mg + HCl→ б) K2SO4 + BaCl2

в) Ca + P→ г) Al(OH)3

д) CaO + H2O → е) Cr2O3 + H2SO4

4. Напишіть рівняння реакцій за поданими схемами. Вкажіть тип реакцій:

а) Ca Cl2 + AgNO3 → б) Al2O3+ HNO3

в)K2SO4 + Al(NO3)3→ г) Zn(OH)2

д) P2O5 + H2O → е) Al + O2

Завдання 2.

(робота з тестами, індивідуально)

Варіант І

1. До складу оксидів завжди входять: 6 балів(по 0,5)

а) атоми Гідрогену;

б) атоми Оксигену;

в) атоми Сульфуру.

2. Формула цинк оксиду:

а) ZnSO4;

б) ZnО;

в) Zn(ОН)2.

3. Формула хлоридної кислоти:

а) МgO;

б) NaCl;

в) НСl.

4. Найпоширеніший оксид у природі:

а) СаО;

б) Н2O;

в) А12O3.

5. Виберіть формули оксидів металів:

а) СO2;

б) Fe2O3;

в) Р2O5.

6. До складу основ завжди входять:

а) гідроксильна група -ОН;

б) кислотний залишок.

7. До основ належить:

а) НС1;

б) КОН;

в) SO2.

8. До солей належить:

а) Н3РO4;

б) Na3РO4;

в) Р2O5.

9. Укажіть розчинну у воді основу:

а) Са(ОН)2;

б) Ва(ОН)2;

в) А1(OН)3.

10. Укажіть нерозчинну у воді сіль:

а) КСІ;

б) К2СO3;

в) ВаSO4.

11. Підберіть назву до речовин, що виражені формулою:

а) СаС12;

б) Мg(ОН)2;

в) Na2СO3.

12. Запишіть формули:

а) нітратна кислота;

б) карбонатна кислота;

в) алюміній хлорид.

г) калій нітрат,

д) алюміній оксид;

е) кальцій гідроксид

ж) карбон(ІV) оксид.

Варіант II

1. До складу кислоти входять:

а) атоми Гідрогену;

б) атоми Оксигену;

в) атоми Хлору.

2. Виберіть формулу кальцій оксиду:

а) СаО;

б) СаС12;

в) Са(ОН)2.

3. Формула сульфатної кислоти:

а) Li2O;

б) Н2SO4;

в) Н2S.

4. Оксид, що може перебувати в трьох агрегатних станах:

а) SO3;

б) МgO;

в) Н2O.

5. Виберіть формулу оксиду неметалу:

а) SO3;

б) А12O3;

в) ZnО.

6. До складу солей завжди входять:

а)тільки атоми металів;

б) атоми металів і кислотний залишок.

7. До основ належать:

а) Н2SO4;

б) Са(ОН)2;

в) СO2.

8. До солей належать:

а) KNO3;

б) НNO3;

в) СаО.

9. Укажіть нерозчинну у воді основу:

а) Сu(ОН)2;

б) КОН;

в) Ва(ОН)2.

10. Укажіть розчинну у воді сіль:

а) ВаSO4;

б) СаСO3;

в) NaCl.

11. Підберіть назву до речовини вираженої формулою.

а) KOH;

б) BaSO4;

в) NaNO3.

12. Запишіть формули:

а) сульфідна кислота;

б) ортофосфатна кислота;

в) алюміній сульфат.

г) калій хлорид,

д) нітроген (ІІІ) оксид;

е) барій гідроксид

ж) фосфор (V) оксид.

III. Підбиття підсумків уроку

Тепер підіб'ємо особисті підсумки. Оголошуємо переможця (максимальний банк) і присвоюємо звання: Кращий знавець теми «Класи неорганічних сполук», Знавець теми «Класи неорганічних сполук», Кандидат у знавці теми «Класи неорганічних сполук».Далі повідомляємо командний результат. Гравцям команди-переможниці додаємо 1 бал до рейтингу. Виставляємо оцінки за урок.

IV. Домашнє завдання . Повторити матеріал теми, підготуватися до тематичного оцінювання з теми «Класи неорганічних сполук».


© 2010-2022