План урока по химии на тему Кислоты

Раздел Химия
Класс 8 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

План урока по химии на тему КислотыПлан урока по химии на тему КислотыПлан урока по химии на тему КислотыПлан урока по химии на тему КислотыПлан урока по химии на тему КислотыПлан урока по химии на тему КислотыСабақтың тақырыбы: «Қышқылдар, жіктелуі, алынуы, қасиеттері»

Сабақтың мақсаты: қышқылдар туралы білімдерін толықтырып, бекіту.

Білімділік: Қышқылдардың формуласын құрастыруға және оларды жіктеп атауға үйрету. Қышқылдардың құрамын, физикалық және химиялық қасиеттерін сипаттайтын химиялық реакция теңдеулерін жаза білуге, теңдеу б/ша есептеуге баулу.

Дамытушылық: Жаңа сабақпен өткен тақырыптарды ұштастыра отырып оқушылардың білімдерін одан әрі дамыту және өз беттерімен жұмыс істеу қабілеттерін, дағдыларын қалыптастыру. Ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамыту.

Тәрбиелік: Ұқыптылыққа, уақытты үнемдей білуге, қоршаған ортаны қорғауға, өз бетінше білім алуға тәрбиелеу.

Пәнаралық байланыс: биология, экология

Сабақтың түрі: теориялық білім алу сабағы

Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, зерттеу әдісі, топтық және жеке жұмыстар.

Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, қышқылдардың формуласы, тірек-сызбанұсқалары, аскорбин қышқылының таблеткалары, лимон, тұз және күкірт қышқылы ерітінділері, индикаторлар, Zn, Cu, Петри табақшасы, электрондық оқулық.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру.

ІІ. Ой шақыру, зейіндерін аудару.

Слайд №1 - Табиғи қышқылдар (дәм татыңыздар), демек бүгінгі сабақтың тақырыбы: Қышқылдар. Мына сұрақтарға жауап тауып кетуіміз керек:

  1. Қышқылдар д/з не?

  2. Қышқылдардың қандай түрлері бар?

  3. Қышқылдар немен әрекеттеседі?

  4. Қышқылдарды неден алуға болады?

Мүмкін бұл сұрақтарға жауапты білетін шығармыз? Өз-өзімізді тексеріп көрейік:

ІІІ. Жаңа сабақ.

Тапсырма № 1 - слайд №2 «Теріп жаз»

HCl, NaCl, H3PO4, CaO, H2S, SO3, H2SO4, H2SO3, Mg(NO3)2, HNO3, Cu(OH)2, KI, Ca(OH)2, H2CO3, HBr, Al2O3, NaOH, H2SiO3, BaSO4, HI


  • Теріп жазған формулаларына мұқият қараңдаршы, қандай ұқсастық бар? (Н атомы бар) сутекпен байланысқан қалған қалдықты қышқыл қалдығы деп атайды. Олардың валенттілігі байланысқан сутек атомдарының санына байланысты (флипчартпен жұмыс).

  • Демек қышқылдар д/з не деген сұраққа жауап білеміз бе? Оны білдік пе?

  1. қышқылдардың құрылысының және құрамының ұқсастығы мен айырмашылығы бар ма?

  2. Қышқылдардың құрылымдық формулалары:

Тапсырма № 2 - флипчарт 1 бет «Артығын тап», «Крестик-нолик»

М: қышқылдардың құрамында сутек саны әртүрлі болуына байланысты, оларды бірнегізді - HCl, HNO3, екінегізді - H2S, H2CO3, үшнегізді - Н3РО4 деп жіктейді. Қышқыл қалдығының валенттігі сутек санына байланысты (кестемен жұмыс).

Тағы қандай белгісі бойынша жіктеуге болады? (оттекті және оттексіз)

ҚЫШҚЫЛДАРДЫҢ ЖІКТЕЛУІ

Бірнегізді

Екінегізді

Үшнегізді

HNO3 HCl

H2SO4 H2S

H3PO4

Оттекті

Оттексіз

HNO3 H2SO4 H3PO4

H3PO4 H2S HBr


Тағы бір сұраққа жауап бере аламыз ба енді? Бұл сұраққа да жауапты бұрын білдік пе?

Қышқылдарды жіктей алатын оқушы тағы нені біледі: (ерігіштік және қышқылдардың аталуы кестесімен жұмыс)

ҚЫШҚЫЛДАРДЫҢ АТАЛУЫ

Қышқылдар

Аталуы

Қышқыл қалдығы (R)

Валенттілігі

R аталуы

HNO3

Азот қышқылы

NO3

І

Нитрат

H2SO4

Күкірт қышқылы

SO4

ІІ

Сульфат

H2CO3

Көмір қышқылы

CO3

ІІ

Карбонат

H3PO4

Фосфор қышқылы

PO4

ІІІ

Фосфат

HCl

Хлорсутек

Cl

І

Хлорид

H2S

Күкіртсутек

S

ІІ

Судьфид

HBr

Бромсутек

Br

І

Бромид


Тапсырма № 3 - Тиісті формулаларды жазып, теңдеулерді толықтырыңдар:

I II III

H2 + S = … NaCl+…=Na2SO4+2HCl H2O + … = H2SO3

H2O + … = H2SO4 H2O + … = H3PO4 H2 + I2 = …

Na2CO3+…=2NaCl+H2CO3 H2 + Cl2 = 2HCl 2NaNO3+ …= Na2SO4+2HNO3

Демек қышқылдарды неден алуға болады екен? Тағы бір сұраққа жауап таптық па?

Тапсырма № 4 - сәйкес формуланы тап.

СО2 - SO2 - демек бұл оксидтер - ...

N2O5 - P2O5 -

SO3 - SiO2 -

Тапсырма № 5 - Қышқылдардың химиялық қасиеттері.

Индикаторға әсері - дем. Тәжірибе.

І топ - екі сынауыққа тұз қышқылын құйыңдар, біреуіне мырыш түйірін, екіншісіне мыс сымын салыңдар. Не байқадыңдар? Қай сынауықта реакция белгілерін байқадыңдар? Себебі? (р.т. жаз)

ІІ топ - 1) HCl + MgO =

2) HCl + CuO =

ІІІ топ - Сu(OH)2 + H2SO4 = тағы бұл реакция не деп аталады?

IV топ - СаСО3 + HCl=

Демек, қышқылдар немен әрекеттеседі екен?

сутек

тұз

Металл

(сутегіге дейін)

+ = +

су

тұз

Негіздік оксидімен

Қышқыл

(HNO3 басқасы)+ = +


су

тұз

негіздермен

+ = +

газ



су

тұз

тұздармен

ІV. Бекіту

Тапсырма № 1 «3» № 4

Берілген заттардың ішінен қышқылдарды теріп жазыңдар, оларды ата.

HBr, NaHSO4, CuO, H2SO4, Ca3(PO4)2, HNO3

Тапсырма № 2 «4» № 6

Жүретін реакция теңдеулерін аяқтап, теңестір. Реакция типін анықта:

Mg + Н2SO4 План урока по химии на тему Кислоты...
Al2O3 + НCl План урока по химии на тему Кислоты...
Cu+ Н2SO4 План урока по химии на тему Кислоты...
BaCl2 + Н2SO4 План урока по химии на тему Кислоты...

Тапсырма № 3 Жүзеге асыру: С - СО2 - Н2СО3 - СаСО3

Тапсырма № 4- есеп шығару. № 9,10 «5»

V. Қорытындылау.

1. Бағалау.

2. Бүгінгі сабақта не білдіңдер?

3. Не қиын болды? 4. Не қызық болды? VІ. Үйге: § 47 № 5,7

ҚЫШҚЫЛДАРДЫҢ АТАЛУЫ

Қышқылдар

Аталуы

Қышқыл қалдығы (R)

Валенттілігі

R аталуы

HNO3

Азот қышқылы

NO3

І

Нитрат

H2SO4

Күкірт қышқылы

SO4

ІІ

Сульфат

H2CO3

Көмір қышқылы

CO3

ІІ

Карбонат

H3PO4

Фосфор қышқылы

PO4

ІІІ

Фосфат

HCl

Хлорсутек

Cl

І

Хлорид

H2S

Күкіртсутек

S

ІІ

Судьфид

HBr

Бромсутек

Br

І

Бромид


ҚЫШҚЫЛДАРДЫҢ ЖІКТЕЛУІ

Бірнегізді

Екінегізді

Үшнегізді

HNO3 HCl

H2SO4 H2S

H3PO4

Оттекті

Оттексіз

HNO3 H2SO4 H3PO4

H3PO4 H2S HBr



ҚЫШҚЫЛДАРДЫҢ АТАЛУЫ

Қышқылдар

Аталуы

Қышқыл қалдығы (R)

Валенттілігі

R аталуы

HNO3

Азот қышқылы

NO3

І

Нитрат

H2SO4

Күкірт қышқылы

SO4

ІІ

Сульфат

H2CO3

Көмір қышқылы

CO3

ІІ

Карбонат

H3PO4

Фосфор қышқылы

PO4

ІІІ

Фосфат

HCl

Хлорсутек

Cl

І

Хлорид

H2S

Күкіртсутек

S

ІІ

Судьфид

HBr

Бромсутек

Br

І

Бромид


ҚЫШҚЫЛДАРДЫҢ ЖІКТЕЛУІ

Бірнегізді

Екінегізді

Үшнегізді

HNO3 HCl

H2SO4 H2S

H3PO4

Оттекті

Оттексіз

HNO3 H2SO4 H3PO4

H3PO4 H2S HBr



© 2010-2022