Сутегі. Элемент және жай зат

Раздел Химия
Класс 8 класс
Тип Рабочие программы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

<table border="1">ҚР БІЛІМ ЖӘНЕ ҒЫЛЫМ МИНИСТРЛІГІ ҰСЫНҒАН № 02-3/315-ВН 04.03.2014Ж.

БЖС ТЕХНОЛОГИЯСЫ «АУЫЗША САБАҚ - 1» КАРТАСЫ МҰҒАЛІМ ТОЛТЫРАДЫ

Күнделікті жоспарлау.

Мерзімі:___02.02.2016

Сынып:_8 «Ә » № 2 Ғафу Қайырбеков атындағы мектеп- гимназия

Пән:_____Химия

Тақырып:__Сутек. Элемент жане жай зат. Табиғатта таралуы, алынуы мен физикалық қасиеттері.

Мұғалім:__Даткаева Фарида Мауленовна

Өткізу түрі: «Ауызша сабақ 1» картасы, БжС технологиясы. Мұғалімдерге арналған әдістемелік басшылық «Стандарттық мазмұн» __8___сынып.

Мақсаты: сабақта норматив талабына сай оқушылардың оқу материалын 63% меңгеруіндегі логикалық және сыни тұрғыдан ойлау шапшаңдығын, сөздік қорын, ақпараттық құзыреттілілгін дамыту. Жетістікке жеткен адам көрсеткіші ретінде, пәнді сапалы меңгеруге қызығушылық таныту және ынталандыру.

Міндеті: технологиялық картаның регламентін орындау. Жоспарланған нәтиже: қойылған мақсатқа жету

«АУЫЗША САБАҚ-1» КАРТАСЫНЫҢ СЫЗБАСЫ

1 тип

Жаңа материалды оқып және оны бекіту бойынша сабақ келесі қисынмен жүзеге асады: мотивация > оқушының субъективтік тәжірибесін өзектендіру > қабылдауды ұйымдастыру > ұғынуды ұйымдастыру > түсінуді біріншілік тексеру > біріншілік бекітуді ұйымдастыру > талдау > рефлексия.

1

Ұйымдастыру кезеңі мотивация

Оқушылардың мотивациясы сынып бір топ ретінде болады және мектептен кейін өмірде де табысты болуы. Картамен жұмыс тәртібі түсіндіріледі. Сыныпты белсендіру үшін сөз көшбасшыға беріледі.

Тақтаның жоғарғы оң жағына 63% нормасының саны қойылады.

№1.кесте.

2

Оқушылардың

субъектілік тәжірибесін өзектендіру

Өткен сабақ тақырыбы бойынша қарама-қарсы сұрақ қою.

Ескерту. Егер картаны енді оқып үйреніп жүрсеңіз, бір сабақта оқушыларды сұрап үлгермесеңіздер, бұл кезеңді өткізіп жіберуге болады, бірақ бұндай жағдайда сіз қосымша бағаны жоғалтасыз.

Бірінші баға. Нәтиже бойынша барлық оқушыларға плюс немесе минус қойылады. Картамен жұмыс тәртібі түсіндіріледі.

Алдымен сұрақ қоямыз, одан кейін

ООМ орнын көрсетеміз

Тақтаға нітижені жазамыз:

1 кезең ≤ немесе ≥ нормалар

3

Қабылдауды ұйымдастыру.

Бірінші сыни нұкте. Жаңа тақырып бойынша мұғалім қысқаша кіріспе жасайды, оқушылардың назарын осы тақырыпта өтілетін білім көлеміне аудару. Бұл мұғалім біліктілігінің әдістемелік критерии

Сабақтың алдында мұғалім тақтаға тақырып бойынша тірек сөздерді кіргізеді 7,14 немесе 21 сөз.

7 сөз бастапқы кезең. 14 сөз, егер сынып 7 сөзді жеңіл есте сақтаса. 21 сөз, егер сынып 14 сөзді менгерсе.

Мұғалім тақырыптағы сөздердің мағынасын түсіндіреді

Тірек сөздер жабылады.Жаттауға берілген уақыт аяқталғаннан кейін тірек сөздер жабылады, оқушылар жаттауға берілген уақытта сөздерді жатқа жазады. Жазып болғаннан кейін, тірек сөздер ашылады, оқушылар дәптерлерімен алмасады, бір бірінің жазылған сөздерінің санын санайды, мұғалімге хабарлайды, ол нәтижені ООМ белгілейді.

Одан кейін мұғалім плюс алған оқушыларды іріктеп бақылайды, егер мәлімет дұрыс берілмей, нәтиже сәйкес болмаса, екі оқушы да минус алады, нәтиже дұрыс берілмегені үшін.

Тірек сөздерді жаттауда стресті төмендету үшін еске сақтау қабілетін дамытуға

Екінші белгі. Есте сақтауға берілген уақыт нормативі.

7 сөз - 30сек.

10 сөз - 45 сек

12 сөз - 1 мин

14 сөз - 1мин-15 сек

16 сөз - 1 мин 50 сек 18 сөз - 2 мин 15 сек

21 сөз - 2 мин- 30сек

2 сөзден тұратын түсініктер екі сөз болып есептелінеді. Еске сақтау бойынша жіберу: бір сөз минус.

Тақтаға нәтижені жазу:

2 кезең ≤ немесе ≥ нормалар



кезеңмен дамыту шкаласы жасалынған уақытша нормативпен. Мұғалімнің жұмысын талдау кезінде 14 сөзден аса оқушылардың еске сақтау көлемінің динамикасының өсуі ескеріледі.


4

Ұғынуды ұйымдастыру

Берілген уақытта оқушылар оқулықтағы мәтінді оқып бітіру керек. Мұғалім оқыған материал бойынша білімді тексеру мақсатында оқушылардан сұралатынын ескереді.

1-2 сынып: 5 минут мәтіннің бір парағына;

3 - 4 және 7 - 11 сыныптар: 4 минут мәтіннің бір парағына;

5-6 сыныптар: 3 минут мәтіннің бір парағына;

5

Түсінудің бірінші тексерілуі

Қарама қарсы сұрау. Мұғалім ООМ бойынша тақырыпқа байланысты сұрайды рет ретімен емес оқушылар түсінбеген тақырыптарды ашады, түсіндіреді. Егер бір оқушы жауап бермесе, мұғалім сұрағын қайталайды және минус тұрған кез келген оқушылардан сұрайды.Егер жауап алмаса, мұғалім сыныптан сұрайды, жауап берілмесе өзі жауап береді.

Кезең аяқталғаннан соң екі минусы бар оқушыларға «Құтқару шеңбері» тасталады. Сол оқушыларға 3 сұрақ қойылады, олардың әр қайсысы қолын көтеріп, минусын жоя алады. Бұл ереже «Сыни сұрауда» да қолданылады.

Екінші сыни нұкте. Сұрау нәтижесінде мұғалім оқушылар түсінбеген немесе толық аша алмаған тақырыптарды анықтайды. Одан кейін 1-2 минут ішінде мұғалім проблемалық аймақтарды анықтайды.

Үшінші белгі нәтиже бойынша барлық оқушыларға плюс немесе минус.

Тақтаға нәтижені жазу:

3 кезең ≤ немесе ≥ нормалар

6

Бастапқы пысықтауды ұйымдастыру

Сыни сұрау. Сыни сұрау 10 дұрыс 20 қате құрылған сұрақтардан тұрады. Сұрақтарды құру ережесі: сұрақтың бірінші бөлігі көңіл аудару сұрақтардан тұрады: қайда, қашан, неге, не себепті қайдан т.б. сұрақтың екінші бөлігі алдын ала қате құрылуы керек Мұғалім ООМ бойынша ретпен емес сабақтың тақырыбына байланысты оқушыларды сұрайды. Оқушылардың оқылып жатқан тақырыбының менгеру сапасын анықтау үшін, сұрақтар бұрмаланады,

Үшінші сыни нұкте. Сұрау нәтижесінде мұғалім оқушылар түсінбеген немесе толық аша алмаған тақырыптарды анықтайды Одан кейін 1-2 минут ішінде мұғалім проблемалық аймақтарды анықтайды.

Үшінші белгі нәтиже бойынша барлық оқушыларға плюс немесе минус.

«Ия» немесе «жоқ» деген жауапты талап ететін сұрақ қойылмайды.

Тақтаға нәтижені жазу:

4 кезең ≤ немесе ≥ нормалар




7

Талдау

Уақыт 5 минут

Тақырып бойынша тақырыптық сөздік қор өткізіледі. Сөздер қысқартылмай, толық жазылады. Шығарма түрінде жазуға рұқсат етіледі. Жалғаулықтар сөзге жатпайды.

Төртінші сыни нүкте. Сұрау нәтижесінде мұғалім оқушылар түсінбеген немесе толық аша алмаған тақырыптарды анықтайды Одан кейін 1-2 минут ішінде мұғалім проблемалық аймақтарды анықтайды.

Үшінші белгі нәтиже бойынша барлық оқушыларға плюс немесе минус қойылады.

Тақтаға нәтижені жазу:

5 кезең ≤ немесе ≥ нормалар

1 кестеде сөз нормативі. 7 бет.

8

Рефлексия

Мұғалім әр кезеңдегі нормаларды орындау бойынша қысқа сабаққа талдау жасайды 4- 5 деген бағалар санына қарай және нормаға сәйкес. Мұғалім әр кезең бойынша оқушыларға ойлау қабілетіне байланысты проблемаларды көрсетеді және алға ұмтылуға ынталандырады.

Егер бірінші сабақтарда сіз жетістіктерге жете алмай жатсаңыздар, сеніміңізді үзбеңіз, есте сақтаңыздар, балалардың ойлау қабілеттері жаттығып жатыр, жетістіктерге жету үшін уақыт керек.

9

Бағалар

Журналға баға қою нормативі:

  • 4 - 5 баға - 5 ұпай

  • 3 баға - 4 ұпай

  • 2 баға - 3 ұпай

  • 1 баға - 2 ұпай

Сапа нормативі: 63% оқушы 5 ұпай алу керек. 1 кестеге қараңдар. 7 бет

10

Үй тапсырмасы

4 бағадан кем алған оқушыларға үйге тапсырма беріледі.

Сабақтың материалдары: Бала саны 18 63%- болу үшін 11бала 5 ұпай алу керек

І кезең:

Өткен сабақ тақырыбы бойынша қарама -қарсы сұрақ қою



  1. Авогадро заңы қай жылы ашылды?

2.Авогадро заңы қалай оқылады?

3. Авогадро саны нені көрсетеді?

4. Қалыпты жағдай деп қандай жағдайды айтады?

5. Авогадро заңынан қалыпты жағдайда не шығады?

6. Молярлық көлем деп қай көлемді атайды?

7. Молярлық көлемді қалай табуға болады?

8. Газдардың зат мөлшерін қалай табуға болады?

9.Газдардың салыстырмалы тығыздығы деп нені атайды?

10. Газдардың салыстырмалы тығыздығы қай әріппен белгіленеді?

11.Әдетте газдардың салыстырмалы тығыздығы қандай газдар бойынша есептеледі?

12. Ауаның орташа молярлық массасы нешеге тең?

13. Бірінші газдың салыстырмалы тығыздығы мен екінші газдың салыстырмалы тығыздығы ненің қатынасына тең?

14.Әртүрлі газдардың молярлық массасын қалай табуға болады?

15.Қай формуламен газдардың тығыздығын табуға болады?

16.Қалыпты жағдайда оттектің тығыздығы қалай анықталады?

17.Қысым тұрақты болғанда газдардың көлемдік қатынастары қалай?

18.Әрекеттесуші газдардың көлемдік қатынастары қалай анықталады?

ІІ-кезең: Тірек сөздер

Элемент

Зат

Таралуы

Ашылуы

Өнеркәсіпте

Зертханада

Қасиеттері





ІІІ- кезең: Жаңа сабақ тақырыбы бойынша қарама- қарсы сұрақ қою.


1.Сутекке элемент ретінде сипаттама

2.Сутекке жай зат ретінде сипаттама

3.Сутек қайда ең көп тараған, неліктен?

4.Сутектің көп тараған ең басты қосылысы?

5. Сутек жер қыртысында қандай қосылыстар құрамына кіреді?

6.Жер қыртысында сутектің массалық үлесі нешеге тең?

7.Өсімдіктер мен жануарлардың организмінің құрамына оттекпен қатар не кіреді?

8.Атмосфераның төменгі қабатында қай кезде сутек жиналуы мүмкін?

9. Сутекті не ретінде пайдалануға тиімді?

10. Сутекті бірінші рет алған қай ғалым, қашан?

11.Кім және қай елдің ғалымы сутекті жай зат екенін анықтап, қасиеттерін зерттеп, оған атау берген?

12. Өнеркәсіпте сутекті алудың негізгі әдісі?

13.Судан басқа өнеркәсіпте сутекті неден алуға болады?

14.Метаннан алған әдісінің кемшілігі неде?

15.Зертханада сутекті қандай заттардан алуға болады?

16.Сутекті қандай әдістермен жинауға болады?

17.Белсенді металл қышқылмен әрекеттескенде қандай заттар тұзіледі?

18. Сутектің физикалық қасиеттерін атап бер?


IV кезең: Сыни сұрау:

1.Жай зат ретінде сутек 5 атомнан тұрады, дұрыс па?

2. Жер қыртысында сутек өте көп тараған, соған келісесінбе?

3.Сутек ең жеңіл газ болғандықтан, ғарышта өте аз тараған, дұрыс па?

4.Сутек отын ретінде пайдалануы тиімсіз , келісесінбе?

5.Жер қыртысында сутек кездеспейді, ойткені ол тек суда болады, келісесінбе?

6.Сутекті ең бірінші алған француз ғалымы А.Лавуазье, дұрыс па?

7. "Гидрогениум" дегеніміз латынша "тұз тудырушы"дегенді білдіреді, ма ,қалай ойлайсың?

8.Жер қыртысында сутектің массалық ұлесі өте көп па?

9.Сутек ғарышта көп болғасын , оны сол жақтан алуға тиімді ме?

10. Сутекті өндірісте тек кана судан алуға болады, , соған келісесінбе?


11.Неліктен сутекті судан алу тиімді?

12.Зертханада сутекті қандай металдарды қышқылмен әрекеттестіріп алуға болады?

13.Сутектің жылу өткізгіштігі қандай?

14.Белсенді металл сумен әрекеттескенде қандай заттар тұзіледі?

15.Сутек суда нашар еритінін пайдаланып ,қандай әдіспен оны жинауға болады?

16. Сынауыққа жинап алған сутектің тазалығын қалай тексереді?

17. Зертханада сутекті алу үшін қандай аппаратпен пайдаланады?

18.Сутек қай температурада сұйылады?


V кезең- Талдау. 5мин уақыт Тақырып бойынша тақырыптық сөздік қор өткізіледі. Оқушылар 63 сөз жазу керек, содаң сон дәптерді аусып санайды


Рефлексия

I кезең- ≥ 14 +

II кезең- ≥ 16 +

III кезең- ≥ 13 +

IV кезең- =11 +

V кезең- ≤ 9 +



Ұй тапсырмасы параграф 30,31












© 2010-2022