"Ашық сабақ;«Тас көмір. Коксхимия өндірісі»"

Раздел Химия
Класс -
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

І

Адрестік категория

І - 1

Мамандық

Сылақшы, сырлаушы

І - 2

Топ

СР- 8

І - 3

Курс

1 курс

І - 4

Пән

Химия

І - 5

Бөлім

Көмірсутектердің табиғи қорлары және оларды өңдеу.

І - 6

Тақырып

«Тас көмір. Коксхимия өндірісі»

І - 7

Күні

22.11.2013 ж.

І - 8

Әдістеме түрі

Топпен жұмыс

Ұжымдық оқыту технологиясы.

І - 9

Пән аралық байланыс

Химия, бейнелеу өнері,география,

Информатика.

І - 10

Көрнекі - құралдар

Интерактивті тақта

І - 11

Оқушылардың қажетті

білімдері мен біліктері

І. Білу керек:

  • Отынның жіктелуін.

  • Отынның өңдеу әдістерін

  • Тас көмірді кокстеу.

  • Тас көмірдің пиролиз өнімдерін

  • Мұнай мен тас көмірді салыстыра отырып айырмашылығын ажырату

ІІ. Оқушылар істей білу керек:

  • Химиялық формулаларын жазу.

  • Тапсырманы оқып, талдай білу

  • Кластерді құрастырып және қорғай білу

ІІ

Мақсаттар

ІІ - 1

Білімділік

1. Оқушылардың сабаққа деген белсенділігін арттыру.

Дамытушылық

Шығармашылық қабілеттерін ғылыми жаңалықтар бере отырып, дүние танымын тереңдету.

Тәрбиелеу

Топпен жұмыс жасай білуді

Ізденпаздыққа, пікір алмасуға,

Туған өлке игілігіндегі қазба байлықтар мекенін танып, жадында

сақтауға, қоршаған ортаны қорғауға,табиғатты сүюге тәрбиелеу.


ІІІ


Қойылған мақсаттардың орындалу барысы


ІІІ - 1

Оқушылардың

орындайтын

тәжірибелер

Оқушылардың білімдерін тиянақтау үшін «тас көмір өндіру» кестесін толтыру

ІІІ - 2

Оқушылардың еңбегін бағалау

1. Оқушының топпен жұмыс істей білу

2. Ойларын дұрыс тұжырымды жеткізе білу

3. Басқалардың пікірімен бөлісу

4. Жобаларды қорғау

5. Бағалау кестесін толтыру


ІV


Жоспардың бөліктері

ІV - 1

Оқу - әдістемелік анықтамалық әдебиеттер

Оқулық

Тапсырмалар

Үлестермелі қағаздар

Интерактивті тақта

Бағалау кестесі

Сабақтың

бөлімдері

Уақыт

Іс - әрекеті


Күтілетін

нәтиже

оқытушы

оқушы

Ұйымдастыру

кезеңі

3 - 4 минут

Қызығушылығын ояту.

Топқа бөлу.

Оқушылар топқа бөлініп

отырады

Оқушылардың көңілін сабаққа аудару

Үй тапсырмасын

тексеру

20 минут

Оқушыларға үлестірмелі

тапсырма беру.

Оқушылар мәтінді оқып,

тапсырманы орындайды

Оқушылардың қаншалықты меңгергенін

анықтау. Мәтіндегі үзінділер жайлы

пікірін айту.

Жаңа тақырып

«Тас көмір.

Коксхимия

өндірісі»

25 минут

1. Оқушылар өздері таңдап алған геометриялық фигуралардың түсіне қарай топтарға бөлу.

  1. Тапсырманың қалай

орындалуын түсіндіре

отырып , нұсқау береді.

Берілген мәтінді мазмұндап, талдау. Мәтіннің тиісті бөлігін жақсы меңгеру. Сұрақтарға жауап беру.

Кластер құру.

Оқушылар жаңа мәтінді оқып,

түсінгенін кластер арқылы құрастыру

Жаңа тақырыпты

Бекіту

"Ой толғаныс"

20 минут

Тест тапсырмалар бойынша

тексеру.

Тест құралдармен жұмыс жасайды.

Тестті толтырады

Рефлексия

5 минут

Ой қозғау

Ойларын ортаға салу

Оқушылар сабақ бойынша өз пікірлерін айту.

Үйге тапсырма

3 минут

Тас көмір туралы қосымша

реферат

Тапсырманы жазып алу

Тапсырманы белгілеп алу

Бағалау

4 минут

Тыңдап, қорытындылайды.

Топ басшысы бағалайды.

Қорытынды

3 минут

әр оқушының

сабаққа қатысуын

пысықтау

Оқушылар

тыңдайды.

Сабаққа қорытынды

жасау.

Сабақ барысы:

  1. Ұйымдастыру кезеңі:

Сәлеметсіз бе, құрметті оқушылар мен оқытушылар.

Бүгін бізде ашық сабақ.

Санаға салып ойла,

Білімді бойла.

Химиялық элементсіз

Тіршілк жоқ байқа.

І. Қызығушылығын ояту.

Суреттер беріп талдау.( үйдін, өсімдіктер, т.б)

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру:

Тақырыптар жеке - жеке топтасып өз түсінігін айтып, талдайды. Сұрақ-жауап барысында ой пікірлерін өз тобына

айтады. Төмендегі сұрақтар бойынша топтау әдісін пайдаланып, ассоциация құрады.

1 топ:

Газ лигроин

Ашық сабақ;«Тас көмір. Коксхимия өндірісі»

.Ашық сабақ;«Тас көмір. Коксхимия өндірісі»

мазут бензин

керосин солярлы май


ІІ топ:

Ашық сабақ;«Тас көмір. Коксхимия өндірісі»Фотопленка

Дәрі-дәрмек Әтір

Түрлі бояу Машина майы

Капрон Каучук

Пластмасса

Жаңа сабақ.

Отын табиғи және жасанды түрінде алынатын, жанатын қабілеті бар, энергия көзі және химиялық өндірістерге шикізат

болып есептелетін зат.

ОАшық сабақ;«Тас көмір. Коксхимия өндірісі»Ашық сабақ;«Тас көмір. Коксхимия өндірісі»тынның жіктелуі


аАшық сабақ;«Тас көмір. Коксхимия өндірісі»Ашық сабақ;«Тас көмір. Коксхимия өндірісі»грегаттық

Ашық сабақ;«Тас көмір. Коксхимия өндірісі»Ашық сабақ;«Тас көмір. Коксхимия өндірісі»

ШАшық сабақ;«Тас көмір. Коксхимия өндірісі»ығу тегі

ҚАшық сабақ;«Тас көмір. Коксхимия өндірісі»атты

сАшық сабақ;«Тас көмір. Коксхимия өндірісі»ұйық

гАшық сабақ;«Тас көмір. Коксхимия өндірісі»аз

табиғи

Ашық сабақ;«Тас көмір. Коксхимия өндірісі»Жасанды отын

Ағаш ,

Шымтезек,

Қоңыр көмір

Тас көмір

Жаннғыш

тақтатас

Мұнай, бензин

керосин,

лигроин, соляр

майы, газоль

мазут, тас көмір шайыры

Табиғи газ,

Мұнайға серік газдар, кокс газы, генератор газдары, мұнайлы өндегенде түзілетін газдар.

Жартылай

кокс, ағаш

көмірі,

Кокс.



Эстафета :

Тапсырма

Орындалуы

1

C 6H8 =

2

Октанның түрлері

3

Крекингтің қанша түрі бар?

4

CH4 + H2O =

5

Газды бензинді ата?

6


Тапсырма

Орындалуы

1

C 8H18 =

2

Детонация деген не?

3

Мұнай өнімдерінің түстері қандай?

4

CH4 + H2 =

5

Протан - бутан қоспасы

6



ІҮ. «Белгісізді тауып, орнына қою»

Қазақстан картасына пайдалы қазбаларды орналастыру.

Ү. Сергіту сәті:

  1. Қатты, сұйық және газ тәрізді -

  2. Майшамның жануы -

  3. Суда ерімейді -

  4. Ағаштың көмірленуі -

  5. Судың булануы -

  6. 180 - 2800 C -

  7. Шегенінің таттасуы -

  8. Мұнай - қоңыр түсті -

«Асулардан асайық» Есеп шығару:

№ 1

Бер:

( СН 4) - 95%

V ( т. газ) - 1 м3

Т. К V (О2)- ?

Үйдің қабырғалары мен шатырын сұрақтарға жауап бере отырып құрастыру.


І.Топпен жұмыс. ІІ топпен жұмыс.

1.Отынның түрлері бар? 1.Агрегаттық күйіне қарай?

2. Шығу тегіне қарай жіктеледі? 2. Жасанды отын түрлерін ата?

3. Генератор дегеніміз не? 3. Гидрогендеу деген не?

4. Газдандыру дегенді қалай түсінесіндер? 4. Тас көмірді кокстеу деп неі айтамыз?

5. Тас көмірді кокстегенде қандай өнім алынады? 5. Кокстеу процесі қалай жүреді?

6. көмір қатпарларының қалыңдығы қанша? 6. Ашық әдіспен өндіретін кен орыны?

ІІІ топпен жұмыс. Толықтырушы топ.

Жаңа сабақты бекіту:

Тест:

  1. Табиғи түрде алынатын, жанатын қабілеті бар, энергия көзі

және химиялық өндірістерге шикізат болып есептелетін зат:

а) Отын; ә) кокс; б) бензин; в) солярлы май

  1. Отынның агрегаттық күйлері:

а) газ; ә) қатты; б) сұйық ; в) бәрі де.

  1. Тегіне қарай:

а) табиғи; ә) мұнай; б) жасанды; в) шымтезек.

  1. Отын табиғи заттарды өңдеу нәтежисінде алынатын түрі:

а) жасанды; ә) жанғыш тақтатас; б) керосин ; в) табиғи өнім.

  1. Органикалық заттар мотор және энергетикалық отын қатарына:

а) сутек пен метанол. этанол; ә) сутек пен этан;

б) өсімдік майлары мен бензол; в) метанол мен көмір.

  1. Қатты отынды химиялық өңдеудің әдістері қанша:

а) 3 ; ә) 4 ; б) 5 ; в) 6.

  1. Тас көмірді кокстегенде қандай өнім алынады:

а) шлак; ә) аммиак; б) кокс; в) тас көмір.

  1. Қазақстанның ең ірі көмір базасы:

а) торғай; ә) екібастұз; б) қарағанды ; в) каратау.

  1. Екібастұздың негізгі кен орыны:

а) майкүбі ; ә) богатырь; б) сарань ; в) михайловка.

  1. Қарағанды негізгі кен орыны:

а) шахтинск; ә) карақаралы; б) майкүбі; в) солтүстік

  1. Қазақстанда жалпы геологиялық қоры:

а) 110 млрд; ә) 125 млрд; б) 140 млрд; в) 160 млрд.

  1. Тас көмір шайыры құрамында нафталин қанша пайыз:

а) 0,5-1,5 %; ә) 5- 10 %; б) 4 - 6 %; в) 0,6- 1,3 %.

Рефлексия:

1.Бүгін сабақ саған ұнады ма? Несімен ұнады?

2. Сабақта қандай қиындықтар болды?

3. сабақта нені жақсы меңгердің?

Бағалау парағы

Аты жөні

Үй тапсырма

сын тексеру

Жаңа сабақ

Есеп

шығару

Қорытынды

эстафета

Белгісізді тауып, орнына қою

Сергіту сәті

оқушы

мұғалім

оқушы

мұғалім

оқушы

мұғалім

оқушы

мұғалім

оқушы

мұғалім

1




2




3




4




5




6




7




8




Үйге тапсырма:

Қазақстанның мұнай, газ және көмірдің негізгі кен орындары тақырыбына реферат








Бағалау парағы

Аты жөні

Үй тапсырма

сын тексеру

Жаңа сабақ

Есеп

шығару

Қорытынды

эстафета

Белгісізді тауып, орнына қою

Сергіту сәті

оқушы

мұғалім

оқушы

мұғалім

оқушы

мұғалім

оқушы

мұғалім

оқушы

мұғалім

1




2




3




4




5




6




7




8
















Толықтырушы









Көмір



© 2010-2022