- Преподавателю
- Химия
- Оттегі тарауы бойынша ашық сабақ 8-сынып
Оттегі тарауы бойынша ашық сабақ 8-сынып
Раздел | Химия |
Класс | 8 класс |
Тип | Конспекты |
Автор | Кабылбаева М.С. |
Дата | 13.01.2016 |
Формат | docx |
Изображения | Нет |
Солдатово орта мектебі.
ХХI ғасыр:
Оқытудың инновациялық технологиялары.
Модульдік оқыту технологиясы.
Тақырыбы:
«Оттек. Оксидтер. Жану.»
8 «А» - сынып химия.
Қабылбаева Мархаба Сеитжановна.
«Химия» пәні бойынша оқу модульдері.
(8 сынып)
Тақырыбы: «Оттек. Оксидтер.Жану.»
Сағат саны: 12
бөлімі
Сабақ саны
Модуль мазмұны
уақыты
К
І
Р
І
С
П
Е
2
С
А
Ғ
А
Т
1-ші сабақ
-
Модульдің құрамын түсіндіру. Оттектің жалпы сипаттамасы және табиғатта таралуы. Оттектің физикалық қасиеттері. Оттекті алу. Оттектің химиялық қасиеттері. Жану. Тотығу. Оксидтер. Олардың атаулары. Оттектің табиғаттағы айналымы,қолданылуы.
Дәріс-сұхбат,-кеңес
45 минут
2-ші сабақ
Озон,табиғатта таралуы және қасиеттері. Ауа - газдар қоспасы. Химиялық реакциялардың жылу эффекті. Авагадро заңы, газдардың молярлық көлемі. Газдардың салыстырмалы тығыздығы. Химиялық реакциялардағы газдардың көлемдік қатынастары.
Дәріс-сұхбат,кеңес
45 минут
С
Ө
Й
Л
Е
С
У
Б
Ө
Л
І
М
І
8
с
А
Ғ
А
Т
1-ші сабақ
Оттектің жалпы сипаттамасы,табиғатта таралуы.
«Қарлы кесек»
45 минут
2-ші сабақ
Сарамандық жұмыс. Оттектің физикалық қасиеттері. Оттекті алу.
Топпен жұмыс.
45 минут
3-ші сабақ
Оттектің химиялық қасиеттері. Жану.Табиғаттағы айналымы,қолданылуы.
Жұппен жұмыс. «Шеңбер бойымен әңгімелесу»
45 минут
4-ші сабақ
Тотығу. Оксидтер. Атаулары.
«Қарлы кесек» оқыта үйрету ойыны «өз жартыңды тап»
45 минут
5-ші сабақ
Озон,табиғатта таралуы,қасиеттері.
Ауа-газдар қоспасы.
«Қарлы кесек»
«өзара оқыту сабағы»
45 минут
6-ші сабақ
О ттек. Оксидтер. Жану.
Бекіту сабағы
45 минут.
7-ші сабақ
Химиялық реакциялардың жылу эффекті. (есептер шығару)
45 минут
8-ші сабақ
Авагадро заңы. Газдардың молярлық көлемі. Газдардың салыстырмалы тығыздығы. Химиялық реакциялардағы газдардың көлемдік қатынастары.
Есептер шығару және жаттығулар орындау)
45 минут
ҚОР
ЫТЫН
ДЫ
БӨЛІМ
2-сағат
1-ші сабақ
Сынақ немесе тест жұмысы
45 минут
2-ші сабақ
Бақылау жұмысы
45 минут
Негізгі білімділік міндеттері:
-
Оттегіге элемент ретінде сипаттама бере білуге
-
Оттегінің қасиеттері,алынуы туралы,табиғаттағы айналымы
-
Оксидтер (құрамы,аталуы) туралы түсініктерін қалыптастыру.
-
Оттегінің түрөзгерістері туралы айта отырып, салыстырмалы сипаттама беру. Ауа- газдар қоспасы,термохимиялық теңдеулер,газ заңдары туралы білім беру.
Дамытушылық міндеттері:
-
Өзбетімен оттегі элементіне сипаттама бере білуге,реакция теңдеулерін жазып,теңестіре білуге дағдыландыру.
-
Оксидтер туралы алған білімдерін қолдана отырып,формула құрап,оны атай білуге үйрету.
-
Сарамандық жұмыс жасау арқылы теориялық білімдерін практикамен ұштастыру.
-
Оқулық мәтінімен,сызбанұсқаларымен және кестелермен жұмыс істеу икемдігін дамыту.Бұрын алған білімді қорытындылай және салыстыра пайдаланып,икемдікті дамыту.
Тәрбиелік міндеттері:
-
Оттегінің пайдасы, маңызы.
-
Табиғаттағ айналымы туралы айта отырып,табиғатты қорғауға тәрбиелеу.
-
Жолдасын және өз еңбегін бағалауға тәрбиелеу.
Нені үйрену қажет?
-
Оқулықпен
-
Сызбанұсқалармен
-
Тірек схемалар қолдана отырып,өзбетімен реакция теңдеулерін жазып,теңестіру,есептер шығара білуге,салыстырмалы сипаттама бере білуге.
-
Топпен,жұппен,ұжыммен сабақта жұмыс істей білуге
-
Теориялық білімді практикада қолдана білуге
Нені білуі тиіс?
-
Реакция теңдеулерінің жазылу,құрылу,теңестірілу,формула құрау ережелерін
-
Есептеу есептерінің шығарылу жолдарын
-
Өздерін бағалай білулері керек
Негізгі ұғымдар мен терминдер.
-
Оттек элемент
-
Оттек жай зат
-
Өршіткі
-
Аллотропия
-
Аллотропиялық түр өзгеріс
-
Оксидтер
-
Тотығу
-
Жану
-
Экзотермиялық реакция
-
Эндотермиялық рекция
-
Термохимиялық теңдеу
-
Газ заңдары
-
Авагадро заңы
-
Озон
-
Озонатор
-
Газдардың көлемдік қатынастары
Сөйлесу бөлімі №6-шы сабақ.
Тақырыбы: Оттек.Оксидтер.Жану.
Мақсаты:
-
Білімділік:
Оттек,оксидтер тарауы бойынша алған білімдерін бір жүйеге келтіре отырып, білімдерін бекіту,алған білімдерін пысықтау.
-
Дамытушылық:
Өзбетімен сипаттама бере білуге, салыстыра білу, химиядан алған білімдерін дамыту, кітаппен жұмыс істей білу.танымдық қабілеттерін,ойлау,есте сақтау дағдыларын дамыту.
-
Тәрбиелік.
Табиғатты қорғау,экологиялық тәрбие беру. Жолдасын тыңдап,өзара көмек көрсетіп,бағалай білуге тәрбиелеу.
Құрал-жабдықтар:
Д.И.Менделеевтің периодтық жүйесі,сызбанұсқалар
Сабақ типі: өткен тарауды бір жүйеге келтіру,білім бекіту.
Әдістемелік шешім :
-
Жалпы сұрау
-
Оқулықтағы суреттерді,кестелерді пайдалана отырып баяндау-сұхбаттау
-
Топ бойынша жұмыс істеу
-
Өзіндік жұмыс
-
Тақырып бойынша хабарлама жоспарын құру.
-
Ұйымдастыру кезеңі
Сыныпты сабаққа дайындау:
1.Әр қажетті нәрселердің болуы (бор,сүрткіш т.б.)
2. әр оқушының кітап,дәптер,қаламдарының бар-жоқтығын тексеру.
3. кезекші арқылы түгендеу.
4. сыныптың тазалығы,оқушылардың сырт бейнесі.
-
Мақсат қою.
-
Сабақ кезеңдерімен таныстыру.
-
Дайындық кезеңі.
(Оқушылардың тарау бойынша алған білімдерін тексеру)
1.УВМ «Сұрақ-жауап» ойыны.
Мына сұрақтарға тез және нақты жауап беріп,өзіңе ұпай жина.
-
Оттегіге жалпы сипаттама бер
-
Табиғаттағы таралуы
-
Физикалық қасиеттерін сипатта
-
Алынуы
-
Өнеркәсіпте
-
Зертханада
-
Оттегін қалай жинауға болады
-
Оттегінің жиналғанын қалай тексеруге болады
-
Оттегі қалай сақталады
-
Оттегінің физикалық қасиеттерін сипатта
-
Өршіткі деген не
-
Жану реакциялары
-
Тотығу
-
Оксидтер
-
Озонды кім,қашан ашты
-
Озонның физикалық қасиеттері
-
Пайда болуы
-
Озонның қызметі
-
Тіршіліктің сақталуына оттегінің әсері
-
Аллотропия деген не
-
Ауа құрамына кіретін газдар
-
Экзотермиялық реакция деген не
-
Эндотермиялық реакция деген не
-
Термохимиялық теңдеу деген не
Енді әрқайсың алдарыңдағы дөңгелектерді санап, ұпай сандарыңды сана.
Оқушыларды бағалау.
-
«Қарлы кесек» ойыны
Мақсаты: Оқулықтағы тақырыптарды өзбетіңмен оқып,түсінгеніңді жаныңдағыларға түсіндір, топпен жұмыс.
Оқытылған тақырып бойынша білімді өзектеу.
2.УВМ.
1-топ. «А»
1.Сәуле
2.Қуаныш
3.Мадина
2-топ «Б»
-
Мансұр
-
Досым
-
Фарида
3-топ. «В»
-
Әсем
-
Теңгіз
-
Айнұр
4-топ. «С»
-
Әйгерім
-
Нұржан
-
Алтынай
А1, Б1, В1, С1 А3, Б3, В3, С3
А2, Б2, В2, С2
Бір-біріңе баға қой,топтағы ең үздік әңгімешіні анықта
-
«Брейн - ринг» ( пысықтау,бекіту)
3.Оқыту-тәрбиелеу кезеңі. (УВМ)
Мақсаты: Оқушылардың білімін жан-жақты тексеру.
«Қызыл» карточкалар - I деңгей «5»
«көк» карточкалар - II деңгей «4»
«жасыл» карточкалар - III деңгей «3»
I деңгей «5»
-
20 грамм кальций оттекпен әрекеттескенде түзілетін кальций оксидінің массасын және зат мөлшерін тап
-
Оттекті лабараторияда алынуын калий перманганатының мысалында түсіндір.
-
20 грамм оттектің зат мөлшерін,қалыпты жағдайда алатын көлемін есепте
-
С2Н2 + О2 ---------- СО2+ Н2О реакциясын теңестір.
-
Оттек пен озонның жер бетіндегі тіршіліктің сақталуына әсері,зияны.
-
Оттекті өнеркәсіпте қалай алады.
-
Магний ,кальцийдің оттекпен әрекеттесу реакциясы теңдеулерін жазып,теңестір,оксидтің атын ата.
-
Мыс пен оттектен тұратын заттың формуласын тап. Мыстың массалық үлесі - 79,9 %
II деңгей «4»
-
Реакцияларды аяқтап,теңестір.
С+О2 ------- СО2
Р+О2 -------- Р2О5
-
NО2 қосылысындағы оттектің массалық үлесін тап.
-
Литий оксиді, хром (III) оксиді формулаларын жаз,салыстырмалы молекулалық массасын есепте.
-
Оксидтердің формулаларын құр.
-
Ауаның құрамына қандай газдар кіреді.
-
Озонға сипаттама бер.
-
Сол жақ бағаннан формулалардың,ал оң жақ бағаннан берілген оксидтердің атауларын тауып,жұптастырып жаз.
III деңгей «3»
-
Оксидтер деген не
-
Өршіткі деген не
-
К2О, Мп2О7,Сч2О3 оксидтерін екі түрлі әдіспен ата.
-
Оттектің қолданылуы.
-
Оттегіне сипаттама бер.
-
Оттегін қалай жинайды.
V . Химиялық диктант.
-
Оқыту-үйрету кезеңі (УВМ)
Мақсаты: Өтілген тақырып бойынша білімді жазбаша талдап,қорыту,жүйелеу.
-
Оксидтер дегеніміз -------------- ----------------- тұратын,біреуі
-------------- болып келетін --------------- қосылыстар.
-
Өршіткі дегеніміз - химиялық реакциялардың ----------------
---------------- ,бірақ реакция соңында -------------- -----------------
заттар.
-
Бір химиялық элементтің бірнеше жай зат түрінде болуы
------------------- деп аталады.
-
-------------- ---------------- жүретін реакция -------------- деп аталады.
-
---------------- -------------- жүретін реакция --------------- деп аталады.
-
Оттекті екі әдіспен жинайды.
1 --------- ----------
2 --------- -----------
Химиялық диктант кілті:
-
Екі элементтен,бинарлы
-
Жылдамдығын арттыратын,жұмсалмай қалатын
-
Аллотропия
-
Жылу бөле , экзотермиялық
-
Жылуды сіңіре ,эндотермиялық
-
1. Ауаны ығыстыру
2.Суды ығыстыру
VI . «Қатеңді тап»
-
Оқыту үйрету ойыны (УВМ)
Мақсаты: Оқушылардың алған білімдерін тексеру,Валенттілік бойынша ,реакция теңдеуін теңестірілуін,салыстырмалы молекулалық массаның есептелуін тексеру,қырағылық қабілетін тексеру.
-
Берілген формулалардан қателерді тап.
-
Реакция теңдеулеріндегі қатені тап.
-
Алюминий оксидіндегі,хром оксидінің салыстырмалы молекулалық массаларын есептелу формуласындағы қатені тап.
V II. Тестік жұмыс.
-
Оқыту-үйрету кезеңі.
Мақсаты: білімдерін тексеру.
-
Алюминий оксидінің формуласында алюминийдің индексі
А) 1 Ә)2 Б) 3 В)4
2. ... Ва +О2 ----- ВаО теңдеуінде қалдырылып кеткен коэффициенттердің мәнін көрсетіңдер
А) 1,1 Ә) 2,2 Б)3,3 В) 4.4
3. озонның оттекке айналатын теңдеуіндегі барлық коэффициенттер қосындысы
А) 4 В)2 С)3 Д)5 Е)6
4. Қай элементте аллотропиялық түр өзгеріс бар?
А) оттек В) күкірт С) фосфор Д) азот Е) көміртек
5. метанның СН4 оттекте жану реакциясы теңдеуіндегі коэффициенттердің қосындысы
А)4 Ә) 6 Б) 7 В) 8
Тестік тапсырма кілті: 1.Ә 2. Ә 3. Д 4. А 5.Ә
V III. Үйге тапсырма( ұйымдастырылған түрде сабақты жалғастыру,үй тапсырмасының орындалуына қатысты түсіндірме жұмыстарын жүргізу)
20-27 параграфтарды қайталау,жұмыс дәптері 48-бет. Тестік тапсырма
Шығармашылық жұмыс: Оттектің пайдасы мен зияны.
I×. Сабақтың қорытындысы.
Бағалау.
Бағалау парағы
-
№
тапсырмалар
баға
1
Сұрақ-жауап ойыны
2
«Қарлы кесек» ойыны
-
2.
3
«Брейн - ринг» ойыны
Қызыл карточкалар саны-
КӨК карточкалар саны -
Сары карточкалар саны-
4
Химиялық диктант
5
«Қатеңді тап»
6
Тестік жұмыс
7
Қорытынды баға
-
Тестік тапсырма кілті:
1.Ә
2. Ә
3. Д
4. А
5.Ә
I деңгей «5»
-
20 грамм кальций оттекпен әрекеттескенде түзілетін кальций оксидінің массасын және зат мөлшерін тап
-
Оттекті лабараторияда алынуын калий перманганатының мысалында түсіндір.
-
20 грамм оттектің зат мөлшерін,қалыпты жағдайда алатын көлемін есепте
-
С2Н2 + О2 ---------- СО2+ Н2О реакциясын теңестір.
-
Оттек пен озонның жер бетіндегі тіршіліктің сақталуына әсері,зияны.
-
Оттекті өнеркәсіпте қалай алады.
-
Магний ,кальцийдің оттекпен әрекеттесу реакциясы теңдеулерін жазып,теңестір,оксидтің атын ата.
-
Мыс пен оттектен тұратын заттың формуласын тап. Мыстың массалық үлесі - 79,9 %
II деңгей «4»
-
Реакцияларды аяқтап,теңестір.
С+О2 ------- СО2
Р+О2 -------- Р2О5
-
NО2 қосылысындағы оттектің массалық үлесін тап.
-
Литий оксиді, хром (III) оксиді формулаларын жаз,салыстырмалы молекулалық массасын есепте.
-
Оксидтердің формулаларын құр.
-
Ауаның құрамына қандай газдар кіреді.
-
Озонға сипаттама бер.
-
Сол жақ бағаннан формулалардың,ал оң жақ бағаннан берілген оксидтердің атауларын тауып,жұптастырып жаз.
III деңгей «3»
-
Оксидтер деген не
-
Өршіткі деген не
-
К2О, Мп2О7,Сч2О3 оксидтерін екі түрлі әдіспен ата.
-
Оттектің қолданылуы.
-
Оттегіне сипаттама бер.
-
Оттегін қалай жинайды.