Уроки по химии на тему бастапқы ұғымдар

Раздел Химия
Класс 8 класс
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Күні:27.10.2015ж

Мұғалімнің есімі: Мамашева Күнарай Аманғалиқызы

Атырау облысы Қызылқоға ауданы Қарабау селосы

Қарабау орта мектебінің жоғары санатты химия пәні мұғалімі

Сынып: 8 «А»

Қатысқандар саны: 15

Қатыспағандар саны:

Тақырыбы

«Химиялық алғашқы ұғымдар» тарауын қайталау

Сабаққа негізделген мақсаттары:

Оқушылардың жай және күрделі заттарды ажырата білуін, валенттілік бойынша химиялық формулаларды құру,химиялық теңдеулерді теңестіру,химиялық реакциялар типін ажырата білуін пысықтау.

Күтілетін нәтиже

Тарау бойынша алған білімдерін практикада қолдана біледі, формулалар бойынша есептер шығара алады, химиялық реакция теңдеулері бойынша есептер шығара алады

Сабақтың мақсаттары:

Барлық оқушылар: жай және күрделі заттарды ажырата біледі, заттың сандық және сапалық құрамын, салыстырмалы молекулалық массасын есептей біледі, өтілген тақырыптар бойынша анықтамаларды біледі . элементтердің валенттігін, формула құрастыруды, химиялық теңдеулерді теңестіруді, химиялық реакция типтерін ажырата біледі, тапсырма барысында қолданып, саралай біледі, негізгі идеяларды ойлап табады.


Оқушылардың басым бөлігі: жай және күрделі заттарды ажырата біледі, заттың сандық және сапалық құрамын, салыстырмалы молекулалық массасын есептей біледі, өтілген тақырыптар бойынша анықтамаларды біледі . элементтердің валенттігін, формула құрастыруды, химиялық теңдеулерді теңестіруді, химиялық реакция типтерін ажырата біледі.

Кейбір оқушылар: -жай және күрделі заттарды ажырата біледі, заттың сандық және сапалық құрамын, салыстырмалы молекулалық массасын есептей біледі, өтілген тақырыптар бойынша анықтамаларды біледі,валенттілігі бойынша элементтердің формуласын құрастыра біледі.

Тілдік мақсат:

Оқушылар : химиядан алған білімдерін практикада қолдана біледі, есептер шығара алады, химиялық реакция теңдеулері бойынша есептер шығара біледі

Негізгі сөздер мен тіркестер:

Индекс, коэффициент, химиялық формула, валенттілік, зат мөлшері, химиялық реакция, өнімдер, т.б

Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

Талқылауға арналған тармақтар: Өткен тақырып бойынша ашық және жабық сұрақтар:

Валенттілік бойынша формула қалай құрастырылады?

Химиялық реакция типтері қалай жіктеледі?

Жазылым бойынша ұсыныстар:

Сандар бойынша формула құрастыру, тақырыптық есептер шығару, мәтінмен жұмыс

Алдыңғы оқу:

Қауіпсіздік ережесі, химиялық реакция типтері, валенттілік, зат массасының сақталу заңы т.б

Ресурстар

Н.Нұрахметов, К.Сарманова, К.Жексембина . Химия. Алматы «Мектеп» 2013;

слайдтар, интернет желісі

Жоспар:

Кезең

Мұғалім іс-әрекеті


Оқушы іс-әрекеті

Білу

(5 минут)

Оқушылармен амандасу, сабаққа дайындық барысын қадағалау

Оқушыларға сәттілік тілеу

І. Топқа бөлу

Валенттілік бойынша

І топ: Li, Na, K, H, F

ІІ топ: Ca, Be, O, Mg, Zn

ІІІ топ: Fe, S, N, P, Cu

ІІ. Топтың атын құрастыру

І топ: Элемент таңбасының оң жағынан төменіректе жазылып, атомдардың санын көрсететін сан қалай аталады? (индекс)

ІІ топ: Егер атомдар саны бірнеше болса, оны таңбаның алдына сан түрінде жазады, ол сан қалай аталады? (коэффициент)

ІІІ топ: Заттың құрамын химиялық элемент таңбалары және индекс көмегімен шартты түрде бейнелеу қалай аталады? (формула)

Оқушылардың алдын ала өздері жасаған топ ережесін нақтылау:

  • Сабаққа белсенді қатысу;

  • Мұғалімді мұқият тыңдау

  • Уақытты тиімді пайдалану;

  • Тапсырманы тиянақты орындау;

  • Бір-біріне көмек көрсету, тыңдау;

Мұғаліммен амандасады



Оқушылар өздерінің қолындағы элементтің валенттілігінтану арқылы бөлініп отырады.


Берілген сұраққа жауап беру арқылы топтың атын таңдайды.








Топ ережесіне бағынуға келіседі

Түсіну

(5 минут)












Қолдану

(10 минут)





Талдау

(10 минут)



























Жинақтау

(7минут)

ІІІ. Топтық жұмыс (постер қорғау)

І топ: Химиялық қауіпсіздік белгілері




ІІ топ: Химиялық қосылыстың формуласын құру



ІІІ топ: Химиялық реакция типтері





IV. Видеоролик ( химиялық заттардың әрекеттесуі)

І топ: AI+S=

ІІ топ: AI+Br2=

ІІІ топ: Mg+O2=

V.Мәтінмен жұмыс

Жай және күрделі заттарды теріп жазып, жікте.

Жазира үй жинап, тазалағанды ұнатады. Бүгін де анасынан үйренгені бойынша алдымен ізбес суын әзірлеп бөлме қабырғасының ластанған жерлерін әктеді. Еденді хлорды суға қосып жуып алды. Онан соң тамақ қамына кірісті. Алма қосылған тәтті бәліш дайындауды ойлады да қамырдың құрамына ас содасын, тұз, қант, май қосты. Ендігі кезекте салат дайындауды ойға алды. Қараса, үйде сірке қышқылы жоқ екен, жүгіріп дүкенге барды. Күн жаңбыр еді. Абайсызда сүрініп кетіп, темірге аяғын соғып, жарақаттап алды. Үйге келген соң алдымен қолын жылы сумен, артынан спиртпен жуды да, жараға иод жағып таңып тастады. Аяғының ауырғанына қарамастан айна алдына келіп күміс сырға, сақинасын тағып үсті-басын ретке келтірді. Туыстарын тәтті бәлішпен қарсы алатыны есіне түсіп жүзіне күлкі үйірілді.

Жай заттар: хлор, темір, йод, күміс

Күрделі заттар: ізбес суы, су, ас содасы, тұз, қант, май, сірке қышқылы, спирт

VI. Есептер шығару

1.Массасы 36г зат мөлшерін есепте

  1. моль СО2-нің массасы есепте

3.Валенттілігін анықта:

I II V II III II II I

Na O, P O, AI O, Zn CI

VIІ. Сандар бойынша формула құрастыру

І топ: 40+16 (СаО)

28+16*2 (SiO2)

1+14+16*3 (HNO3)

ІІ топ: 23*2+16 (Na2O)

39+35,5 (КСІ)

40+32+16*4 (CaSO4)

ІІІ топ: 14+16*2 (NO2)

27*2+16*3 (АІ2О3)

1*3+31+16*4 (H3PO4)

VIІІ. Сергіту сәті (2 минут)

(атомдар мен молекулалар)



І топ:Оқушылар сақтандыру белгілері арқылы қауіпсіздік ережелерін жазады

ІІ топ: Қосылыстың формуласынқұру кестесін жасайды

ІІІ топ:Химиялық реакция типтері бойынша тірек-сызба құрады



Видеоролик көрсетілімі бойынша оқушылар реакция теңдеулерін өздері жазады




Берілген мәтіннің ішінен жай және күрделі заттарды тауып жазады

















Формулаларды пайдалану арқылы есептер шығарады





Элементтердің салыстырмалы атомдық массасы арқылы формулаларды құрастырады



Бағалау

(4 минут)

«Бес жолды өлең» әдісі

Әр топ «бес жолды өлең» әдісі бойынша қорытындылап, тақырыпқа баға береді


Кері байланыс

(1 минут)

Тақтаға «Еттартқыш» пен «Сандық» суреттері ілінеді. Стикерлер таратылады

Оқушылар тарау бойынша толық білдім деп ұйғарса, «Сандық» суретіне, әлі де білгім келеді деп ұйғарса «Еттартқыш» суретіне пікірін қалдырады

Үйге тапсырма

(1 минут)

Сіздерге бүгінгі білімдеріңді толықтыру мақсатында мынадай қосымша, қызықты тапсырма бермекшімін.

Химиялық элементтер кездесетін мақал-мәтелдер жазу

  1. Арпа-бидай ас екен,

Алтын-күміс тас екен. (Аурум- аргентум)

  1. Алтын көрсе, періште жолдан таяр (аурум)...







Берілген тапсырма бойынша мақал-мәтелдер жазу

Қосымша ақпарат

Саралау-сіз қосымша көмектерді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілетті оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау-оқушылардың үйренгенін қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс

Құндылықтардағы байланыс


Егер бір оқушы есепті шығара алмай топтан қалып отырса, онда қасына оқушы қосып жұптастырамын. Ал егер оқушы бәрінен бұрын орындаған болса, қосымша есеп беріледі

Жеке оқушыны жұлдызша арқылы бағалаймын, Топты «білімді топ», «ынталы топ», «жігерлі топ» деп ынталандырамын.



Әдебиет, математика, физика, технология т.б

Күні:27.10.2015ж

Мұғалімнің есімі: Мамашева Күнарай Аманғалиқызы

Атырау облысы Қызылқоға ауданы Қарабау селосы

Қарабау орта мектебінің жоғары санатты химия пәні мұғалімі

Сынып: 8 «А»

Қатысқандар саны: 15

Қатыспағандар саны:

Тақырыбы

«Химиялық алғашқы ұғымдар» тарауын қайталау

Сабаққа негізделген мақсаттары:

Оқушылардың жай және күрделі заттарды ажырата білуін, валенттілік бойынша химиялық формулаларды құру,химиялық теңдеулерді теңестіру,химиялық реакциялар типін ажырата білуін пысықтау.

Күтілетін нәтиже

Тарау бойынша алған білімдерін практикада қолдана біледі, формулалар бойынша есептер шығара алады, химиялық реакция теңдеулері бойынша есептер шығара алады

Сабақтың мақсаттары:

Барлық оқушылар: жай және күрделі заттарды ажырата біледі, заттың сандық және сапалық құрамын, салыстырмалы молекулалық массасын есептей біледі, өтілген тақырыптар бойынша анықтамаларды біледі . элементтердің валенттігін, формула құрастыруды, химиялық теңдеулерді теңестіруді, химиялық реакция типтерін ажырата біледі, тапсырма барысында қолданып, саралай біледі, негізгі идеяларды ойлап табады.

Оқушылардың басым бөлігі: жай және күрделі заттарды ажырата біледі, заттың сандық және сапалық құрамын, салыстырмалы молекулалық массасын есептей біледі, өтілген тақырыптар бойынша анықтамаларды біледі . элементтердің валенттігін, формула құрастыруды, химиялық теңдеулерді теңестіруді, химиялық реакция типтерін ажырата біледі.

Кейбір оқушылар: -жай және күрделі заттарды ажырата біледі, заттың сандық және сапалық құрамын, салыстырмалы молекулалық массасын есептей біледі, өтілген тақырыптар бойынша анықтамаларды біледі,валенттілігі бойынша элементтердің формуласын құрастыра біледі.

Тілдік мақсат:

Оқушылар : химиядан алған білімдерін практикада қолдана біледі, есептер шығара алады, химиялық реакция теңдеулері бойынша есептер шығара біледі

Негізгі сөздер мен тіркестер:

Индекс, коэффициент, химиялық формула, валенттілік, зат мөлшері, химиялық реакция, өнімдер, т.б

Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

Талқылауға арналған тармақтар: Өткен тақырып бойынша ашық және жабық сұрақтар:

Валенттілік бойынша формула қалай құрастырылады?

Химиялық реакция типтері қалай жіктеледі?

Жазылым бойынша ұсыныстар:

Сандар бойынша формула құрастыру, тақырыптық есептер шығару, мәтінмен жұмыс

Алдыңғы оқу:

Қауіпсіздік ережесі, химиялық реакция типтері, валенттілік, зат массасының сақталу заңы т.б

Ресурстар

Н.Нұрахметов, К.Сарманова, К.Жексембина . Химия. Алматы «Мектеп» 2013;

слайдтар, интернет желісі

Жоспар:

Кезең

Мұғалім іс-әрекеті


Оқушы іс-әрекеті

Білу

(5 минут)

Оқушылармен амандасу, сабаққа дайындық барысын қадағалау

Оқушыларға сәттілік тілеу

І. Топқа бөлу

Валенттілік бойынша

І топ: Li, Na, K, H, F

ІІ топ: Ca, Be, O, Mg, Zn

ІІІ топ: Fe, S, N, P, Cu

ІІ. Топтың атын құрастыру

І топ: Элемент таңбасының оң жағынан төменіректе жазылып, атомдардың санын көрсететін сан қалай аталады? (индекс)

ІІ топ: Егер атомдар саны бірнеше болса, оны таңбаның алдына сан түрінде жазады, ол сан қалай аталады? (коэффициент)

ІІІ топ: Заттың құрамын химиялық элемент таңбалары және индекс көмегімен шартты түрде бейнелеу қалай аталады? (формула)

Оқушылардың алдын ала өздері жасаған топ ережесін нақтылау:

  • Сабаққа белсенді қатысу;

  • Мұғалімді мұқият тыңдау

  • Уақытты тиімді пайдалану;

  • Тапсырманы тиянақты орындау;

  • Бір-біріне көмек көрсету, тыңдау;

Мұғаліммен амандасады



Оқушылар өздерінің қолындағы элементтің валенттілігінтану арқылы бөлініп отырады.


Берілген сұраққа жауап беру арқылы топтың атын таңдайды.








Топ ережесіне бағынуға келіседі

Түсіну

(5 минут)












Қолдану

(10 минут)





Талдау

(10 минут)



























Жинақтау

(7минут)

ІІІ. Топтық жұмыс (постер қорғау)

І топ: Химиялық қауіпсіздік белгілері




ІІ топ: Химиялық қосылыстың формуласын құру



ІІІ топ: Химиялық реакция типтері





IV. Видеоролик ( химиялық заттардың әрекеттесуі)

І топ: AI+S=

ІІ топ: AI+Br2=

ІІІ топ: Mg+O2=

V.Мәтінмен жұмыс

Жай және күрделі заттарды теріп жазып, жікте.

Жазира үй жинап, тазалағанды ұнатады. Бүгін де анасынан үйренгені бойынша алдымен ізбес суын әзірлеп бөлме қабырғасының ластанған жерлерін әктеді. Еденді хлорды суға қосып жуып алды. Онан соң тамақ қамына кірісті. Алма қосылған тәтті бәліш дайындауды ойлады да қамырдың құрамына ас содасын, тұз, қант, май қосты. Ендігі кезекте салат дайындауды ойға алды. Қараса, үйде сірке қышқылы жоқ екен, жүгіріп дүкенге барды. Күн жаңбыр еді. Абайсызда сүрініп кетіп, темірге аяғын соғып, жарақаттап алды. Үйге келген соң алдымен қолын жылы сумен, артынан спиртпен жуды да, жараға иод жағып таңып тастады. Аяғының ауырғанына қарамастан айна алдына келіп күміс сырға, сақинасын тағып үсті-басын ретке келтірді. Туыстарын тәтті бәлішпен қарсы алатыны есіне түсіп жүзіне күлкі үйірілді.

Жай заттар: хлор, темір, йод, күміс

Күрделі заттар: ізбес суы, су, ас содасы, тұз, қант, май, сірке қышқылы, спирт

VI. Есептер шығару

1.Массасы 36г зат мөлшерін есепте

  1. моль СО2-нің массасы есепте

3.Валенттілігін анықта:

I II V II III II II I

Na O, P O, AI O, Zn CI

VIІ. Сандар бойынша формула құрастыру

І топ: 40+16 (СаО)

28+16*2 (SiO2)

1+14+16*3 (HNO3)

ІІ топ: 23*2+16 (Na2O)

39+35,5 (КСІ)

40+32+16*4 (CaSO4)

ІІІ топ: 14+16*2 (NO2)

27*2+16*3 (АІ2О3)

1*3+31+16*4 (H3PO4)

VIІІ. Сергіту сәті (2 минут)

(атомдар мен молекулалар)


І топ:Оқушылар сақтандыру белгілері арқылы қауіпсіздік ережелерін жазады

ІІ топ: Қосылыстың формуласынқұру кестесін жасайды

ІІІ топ:Химиялық реакция типтері бойынша тірек-сызба құрады



Видеоролик көрсетілімі бойынша оқушылар реакция теңдеулерін өздері жазады




Берілген мәтіннің ішінен жай және күрделі заттарды тауып жазады

















Формулаларды пайдалану арқылы есептер шығарады





Элементтердің салыстырмалы атомдық массасы арқылы формулаларды құрастырады


Бағалау

(4 минут)

«Бес жолды өлең» әдісі

Әр топ «бес жолды өлең» әдісі бойынша қорытындылап, тақырыпқа баға береді

Кері байланыс

(1 минут)

Тақтаға «Еттартқыш» пен «Сандық» суреттері ілінеді. Стикерлер таратылады

Оқушылар тарау бойынша толық білдім деп ұйғарса, «Сандық» суретіне, әлі де білгім келеді деп ұйғарса «Еттартқыш» суретіне пікірін қалдырады

Үйге тапсырма

(1 минут)

Сіздерге бүгінгі білімдеріңді толықтыру мақсатында мынадай қосымша, қызықты тапсырма бермекшімін.

Химиялық элементтер кездесетін мақал-мәтелдер жазу

  1. Арпа-бидай ас екен,

Алтын-күміс тас екен. (Аурум- аргентум)

  1. Алтын көрсе, періште жолдан таяр (аурум)...






Берілген тапсырма бойынша мақал-мәтелдер жазу

Қосымша ақпарат

Саралау-сіз қосымша көмектерді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілетті оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау-оқушылардың үйренгенін қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс

Құндылықтардағы байланыс


Егер бір оқушы есепті шығара алмай топтан қалып отырса, онда қасына оқушы қосып жұптастырамын. Ал егер оқушы бәрінен бұрын орындаған болса, қосымша есеп беріледі

Жеке оқушыны жұлдызша арқылы бағалаймын, Топты «білімді топ», «ынталы топ», «жігерлі топ» деп ынталандырамын.


Әдебиет, математика, физика, технология т.б



© 2010-2022