- Преподавателю
- Химия
- азот қышқылы және оның тұздары 9 сынып
азот қышқылы және оның тұздары 9 сынып
Раздел | Химия |
Класс | - |
Тип | Научные работы |
Автор | Қалдымұратова Г.Қ. |
Дата | 03.02.2016 |
Формат | docx |
Изображения | Нет |
Химия. 9 сынып
Күні:
Сабақ тақырыбы
Азот қышқылы жəне оның тұздары
Сабақ мақсаты
Азот қышқылы және оның тұздарын ажырату.
Сілтеме
Әдістемелік нұсқаулықтар
Химия оқулығы 8 сынып
Табыс критерийі
-
Азот туралы түсініктерін еске түсіре отырып, айта алуы
-
Азот қышқылы және оның тұздарын ажыратып айта алуы.
-
Өз бетімен есептер орындап, химиялық реакция теңдеулерін орындай алуы
Күтілетін нәтижелер
-
Азот туралы түсініктерін еске түсіре отырып, айта алады
-
Азот қышқылы және оның тұздарын ажыратып айта алады
-
Өз бетімен есептер орындап, химиялық реакция теңдеулерін орындай алады
Тапсырмалар
Білу
1тапсырма: Азот туралы түсініктерін еске түсіру
«Миға шабуыл» әдісі
Түсіну
2тапсырма:
«Азот қышқылы» туралы бейнекөрсетілім көрсету
«Джиксо» әдісі бойынша тұжырымдамалық карта жасау
Топпен жұмыс
Қолдану
3тапсырма:
«Аяқталмаған тезис» әдісі. Жеке жұмыс
Талдау.
4тапсырма: Өз бетімен есептер орындау, химиялық реакция теңдеулерін сипаттап жазу.
«Көршіңізге айтыңыз» әдісі. Жұппен жұмыс
Жинақтау
Рөлдік ойын. «RAFT» әдісі. (Су)
Бағалау
Балама тест
Сабақ бойынша мұғалімнің жазбалары
Уақыты
Мұғалімнің іс -әрекеті
Оқушының іс -әрекеті
Бағалау
Ұйымдастыру кезеңі:
Амандасу, топқа бөлу
2 мин
Тіірек сөздері арқылы топқа бөлу
Оқушылар әр түрлі қиылған қима қағазды алып, берілген сөздерді құрастырып, сол бойынша топқа бөлінеді, судың агрегаттық күйлеріне түсінік береді
Өткен тапсырманы еске түсіру
5 мин
1-тапсырма бойынша «Миға шабуыл» әдісінің сұрақтары арқылы үй жұмысын тексеру: Азот туралы түсініктерін еске түсіру
«Миға шабуыл» әдісінің сұрақтары:
-
Азот элементінің таңбасын периодтық жүйеден тауып, орнына толық сипаттама беріңдер. Оның қандай қосылыстары сендерге белгілі?
-
Мүсәтір дегенді естулерін бар ма? Олар қандай заттар? Мүсәтір спирті қайда қолданылады?
-
Азоттың қандай оксидтерін білесіңдер? Оларда азот қандай тотығу дәрежесін көрсетеді?
-
Азот оксидтері қандай оксидтерге жатады?
«Смайликтер» арқылы
Жаңа сабақ
10 мин
«Азот қышқылы » туралы бейнекөрсетілім арқылы сабақ тақырыбын ашу
«Джиксо» әдісі бойынша
2 тапсырманы ұсыну (Тұжырымдамалық карта қорғау):
Ітоп: Алынуы
ІІтоп: Химиялық қасиеті
ІІІтоп: Қолданылуы
« «Джиксо» әдісі бойынша мәтінді оқып, талқылайды, бірін - бірі мұқият тыңдап, есте сақтап отыру, оқып үйренгендерін басқаларға үйрету, өз ойларына мысал келтіре отырып әр топ өз тұжырымдамалық карталарын түсіндіру
«Бас бармақ» арқылы
5 мин
«Аяқталмаған тезис» әдісі бойынша 3тапсырманы ұсыну:
«Аяқталмаған тезис» әдісінің тапсырмалары:
1. Азот қышқылы ..... қышқыл
2. Азот қышқылындағы ....... тотығу дәрежесі +5 тең.
3. Концентрлі азот қышқылы темірмен, ........, ......... әрекеттескенде олардың беті оксидтік қабыршақпен қапталады.
4. ....... қатты, кристалды, суда жақсы еритін тұздар.
5. Азот қышқылының ...... тыңайтқыштар ретінде қолданылады.
6. Зертханада (қатты ) нитрат тұздарға ....... әрекеттестіру арқылы алады
7. .........азот қышқылы бейметалдармен әрекеттеседі
ОүБқұралы.
«Шаршылар» арқылы
10 мин
«Көршіңізге айтыңыз» әдісі бойынша 4тапсырманы ұсыну: Өз бетімен есептер орындау, химиялық реакция теңдеулерін сипаттап жазу.
«Көршіңізге айтыңыз» әдісінің есептері:
1. Айналуларды жүзеге асыруға болатын реакция теңдеулерін жазыңдар:
N2 → NH3 → NH4OH → (NH4 )2SO4 → NH3
2. Сұйық HNO3 мына заттардың қайсысымен раекцияға түседі: ZnO, CO2, Ag, NaOH, Na2CO 3
3. Азот қышқылындағы азоттың массалық үлесі .
«Бағдаршам»
Арқылы
5 мин
«RAFT» әдісі. Рөлдік ойын.
(Бір оқушы шығып өзін азот қышқылы ретінде таныстыру)
«RAFT» әдісі тапсырмасы: Бір оқушы азот қышқылы құрамын, қасиеттерін, қолданылуы туралы айтып, шебер сомдай білу
Шапалақ арқылы
3 мин
Балама тест сұрақтарын ұсыну .
(Иә, жоқ
Бір - бірінін жұмыстарын тексеру арқылы
Бағалау
2 мин
Үйге тапсырма
1 мин
Азот қышқылы және оның тұздары
Кері байланыс
2 мин
«Екі жұлдыз бір тілек»
Бүгінгі сабақтан алған әсерлерін стикерге жазу
Құрал-жабдықтар
Презентация, тұжырымдамалық карта, маркер, стикер, интерактивті тақта
Кейінгі оқу
Оқу, таныстырылым дайындау