- Преподавателю
- Химия
- Узагальнення й систематизація знань з теми «Основні класи неорганічних сполук»
Узагальнення й систематизація знань з теми «Основні класи неорганічних сполук»
Раздел | Химия |
Класс | - |
Тип | Конспекты |
Автор | Климова В.В. |
Дата | 06.03.2014 |
Формат | doc |
Изображения | Нет |
Урок для учнів 8 класу.
Тема. Узагальнення й систематизація знань з теми: «Основні класи неорганічних
сполук».
Мета: узагальнити, систематизувати й скоригувати знання учнів з теми «Основні
класи неорганічних сполук»; з'ясувати рівень засвоєння знань, умінь і
навичок про класи неорганічних сполук на прикладі оксидів, основ, кислот
та солей, їх фізичних і хімічних властивостей, способи одержання, рівень
розуміння основних понять; показати уміння й навички роботи з опорним
конспектом; розв'язування різнорівневих розрахункових та експеримен-
тальних задач; уміння працювати в парах за опитувальником, у групах;
вміння працювати з додатковою літературою з теми; працювати творчо,
активно, розумом та показати уміння використовувати знання на практиці.
Тип уроку: узагальнення й систематизація знань, умінь і навичок.
Форма роботи: урок-мандрівка, урок-гра.
Обладнання: Періодична система хімічних елементів Д.І.Менделєєва, таблиця
розчинності, ряд активності металів, картки-завдання; на дошці
висловлення «Екологія- сходження до розуму»(А.Конан Дойл).
Хід уроку
-
Організація класу
Учні об'єднуються в чотири команди з умовними назвами «Оксиди», «Основи», «Кислоти», «Солі», та вибирають капітана. Завдання передбачені як групові (для всієї команди), так і індивідуальні (для кожного члена команди). За кожну вірну відповідь учень та команда отримує по фішці. Наприкінці уроку підраховується банк кожного учня й переводиться в оцінку.
-
Узагальнення й систематизація знань, умінь, навичок.
«Бліц-турнір»
Гравці кожної команди по черзі відповідають на запитання вчителя. Якщо відповідь неправильна,право відповіді переходить до іншої команди. Асистент веде залік відповідей гравців.
Закінчить фразу.
-
Оксиди класифікуються на кислотні, амфотерні й….(Основні).
-
Складана речовина, що складається з атомів металу й кислотного залишку-це…(Сіль).
-
Кислотні оксиди не взаємодіють з…(Кислотами).
-
Реакція взаємодії між кислотами й основами називається…(Нейтралізація).
-
За кількістю атомів Гідрогену кислоти поділяються на … (Одно-, дво-, триосновні).
-
Індикатором на кислоти є…(Лакмус).
-
У лужному середовищі фенолфталеїн набуває кольору…(Малинового).
-
Складні речовини, що складаються з атомів металу й Оксигену, називаються….(Оксидами).
-
У результаті взаємодії основного й кислотного оксиду утворюється ….(Сіль).
10)Розчинні у воді основи називаються…(Лугами).
11) Основні оксиди не взаємодіють з …(Основами).
12) За вмістом Оксигену кислоти поділяються на безоксигенові й …(Оксигеновмісні).
13) Складні речовини, що складаються з атомів металу й однієї або кількох гідроксильних груп, називаються ….(Основами).
14) Унаслідок розчинення кислотних оксидів у воді утворюється ….(Кислота).
15) Нерозчинні основи внаслідок нагрівання розкладаються на..(Оксиди й воду).
16) Метиловий оранжевий набуває червоного кольору в середовищі…(Кислому).
17) Унаслідок розчинення основних оксидів у воді утворюється…(Основа).
18) Гідроксиди,що взаємодіють і з кислотами, і з основами, називаються…(Амфотерними).
19) Хімічні реакції, з допомогою яких можна визначити речовини, називаються …(Якісними реакціями).
20) Складні речовини, що складаються з атомів Гідрогену та кислотних залишків, називаються …..(Кислотами).
«Сем бед - один ответ»
Кожна команда одержує картку із завданням. За 5 хвилин гравці записують на аркуші відповіді. Кожна правильна відповідь - 1 фішка.
З хімічних елементів К, S, O, H, C, P, Al, Zn,Cl,Ca складіть усі можливі формули речовин і назвіть їх.
Команда «Оксиди» складає формули основ.
Команда «Основи» складає формули кислот.
Команда «Кислоти» складає формули солей.
Команда «Солі» складає формули оксидів.
«Поле чудес»
Кожна команда одержує картки з формулами речовин.
З'єднайте стрілочками із центральною речовиною тільки ті речовини, що можуть із нею взаємодіяти, запишіть рівняння хімічних реакцій.
Картка 1.
P2 O5 Na2 O
HCl CaO H2 SO4
NaOH CuCO3
Картка 2.
Zn(OH)2 SO3
HCl NaOH Li2 O
Ca(OH)2 AlCl3
Картка 3.
P2 O5 H2 SiO3
NaOH H2 SO4 K2 O
Cu(OH)2 CuCO3
Картка 4.
SO3 Na2 SO4
NaOH CuSO4 Fe
BaCL2 H2 SO4
«Один за всіх»
Кожен учень одержує картку - завдання і працює індивідуально.
Здійснити перетворення.
-
Na->Na2 O->NaOH->NaCl->Na2 SO4
-
Ba->BaO->Ba(OH) 2 ->BaCL2 ->BaSO4
-
Ca->CaO->Ca(OH)2 ->CaF2 ->Ca(NO3 )2
-
Zn->ZnO->Zn(NO3 )2->Zn(OH)2->ZnO
-
Al->AlCl3 ->Al(OH)3->Al2 O3->Al(NO3)3
Розв'язування розрахункових задач
-
Обчисліть кількість речовини водню, необхідного для відновлення 12г свинцю з його оксиду.
-
Який об'єм (н.у.) газу кисню потрібно витратити на зрідження 2,3 г натрію.
-
Який об'єм кисню витратиться на спалювання 6,4г міді, якщо утвориться купрум ( ) оксид.
-
Обчисліть масу оксиду, який утворюється при взаємодії 6,5 г натрію з киснем.
-
Обчисліть масу барію, що вступить у реакцію з 2,5 л кисню (н.у.).
Інтелектуальний конкурс «Оксиди, кислоти, основи, солі +екологія
+медицина = життя»
Висловлення на дошці:
«Медик без належного пізнання хімії досконалим бути не може»
(М.В.Ломоносов).
«Екологія - сходження до розуму» (А.Конан Дойл).
-
цинк оксид-основа зубних цементів;
-
хлоридна кислота-в разі зниженої кислотності шлунка;
-
нітратна кислота-використовується для виробництва ліків (нітрогліцерину);
-
-борна кислота-антисептик;
-
калій гідроксид-у хірургії для припікання;
-
кальцій гідроксид-проти опіків, протиотрута в разі отруєння сульфатною кислотою;
-
амоній гідроксид-нашатирний спирт;
-
утворення кислотних дощів;
-
наркотично впливає на людину, подразнює шкіру, спричинює підвищення адреналіну та зменшення амінокислот;
-
карбон(II) оксид, або чадний газ- сполучається з білком крові гемоглобіном у 200-300 разів швидше, ніж кисень, спричиняючи анемію, голодування клітин, смерть;
-
кислоти-їдкі, кислі-спричиняють опіки, роз'їдають тканини, папір; пари кислот дуже отруйні;
-
луги-їдкі; треба берегти шкіру й очі від потрапляння лугу.
Підсумок .Учитель підбиває підсумок всього уроку та окремих видів навчальної діяльності.
Посміхніться собі, одне одному, вчителю. Якщо ви задоволені собою, підніміть дві руки; якщо задоволені роботою на уроці - лясніть один раз, якщо задоволені роботою класу - лясніть двічі, уроком - тричі. «Радості та успіхів вам!»