- Преподавателю
- Химия
- Уроки з хімії «Класифікація кислот. Поняття про ряд активності металів. Реакції заміщення та обміну. » «Хімічні властивості лугів. Реакція нейтралізації. »
Уроки з хімії «Класифікація кислот. Поняття про ряд активності металів. Реакції заміщення та обміну. » «Хімічні властивості лугів. Реакція нейтралізації. »
Раздел | Химия |
Класс | - |
Тип | Конспекты |
Автор | Климова В. . |
Дата | 07.03.2014 |
Формат | doc |
Изображения | Нет |
Урок
Тема Класифікація кислот. Поняття про ряд активності металів. Реакції
заміщення та обміну.
Мета: розширити знання про класифікацію неорганічних речовин на прикладі кислот; ознайомити учнів із класифікацією кислот за складом, номенклатурою кислот; закріпити знання про хімічні властивості кислот; поглибити знання учнів про реакції заміщення та обміну на прикладі хімічних властивостей кислот; розвивати навички експериментальної роботи з кислотами; повторити правила безпеки життєдіяльності під час роботи з кислотами; продовжити привчати до самостійної роботи учнів на уроці.
Обладнання та матеріали: штатив з пробірками, розчин хлоридної кислоти,
Магній, Цинк, Мідь.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
Робота по катркам.
Катрки №1, №3, №5.
1.З даного переліку речовин виберіть оксиди:
HCl, CO2 , NaOH , Na2O , H2SO4 , BaO , P2O5 , H2O.
Підкресліть однією лінією кислотні оксиди, двома лініями основні оксиди.
2. Обчисліть масову частку Осигену у P2O5
Картки № 2, №4, №6.
1.З даного переліку речовин виберіть оксиди:
H2O , HCl , CO2 , H2S , Na2O, ZnO , H2SO4 , KOH, Al2O3, H2CO3
2.Обчисліть масову частку Оксигену у Na2O.
Для класу
Хімічний диктант.
З даного переліку речовин виберіть оксиди:
KOH, H2CO3 , CO2 , Na2O, Н3РО4, H2O, H2S, P2O5, ВаSO4 , MgO, HNO3
Назвіть основні оксиди. А останні до якого класу відносяться?
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
-
Які речовини називаються кислотами?
-
Як визначається валентність кислотного залишку?
ІV. Вивчення нового матеріалу.
Самостійна робота з параграфом 7: на стор. 40 проробка класифікації кислот та їх взаємодію з металами та основними оксидами.
Як класифікуються кислоти? Назвіть приклади безоксигенових та оксигеновмісних кислот. Назвіть одноосновні, двохосновні та трьохосновні кислоти.
На демонстраційному столі знаходяться пробірки з кислотою.
Учитель нагадує учням про необхідність дотримання правил безпеки життєдіяльності під час виконання лабораторних робіт.
Правила першої допомоги в разі потрапляння кислоти на шкіру або в очі: рясно промити водою; шкіру промити розчином харчової соди, що є в лабораторній аптечці.
Учні самостійно виконують лабораторний дослід.
Лабораторний дослід №2.
Взаємодія хлоридної кислоти з металами.
До першої пробірки з хлоридною кислотою ми додаємо Магній.
Як проходить реакція?
Запишемо рівняння
Mg + 2HCl = MgCl2 + H2
До другої пробірки ми додаємо Цинк. Як проходить реакція?
Запишемо рівняння.
Zn + 2HCl = ZnCl2 + H2
До третьої пробірки ми додаємо Мідь. Що сталося?
Реакція не відбувається.
Ми можемо скласти рівняння?
Cu + HCl - реакція не відбувається
Подивимось на ряд активності металів. Метали, які розташовані до Гідрогену, будуть реагувати з кислотами. А метали, які розташовані після Гідрогену за звичайних умов з кислотами не реагують. Чим правіше розташовані метали, тим активніше вони будуть реагуватимуть з кислотами. Тому реакція з Магнієм відбувається інтенсивно, ніж з Цинком. А з Міддю взагалі нічого не відбувається.
Всі ці реакції належать до реакцій заміщення.
Реакція заміщення - це реакція між простою речовиною та складною речовиною, де атоми простої речовини заміщують атоми у складної речовини.
Розглянемо реакцію взаємодії Купруму (ІІ) осиду з хлоридною кислотою
CuО + 2HCl = CuCl2 + H2О
Це реакція обміну.
Реакція обміну - це реакція між двома складними речовинами, які обмінюються своїми складовими частинами.
Закріплення.
Завдання : запишіть рівняння реагування сульфатної кислоти з Натрієм, Алюмінієм та Гідраргірумом.
Які реакції будуть відбуватися? До якого типу належать ці реакції?
Запишіть рівняння реагування сульфатної кислоти з оксидами Калію, Барію. Які реакції будуть відбуватися? До якого типу належать ці реакції?
Які речовини називають кислотами?
Як їх класифікують?
Виконати на стор.80 № 112
V. Домашнє завдання. Вивчити параграфи 7 (стор.40-41) та 12, виконати письмово № 113 стор. 80
VІ. Підбиття підсумків уроку.
Урок
Тема: Хімічні властивості лугів. Реакція нейтралізації.
Мета: закріпити знання про класифікацію основ на розчинні й нерозчинні; розширити знання учнів про хімічні властивості класів неорганічних сполук на прикладі основ; показати дію лугів на індикатори; розвивати навички складання рівнянь хімічних реакцій на прикладі хімічних властивостей основ; розвивати вміння й навички проведення хімічного експерименту; поглибити знання учнів про реакцію нейтралізації; привчати учнів працювати на уроках самостійно.
Обладнання та реактиви:
Хід уроку.
І. Організація класу.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
-
Які речовини називаються оксидами, кислотами, основами, солями?
-
Робота по карткам.
Картки № 1, №3, №5.
1.Установіть відповідність:
-
Оксиди а) Mg(OH)2
-
Кислоти б) BaO
-
Основи в) HNO3
-
Солі г) BaCl2
д) CO
е) AlCl3
ж) Fe(OH)3
з) H2CO3
2. Складіть рівняння взаємодії та укажіть до якого типу належить реакція:
HNO3 + Мg =
H2SO4 + K2O =
Картки № 2, №4, №6.
1.Установіть відповідність:
-
Оксиди а) Al(OH)3
-
Кислоти б) K2O
-
Основи в) H3PO4
-
Солі г) P2O5
д) KNO3
е) H2SO4
ж) NaOH
з) BaCl2
2. Складіть рівняння взаємодії та укажіть до якого типу належить реакція:
H3PO4 + Na =
HNO3 + BaO =
Самостійна робота з класом.
Складіть рівняння взаємодії можливих реакцій та укажіть до якого типу належить реакція:
HNO3 + MgO =
H2SO4 + K2O =
H3PO4 + Zn =
HNO3 + Cu =
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
-
Які речовини називаються основами?
-
Як основи класифікуються?
IV. Вивчення нового матеріалу.
Самостійна проробка параграфу 11 на стор.66-67.
Згадаємо правила безпеки з кислотами та лугами.
Лабораторний дослід № 3.
Дія лугів на індикатори.
В пробірках знаходяться розчини лугу та основи
Додаємо до них краплі метилового рожевого, лакмусу та фенолфталеїну.
У перших пробірках утворюється розчин жовтого кольору, у других - синього кольору, а у третього -малинового кольору. Занесемо данні у таблицю.
Висновок: розчини лугів можна визначити за допомогою індикатора.
Лабораторний дослід №4.
Взаємодія розчинів лугів з кислотами.
До розчину лугу додаємо декілька крапель фенолфталеїну, утворюється розчин малинового кольору. При додаванні до цього розчину хлоридної кислоти розчин обезбарвлюється.
Складемо рівняння:
NaOH + HCl = NaCl + H2О
Подивіться, відбулася реакція нейтралізації.
Реакція нейтралізації - це реакція між лугом та кислотою, в результаті якої утворюється вода.
Лабораторний дослід № 5.
Взаємодія нерозчинних основ з кислотами.
Нам необхідно одержати Купрум (ІІ) гідроксид. Для цього беремо сіль Купруму та додаємо луг. Записуємо реакцію:
CuCl2 + 2NaOH = Cu(OH)2 + 2NaCl
Ми отримали осад бірюзового кольору. А тепер додаємо розчин хлоридної кислоти і бачимо, що осад розчиняється. Записуємо рівняння.
Cu(OH)2 + 2HCl = CuCl2 + 2H2О
Яка реакція відбулась?
V. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Які речовини називаються основами?
2. Як можна визначити основи ?
3. Яка реакція називається реакцією нейтралізації?
-
4.Складіть рівняння взаємодії КOH з H3PO4 ,H2SO4 , AlСl3 , Zn(NO3)2. До яких типів належать реакції?
VI.Домашнє завдання. Вивчти параграф , відпрацювати завдання .
VII.Підбиття підсумків уроку.
Тестові завдання
Неорганічні сполуки
І варіант
І рівень
-
Вкажіть який ряд формул утворений лише з формул оксидів:
А) BaO, NaOH, HCl
Б) Na2O, BaO, Al2O3
В) MgO, H2SO4, Zn(OH)2
Г) NaCl, ZnSO4, K2O
2. Вкажіть кислоти, які належать до оксигеновмісних:
А) HCl, H2S, H3PO4
Б) HNO3, H2S, HF
В) H2SO4,H3PO4, HNO3
Г) H2SiO3, HCl, HF
3. Вкажіть рівняння реакції розкладу:
А) C + O2 = CO2
Б) Ba + HCl =BaCl2 +H2
В) MgO + HNO3 = Mg(NO3)2 + H2O
Г) CaCO3 = CaO +CO2
4. Вкажіть рівняння хімічних реакцій добування оксидів з простих речовин:
А) CaCO3 = CaO +CO2
Б) S + O2 = SO2
В) Al(OH)3 = Al2O3 + H2O
Г) MgO + HNO3 = Mg(NO3)2 + H2O
ІІ рівень
-
Скільки із зазначених речовин можуть реагувати з сульфатною кислотою: Купрум, Цинк, Кисень, Купрум (ІІ) оксид, вода?
Складіть рівняння.
-
Назвіть елемент за такими даними: знаходиться в ІІІ групі, відносна молекулярна маса його оксиду дорівнює 102.
А) Алюміній, Б) Скандій, В) Галій.
ІІІ рівень
-
Чому дорівняна молярна маса 0,5 моль Al(OH)3
А) 148 г/моль; Б) 156 г/моль; В) 164 г/моль
-
Чому дорівнян об'єм за н. у. 28 г H2SO4
А) 6,4 л; Б) 6,8л; В) 5,6л
ІІ варіант
І рівень
-
Вкажіть який ряд формул утворений лише з формул кислот:
А) BaO, NaOH, HCl
Б) Na2O, BaO, Al2O3
В) HCl , H2SO4, HF
Г) NaCl, ZnSO4, K2O
2. Вкажіть кислоти, які належать до безоксигенових:
А) HCl, H2S, H3PO4
Б) HNO3, H2S, HF
В) H2SO4,H3PO4, HNO3
Г) H2S, HCl, HF
3. Вкажіть рівняння реакції сполучення:
А) C + O2 = CO2
Б) Ba + HCl =BaCl2 +H2
В) MgO + HNO3 = Mg(NO3)2 + H2O
Г) CaCO3 = CaO +CO2
4. Вкажіть рівняння хімічних реакцій добування оксидів з складних речовин:
А) CaCO3 = CaO +CO2
Б) S + O2 = SO2
В) Al(OH)3 = Al2O3 + H2O
Г) MgO + HNO3 = Mg(NO3)2 + H2O
ІІ рівень
-
Скільки із зазначених речовин можуть реагувати з сульфатною кислотою: Аргентум, Магній, Кисень, Натрію оксид, вода?
Складіть рівняння.
-
Назвіть елемент за такими даними: знаходиться в І групі, відносна молекулярна маса його оксиду дорівнює 62.
А) Цезій, Б) Натрій, В) Калій.
ІІІ рівень
-
Чому дорівняна молярна маса 0,5 моль NaOH,
А) 80 г/моль; Б) 68 г/моль; В) 84 г/моль
Чому дорівнян об'єм за н. у. 28 г H3PO4
А) 6,4 л; Б) 6,8л; В) 5,6л