- Преподавателю
- Химия
- Оксиген, поширеність у природі
Оксиген, поширеність у природі
Раздел | Химия |
Класс | 7 класс |
Тип | Конспекты |
Автор | Міхайлова І.О. |
Дата | 22.11.2015 |
Формат | docx |
Изображения | Есть |
3
Тема. Кисень, склад його молекули, фізичні властивості.
Оксиген, поширеність у природі.
Мета: навчальна - закріпити поняття про хімічні елементи та прості речовини на прикладі кисню; ознайомити учнів із історією відкриття кисню; навчити учнів за планом давати характеристику Оксигену та кисню, порівнювати кисень як просту речовину й Оксиген як хімічний елемент, розглянути основні лабораторні способи одержання кисню; дати уявлення про реакції розкладу, каталізатор; виховна - виховувати творчий підхід до навчання, любов до предмета; розвивальна - розвивати пам'ять, логічне мислення, використовувати хімічні знання на практиці.
Обладнання та матеріали: періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва, схема-конспект «Оксиген. Кисень», мультимедійна екран, проектор, відеозаписи одержання кисню лабораторним способом..
Базові терміни та поняття: Оксиген, кисень, прості речовини, складні речовини, реакція розкладу, каталізатор.
Міжпредметні зв'язки: біологія «Роль кисню в процесі дихання живих організмів».
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Методи та прийоми: словесні; пояснювально-ілюстративні: розповідь, демонстрації; наочні: комп'ютерна демонстрація; практичні: розв'язування задач: репродуктивні: частково-пошукові; інтерактивні; дослідні.
Структура уроку
-
Організаційний етап (1 хв)
-
Актуалізація опорних знань учнів (5-7 хв)
-
Мотивація навчальної діяльності (2-3)
-
Вивчення нового матеріалу (20 хв)
-
Узагальнення та систематизація знань учнів (7-9 хв)
-
Домашнє завдання (2 хв)
-
Підбиття підсумків уроку (3 хв)
Хід уроку
І. Організаційний етап
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
Метод «Мозкова атака»
За формулами речовин визначити валентність хімічних елементів:
Al2O3, FeO, Fe2O3, N2O, NO, CaO, H2O, K2O, P2O5, B2O3.
Запитання:
-
Речовини, у яких ви визначили валентність - прості чи складні?
-
Чим складні речовини відрізняються від простих?
-
На які групи поділяються прості речовини?
-
Як називається хімічний елемент, який знаходиться на другому місці біля атомів хімічних елементів?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Сьогодні ми починаємо вивчати окремі хімічні елементи і властивості речовин, утворених цими елементами. Почнемо з хімічного елемента, який утворює найважливішу для живих організмів речовину, без якої неможливе наше життя. Що це за речовина і який хімічний елемент її утворює?
ІV. Вивчення нового матеріалу
Вірно, це Оксиген та кисень. Оксиген - найпоширеніший хімічний елемент в земній корі (масова частка 47-49%). Хімічний елемент Оксиген утворює дві прості речовини - кисень, молекула якого складається з двох атомів - О2, і озон, молекула якого складається з трьох атомів - О3.
-
Анкета
Оксиген - хімічний елемент
Кисень - проста речовина
-
Назва хімічного елемента - Оксиген
-
Хімічний знак - О
-
Відносна атомна маса: Аr(О)=16
-
Валентність у сполуках: ІІ
-
Утворює 2 прості речовини: кисень, озон
-
Назва простої речовини - кисень
-
Хімічна формула - О2
-
Відносна молекулярна маса: Мr(О2)=32
-
Агрегатний стан: безбарвний газ, без смаку й запаху, трохи важчий за повітря, малорозчинний у воді. Рідкий кисень (за р=101,3кПа, t=−183ºС) блакитного кольору, твердий кисень (за t=−219 ºС ) - сині кристали.
Кисень входить до складу повітря. Повітря - суміш газів. Відносна молекулярна маса повітря - 29. Масова частка кисню в повітрі становить близько 23%. Об'ємна частка кисню в повітрі - приблизно 21%.
-
Історія відкриття кисню
Відкриття кисню в Європі належить Джозефу Прістлі (1774 рік), хоча аналогічні досліди з одержанням такого ж газу п'ятьма способами були проведені ще в 1772 році Шеєле, але їх результати опубліковані лише в 1775 році. У 1775 році французький хімік Антуан Лоран Лавуазьє довів, що кисень є складовою частиною повітря, а Оксиген входить до складу всіх кислот - «народжує кислоти». Лавуазьє дав назву oxygen.
-
Фізіологічна дія кисню
-
Підтримання сталої температури тіла у теплокровних.
-
Атмосферний кисень є життєво важливим для всіх живих організмів.
-
Бере участь у процесах дихання - рослини під час дихання поглинають кисень.
-
Бере участь у реакціях окиснення у клітинах живих організмів (виконується робота м'язів, пересування).
-
Людина за добу споживає 750 л чистого кисню. Загальна маса кисню на Землі становить 10-15 т.
-
Одержання кисню в лабораторії
Демонстрація одержання кисню з калій перманганату (Відео 1)
2KMnO4 → K2MnO4 + MnO2 + O2.
Демонстрація одержання кисню з гідроген пероксиду (Відео 2)
2H2O2 t, MnO2 2H2O + O2.
У нашому випадку манган (ІV) оксид - каталізатор.
Речовини, що прискорюють хімічні реакції, але не входять до складу продуктів реакції та в ході її не витрачаються, називаються каталізаторами.
V. Узагальнення та систематизація знань учнів
Завдання:
-
Визначте масову частку Оксигену в калій перманганаті KMnO4.
-
Розставте коефіцієнти в рівнянні реакції:
КСlО3 → КСl + О2.
-
Прийом «Вірю - не вірю»
-
Молекула кисню складається з трьох атомів кисню (Ні).
-
Кисень утворює одну просту речовину (Ні).
-
В лабораторії кисень добувають реакціями розкладу оксигеновмісних сполук (Так).
-
Кисень підтримує дихання. (Так).
VІ. Домашнє завдання
VІІ. Підбиття підсумків уроку
Що нового ви дізналися на цьому уроці?