Модульдік технологияның химия пәніндегі тиімділігі

Сабақ тақырыбы: Күкірт қышқылы   Мақсаты:   Оқушыларға күкірт қышқылының қасиеттерін өмірмен байланыстырып оқыту, есеп шығару дағдысын  қалыптастыру;  туралы білім бере отырып химиялық реакциялар көмегімен қасиеттерін жаза білуге дағдыландыру,қышқыл жаңбырдың түзілу себептері, қоршаған ортаға әсерлері жөнінде түсінік қалыптастыру   Негізгі идея:     Күтілетін нәтиже:   Оқушылардың күкірт қышқылы туралы толық мәлімет алып, реакция теңдеулерін жазып, есеп шығара білуі.Қышқыл жаңбырлар туралы біледі.   Оқыту формасы:   Топпен жұмыс, диалог әдісі,  жұптық жұмыс, СТО, «Миға шабуыл», ізденіс, зерттеушілік, бірін-бірі бағалау, ойын элементтері, «Ия», «Жоқ» әдісі, АКТ   Ресурс   Электронды оқулық,  интербелсенді тақта, флипчарт, маркер,  стикерлер, слайдтар,   Сабақтың бөлімдері мен мақсаттары Мұғалім әрекеті Оқушы  әрекеті Уа қы ты Ұйымдастыру: Сәлемдесу, топқа бөліп, топ ережесін  құру. Топ басшысын сайлау. Мақсаты: Оқушыларға  психологиялық ахуал тудыру Оқушыларға  топқа бөлініп, бір-біріне жақсы тілектер айтуды тапсырады Оқушыларға  топқа бөлініп, бір-біріне жақсы тілектер айтады       3     мин «Қызығушылықты ояту» Мақсаты: Тақырыпты  ашу және түсініп өз ойларын жинақтап айту.  Қышқыл жаңбырдың түзілуі туралы слайд көрсетеді. «Болжау стратегиясы» бойынша  сұрақтар қояды   Оқушылар реакция теңдеулерін жазып  тақырыпты ашады     5 мин      «Мағынаны тану» Мақсаты: Күкірт қышқылы туралы білімдерін одан әрі дамыту. Қауіпсіздік шараларды сақтауға үйрету   Күкірт қышқылы туралы не білеміз ?  Оқушыларға  ассоциация құруды тапсырады. Формативті бағалайды.   -екі негізді,    - ІІ- валентті                                                                             - оттекті,  күшті қышқыл                                                            - Сандық құрамы: екі атом сутек бір атом күкірт төрт атом оттек                                               - Сапалық құрамы: сутек, оттек, күкірт атомдарынан тұрады                                                      -лакмусты қызыл түске бояйды                                                       - о...               3 мин «Ой толғау» кезеңі Мақсаты: Реакция теңдеулерін жаза білуге дағдыландыру І тапсырма. Н 2SO 4 – тің физикалық,химиялық қасиеттері мен қолданылуына постер құру тапсырады. Күкірт қышқылының физикалық,химиялық қасиеттері мен қолданылу туралы постер құрады. Өзара талқылайды.     5 мин Мақсаты:  Практикалық іс-әрекет арқылы жағымды мотивация қалыптастыру; ІІ тапсырма. Практикалық жұмыстар орындату. Сырттарынан бақылайды Күкірт қышқылына сапалық реакция жұргізіп, тақтаға теңдеуін жазады     7 мин Мақсаты:  Оқушылардың танымдық қабілеттерін дамыту. ІІІ тапсырма. Әр топқа есептер жинағынан, оқулықтан есептер шығаруды тапсырады. Дәптерлеріне  берілген жаттығуларды орындайды   7 мин Мақсаты: Шапшаңдыққа, баулу ІVтапсырма. «Ия» «Жоқ» балама тест орындатады. Оқушылар кестені толтырады. Тақтадағы дұрыс жауаппен өзге топтың қатесін тексереді   Сабақты бекіту Мақсаты: Шығармашылық қабілеттерін дамыту. Экологиялық тәрбие беру «Қышқыл жаңбырлардың қоршаған ортаға әсері» эссе жазуды тапсырады. Сырттарынан бақылайды, формативті бағалайды. «Қышқыл жаңбырлардың қоршаған ортаға әсері» эссе жазады. 5 мин Бағалау. Өзара топпен  бағалау, бірін – бірі бағалау  Топ басшысына  топ мүшелері өзара бағалап бағалау парақшасына  толтыруды тапсырады. Өзара бағалайды,  өздерінің жұмыстарымен салыстырады.  Топ басшысы топ мүшелерін бағалайды. 5 мин Рефлексия. «Екі жұлдыз бір тілек» әдісі бойынша сабақтың ұнаған екі кезеңі  мен бір ұсыныс жазуды тапсырады. Оқушылар стикерлерге сабақтан алған әсерлерін және ұсыныстарын жазады.   3 мин  
Раздел Химия
Класс -
Тип Рабочие программы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Сабақ тақырыбы:

Күкірт қышқылы

Мақсаты:

Оқушыларға күкірт қышқылының қасиеттерін өмірмен байланыстырып оқыту, есеп шығару дағдысын қалыптастыру; туралы білім бере отырып химиялық реакциялар көмегімен қасиеттерін жаза білуге дағдыландыру,қышқыл жаңбырдың түзілу себептері, қоршаған ортаға әсерлері жөнінде түсінік қалыптастыру

Негізгі идея:

Күтілетін нәтиже:

Оқушылардың күкірт қышқылы туралы толық мәлімет алып, реакция теңдеулерін жазып, есеп шығара білуі.Қышқыл жаңбырлар туралы біледі.

Оқыту формасы:

Топпен жұмыс, диалог әдісі, жұптық жұмыс, СТО, «Миға шабуыл», ізденіс, зерттеушілік, бірін-бірі бағалау, ойын элементтері, «Ия», «Жоқ» әдісі, АКТ

Ресурс

Электронды оқулық, интербелсенді тақта, флипчарт, маркер, стикерлер, слайдтар,

Сабақтың бөлімдері мен мақсаттары

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Уа

қы

ты

Ұйымдастыру:

Сәлемдесу, топқа бөліп, топ ережесін құру. Топ басшысын сайлау. Мақсаты: Оқушыларға психологиялық ахуал тудыру

Оқушыларға топқа бөлініп, бір-біріне жақсы тілектер айтуды тапсырады

Оқушыларға топқа бөлініп, бір-біріне жақсы тілектер айтады

3 мин

«Қызығушылықты ояту»

Мақсаты: Тақырыпты ашу және түсініп өз ойларын жинақтап айту.

Қышқыл жаңбырдың түзілуі туралы слайд көрсетеді. «Болжау стратегиясы» бойынша сұрақтар қояды

Оқушылар реакция теңдеулерін жазып тақырыпты ашады

5 мин

«Мағынаны тану»

Мақсаты: Күкірт қышқылы туралы білімдерін одан әрі дамыту.

Қауіпсіздік шараларды сақтауға үйрету

Күкірт қышқылы туралы не білеміз ? Оқушыларға ассоциация құруды тапсырады.

Формативті бағалайды.

-екі негізді, - ІІ- валентті - оттекті, күшті қышқыл - Сандық құрамы: екі атом сутек бір атом күкірт төрт атом оттек - Сапалық құрамы: сутек, оттек, күкірт атомдарынан тұрады -лакмусты қызыл түске бояйды - оксидтері SO2; SO3

- SO4 қышқыл қалдығы.


3 мин

«Ой толғау» кезеңі

Мақсаты: Реакция теңдеулерін жаза білуге дағдыландыру

І тапсырма. Н 2SO 4 - тің физикалық,химиялық қасиеттері мен қолданылуына постер құру тапсырады.

Күкірт қышқылының физикалық,химиялық қасиеттері мен қолданылу туралы постер құрады. Өзара талқылайды.

5 мин

Мақсаты: Практикалық іс-әрекет арқылы жағымды мотивация қалыптастыру;

ІІ тапсырма. Практикалық жұмыстар орындату.

Сырттарынан бақылайды

Күкірт қышқылына сапалық реакция жұргізіп, тақтаға теңдеуін жазады



7 мин

Мақсаты: Оқушылардың танымдық қабілеттерін дамыту.

ІІІ тапсырма. Әр топқа есептер жинағынан, оқулықтан есептер шығаруды тапсырады.

Дәптерлеріне берілген жаттығуларды орындайды


7 мин

Мақсаты: Шапшаңдыққа, баулу

ІVтапсырма. «Ия» «Жоқ» балама тест орындатады.

Оқушылар кестені толтырады. Тақтадағы дұрыс жауаппен өзге топтың қатесін тексереді

Сабақты бекіту

Мақсаты: Шығармашылық қабілеттерін дамыту. Экологиялық тәрбие беру

«Қышқыл жаңбырлардың қоршаған ортаға әсері» эссе жазуды тапсырады.

Сырттарынан бақылайды, формативті бағалайды.

«Қышқыл жаңбырлардың қоршаған ортаға әсері» эссе жазады.

5 мин

Бағалау.

Өзара топпен бағалау, бірін - бірі бағалау

Топ басшысына топ мүшелері өзара бағалап бағалау парақшасына толтыруды тапсырады.

Өзара бағалайды, өздерінің жұмыстарымен салыстырады. Топ басшысы топ мүшелерін бағалайды.

5 мин

Рефлексия.

«Екі жұлдыз бір тілек» әдісі бойынша сабақтың ұнаған екі кезеңі мен бір ұсыныс жазуды тапсырады.

Оқушылар стикерлерге сабақтан алған әсерлерін және ұсыныстарын жазады.


3 мин








































© 2010-2022