- Преподавателю
- Химия
- Крахмал 11-сынып
Крахмал 11-сынып
Раздел | Химия |
Класс | - |
Тип | Конспекты |
Автор | Баешова А.К. |
Дата | 22.02.2014 |
Формат | doc |
Изображения | Есть |
11-сынып
Крахмал
Сабақтың мақсаты
Білімділік: полисахаридтердің өкілі - крахмалдың құрылысы мен химиялық қасиеттері туралы білімдерін қалыптастыру арқылы көмірсулар туралы білімдерін кеңейту.
Дамытушылық: Крахмалдың маңыздылығын түсіндіру. Қауіпсіздік ережелерін сақтай отырып химиялық реактивтармен жұмыс жасау дағдыларын, зерттеу, салыстыра білу дағдыларын дамыту.
Тәрбиелік: Оқушылардың дүниетанымын кеңейту. Топтық жұмыстану арқылы ұжымдық қарым-қатынасқа баулу, өзгенің пікірімен санасуға тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, суреттер, крахмал ұнтағы
Сабақ түрі: жаңа тақырыпты талдау
Сабақтың әдісі: проблемалық жағдаятты шешу: топтық жұмыс
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі - 1 мин
Оқушыларды сабаққа даярлау, оқушыларды түгендеу, сабаққа назарларын аудару
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау - 10-12 мин
§11.1 - тест . Моносахаридтер. Глюкоза
-
Глюкоза молекуласының құрамына кіретін функционалдық топтар:
А. 6 гидроксил және карбонил тобы
В. 1 гидроксил және 1 альдегид тобы
С. 6 гидроксил және 1 альдегид тобы
Д. 5 гидроксил және альдегид тобы
-
Глюкозаның «күміс айна» реакциясына қатысуы оның ....... дәлелдейді:
А. Спирт екендігін В. Альдегид екенін
С. Көпатомды спирт екенін Д. Циклді құрылысы болатынын
-
Гидролизге ұшырамайтын сахарид:
А. Фруктоза В. Сахароза С. Крахмал Д. целлюлоза
-
Глюкозаның α және β түрлерінің арасындағы айырмашылық:
А. Бірінші түрі сызықты, екіншісі - тұйық құрылымды
В. Молекулаларында гидроксил тобының әр түрлі саны болады
С. Молекулаларында тізбекті көміртек атомының саны әр түрлі
Д. Молекулаларындағы гидроксил топтары әр түрлі орналасқан
-
Сахаридтердің ішіндегі ең тәттісі:
А. Глюкоза В. Фруктоза С. Сахароза Д. Крахмал
-
Глюкозаны фруктозадан қандай реактивтің көмегімен ажыратуға болады?
А. Вr2 В. I2С. Аg2О (аммиак) Д. СН3СООН
§11.2 Дисахаридтер /ауызша/
ІІІ. Жаңа тақырыпқа ену - 10 мин
№4 зертханалық жұмыс
Оқушыларды екі топқа бөлу. Оқушылар топтарда крахмалдың коллоидтық ерітіндісін әзірлеуге арналған зертханалык тәжірибелер жасайды.
Крахмалдың йодпен әрекеттесуі
Жұмыс барысы:
-
Сынауыққа су құйып, қайнату.
-
Крахмал салынған сынауыққа ыстық суды құямыз.
-
Крахмал клейстерін /желімін/ аламыз.
-
1-2 тамшы йод қосамыз
-
Не байқадың?
-
Дәптерге қорытынды жазу.
-
Осы сынауықты қыздырамыз.
-
Не байқадың?
-
Қорытынды жазамыз.
Тағам өніміндегі крахмалды анықтау
-
Картопты алып, екіге бөлеміз.
-
Йод ерітіндісін тамызамыз.
-
Не байқағаныңды қорытындылап жазыңдар.
IV. Жаңа тақырыпты талдау - 15 мин
Полисахаридтер табиғи жоғары молекулалы қосылыстар.
Жалпы формуласы: (С6Н10О5)n
Макромолекуласы моносахаридтер қалдықтарынан тұрады.
Фотосинтез нәтижесінде түзілген моносахарид молекулалары поликонденсацияланып, полисахаридтер түзіледі:
Маңызды өкілдері - крахмал мен целлюлоза. Сонымен,
крахмалдың құрылысы қандай болғаны және соған байланысты ол қандай химиялық қасиеттер көрсетеді?
Әрі қарай топтардың жұмысы жалғасады:
І топ - оқулық бойынша крахмалдың құрылысымен танысады және ойларын
ІІ топ - оқулық бойынша крахмалдың қасиеттерімен ортаға салады;
Құрылысы
(С6Н10О5)n
Табиғатта кездесуі Алыну жолдары
Қасиеттері. Крахмал - дәмі жоқ, суда ерімейтін, ақ түсті ұнтақ. Ыстық суда ісініп, коллоид ерітінді крахмал клейстерін түзеді.
Химиялық қасиеттері
Қолданылуы
IV.Сабақты бекіту:
500 г крахмалдан алынатын спирттің массасы қандай? Жауабы: 284 г
Шешуі:
-
162 г крахмал - 180 г глюкоза
500 г - х г х = 555 г
-
С6Н12О6 → 2С2Н5ОН + 2СО2
180 г глюкоза - 92 г спирт
555 г х г х = 284 г
V.Үй тапсырмасы: §11.3 Полисахаридтер. Целлюлоза. 9-жаттығу. Картоптан крахмал алу.
-
Глюкоза молекуласының құрамына кіретін функционалдық топтар:
А. 6 гидроксил және карбонил тобы
В. 1 гидроксил және 1 альдегид тобы
С. 6 гидроксил және 1 альдегид тобы
Д. 5 гидроксил және альдегид тобы
-
Глюкозаның «күміс айна» реакциясына қатысуы оның ....... дәлелдейді:
А. Спирт екендігін В. Альдегид екенін
С. Көпатомды спирт екенін Д. Циклді құрылысы болатынын
-
Гидролизге ұшырамайтын сахарид:
А. Фруктоза В. Сахароза С. Крахмал Д. целлюлоза
-
Глюкозаның α және β түрлерінің арасындағы айырмашылық:
А. Бірінші түрі сызықты, екіншісі - тұйық құрылымды
В. Молекулаларында гидроксил тобының әр түрлі саны болады
С. Молекулаларында тізбекті көміртек атомының саны әр түрлі
Д. Молекулаларындағы гидроксил топтары әр түрлі орналасқан
-
Сахаридтердің ішіндегі ең тәттісі:
А. Глюкоза В. Фруктоза С. Сахароза Д. Крахмал
-
Глюкозаны фруктозадан қандай реактивтің көмегімен ажыратуға болады?
А. Вr2 В. I2 С. Аg2О (аммиак) Д. СН3СООН
-
Глюкоза молекуласының құрамына кіретін функционалдық топтар:
А. 6 гидроксил және карбонил тобы
В. 1 гидроксил және 1 альдегид тобы
С. 6 гидроксил және 1 альдегид тобы
Д. 5 гидроксил және альдегид тобы
-
Глюкозаның «күміс айна» реакциясына қатысуы оның ....... дәлелдейді:
А. Спирт екендігін В. Альдегид екенін
С. Көпатомды спирт екенін Д. Циклді құрылысы болатынын
-
Гидролизге ұшырамайтын сахарид:
А. Фруктоза В. Сахароза С. Крахмал Д. целлюлоза
-
Глюкозаның α және β түрлерінің арасындағы айырмашылық:
А. Бірінші түрі сызықты, екіншісі - тұйық құрылымды
В. Молекулаларында гидроксил тобының әр түрлі саны болады
С. Молекулаларында тізбекті көміртек атомының саны әр түрлі
Д. Молекулаларындағы гидроксил топтары әр түрлі орналасқан
-
Сахаридтердің ішіндегі ең тәттісі:
А. Глюкоза В. Фруктоза С. Сахароза Д. Крахмал
-
Глюкозаны фруктозадан қандай реактивтің көмегімен ажыратуға болады?
А. Вr2 В. I2 С. Аg2О (аммиак) Д. СН3СООН