Азот және оның қосылыстары

Раздел Химия
Класс -
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Азот және оның қосылыстары

Сабақтың тақырыбы Азот және оның қосылыстары

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Азот атомының құрлысы, табиғатта кездесуі, физикалық және химиялық

қасиеттерін қолданылуын түсіндіру, меңгерту.

Дамытушылық: Алған білімдерін әр түрлі тапсырмалар арқылы есептер шығару, есте

сақтау, қабілетін дамыту.

Тәрбиелік: Оқушыларды ұйымшылдыққа, тапқырлыққа, жауапкершілікке тәрбиелеу.

Сабақтың әдісі: сұрақ -жауап,жеке және топтық жұмыс

Сабақтың көрнектілігі: оқулық, электрондық оқулық, кесте, плакаттар, интерактивті тақта

І. Кіріспе

1. Ұйымдастыру кезеңі

-сыныппен сәлемдесу

-оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру

-психологиялық тренинг ұйымдастыру

2. Үй тапсырмасын сұрау

''Сиқырлы ұяшық'' әдісі арқылы білімімізді тексерейік.

1

3

5

7

9

2

4

6

8

10


  1. Күкірт қандай тотығу дәрежесін көрсетеді

  2. H2 SO4 -тің тұздары қалай аталады?

  3. Күкірт пен каучук қосылысынан қандай зат алынады

  4. H2 S қосылысында күкірттің валенттілігі

  5. Күкірттің аллотропиялық түр өзгерісін ата?

  6. Олеум дегеніміз не?

  7. Күкірттің атомдық массасы қаншаға тең?

  8. Күкірт атомында қанша электрон, протон бар?

  9. Концентрияланған H2 SO4 пен сұйытылған H2 SO4 -тің айырмашылығы неде?

  10. Күкірт ангидридің формуласы

Жаңа сабақ.

Оқушылар жұмбақ шешу арқылы жаңа сабақтың тақырыбын өздері ашады.

Бірінші бөлігі көп емес, екінші бөлігі «тілсіз жау» деген мағынада, бірақ өзі химиялық элемент. Ойлаңызшы, бұл қай элемент [Азот]

Cонымен азоттың периоттық жүйедегі орнын, формуласын біліп отырсындар.

Ендеше бүгінгі сабағымыз азоттың қосылыстарымен танысамыз

Топқа бөлінейік [Оксид,Қышқыл,Тұз топқа бөлінеді]

Топқа тақырыпшаны бөліп беремін Алдымен, оқимыз, топпен талқылаймыз.

«ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы Постер салып, қорғаймыз

І. топ-Физикалық қасиеті

ІІ. топ-Химиялық қасиеті [венн диаграммасы]

ІІІ. топ-Алынуы, қолданылуы

Оқушылар постер қорғап болған кезде мұғалім қосымша мәліметтермен толықтырып

отырады Азоттың алынуын оқушы қорғап болған кезде мұғалім электрондық

оқулықтан алыну реакциясының жүруін көрсетеді. Ал химиялық қасиеттерін

қорғаған кезде мен қосымша электрондық оқулықтан және бір оқушыға қолымен

тәжірбие жасатамын.

Қолпаштап, ынталандырып отырамын.

Топтың әрбір мүшесіне әртүрлі деңгейлік тапсырмалар беріледі.

І-деңгей

  1. Төмендегі айналымды іске асыр NH4 NO2-N2-NH3-NH4 NO3-N2O

  2. Қалыпты жағдайдағы 5.6 л азоттың массасын тап.

ІІ-деңгей

  1. Қандай қосылыста азоттың массалық үлесі көп NaNO3, N2O3,N2O5.

  2. 14г алюминий азотпен әрекеттескенде түзілген алюминий нитридінің массасын тап.

ІІІ-деңгей

  1. 12л азотпен 30л [қж] әрекеттесуінен түзілген аммиактың көлемін тап.

  2. NO2+O2+H2O HNO3 берілген сызбанұсқаның реакция теңдеуі бойынша 6 моль тотықсыздандырғышпен әрекеттесетін тотықтырғыштың массасын тап.

Қорытынды:

Сабақта оқушылар рефлексия жазу арқылы өздерінің қандай жетістікке жеткенін көрсетеді.

Бағалау: Сабақ бойынша оқушыларды топтағы әрекеті . қосымша тапсырмалар арқылы фармативті бағалаймын. Оқушылар өзін-өзі бағалайды.

Үйге тапсырма беру. Азот қышқылы және оның тұздары.

Рефлексия парағы:


Бүгінгі сабақта мен мынаны түсіндім.

Бүгінгі сабақта менің тиімді ойлауыма мынадай.....себептер болды.

Бүгін мен үшін түсініксіз болды.


































































































































© 2010-2022