Урок на украинском языке «Фізичні та хімічні явища. Хімічні реакції»

"Описание материала: С физическими и химическими явлениями учащихся знакомят на урок природоведения и физики, со всеми этими явлениями учащиеся встречаются в повседневной жизни. Однако, только на уроках химии познается глубина химических процессов и то что любой химический процесс можно описать с помощью химических реакций. Для протекания химических реакций необходимы определенные условия, а также любая химическая реакция сопровождается внешними признаками, по которым мы и судим о ее протекани...
Раздел Химия
Класс -
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Розробка уроку

учителя вищої категорії

м. Запоріжжя ЗСШ№100

Чередник Олени Володимирівни

Тема. Фізичні та хімічні явища. Хімічні реакції. (слайд 1)

Мета: сформувати поняття про фізичні та хімічні явища, їх відмінності; розглянути зовнішні ефекти, що супроводжують хімічні реакції, визначити умови виникнення та перебігу хімічних реакцій; розкрити значення хімічних реакцій у житті людини, навчити використовувати надбанні знання в своєму житті.

Обладнання: штатив з пробірками, щипці, нагрівний прилад, порце­лянова ложка або чаша, порцелянова ступка з товка­чиком, хімічний стакан, скляна пластинка, газовідвідна трубка.

Матеріали: парафінова свічка, індикатори, стрічка магнію, цукор, кристалічна сода, розчини купрум(ІІ) сульфату, лугу, соди, сульфатної кислоти, хлоридної кислоти, кальцій хлориду, натрій сульфіт (крист.).

Базові поняття та терміни: речовина, фізичні та хімічні явища, ознаки хімічної реакції, умови виникнення та перебігу реакції, вихідні ре­човини (реагенти) та продукти реакції, фізичні та хімічні властивості.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Методи та прийоми : пояснювально -ілюстративні: розповідь і демон-страції; наочні: лабораторні досліди; частково-пошукові; дослідницькі; інтерактивні.

Структура уроку

I. Організаційний етап 1 хв.

II. Перевірка домашнього завдання 2 хв.

III. Актуалізація опорних знань учнів 3 хв.

IV. Вивчення нового матеріалу 25 хв.

7. Фізичні та хімічні явища.

2. Ознаки хімічних реакцій.

3. Умови перебігу хімічних реакцій.

V. Узагальнення та систематизація знань учнів 10 хв.

VI. Домашнє завдання 1 хв.

VII. Підбиття підсумків уроку 3 хв.

Хід уроку

I. Організаційний етап

II. Перевірка домашнього завдання

I I I. Актуалізація опорних знань учнів

Бесіда (додаток 1)

1V. Вивчення нового матеріалу .

Тема сьогоднішнього уроку :

Фізичні та хімічні явища. Хімічні реакції.

Вчитель: (слайд 1)

У навколишньому світі постійно відбуваються зміни. Зміна пір року, рух води в річці, ріст рослин, кипіння води в чайнику - усе це приклади процесів, що відбуваються навколо нас. Ці процеси називають явищами. (слайд 2). Залежно від того, до якої сфери життя належать явища, їх можна поділити на політичні, соціальні, геологічні, біологічні, а також фізичні й хімічні. Ми будемо розглядати тільки фізичні та хімічні явища.

Демонстрація.(демонстрація) Із парафінової свічки за допомогою скальпеля (або ножа) зрізаємо декілька шматочків. Парафін кладемо в порцелянову ложку або чашку й нагріваємо І Після розплавлення виливаємо рідкий парафін у стакан з холодною водою. Після застигання демонструємо новий шматочок парафіну учням.

- Які зміни відбулися з парафіном?

- Чи відбулося утворення нової речовини?

Таке явище належить до фізичних. Під час таких явищ змінюється форма предмета або агрегатний стан речовини, але не змінюється ЇЇ склад.

Явища, під час яких речовина не перетворюється на іншу, називають фізичними.

Кипіння води, поява крапель води або льоду в холодильнику, замерзання річок, відливання виробів із розплавленого металу, проходження електричного струму в провідниках, подрібнення речовин - усе це приклади фізичних явищ.(слайд 3)

Унаслідок перебігу фізичних явищ молекули речовин не змінюються, отже, не змінюються і властивості речовин.

Демонстрація. Візьмемо кристалічний хлорид натрія (кухону сіль) і додамо декілька крапель сірчаної кислоти. Виділяється газ.(слайд 4)

- Які зміни відбуваються з сіллю?

- Чи відбулося утворення нових речовин? Такий процес належить до хімічних.

Явища, під час яких одні речовини перетворюються на інші, на­зивають хімічними.

Горіння деревини, поява іржі на поверхні залізних виробів, прокисання молока, пригорання їжі на сковорідці - усе це приклади хімічних явищ.(слайд 5)

Часто замість слів «хімічне явище» кажуть хімічний процес або хімічна реакція. Про речовини, що вступають у хімічну реакцію, говорять, що вони реагують або взаємодіють між собою. Ці речовини називають реагентами, або вихідними речовинами, а нові речовини, що утворюються в результаті реакції,- продуктами реакції.

Суть хімічних реакцій передають їх стислі записи. Наприклад, при горінні парафіну, що відбувається за участю кисню з повітря, утворюються вуглекислий газ і вода:

парафін + кисень -»вода + вуглекислий газ

реагенти -> продукти реакції

(вихідні речовини) (кінцеві речовини)

У процесі перебігу хімічних явищ частинки однієї речовини перетворюються на частинки іншої, з однієї речовини утворюється інша речовина з іншими властивостями.

Як же це відбувається? Під час зіткнення молекули різних речовин можуть обмінюватися своїми атомами, можуть сполучатися в одну велику молекулу, а великі молекули можуть розпадатися на декілька маленьких. Іонні речовини можуть обмінюватися своїми йонами. Суть усіх хімічних процесів полягає в перегруповуванні атомів, які входять до складу різних речовин. Наприклад, коли горить в вугілля, то атоми, з яких воно складається, об'єднуються з атомами молекул кисню в одну молекулу нової речовини - вуглекислого газу.

Слід звернути увагу на те, що під час хімічних процесів атоми не перетворюються один на інший. Атоми, з яких складається вугілля, не можуть перетворитися на атоми, з яких-складаються молекули кисню. Атоми не можна зруйнувати в результаті хімічних реакцій, вони можуть тільки по-різному сполучатися один з одним. Усі атоми під час хімічних реакції зберігаються.

У хімічних явищах виявляються хімічні властивості речовин - їх здатність змінюватися під впливом різних умов і реагувати з іншими речовинами. Описати хімічні властивості речовини - означає вказати, як вона може змінюватися, з якими іншими речовинами і за яких умов може реагувати. Вивчення хімічних властивостей речовин - одне із завдань хімії.

2. Ознаки хімічних реакцій.

Розповідь учителя з демонстрацією дослідів

Дуже часто хімічні та фізичні явища перебігають одночасно. Наприклад, під час горіння свічки парафін спочатку плавиться й випаровується (фізичні явища), а потім пари парафіну починають горіти (хімічне явище). Якщо нагрівати шматочок цукру, то він розплавиться (фізичне явище), а в разі довгого нагрівання перетвориться на вуглеподібну чорну масу (хімічне явище).

Як же відрізнити хімічні явища від фізичних? Звичайно ж, можна сказати, що якщо молекули речовини змінилися, то явище належить до хімічних, а якщо не змінилися, то до фізичних. Але молекули надзвичайно важко побачити навіть у найсильніший мікроскоп. Оскільки в процесі хімічної реакції утворюються нові речовини з новими властивостями, то про перебіг реакції можна судити за зміною фізичних властивостей реагуючих речовин. При цьому ми будемо спостерігати певні ознаки. (Учні роблять записи в зошитах, а вчитель пояснює кожний випадок.)

Часто про хімічні перетворення свідчить зміна забарвлення. Наприклад, колір листя на деревах восени змінюється від зеленого до жовтого або червоного.(слайд 6)

Демонстрація: дія кислоти на індикатори. У три пробірки наливаємо розчин кислоти, по черзі в кожну пробірку додаємо індикатори (у першу - фенолфталеїн, у другу - метиловий оранжевий, у третю - метиловий червоний) та спостерігаємо за зміною забарвлення розчинів. (зміна забарвлення) .(демонстрація)

Виділення газу також свідчить про хімічне перетворення: гашення соди столовим оцтом або лимонною кислотою супроводжується характерним шипінням за рахунок утворення вуглекислого газу. Цю реакцію використовують під час випікання печива - завдяки виділенню вуглекислого газу тісто піднімається, стає пухкішим.

Демонстрація: взаємодія соди з кислотою. Беремо приблизно 5 г соди, насипаємо в хімічний стакан, туди ж додаємо 10 мл кислоти (замість кислоти можна використовувати столовий оцет), спостерігаємо виділення бульбашок газу. (виділення газу) (слайд 9)

Інколи під час хімічної реакції з рідких речовин утворюється тверда нерозчинна речовина - хіміки говорять «випадає в осад». Так, під час кипіння водопровідної води з розчинених у ній речовин утворюється вапно. Ця речовина не розчиняється у воді, тому осідає у вигляді нальоту на стінках чайника.

Демонстрація: взаємодія аргентума нітрата з розчинами хлоріду, броміду, йодиду натрія. Беремо 10-15 мл розчинів, наливаємо їх в хімічний стакани (або пробіркі), додаємо туди 10-15 мл розчину аргентума нітрата, спостерігаємо випадання осаду . (слайд10)

Якщо поставити молоко в тепле місце, то через деякий час воно перетвориться на кисле молоко. Під час скисання молока з молочного цукру утворюється молочна кислота, про перебіг цієї реакції можна судити за зміною смаку та запаху. Якщо жир на сковорідці починає підгоряти, то про перебіг цієї реакції ми дізнаємося за появою запаху акролеїну - продукту розкладу жиру.

Демонстрація: взаємодія натрій сульфіту з кислотою. У пробірку поміщаємо декілька кристаликів натрій сульфіту та додаємо 1-2 мл розчину сульфатної кислоти. Спостерігаємо за появою запаху.(поява запаху)

Багато хімічних реакцій, наприклад реакції горіння, супроводжуються виділенням енергії, зазвичай у формі теплоти і світла.

Демонстрація: горіння стрічки магнію. У полум'я спиртівки вносимо щипцями стрічку магнію. Горіння магнію супроводжується сліпучим світлом.(Слайд 11)

Проте є реакції, які йдуть із поглинанням енергії. Наприклад, реакція фотосинтезу в рослинах відбувається з поглинанням енергії сонячного світла.

Інколи і фізичні, і хімічні явища можуть супроводжуватися однаковими зовнішніми ефектами: розповсюдження запаху парфумів, виділення розчиненого газу при нагріванні газованої води та ін. Робити висновок про належність явища до фізичних чи хімічних слід тільки за сукупністю ознак.

Якщо в склянку зі столовим оцтом насипати соду, то газ починає виділятися так активно, що здається, ніби рідина закипає. Як у даному випадку відрізнити кипіння від хімічної реакції? Для цьо­го треба пригадати, як відбувається кипіння: рідина закипає, коли нагрівається до певної температури - температури кипіння. Для води за звичайних умов це 100 °С. Під час кипіння води бульбашки газу (пари) утворюються у всьому об'ємі рідини. У разі взаємодії оцту з содою рідина не нагрівається, а газ виділяється тільки в тому місці, де сода контактує з розчином, тобто кипінням цей процес назвати не можна.

3. Умови перебігу хімічних реакцій.

Розповідь учителя

Для перебігу хімічних реакцій необхідні певні умови. У першу чергу речовини необхідно з'єднати та перемішати (або хоча б привести в зіткнення).

Але не завжди хімічна реакція починається відразу після перемішування. Деревина дуже добре горить, проте сама собою вона не займається. Для того щоб почалася реакція горіння, дерево треба підпалити, тобто нагріти до певної температури. Далі реакція відбувається самостійно, поки не закінчиться один із реагентів. Для проведення багатьох хімічних реакцій потрібне постійне нагрівання або охолоджування.

Деякі реакції відбуваються під дією світла або електричного струму. Відомі нестійкі речовини, які розкладаються від тертя або удару.(слайд12)

Умови, необхідні для перебігу різних реакцій, дуже різноманітні. Більшість реакцій не вимагають спеціальних умов, але деякі відбуваються лише за певних умов, які описуються в літературі з хімії.

V. Узагальнення та систематизація знань учнів

Лабораторний дослід № 2 «Проведення хімічних реакцій, які супроводжуються характерними ознаками (зміна кольору розчину, виділення газу, випадання осаду тощо)» (додаток 2)

Зошиті для лабораторних та практичних робіт [16, частина друга, с. 14-15].Повторюємо з учням правила роботи з хімічним реактивами. Визначаємо мету їх проведення.

Завдання для проведення дослідів:

I. До розчину соди долийте розчин кальцій хлориду. Які зміни ви спостерігаєте?

2. До осаду, який утворився в попередньому досліді, підлийте розчин хлоридної кислоти. Що відбулося з осадом?

3. У пробірку насипте невелику кількість цукру й нагрівайте. Які зміни ви спостерігаєте на початку нагрівання? А після тривалого нагрівання?

Опишіть свої спостереження. На підставі проведених дослідів зробіть висновки про ознаки хімічних реакцій.

Робота зі схемою

Отже відомості про хімічні та фізичні процеси можна узагальнити у вигляді схеми.(зошит)

(слайд 3)

Явища

Фізичні Хімічні

Явища не супрово- Явища (хімічні ре

джуються утворення акції) проявляються

нових речовин. Вони в перетворенні речовин,

проявляються в зміні у результаті яких утво-

форми тіла або агрегат- рюється одна або де-

ного стану речовини кілька нових речовин

Ознаки хімічних реакцій:

1) зміна кольору;

2) зміна запаху;

3) випадання або розчинення осаду;

4) виділення газу;

5) виділення або поглинання теплоти або світла.

Умови перебігу хімічних реакцій:

1) тісний контакт (необхідно);

2) нагрівання можливе:

а) для початку реакції;

б) постійно.

Виконання завдань

1.Про які явища йдеться у нижче наведених рядках? (слайд 4)

Взимку стало холодати

І ставок вже не пізнати

Там, де була рідина,

Лиш дзеркальна площина.

Що за диво кристалічне?

Це фізичне чи хімічне?

(Фізичне)

На дворі живе корова.

Молоко п'єм для здоров'я,

А побуде в теплій хаті -

Будем сир й сметану мати.

Що за наслідок логічний?

Він фізичний чи хімічний?

(Хімічний)

На вогні пластинка мідна

Почорніла, вірогідно.

Що за явище незвичне?

Це фізичне чи хімічне?

(Хімічне)

Осінь стала вмить до діла -

Листя геть все пожовтіло.

Що за результат класичний?

Він хімічний чи фізичний?

(Хімічний)

На екрані ви побачити деякі перетворення, визначите до яких явищ вони відносяться.

(слайд 13,14, 15)

1.Порівняйте дії двох ремісників: коваля та металурга. Коваль бере залізний брусок, нагріває його, б'є по ньому молотом і в результаті отримує виріб, наприклад підкову. Чи змінюється в цьому випадку речовина, з якої складався брусок,- залізо? Металург бере залізну руду - бурий порошок або камені, які не проводять електричного струму й легко розсипаються внаслідок удару молотком,- й перетворює її на блискучі бруски заліза - метал, який має металічний блиск, добре проводить електричний струм, унаслідок удару не розсипається, а розплющується. Чи змінилася за цих умов речовина? У якому випадку проходить фізичне явище, а в якому - хімічне? Поясніть.

2. Виберіть, які з перелічених явищ належать до хімічних, а які - до фізичних, та поясніть свій вибір:

а) узимку гілля дерев вкривається памороззю;

б) за зиму опале листя згниває;

в) розлитий ацетон швидко випаровується;

г) запах розлитих парфумів швидко поширюється по всій кімнаті;

д) з часом на стінках чайника утворюється накип;

е) у теплому місці молоко швидко скисає;

є) у вологому повітрі бронзові пам'ятники вкриваються зеле­ним нальотом;

ж) крапля бруду на черевику до ранку перетворюється на ко­ричневу пляму;

з) іржавий цвях очищується від іржі наждачним папером.

3. Наведіть три приклади хімічних реакцій, які ви спостерігали в природі або побуті.

Сьогодні на уроці ми ознайомилися з фізичними та хімічними явищами, підкреслили яке велике значення вони мають в нашому житті. Але я хочу звернути вашу увагу на те ,що хімічні речовини мають і негативний вплив на природу і суспільство: (слайд 5)

  • використання в сільському господарстві хімічних речовин приводить до того, що внаслідок хімічних реакцій в продуктах харчування, накопичується велика кількість нітратів , що в свою чергу проводить до захворювань;

  • використання спре їв, лаків, дезодорантів приводить до викиду хімічних речовин в повітря і внаслідок цього порушується озоновий шар та виникає парниковий ефект, що приводить до зміни клімату на Землі;

  • продукти гниття деревини, нафта, відходи виробництва, добрива забруднюють водоймища, що приводить до загибелі риби, знищення планктону, розростання водоростей.

Все це приводить до певних наслідків, які впливають на економічний стан як країни, так і окремої сім'ї -додаткові витрати на ліки, на одяг, підвищення цін на продукти харчування. Тому треба пам'ятати - використовувати хімічні речовини треба раціонально, враховуючи і негативні наслідки.

VI. Домашнє завдання

1. Опрацювати § 10 підручника.

2. Виконати завдання № 2, 6 (письмово), № 1, 3, 4, 5 (усно) на с. 74-75 підручника.

3. Виконати домашнє завдання в зошиті для лабораторних робіт [16, с. 16-19].

4. Підготуватися до практичної роботи

VII. Підсумки уроку

Для підбиття підсумків цього уроку пропоную уч­ням продовжити речення: «Найцікавішим на цьому уроці для мене…»

Додаток 1

1) Які речовини називаються чисти­ми?

Чистими називаються речовини, які складаються з одного виду атомів. Наприклад : цукор, алюміній, кисень.

2) У чому полягає відмінність чис­тих речовин від сумішей?

Суміші складаються з двох або більше видів атомів. К сумішам відносять повітря ( в склад якого входить кисень, азот, крапельки води та інші речовини), земля.

3) Які ви знаєте методи розділення сумішей? У чому їхня суть?

Методів розділення сумішей багато: відстоювання ( глина та вода), перегонка (коли температури кипіння різні, таким чином отримують з нафти бензин та інші речовини), випаровування (сіль та вода, з розчину таким чином добувають сіль або цукор), під дією магніту ( суміш дерев'яних та залізних ошкурок).

  1. Що ви маєте на увазі під терміном «явище»?

Явище це коли відбуваються якісь зміни, будь то в природі чи в житті.

Додаток 2

Лабораторний дослід № 2 «Проведення хімічних реакцій, які супроводжуються характерними ознаками (зміна кольору розчину, виділення газу, випадання осаду тощо)»

Мета: закріпити знання про основні риси хімічних та фізичних явищ, навчитися спостерігати, описувати і формулювати висновки. Розвивати уміння по безпечному звертанню з хімічним успадкуванням.

Успадкування: штатив, пальник, сухе пальне, хімічна склянка, пробірки, пробіркотримач.

Реактиви: розчин хлоридної кислоти, барію хлорид, кальцію гідрооксид, цукор, вода.

Хід роботи:

Техника безпеки: з правилами роботи з нагрівальними приладами, скляним посудом, кислотами ,основами ознайомлен_, зобов'язуюсь виконувати__________.

Варіант 1.

Завдання для проведення дослідів:

I.Завдання. Розгляньте видані вам речовини. Додайте у планшет 2-3 краплі розчину барій хлориду, а потім долийте 2-3 краплі розчину натрію карбонату. Які зміни ви спостерігаєте? До яких явищ треба віднести зміни з розчинами?

2. Завдання. До осаду, який утворився в попередньому досліді, додайте 2-3 краплі розчину хлоридної кислоти. Що відбулося з осадом? Яке це явище? Поясніть.

3. Завдання. У пробірку насипте невелику кількість цукру й додайте води. . Які зміни ви спостерігаєте? Опишіть свої спостереження. На підставі проведених дослідів зробіть висновки про ознаки хімічних реакцій.


© 2010-2022