Полюсті және полюссіз байланыс

Мақсаты: Ковалентті байланыс,электрондық бұлттың бүркесуі туралы  химиялық білімдерін қалыптастырып, коваленттік байланыстың түрлерін  ажырата білу. Коваленттік байланыстың механизмдерінің мәнін сыни тұрғысынан ойлау арқылы түсіндіру. Өз жұмысының  және сыныптастардың  жұмыстарын бағалауды білу. Химиялық терминалогия және химиялық тіл-дағдыларын қалыптастыру.Коваленттік байланыстың түрлерін ажырата біледі. Ортақ электрон жұбына сай келетін  атом ядроларының  арасындағы электрон  бұлты арқылы  тү...
Раздел Химия
Класс -
Тип Рабочие программы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Кысқа мерзімді жоспар 8-сынып

Уақыты - 6 желтоқсан 2014 жыл

26 сабақ

Сабақтың тақырыбы

Ковалентті байланыс. Полюсті және полюссіз байланыс

Жалпы мақсатары

-Коваленттік байланыс, электрондық бұлттың бүркесуі туралы химиялық білімдерін қалыптастырып, коваленттік байланыстың түрлерін ажырата білу.

-Коваленттік байланыстың механизмдерінің мәнін сыни түрғысынан ойлау арқылы түсіндіру.

-Өз жұмысының және сыныптастардың жұмыстарын бағалауды білу. Химиялық терминалогия және химиялық тіл дағдыларын қалыптастыру.

Результаты

обучения

-Коваленттік байланыстың түрлерін ажырата біледі;

-полюсті және полюссіз коваленттік байланыстың түзілу механизмдерін түсіндіре біледі;

-өз білімдерін критериялық бағалау арқылы бағалай біледі.

Ключевые

идеи

Ортақ электрон жұбына сай келетін екі атом ядроларының арасындағы электрон бұлты арқылы түзетін байланыс ковалентті деп атайды. Әрекеттесуші атомдардың ядроларынан бірдей кашыктыкта орналасқан ортақ электрон жұбы арқылы түзілген байланыс ковалентті полюссіз деп аталады. Ортақ электрон жұбы әрекеттесуші атомдардың біреуіне қарай ығысқанда пайда болған байланыс ковалентті полюсті деп атайды.(Электртерістіктері бірдей атомдар арасында ковалентті полюссіз химиялық байланыс түзіледі. Әрекеттесуші атомдардың электртерістіктерінің азғантай болса да айырмашылықтарына байланысты, көбіне молекулалар ковалентті полюсті байланыс аркылы түзіледі)

Сабақтың барысы:

Сергіту сәті. 7 минут+1

-«Жұлдызша». Оқушылар ортаға шығып түрлі түсті лентаны алу арқылы өткен тақырып бойынша сыныптастарына сұрақтар қою арқылы жауап алады. Сонымен өткен тақырыпты қайталайды. Лента жұптасып байланыста болады. Тапсырма орындалған соң, лентаны мұғалім жібереді. Оқушылар өз жұбын табады.

-Бұл не үшін өткізілген сергіту сәті?

-Сізге ұнадыма? ( оқушылар ойларын айтады)

-Бағдаршам арқылы көңіл күйлерінді білдіре қойындар. 1 минут

Қызыл-тамаша

Сары-орташа

Жасыл-көңіл күйім болмай тұр.

4 тапсырма. Оқулықпен жұмыс. Тақырыпты бір шолып оқып шығып постер қорғайды.

Топтық жұмыс (жұптар топ болып ұйымдасады)

Постермен жұмыс:

І- топ. Ковалентті полюссіз байланыс

ІІ- топ.Ковалентті полюсті байланыс.

Талдау.



1 тапсырма. Үй тапсырмасын тексеру

  1. Теория бойынша сұрақ-жауап.7 минут

Жұп үй тапсырмасы бойынша түсінбеген бір сұрақ дайындап конвертке салады.

Мұғалім конверттен сұрақты алып сыныпқа қойяды, сынып оқушылары жауп береді.



  1. Жазбаша тексеру жұмысы. 3 минут

І -нұсқа

  1. Хлор мен бром элементтерінің атомдарының электртерістік мәндерін салыстырыңдар.

2.Электртерістік топ және топшада қалай өзгереді?

3. фосфор мен сутек қосылысының формуласын құрыңдар.

ІІ -нұсқа

1.Магний мен натрий элементтерінің атомдарының электртерістік мәндерін салыстырыңдар.

2. электртерістік периодта қалай өзгереді?

3. хлор мен көміртек қосылысының формуласын құрыңдар.

(жұмыс тексеріледі-жұп арқылы)


  1. Венн диаграммасы.

Екі түрлі ковалентті байланыстың ұқсастығы мен айырмашылығы.

«Айнымалы әлпеншек»-топтар жұмыстарын толықтырады.

2 тапсырма. 1 минут

Проблемалық жағдайат шешу.

Суреттер ұсынылады: амандасу, химиялық формула, поезд, азоттың табиғаттағы айналымы.

-Осы ұсынылып отырған суреттерді қалай байланыстыруға болады? (оқушылардың ойлары тыңдалады)

Рефлексия

«Жетістік ағашы»

Стикерге оқушылар сабақтан алған әсерлерін жазып терекке іледі. Стикердің жоғары бөлігіне жетістігін жазады, ал төменгі бөлігіне сабақта кездескен қиыншылығын жазады.

Критерия арқылы бағалайды.

3 тапсырма. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты шығады. 3 минут

Тақырып тақтаға жазылады.

Презентация. Слайд-. Оқушылар қысқаша мәлімет жазады.

Үй тапсырмасы: Деңгейленген тапсырма

А-62, 3

В-62, 3-4

С-62, шығармашылық тапсырма

Ресурстар.

Ручки, флипчарты, маркеры, стикеры, суреттер, смайликтер, критериялық бағалау, слайдтар , жетістік ағашы













«Химиялық байланыс» тақырыбына критериялық бағалау парағы

Критериялар

3

4

5

А

(химиялық тілмен сөйлеу)

Химиялық тілмен сөйлеуге тырысады

Химиялық тілмен сөйлегенде қателер кездеседі

Сөз қоры химиялық терминологияға бай . Химиялық тілмен жақсы сөйлейді, бірақ қателер кездеседі

В

(химиялық байланыс механизмін құру дағдысы)

Химиялық элементтердің атом құрылысын толық білмейді

Химиялық элементтердің атом құрылысын жақсы білгеннен дұрыс химиялық байланыс түрін ажырата біледі

Сауатты химиялық байланыс механизмін жазады, химиялық байланыс түрін тез ажырата алады.

С (мазмұны)

Ақпарат толық емес

Ақпарат толық болғанмен, байланыс жоқ

Ақпарат толық, түсінікті



© 2010-2022