Алкендер ашық сабақ тақырыбы

Сынып: 9 Күні: 08.04.14ж.       Құрастырды: Жумагулова Г.С. Сабақтың тақырыбы: Алкендер тақырыбын қорытындылау. Сабақтың типі: бекіту – жүйелеу сабағы. Сабақты ұйымдастыру формаларының түрі: топтық, жаппай оқыту. Қолданылған технологиялар: дамыта оқыту, проблемалық, ақпараттық-коммуникативтік, зерттеушілік-әдістемелік, денсаулықсақтау, АКТ технологиялары. Сабақтың мақсаты: Сабақ соңындаоқушылар қанықпаған көмірсутектер жөнінде қосымша мәліметтерді біліп, олардың өмірдегі қолданысын ұғынады. Са...
Раздел Химия
Класс -
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Алкендер ашық сабақ тақырыбыАлкендер ашық сабақ тақырыбыҚарағанды облыстық дарынды балаларға арнайы мамандандырылған «Дарын» мектеп - интернаты







ТЭЖ бойынша химия пәнінен ашық сабақтың тақырыбы:

«Алкендер тақырыбын қорытындылау»










химия пәні мұғалімі:

Жумагулова Г.С.





Қарағанды, 2014



Сынып: 31А

Күні: 08.04.14ж.

Құрастырды: Жумагулова Г.С.

Сабақтың тақырыбы: Алкендер тақырыбын қорытындылау.

Сабақтың типі: бекіту - жүйелеу сабағы.

Сабақты ұйымдастыру формаларының түрі: топтық, жаппай оқыту.

Қолданылған технологиялар: дамыта оқыту, проблемалық, ақпараттық-коммуникативтік, зерттеушілік-әдістемелік, денсаулықсақтау, АКТ технологиялары.

Сабақтың мақсаты: Сабақ соңында оқушылар қанықпаған көмірсутектер жөнінде қосымша мәліметтерді біліп, олардың өмірдегі қолданысын ұғынады.

Сабақтың міндеттері:

*білімділік - алкендердің қасиеттерін қарастыра отырып,өмірдегі қолданысын ұғыну.

*дамытушы - оқушылардың зияткерлік ойлау қабілетерінің (талдауы, салыстыруы, себеп-салдарлы байланыс жасай алуы) дамуына мүмкіндік беру.

*тәрбиелік - оқушылардың ойлау қабілеттері мен коммуникативтік дағдыларын: басқа адамның ойын тыңдау, өзінің көзқарасын дәлеледей алуын қалыптастыру.

Оқытудың әдістемелік өлшемі: ҚҚБТ құрастыру, логикалық сұрақтарға жауап, зерттеушілік, өзіндік жұмыс.

Құрал-жабдықтар: АКТ жабдықтары, эксперименттік есептер шығаруға қажетті химиялық ыдыстар мен реактивтер, карточкалар, бағалау парақтары.

Күтілетін нәтижелер:

  • Пәндік құзыреттілік:

а) жаңа химиялық терминдермен танысу: гибридтелу, гидрлену, гидратациялану, крекинг;

ә) алкендердің құрылысына сипаттама бере алу;

б) көмірсутек қосылыстары арқылы бір-бірінен алыну жолдарын қарастыру;

в) көмірсутек қосылыстарының өмірде маңыздылығын түсіну;

  • Ақпараттық құзыреттілік:

-берілген түрлі ақпарат көздерімен жұмыс жасай алуы: мәтін, кесте, суреттер мен таныстырылым материалдары;

-тәжірибе арқылы көмірсутек қосылыстарының себеп-салдарлы байланыстарын айқындай алу;

  • Коммуникативтік құзыреттілік:

-өзіндік жұмыстарды топта, жұпта немесе жеке түрде орындай алады, бір-бірімен ынтымақтастық қарым-қатынаста жұмыс жасай алады, алға қойылған мақсаттарды бірлесе отырып шешеді;

-көпшілік алдында өз ойын еркін айтады, алған мәліметтер арқылы нақты бір шешім қабылдауға тырысады;

-бір-біріне дұрыс әрі жинақы сұрақ қояды, бір-бірлерінің айтылған ойларымен келісе отырып, бір шешімге келеді;

  • Басқарушылық құзыреттілік.

- топта оқушылар өздерінің атқаратын қызметін жүйелеп, басқа оқушылардың жұмыс жасауын ұйымдастырады, оқушы өзінің қызметін басқару арқылы тәсіл қолдана алады;

  • Жеке құзыреттілік.

- өзін-өзі басқарудағы қабілеттілігінің айқындалуы;

- толеранттылығы;

- өмірлік және кәсіби орнын өзіндік айқындай алуы;

  • Технологиялық құзыреттілік.

- АКТ құралдарын тиімді пайдалана алуы;


Сабақтың барысы:

I кезең: Жинақтау кезеңі

1) Ұйымдастыру кезеңі Оқушыларды сабаққа деген ынтасын аудару үшін интерактивті слайдқа көңіл-күйді көтеру мақсатында смайлик бейнесі келтірілді. Топқп бөлу үшін тақтада тақырыпқа сәйкес формулалар көрсетілді. Сол формулалар атауын оқушыларға анықтатып, оқушыларды арнайы карточкалар арқылы топқа бөлу ұйымдастырылды. Оқушылар топқа бөлініп, отырысымен, орындық арқасындағы белгіге (арнайы жапсырылған) қарап, топ көшбасшысы сайланды. Оқушылардың әрқайсысына бағалау парақтары таратылды.

2) Білімнің өзектілігі Ұйымдастыру аяқталысымен, оқушыларға сабақтың тақырыбы айтылып, сол тақырыпқа сәйкес проблемалық мәселе көтеріп, сабақтың мақсатын айқындау ұсынылды. Әр топқа 1-мин уақыт берілді. Әр топ сабақтың мақсатын ұсынды. Осы мақсаттарды бір жүйеге келтіріліп, тақтада сабақтың мақсаты көрсетілді.

3)Мақсатты тұжырымдау Оқушылардың қойған мақсаттары анықталып болған соң, сабақтың жоспары айтылды. Сабақ жоспары 4 кезеңнен тұрды: әр кезеңде сабақтың мақсаты айқындалып отырды.Теориялық алған мәліметтерді практикамен ұштастыру мақсатында виртуалды зертхана жұмысы жасалып, оқушыларға тиісті реакция теңдеулерін жазу ұсынылды. 1-кезең соңында моделді жауап көрсетіліп, оқушылар өздерін бағалады. Топ арасында байланыс жасалды: әр топ берген жауаптарын қарап, топқа бағалау берді.

II кезең: Ұғыну кезеңі Теориялық білімдері және эксперименттік тәжіриблерді қолдана отырып, оқушыларға логикалық тапсырмалар ұсынылды. Әр топқа әртүрлі тапсырмалар берілді, кейін оқушылар талқылап болған соң, топ тапсырмалары алмастырылып, топтағы оқушылардың қандай жауап дайындағандары жөнінде білу мақсатында басқа топ оқушылары хабардар болу керектігі ескертілді.

Топтағы оқушылар өздерінің түсініктерін беріп, басқа топ оқушылары жауаптарды толықтырды.

Уақыттың аздығына байланысты ҚҚБТ құрастыру үйге берілді.

III кезең: Рефлексия кезеңі Орындалған кезеңдер бойынша кері байланыс жасалды. Сабақтың мақсаты қайтадан еске түсіріліп, оқушылардың қойған мақсаттары орындалғандығы жөнінде түсінік берілу ұсынылды. Оқушылар әрқайсысы өздерін бағалады.

Таныстру Түсіну Қолдану Анализ Синтез Бағалау


Сабақтың құрылымы



Сабақ кезеңдері

Уақыт

(мин.)

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Блум таксономиясы бойынша құрылымы

Таныстырылым

1 кезең Жинақтау кезеңі

Сабақтың мақсатының қойылуы

Эксперименттік есептер шығару






Ұйымдастыру.

Білімнің өзектілігі, оқушылардың белсенді түрде білім алуы мен қабылдауына дайындығы.

Сабақ жоспары.

Оқушыларға сабақтың мақсатын анықтауды ұсыну.

10

1. Оқушыларды сабақтың тақырыбы айтылғаннан кейін алкендер бойынша не қарастыру керектігі жөнінде проблемалық сұрақтарды ортаға салып, сабақтың мақсатын айқындауына бағыттайды;

2. Мұғалім оқушы алдына келесі міндеттерді қояды:

берілген реактивтер арқылы алкендердің химиялық қасиеттерін қарастырады.

Оқушылар мұғаліммен бірлесе отырып, сабақтың мақсатын анықтайды. Эксперименттік есептер шығару арқылы теориялық мәліметтерді жинақтайды

Таныстыру

Түсіну


Эксперименттік есептер шығару (виртуалды зертхана)

ҚТЕ сақтаңыздар!

5 мл этил спиртіне шыны таяқша арқылы аздап конц. күкірт қышқылын құйыңыздар. Осы сынауықты аздап қыздыра отырып, түтік арқылы екінші сынауықтағы КМnО4 ерітіндісіне бөлінген газды жіберіңіздер. Не байқадыңыздар? КМnО4 ерітіндісінің түсі өзгерді ме? Не себепті өзгерді? Тиісті реакция теңдеуін жазыңыздар.

2 кезең

Ұғыну кезеңі

Логикалық тапсырмалар

ды орындау

Топтық жұмыс:

- жоспарлау және ақпаратты іздестіру;

- ақпаратты іріктеу;

- берілген ақпарат арқылы өмірдегі қолданысын айқындау;

10

Оқушылар берілген логикалық сұрақтарға жауап беруі үшін оқулық пен қосымшадағы теориялық мәліметтерден жауап іздестіреді.

1-топ: Этиленнің қасиетіне байланысты өмірден алынған мысал;

2-топ: Алкен полимерлеріне арналған сұрақ;

3-топ: Алкенде кездесетін металл иондарының әсері жөнінде сұрақ.

Топ бойынша орындаған жұмыстарына түсінік беріп, себебін анықтайды.

Қолдану

Анализ


Логикалық тапсырмаларды орындау

1-тапсырма. Саяжайы (дача) бар адамдар картопты күзде жинап, оны жерқоймаға (погреб) сақтайды. Картоппен бірге алманы да бірге салады. Не себепті алма картоппен бірге салынады?

2-тапсырма. Не себепті құс үйшігін пластмассадан жасауға болмайды? Дәлелді жауап беріңіздер.

3-тапсырма. Саяхатқа шыққалы жатқан турист «Суық суға арналған» деген жазуы бар термосқа ыстық шай құйып алады. Ол дұрыс жасады ма?

3 кезең

Тақырып бойынша ҚҚБТ тапсырманы құрастыру.



Сабақта жұмыс формаларын ұйымдастыру (топтық)

20

Мұғалім

оқушылардың ҚҚБТ құрастыру кезіндегі әрекеттерін түзетеді. Басты мақсат - алған теориялық білімдерін өмірмен байланыстыра алуына бағыттайды.

Оқушылар қосымша материалдарды пайдалана отырып, ұсынылған критерийлерге сәйкес құзыреттілікті қалыптастыруға бағытталған есептер құрастырады. Басқа топ тапсырмасын орындайды.

Топ бойынша берілген тапсырмадағы мәліметтерді жинақтай отырып, себебін анықтайды.

Синтез

Бағалау

Органикалық химия. «Алкендер» тақырыбы бойынша оқушылар құрастырған ҚҚБТ үлгілері:

1. Қолтырауын Гена достарымен үй салып жатты. Сваркаға арналған 50кг кальций карбид ібөшкеде болды. Шопокляк оларға зиндық жасау үшін ½ шелек суды бөшкеге құйып жіберді. Ал бөшкеге көлемі 10 л су сияды.

Анықтаңыздар: Шопокляк барлық кальций карбидін құрта алды ма, егер ұзындығы 3 см, ені 6м, биіктігі 2м бөлмеде бөшке тұратын болса? Ең аз қопарылыс беретін ацетилен (С2Н2) 3% құрайды.

2. Массасы 56г этил спиртін дегидраттаған. Алынған қанықпаған көмірсутекті массасы 45г этан арқылы өткізілді. Шыққан қаныққан көмірсутектің шығымы 30% болса, оның практикалық массасын анықтаңыздар.

3. Ас үйдегі газ пешінде қолданылатын алканның массасы 5,75г, массасы 9,27г хлорды қосып алса, реакци нәтижесінде түзілген заттың массасын есептеңіздер.

4. Массасы 58г пентанды хром (ІІІ) оксиді катализаторы қатысында қыздыру нәтижесінде алынған қанықпаған көмірсутектің массасын табыңыздар.

5. Белгісіз көмірсутектің 73,85% берілген. Осы заттың құрамындағы сутектің массалық үлесі 13,07%, құрамындағы ОН тобының пайызы 13,07% болатын СхНу табыңыздар, егер оның ауа бойынша тығыздығы 4,48 құраса.

4 кезең

Рефлексия кезеңі

Жалпы рефлексия. Балдар жинағы. Сабақты қорытындылау.

5

Өзіндік бағалау схемасымен жұмыс жасатады.

Қорытындылау.


- Мен көп жаңа мәліметтерді білдім.

- Бұл маған өмірде керек болады.

- Сабақта мені ойландыратын жағдай туындады, мен жауап бере алдым.

- Мен сабақта жақсы жұмыс жасадым және мақсатқа жеттім.

Алкендер ашық сабақ тақырыбы

Үй жұмысы

Қосымша материалдарды қолдана отырып, алкендер тақырыбы бойынша АВС деңгейлі тапсырма құрастыру.





Бағалау парағы

Оқушы аты-жөні

Кезеңдер


Критерийлер

Балл


Өзіндік бағасы

Мұғалім бағасы

1 кезең Эксперимент

тік есептер шығару

1.ҚТЕ сақтануы;

2.Эксперимент шартының түсінікті болуы;

3. Негізгі білімдік көрсеткіштерді қолдана алуы;

4. Уақыт тәртібін ұстануы.

0,5


0,5

0,5

0,5

2 кезең

Ұғыну кезеңі

Логикалық тапсырмалар

ды орындау

1.Дәлелді жауаптары;

2.Ақпаратты дұрыс пайдалана білуі;

3. Логикалық ойларының жинақылығы;

4. Уақыт тәртібін ұстануы.

1

1


1

1

3 кезең

Тақырып бойынша ҚҚБТ тапсырманы құрастыру.

1.Мазмұндылы-ғы;

2. Жинақылығы;

3. Дәлелді жауаптары;

4. Көрнекілігі.

1

1

1

1

4 кезең

Рефлексия

1.Мен көп жаңа мәліметтерді білдім

2.Бұл маған өмірде керек болады

3.Сабақта мені ойландыратын жағдай туындады, мен жауап бере алдым

4.Мен сабақта жақсы жұмыс жасадым және мақсатқа жеттім

0,5

05


0,5


0,5


12


Логикалық тапсырмаларды орындау

1-тапсырма. Саяжайы (дача) бар адамдар картопты күзде жинап, оны жерқоймаға (погреб) сақтайды. Картоппен бірге алманы да бірге салады. Не себепті алма картоппен бірге салынады?

2-тапсырма. Не себепті құс үйшігін пластмассадан жасауға болмайды? Дәлелді жауап беріңіздер.

3-тапсырма. Саяхатқа шыққалы жатқан турист «Суық суға арналған» деген жазуы бар термосқа ыстық шай құйып алады. Ол дұрыс жасады ма?

Жауаптары:1. Піскен алмадан бөлінетін этилен газы картоп түйінінің одан әрі өсуін тежейді.

Жауаптары:2. Пластмассадан жасалған құс ұялары құстар үшін өте қауіпті. Ағашқа қарағанда пластмассалар ылғалды тартпайды. Құстар тыныс алған кездегі су булары пластмассадан жасалған үйшік ішіне жиналып, ылғалдылықты арттырады.

Жауаптары:3. Дұрыс емес. «Суық суға арналған» деген жазуы бар термос төменгі қысымды полиэтилен пластмассасынан жасалады, катализатор ретінде Сr мен Ti қоспаларын қосады. Ыстық шайдан бөлінген жылу пластмасса арқылы Сr мен Ti иондары ерітіндіге өтеді.

Эксперименттік есептер шығару. ҚТЕ сақтаңыздар!

5 мл этил спиртіне шыны таяқша арқылы аздап конц. күкірт қышқылын құйыңыздар. Осы сынауықты аздап қыздыра отырып, түтік арқылы екінші сынауықтағы КМnО4 ерітіндісіне бөлінген газды жіберіңіздер. Не байқадыңыздар? КМnО4 ерітіндісінің түсі өзгерді ме? Не себепті өзгерді? Тиісті реакция теңдеуін жазыңыздар.

Органикалық химия. «Алкендер» тақырыбы бойынша оқушылар құрастырған ҚҚБТ үлгілері:

  1. Қолтырауын Гена достарымен үй салып жатты. Сваркаға арналған 50кг кальций карбид ібөшкеде болды. Шопокляк оларға зиндық жасау үшін ½ шелек суды бөшкеге құйып жіберді. Ал бөшкеге көлемі 10 л су сияды.

Анықтаңыздар: Шопокляк барлық кальций карбидін құрта алды ма, егер ұзындығы 3 см, ені 6м, биіктігі 2м бөлмеде бөшке тұратын болса? Ең аз қопарылыс беретін ацетилен (С2Н2) 3% құрайды.

  1. Массасы 56г этил спиртін дегидраттаған. Алынған қанықпаған көмірсутекті массасы 45г этан арқылы өткізілді. Шыққан қаныққан көмірсутектің шығымы 30% болса, оның практикалық массасын анықтаңыздар.

  2. Ас үйдегі газ пешінде қолданылатын алканның массасы 5,75г, массасы 9,27г хлорды қосып алса, реакци нәтижесінде түзілген заттың массасын есептеңіздер.

  3. Массасы 58г пентанды хром (ІІІ) оксиді катализаторы қатысында қыздыру нәтижесінде алынған қанықпаған көмірсутектің массасын табыңыздар.

  4. Белгісіз көмірсутектің 73,85% берілген. Осы заттың құрамындағы сутектің массалық үлесі 13,07%, құрамындағы ОН тобының пайызы 13,07% болатын СхНу табыңыздар, егер оның ауа бойынша тығыздығы 4,48 құраса.


© 2010-2022