Тұздардың жіктелуі, қасиеттері 8 сынып

Раздел Химия
Класс 8 класс
Тип Презентации
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Сабақтың тақырыбы: Тұздардың жіктелуі, алынуы, қасиеті
Сабақтың мақсаты:
а) Білімділік: Бейорганикалық қосылыс кластары еске түсіре
отырып тұздарға жалпы сипаттама беру, оларды
жіктеу, алу және химиялық қасиеттері туралы
мағлұмат беру, білімдерін іс жүзінде
шығармашылықпен саулатты қолдана білуге
дағдыландыру.
ә) Тәрбиелік: Оқушыларды сабақ үстінде жеке, топтық, ұжымдық
қарам - қатынасқа баулу , ой пікірлерін өзара бөлісуге,
достыққа , адамгершілікке тәрбиелеу
б) Дамытушылық: Ой - өрісін, есте сақтау және шығармашылық
қабілеттерін дамыту .
Көрнекілігі: сызба плакаттар, кестелер , р түрлері
Сабақтың типі: жаңа білімді меңгерту
Сабақтың әдісі: түсіндіру , сұрақ - жауап , СДО, ой - қозғау
Оқыту формасы: топтық, жеке жұмыс
Сабақтың түрі: сайыс сабақ
Сабақтың барысы:

І ұйымдастыру кезеңі
Оқушылар назарын сабаққа аудару.
ІІ Үй тапсырмасын сұрау
І Ой қозғау (нені білеміз )
1. Қышқылдар дегеніміз не ?
2. Олар неше топқа жіктеледі?
3. Оттекті қышқылдарға мысал келтір, оларды ата
4. Оттексіз қышқылдарға мысал келтір, оларды ата
5. Қышқылдарды алудың неше әдісі бар ? (3)
6. Қышқылдардың қанша химиялық әдісі бар (4)
№7 - жаттығуды тексеру және мысалдарға назар аудару
негіздер қышқылдар
ІІ Қызығуды сатысы
Ерте - ерте, ертеде , ешкі құйрығы келтеде , химияның жерінде, элементтер елінде «Бейорганика» деген шал өмір сүріпті. Оның оксид , қышқыл , негіз және тұз деген 4 ұлы болыпты .Бір күні шал балаларын жинап алып өсиет айтыпты : «балдаларым, мен қартайдым , төрімнен көрім жақын. Талапты азамат ертеңгі күнін ойлап, бір апта уақыт беремін, жан - жақты зерттеп, шарлап , әрқайсыңның жаныңа сүйеніш, өміріңе азық болар зат әкеліңдер» - депті .Ұлдары әке сөзін құп алып, жол жүріп кетті. Уәделі күні сапардан ұлдары олжалы оралыпты. Олжалары не ?
1. оксид - қышқылдың , негіздің
2. негіз - сілтілер , негіздер
3. қышқыл - оттекті , негіздер
4. Тұз - ?
Содан бері балаларына осы олжалары өмірлілік азық болып келеді екен.

ІІІ жаңа сабақ
Іздену (нені белгіміз келеді? )
Тұздар дегеніміз - металл аталы мен қышқыл қалдығынан тұратын күрделі заттар
Олар жіктеледі
Орта қышқылдық негіздік
Иа і РО 4 ,К2 СО 3 КНЅО 4 МОHCỊ , Zn ОНСI

Тұздарды алу жолдары:
1) Металл мен бейметаллдан: Мg + Сl 2 = Мg ЅО3
2) Негіздік оксид пен қышқылдың оксидтен : МgО + Мg ЅО3
3) Негіздік оксид пен қышқылдар : СаО+ 2 НСІ = CāCỊ + HО
4) қышқылдың оксид пен негіздің әрекеттесуінен :
СО 2 + Са (ОН)2 CбCOі+HІO
5) қышқыл мен негіздің бейтараптануынан

HІSО+2СвОH = ΝбОH=ΝaЅО+2HІО
6) Тұз бен қышқылдың әрекеттесуінен :
Ва СІ2 + Н2 ЅO4 =BвЅО4 + 2HCI
7) Тұз бен тұздың әрекеттесуінен
СвCI+АgСО=СaСОі+ЕgCI
8) Тұз бен сілтінің әрекеттесуінен
CūЅО+2ŃaОH=ŃaЅO+Cū(OH)І
9) металдың қышқылмен әрекеттесуінен
Zň+2HCĪ=ZňCĬ +HІ
10) металл мен тұз әрекеттесуінен :
Си + НgCIІ=CuCI+Hq
Тұздардың химиялық қасиеті :
1.тұздар металдармен әрекетеседі :
Zń+Hq(ŃO)=Zń(ŃO3)2 +Hq
2. Тұздар сілтімен әрекеттеседі
Си CI+2ŃaOH=2ŃaCI+Cu(OH)2
3. Қышқыл мен тұз әрекеттесіп , жаңа тұз және қышқыл түзеді
Си SO+HS=CuS+HSO
4. Тұздар өзара бір - бірмен әрекеттеседі :
CaCI+NaCO=CaCO+2NaCI
5. Кейбір тұздар қыздырғанда айырылады .
Са СО3 =CaO+CO2

а) «Кім жылдам» ойыны
№4 - жаттығу .мына тұздардың формулаларын жазыңдар : кальций хлориді:СаСІ2 Темір (ІІІ) сульфаты Ғe 2 (SO 4) 3 барий нитраты Ba(NO3)2 натрий гидро сульфаты NaHSOі кальций дигидросульфаты СаН2 SO4
ә) «Ойлан жауап бер» ойыны
№5 Н3РОі + 3 КОН =K3PO4+3H2O
Са (ОН) 2 + НСІ ==СаСІ 2 + 2 Н2 О
Н2Sa1 + NaSO+2H2O
б) «Химиялық эстафета»
№8 С→CO-Na2CO3→CO2→CaCO3 Си→CuO→CuCI →Cu(OH)→CuO
С+О 2 =CO2 2 Си + О →2CuO
NaO+CO=NaCO CuO+2HCI=CuCI+HO
Na2СO3→Na2O+СО2 CuCI+HO=Cu(OH)+2HCI
CO2+CaO→CaCO3 Cu(OH)→CuO+H2O
в) «шығармашылық сәт» тапсырмаларды өз бетімен орындау

ІV кубизм әдісі бойынша білімді бекіту

Сипатта -
Түрлері -
Маңызы -

V үйге тапсырма: №9 есеп 10- жаттығу тұздарды алуға бірнеше мысалдар келтіру
VІ бағалау.



© 2010-2022