Ашық сабақ «Металдардың адам өміріндегі маңызы» 9-сынып

Сабақтың тақырыбы:    «Металдардың адам өміріндегі маңызы» Сабақтың мақсаты:  А) Білімділік: Оқушыларға халық арасында ежелден пайдаланып келе жатқан металдар  туралы, олардың қасиеттері, адамға қажеттілігі туралы, қолдану аясының кеңдігі туралы білімдерін толықтыру.  Б) Дамытушылық: Оқушылардың зейінін, танымдық белсенділігін, өзіндік пікірін қалыптастыру, оқушылардың логикалық ойлау қабілеттерін, тұлғалық қасиеттерін дамыту. В) Тәрбиелік: Оқушыны өз бетінше жұмыс істеуге, бірлесіп жұмыс жасауға, өзгенің пікірімен санасуға тәрбиелеу. Сабақтың түрі:  Аралас  сабақ Сабақтың әдісі:   «білімдарлар»  ойыны, ой қозғау, жигсо-1,  автор орындығы, Пәнаралақ байланыс:  тарих, биология, Сабақ көрнекілігі:  Слайд,  даналық сөздер. Менделеев кестесі, плакат, маркер. магнит Сабақ барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі.  1- мин.      Оқушылармен  амандасу,  түгендеу    Психолгиялық дайындық Балалар бүгінгі күннің ауа райы қандай ? Сендердің де көңіл- күйлерің жақсы деп ойлаймын . Бүгінгі қонақтарымызға өз білімімізді көрсетіп, жақсы көңіл-  күй сыйлайық. Үй  жұмысы : «Білімдарлар» ойыны. 10-12 мин. Оқушылар екі топ бөліп отырғызу. Мен қазір  сендерге сұрақтар қоямын . Сөйтіп араларыңнан  «білімдарларды» анықтап  алайық. Сендерге сұрақ  қоямын: 1.     Металдардың  маңызды физикаълық  қасиеттерін  атаңадар? 2.     Сынап, мыс, темір тұрмыста  қайда қолданылады. 3.     Электрохимиялық кернеу қатарын ұсынған  ғалым 4.     Құймалар дегеніміз не ? Жауап берген  оқушылар «білімдарлар» ортаға шықсын. Орында отырған  оқушылар  сұрақтар қояды. Олар жауап береді. Оқушыларға өздерің  сұрақтар дайындап қойыңдар. Жаңа  сабақ :  Ой қозғау 5-мин.                         Адам баласы қай металды сонау заманда бірінші қолданды? Мыс  Қалай қолданды. Одан  кейін  қандай металды білді? Мыс+қалайыны қосып қола алған. Темір дәуірінде  еңбек құралдарын жасаған. 1.     Тас ғасыры 2.     Қола 3.     Темір Слайд. Кесте көрсету. 2- мин Адам өмірінде  металдар қажеті болады ма?Оны қалай дәлелдей қалай білетіндеріңді  байқау үшін  тапсырмалар беремін. Жигсо-1.  15 мин. Оқушыларды бір екіге санап үй тобынан жұмыс  тобына бөлемін.  Жұмыс тобында екі топқа  мәтін  беремін. Олар оқып, топта талқылайсындар. Үй тобына келеміз.  1-ші сөйлейді, 2-ші сөйлейді. Плакат берем оған суретпен, сызбамен түсіреді. Әр топтан бір оқушы шығып сурет бойынша әңгімелейді. Кім тез? Көп  айтады Құрамында металдар бар тағамдар туралы  3 мин. мәлімет.(алма, банан, алмұрт, құрма, киви, анар, сүт өнімдері, қырыққабат, балық, жұмыртқа, қара нан т. б). Йод-теңіз капустасы, теңіз балдырлары мен балық өнімдері құрамында кездеседі.          Темір-етте, алмада, апельсинде т.б кездеседі.          Калий, магний-жаңғақтардың құрамында.           Кальций-сүт өнімдерінде: сүзбеде, айранда т.б кездеседіТағамдағы элементтер Сабақты қорытындылау: 3-мин 1.Автор орындығы (бір  оқушы ортаға шығып, автор  орындығына отырады) 2. Даналық  сөз. 2- мин «Туған жердің қара тасын мақтан ете білмеген азамат, бөгде жердің алтын тасын да мақтап жарытпақ емес»  Қ. Сәтпаев «Металдар – ғылым мен техниканың қазіргідей дәржеге жетуінің және одан әрі дамуының бірден – бір кепілі» Үйге  тапсырма: 2- мин Проблемалық сұрақ: Ұшақ  жасауға неге таза алюминийді қолданбайды.  Ойланып келесіңдер №3,4, 5 3-4 -  оқып беру Бағалау: 3-мин Үй жұмысында, ой қозғауда, жаңа сабақта, белсене қатысқан оқушыларды бағалау.
Раздел Химия
Класс -
Тип Рабочие программы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Бекітемін: Келісілді:

Мектеп директоры О.і.м

Уалиева А.О. Абилкасымова А.Т

Ашық сабақ

Металдардың адам өміріндегі маңызы

Химия пәні

9 - сынып



Махаббат П



2014 оқу жылы

Сабақтың тақырыбы: «Металдардың адам өміріндегі маңызы»

Сабақтың мақсаты:

А) Білімділік: Оқушыларға халық арасында ежелден пайдаланып келе жатқан металдар туралы, олардың қасиеттері, адамға қажеттілігі туралы, қолдану аясының кеңдігі туралы білімдерін толықтыру.

Б) Дамытушылық: Оқушылардың зейінін, танымдық белсенділігін, өзіндік пікірін қалыптастыру, оқушылардың логикалық ойлау қабілеттерін, тұлғалық қасиеттерін дамыту.

В) Тәрбиелік: Оқушыны өз бетінше жұмыс істеуге, бірлесіп жұмыс жасауға, өзгенің пікірімен санасуға тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: Аралас сабақ

Сабақтың әдісі: «білімдарлар» ойыны, ой қозғау, жигсо-1, автор орындығы,

Пәнаралақ байланыс: тарих, биология,

Сабақ көрнекілігі: Слайд, даналық сөздер. Менделеев кестесі, плакат, маркер. магнит

Сабақ барысы:

1. Ұйымдастыру кезеңі. 1- мин.

Оқушылармен амандасу, түгендеу

Психолгиялық дайындық

Балалар бүгінгі күннің ауа райы қандай ?

Сендердің де көңіл- күйлерің жақсы деп ойлаймын . Бүгінгі қонақтарымызға өз білімімізді көрсетіп, жақсы көңіл- күй сыйлайық.

Үй жұмысы :

«Білімдарлар» ойыны. 10-12 мин.

Оқушылар екі топ бөліп отырғызу. Мен қазір сендерге сұрақтар қоямын . Сөйтіп араларыңнан «білімдарларды» анықтап алайық. Сендерге сұрақ қоямын:

  1. Металдардың маңызды физикаълық қасиеттерін атаңадар?

  2. Сынап, мыс, темір тұрмыста қайда қолданылады.

  3. Электрохимиялық кернеу қатарын ұсынған ғалым

  4. Құймалар дегеніміз не ?

Жауап берген оқушылар «білімдарлар» ортаға шықсын.

Орында отырған оқушылар сұрақтар қояды. Олар жауап береді.

Оқушыларға өздерің сұрақтар дайындап қойыңдар.

Жаңа сабақ : Ой қозғау 5-мин.

Адам баласы қай металды сонау заманда бірінші қолданды?

Мыс

Қалай қолданды. Одан кейін қандай металды білді?

Мыс+қалайыны қосып қола алған. Темір дәуірінде еңбек құралдарын жасаған.

  1. Тас ғасыры

  2. Қола

  3. Темір

Слайд. Кесте көрсету. 2- мин

Адам өмірінде металдар қажеті болады ма?Оны қалай дәлелдей қалай білетіндеріңді байқау үшін тапсырмалар беремін.

Жигсо-1. 15 мин.

Оқушыларды бір екіге санап үй тобынан жұмыс тобына бөлемін. Жұмыс тобында екі топқа мәтін беремін. Олар оқып, топта талқылайсындар.

Үй тобына келеміз. 1-ші сөйлейді, 2-ші сөйлейді.

Плакат берем оған суретпен, сызбамен түсіреді.

Әр топтан бір оқушы шығып сурет бойынша әңгімелейді.

Кім тез? Көп айтады Құрамында металдар бар тағамдар туралы 3 мин. мәлімет.(алма, банан, алмұрт, құрма, киви, анар, сүт өнімдері, қырыққабат, балық, жұмыртқа, қара нан т. б). Йод-теңіз капустасы, теңіз балдырлары мен балық өнімдері құрамында кездеседі.

Темір-етте, алмада, апельсинде т.б кездеседі.

Калий, магний-жаңғақтардың құрамында.

Кальций-сүт өнімдерінде: сүзбеде, айранда т.б кездеседіТағамдағы элементтер

Сабақты қорытындылау: 3-мин

1.Автор орындығы (бір оқушы ортаға шығып, автор орындығына отырады)

2. Даналық сөз. 2- мин

«Туған жердің қара тасын мақтан ете білмеген азамат, бөгде жердің алтын тасын да мақтап жарытпақ емес» Қ. Сәтпаев

«Металдар - ғылым мен техниканың қазіргідей дәржеге жетуінің және одан әрі дамуының бірден - бір кепілі»

Үйге тапсырма: 2- мин

Проблемалық сұрақ: Ұшақ жасауға неге таза алюминийді қолданбайды. Ойланып келесіңдер

№3,4, 5 3-4 - оқып беру

Бағалау: 3-мин

Үй жұмысында, ой қозғауда, жаңа сабақта, белсене қатысқан оқушыларды бағалау.


© 2010-2022