Күкірт және оның қосылыстары сабақ жоспары

Тақырыбы: Күкірт және оның қосылыстары Мақсаты: Оқушыларды күкірттің маңызды қосылыстарымен таныстыру. Күкірт қосылыстарының физикалық және химиялық рекция теңдеулері арқылы жазып,олардың қандай мақсатта қолданылатынын білу.Өзіне қажетті білімді өзі іздеп тауып ала алатындай тұлғаны тәрбиелеу. Сабақтың түрі: аралас сабақ Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, плакат,кестелер Сабақта қолданылатын әдіс-тәсілдер: топтық жұмыс Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі Оқушыларды 4 топқа бөлу ІІ. Өтке...   IІІ. Жаңа сабақты оқып-үйрену.    1-тапсырма   І топ    Күкірт   ІІ топ   күкірттің (IV) оксиді   ІІІ топ  күкірт (VI) оксиді   IV топ  күкіртсутек    Тақтада жоспар жазылады:   1)  периодтық жүйеде орналасуы,формуласы;   2) Табиғатта таралуы;   3) Физикалық қасиеттері;   4) Химиялық қасиеттері;   5) Қолданылуы.    
Раздел Химия
Класс -
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Тақырыбы: Күкірт және оның қосылыстары

Мақсаты: Оқушыларды күкірттің маңызды қосылыстарымен таныстыру. Күкірт қосылыстарының физикалық және химиялық рекция теңдеулері арқылы жазып,олардың қандай мақсатта қолданылатынын білу.Өзіне қажетті білімді өзі іздеп тауып ала алатындай тұлғаны тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: аралас сабақ

Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, плакат,кестелер

Сабақта қолданылатын әдіс-тәсілдер: топтық жұмыс

Сабақтың барысы:

І.Ұйымдастыру кезеңі

Оқушыларды 4 топқа бөлу

ІІ. Өткен тақырыпты қайталау

I нұсқа

II нұсқа

1. Br2 + H2

MgCl2 + AgNO3

2.Бейметалдарға тән физикалық қасиеттерін айтып, оттектің аллотропия құбылысын еске түсіріңдер.

1. NaOH + HCl→

KBr + Cl2

2.Не себепті период саны өскен сайын бейметалл элементтер азаяды. Атом құрылысы тұрғысынан түсіндіріңдер.

IІІ. Жаңа сабақты оқып-үйрену.

1-тапсырма

І топ Күкірт

ІІ топ күкірттің (IV) оксиді

ІІІ топ күкірт (VI) оксиді

IV топ күкіртсутек

Тақтада жоспар жазылады:

1) периодтық жүйеде орналасуы,формуласы;

2) Табиғатта таралуы;

3) Физикалық қасиеттері;

4) Химиялық қасиеттері;

5) Қолданылуы.

Жоспар бойынша әр топ өз тақырыбына байланысты кластер жасайды және қорғайды.

Топтардың бір-бірін бағалауы.

«Бағдаршам» әдісі.

2-тапсырма Сызба нұсқа бойынша реакция теңдеулерін жазу

Әр топқа тапсырма нөміріне сәйкес берілді

1.H2S→ S → SO2 → SO3 →H2SO4

2. Zn→ZnS→H2S→ SO2 → SO3

3.күкірт →күкірттің (IV) оксиді→күкірт (VI) оксиді→күкірт қышқылы

4.күкіртсутек → күкірт→ күкірттің (IV) оксиді→күкірт (VI) оксиді

3-тапсырма Тест жұмысы

1.Күкірттің физикалық қасиеті:

А) сары түсті суда жақсы ериді;

Ә) көк түсті, суда ерімейді

Б) сары түсті, суда ерімейді

2.Күкірт қосылыстарындағы валенттіліктер қандай?

А) І, ІІ, ІІІ Ә) ІІ, ІҮ, ҮІ; Б) ІІ, ІҮ, Ү.

3. Күкірт тікелей мырышпен әрекеттескенде қандай қосылыс түзіледі :

А) сульфаттар ; Ә)сульфиттер Б) сульфидтер ;

4. Күкірт жанғанда қандай жалынмен жанады:

А) ашық сары ; Ә)көгілдір ; Б) қызыл ,

5. Күкірттің аллотропиялық түр өзгерісі нешеу :

А) 4; Ә) 3 : Б) 2;

ІV. Бағалау

V. Рефлексия

Сұрақтар:

1.Күкірттің аллотропиялық түр өзгерісінің болуын қалай түсіндіресіңдер.

2.Сульфидтерді қандай реакциялардың көмегімен анықтауға болады.

VI. Үй тапсырмасын беру.














Қосымша №1

Ортақ бағалау парағы

Топ мүшелерінің номері

1

(1-5 балл)

2

(1-5 балл)

3

(1-5 балл)

Жалпы

балл

1

2

3

4

5

«5» химиялық элементке қатысты теориялық білімдерін тиянақты айтып, сұрақтарға толық жауап бере алса.

«4» Бейметалдаға қатысты теориялық білімдері бар, бірақ толық айтып жеткізе алмаса

«3» Элементтер туралы теориялық білімі жоқ, бірақ сұрақтарға жауап берсе

«2» Сұрақтарға дұрыс емес жауап берсе

«1» Сұрақтарға жауап бере алмаса

2 Білімдерін қолдана алуы

«5» Күкірт элементінің қосылыстарына қатысты теориялық білімдерін постерде бейнелеп, айтып, өмірмен байланыстыра білсе.

«4» Күкіртсутектің қасиеттерін теориялық білімдерін постерге бейнелейді, бірақ толық айтып жеткізе алмаса.

«3» Элемент туралы білімін постерде толық бейнелей алмаса, тек басқалардың көмегімен ғана жауап берсе.

«2» Постер толық бейнеленбесе, оны қорғай алмаса.

«1» Постерде жұмыс жасалынбаса, ешқандай сұрақтарға жауап болмаса.

  1. Білімдерін қорыта алуы

«5» Күкірт элементінің қосылыстарына қатысты теориялық білімдерін өмірмен байланыстыра айтып, сұрақтарға толық жауап бере алса.

«4» Жаңа материалдарға қатысты білімдері бар, бірақ өмірмен байланыстыра алмаса

«3» Күкірт туралы теориялық білімін тек сұрақтарға жауап беру арқылы ғана жеткізсе, өмірмен байланыстыра алмаса

«2» Сұрақтарға дұрыс емес жауап берсе.

«1» Өтілген материалдар туралы мүлдем хабары жоқ, өзіндік пікірі мүлдем жоқ болса.

14-15- өте жақсы

10-13 - жақсы

6-9 - қанағаттанарлық

5-төмен қанағаттанарлықсыз




© 2010-2022