Балтық маңы елдері (11-сынып)

Раздел География
Класс 11 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:
Балтық маңы елдері (11-сынып)Балтық маңы елдері (11-сынып)Балтық маңы елдері (11-сынып)

Сабақ №________ Сыныбы_________ Күні_________

Тақырыбы: Балтық маңы елдері.

Мақсаты:

Білімділік: Оқушыларға Балтық маңы елдері, географиялық орны, құрамы, табиғат жағдайлары мен табиғат ресурстары, шаруашылығы жөнінде түсіндіру.

Дамыту: Өз бетінше ізденіспен шығармашылық тұрғыда жұмыс істеуге дағдыландыру. Өз ойларын еркін де сауатты, нақты жеткізу қабілеттерін арттыру.

Тәрбиелік: Жан-жақтылыққа, ізденімпаздыққа баулу, тыңдай және сөйлей білу мәдениетін арттыру.

Болжамдап отырған нәтиже: Балтық маңы елдерімен танысқан тұлға.

Сабақтың типі: Жаңа білім беру сабағы

Сабақтың түрі: Аралас сабақ

Сабақтың әдісі: 1. Сұрақ-жауап. 4. Топтастыру.

2. Әңгіме-дәріс. 5. Б.Ү.Ү. кестесі.

3. Кестемен жұмыс.

Сабақтың көрнекілігі: Қосымша деректер, оқулық, кескін карта, карта т.б.

Сабақтың жоспары:

І. Ұйымдастыру кезеңі.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.

1. Сұрақ-жауап.

Қорытындылау.

ІІІ. Жаңа сабақ.

1. Әңгіме-дәріс.

2. Топтастыру.

3. Кестемен жұмыс.

Қорытындылау.

IV. Жаңа сабақты бекіту.

1. Б.Ү.Ү. кестесімен жұмыс.

V. Қорытындылау, бағалау.

VІ. Үйге тапсырма беру.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушыларды түгендеу, оқу құралдарын дайындатып, зейіндерін сабаққа аударту.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.

1. Сұрақ-жауап.

1. Шығыс Еуропа елдерінің экономикалық-географиялық жағдайы?

2. Шығыс Еуропа елдерінің аумағының құрамы?

3. Шығыс Еуропа елдерінің табиғат ресурстары?

4. Шығыс Еуропа елдерінің шаруашылығы?

5. Шығыс Еуропа елдерінің халқы?

Қорытындылау.

ІІІ. Жаңа сабақ.

1. Әңгіме-дәріс.

Жаңа сабақ әңгіме-дәріс беруден басталады.

2. Топтастыру.

Топтастыру арқылы Балтық маңы елдерінің құрамын түсіндіру.


Литва

Латвия

Эстония

Балтық елдері



3. Кестемен жұмыс.

Кесте арқала Балтық маңы елдеріне жалпы шолу жасау.

Елдер

Латвия

Литва

Эстония

Жерінің ауданы, мың км

64,5

65,2

45,1

Халқы, млн адам

2,4

3,6

1,4

Орташа табиғи жылдық өсімі, %

-0,6

-0,1

-0,1

Қала халқының үлесі, %

69

68

70

Мемлкеттік құрылымы

республика

республика

республика

Астанасы

Рига

Вильнюс

Таллин

Мемлекеттік тілі

латыш

литван

эстон

Ұлттық валютасы

лат

лит


Мемлекет басшысы

президент

президент

президент

Қорытындылау.

IV. Жаңа сабақты бекіту.

1. Б.Ү.Ү. кестесі.

Білгенім

Үйренгенім

Үйренгім келеді



V. Қорытындылау, бағалау.

VІ. Үйге тапсырма беру. Үйге: Балтық маңы елдері.


Сабақ №________ Сыныбы_________ Күні_________

Тақырыбы: Балтық маңы елдері

Мақсаты:

Білімділік: Оқушыларға Балтық маңы елдерінің өзіндік ерекшеліктері туралы білім

қалыптастыру.
Тәрбиелілік: Халқы, экономикалық даму дәрежесі және байланыстары туралы әңгімелеу,

Балтық маңы елдерінің географиялық орнының ерекшеліктеріне тоқтала отырып,

ҚР географиялық орнымен салыстыру, өз жерімізге, туған Отанымызға деген

патриоттық, сүйіспеншілік сезімін ояту;
Дамытушылық: Бұл аймақ үшін Балтық теңізінің маңыздылығын айқындату арқылы

оқушының ой-өрісін дамыту.

Сабақтың оқу жабдықтары: Балтық маңы елдері картасы, Қазақстан картасы, интернет

кітапхана қоры, Дүниежүзінің саяси картасы,

Ұйымдастыру:

Оқушылардың сабаққа дайындығы, оқу құралдары, сынып оқушыларының сабаққа қатысы. Бүгінгі сабақтың ерекшелігіне тоқталу.Оқушыларды белсене араласуға шақыру. Сабақтың әр бөлігінде оқушыға ұпай берілетінін, сол ұпайлар арқылы баға қойылатынын ескерте кету керек.

Үй тапсырмасы:

Шолу сұрақтарын қою, баяндау әдісі,"Семантикалық карта" ойнату,
тест тапсырмасын орындау, сөзжұмбақ шешу арқылы сұрау, жаңа тақырыпқа ену

Семантикалық карта

№1

Фенноскандия елдері

Дания иелігі

Ені тар шығанақ

Жартасты ұсақ арал

Аралдар

Швеция


Греландия


Исландия


Фьордтар


Аланд


шхерлар




№2

Фенноскандия елдері

Дания иелігі

Ені тар шығанақ

Жартасты ұсақ арал

Аралдар

Финляндия


Фарер


Норвегия


шхерлар


Фьордтар


Дания



Жаңа сабақ:

1. Балтық маңы елдерінің географиялық орнын анықтау
2.Балтық маңы елдеріне қысқаша сипаттама
3.Тарихи-географиялық шолу және табиғи-ресурстық әлеуеті
4.Халқы және оның орналасуы
5. Ішкі айырмашылықтары

Кесте, интернет қорды пайдалана отырып жаңа сабақ түсіндіріледі.

Сабақты бекіту мақсатында ойын ойнауға , тест орындатуға болады.

Ойын: «Адасқан тулар» 5 ұпай

Бір топ туристер оңтүстік жарты шарда саяхатта жүргенде қалың қар жауып адасып кеткен . Сол сапарда қалталарында жүрген мемлекеттерінің туларын жоғалтып алыпты. Қай елдің туы екенін тауып, берілген сұраққа жауап беру арқылы өз еліне қайтаруымыз керек.

Сәйкестік тест 5 ұпай


Эстония Мажейкяй

Латвия Вильнюс

Литва Рийгикогу

заңнамалық орган Сеим

мұнай өңдеу зауыты 3794 щқ

Сабақты қорытындылау

Үйге тапсырма

§14 оқу, Венн диаграммасын жасау, 86 беттегі тапсырманы кескін картаға орындау, реферат жазу

Бағалау: Ойынмен өткен сабақ соңында түгелге жуық оқушы бағаланады.

© 2010-2022