ХІҮ-ХІХ ғ. Қазақстан аумағының географиялық зерттелуі

Раздел География
Класс 8 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Сабақ: №7
Сынып: 8
Күні:
Бекітемін: _______________ _______
Мектептің оқу ісінің меңгерушісі Күні

Тақырыбы: ХІҮ-ХІХ ғ.Қазақстан аумағының географиялық зерттелуі

Мақсаты: Қазақстан аумағының физ-географиялық тұрғыдан зерттелуінің басты мақсаты оған еңбек сіңірген ғалымдар зерттеген қазақ елінің дамуына ықпалы туралы мағлұмат кеңейту.

Оқу құралдары: Оқулық, 8 сынып, атлас, портреттер, «Еуразия мәдени кеңістегіндегі Шоқан Уалихановтың мұрасы», Аныз адам №24 2011ж., «Шоқан және өнер» Алматы:Өнер-1985
Сабақ түрі: Ізденіс сабақ
Оқыту әдістері: Топтық жұмыс, жұптық жұмыс, картамен жұмыс, СТО стратег.
Сабақ барысы:

Уақыты

Блум

Сабақты ұйымдастыру формасы

Мұғалімнің іс әрекеті

Оқушының іс әрекеті

2 мин

Ұйымдастыру кезеңі

Сыныппен амандасу

Оқушыларды түгендеу

Сәлемдеседі

10 мин

Білу

«Көпірше» тапсырмалары

  1. «Қай қатар көп біледі?»


  1. «Ұлы Жібек жолының бойымен саяхат»


  1. Ой шақыру

Ортағасырлық зерттеулер мен ХҮІ-ХІХғ.Қазақстан аумағын физика-географиялық тұрғыдан зерттеулердің айырмашылығы неде?

Екі қатар бір-бірлеріне өткен тақырып бойынша сұрақтар қойып, жауап береді

Картамен жұмыс жасайды: Жібек жолының тармақтары, бойындағы қалалар туралы мәліметтер келтіреді

10 мин

түсіну

Оқулықпен жұмыс

Жұптық жұмыс

Әр жұпқа ХҮІ-ХІХғ. Қазақстан аумағын зерттеуге саяхатшылар мен ғалымдар, олардың еңбектері туралы әңгімелеу бөліп беріледі, бірдей саяхатшы келген жұптар бірігіп дайындала алады.

5

Талдау

ХҮІ-ХІХғ.саяхатшылардың Қазақстан аумағын зерттеуге деген қызығушылықтарының басты себебі неде?

Оқушылар алдымен жұп болып талқылап алады, жауап береді

10 мин

Жинақтау

Кесте толтыру


Зерттеген саяхатшы

Зерттеген аймақтары

Қадырғали Жалайри

С.Ремезов

П.С.Паллас, И.П.Фальк, И.П.Рычков

И.Муравин мен А.И.Бутаков

Г.С.Карелин

А.И.Левшин

П.П.Семенов Тянь-шанский

Н.А.Северцов

Ш.Ш.Уәлиханов

И.В.Мушкетов

А.Н.Краснов

Л.С.Берг

Әр оқушы жеке жұмыс орындайды, кесте толтырады

3 мин

Қолдану

Картамен жұмыс

Номенклатурамен жұмыс. «Кім жылдам?»

Аталған нысандарды картадан көрсетеді?

3

мин

Баға лауберу

ХҮІ-ХІХғ. Қазақстан Патша өкіметінің құрамында болды. Неліктен сол уақытта Қазақстан жерін зерттеу керек болды? Сен қалай ойлайсың?

Әр оқушы өз ойымен, көзқарасымен бөліседі

2 мин

Рефлексия

2 жұлдыз, 1 тілек

Стикер арқылы кері байланыс жасалады

Оқушылар бүгінгі сабақ жөнінде 2 жақсы тұстарын айтып, 1 тілек, өз ұсыныстарын айтады;

Бүгінгі сабақты қаншалықты түсінгендерін стикермен көрсетеді

Үйге тапсырма

Ш.Уәлиханов туралы жинақ дайындау



Зерттеген саяхатшы

Зерттеген аймақтары

Қадырғали Жалайри

С.Ремезов

П.С.Паллас, И.П.Фальк, И.П.Рычков

И.Муравин мен А.И.Бутаков

Г.С.Карелин

А.И.Левшин

П.П.Семенов Тянь-шанский

Н.А.Северцов

Ш.Ш.Уәлиханов

И.В.Мушкетов

А.Н.Краснов

Л.С.Берг



Зерттеген саяхатшы

Зерттеген аймақтары

Қадырғали Жалайри

С.Ремезов

П.С.Паллас, И.П.Фальк, И.П.Рычков

И.Муравин мен А.И.Бутаков

Г.С.Карелин

А.И.Левшин

П.П.Семенов Тянь-шанский

Н.А.Северцов

Ш.Ш.Уәлиханов

И.В.Мушкетов

А.Н.Краснов

Л.С.Берг



© 2010-2022