Внутенние воды Казахстана 8 класс

Раздел География
Класс 8 класс
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Қысқа мерзімді жоспар

Пәні: география

Күні:21.12.15

Сыныбы:8

Мұғалім:Нурушева А.Н.

Сабақтың тақырыбы:

Қазақстанның ішкі сулары

Сілтеме

8 сыныпқа араналған Қазақстанның физикалық географиясы

Мақсаты

Білімдік:Республика аумағында кездесетін ішкі сулар түрлерімен танысады

Дамытушылық:Картамен, оқулықпен жұмыс жасау, өзіндік тапсырмаларды орындау қабілеттері артады.

Тәрбиелік:уқыптылыққа, сауаттылыққа, бір-бірін тыңдауға үйренеді

Күтілетін нәтижелер

Топтық, диалогтік жұмыс арқылы білім алмасып, оқушылар бір-бірінен үлгі алады,нені қалай оқу керектігіне өзіндік тиімділігі артады, диалогтік қарым-қатынаста тыңдау және сөйлеу әдебіне көңіл аударады, дарынды оқушыны үлгі етеді, жаңа материалды меңгеруге құмарлығы артады, сыни ойлауға үйренеді, өз бетінше ізденіп, жоба қорғауға үйренеді.

Сабақтың түрі

Жаңа білімді меңгерту

Пәнаралық байланыс

Музыка, бейнелеу, тарих, әдебиет

Қолданылатын әдіс тәсілдер

СТО стратегиялары, жобалау технологиясы, АКТ, диалогтық оқыту.

Керекті жабдықтар

Оқулық, интербелсенді тақта, семантикалық карта, кеспеқағаздар, ватман, стикерлер, маркер, видео фильм

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңдері

уақыт

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Ұйымдастыру кезеңі

Топқа бөлу «Сыңарын тап»

1 мин

Сөздерді жинау арқылы оқушыларды екі топқа бөлемін «Көлдер», «Өзендер».

Берілген сөздер сыңарын тауып екі топқа бөлініп отырады.

Жаңа сабақ кезеңі

Видео фильм көрсету

2 мин

Біз не туралы көрдік? Су табиғатта неше күйде кездеседі? Сусыз тіршіліктің болмауы мүмкін бе? Судың түсі қандай? Тұзды және тұзшы судың айырмасы қандай? Минералды сулардың пайдасы қандай? Біздің бүгінгі тақырыбымыз қалай аталады деп ойлайсыңдар.

Видео фльим көру арқылы сабақтың тақырыбын ашады

Суға қатысты мақал-мәтелдер

1 мин

Суға қатысты мақал-мәтелдер айтқызамын

Суға қатысты мақал-мәтелдер айтады

Суға қатысты тиым сөздер

1 мин

Суға қатысты тыйым сөздер айтқызамын

Суға қатысты тыйым сөздер айтады.

Қазақстанның ішкі сулары топтастыру

3 мин

Қазақстанның ішкі сулары

өзен

көлдер

бөгендер

каналдаh

Жер асты сулары

мұздықтар







Қазақстанның ішкі суларын топтастырады.

«Карта -сенімді жол серігі» тапсырмасы

3 мин

Тақтаға әр топтан 2 адам шақырылады, карточкалар таңдап алып мына нышандарды картадан көрсетеді.

1-топ. Каспий теңізі, Жайық (Орал), Теңіз көлі, Зайсан көлі, Сырдария, Алакөл

2-топ. Арал теңізі, Ертіс (Иртыш), Балқаш, Іле, Марқакөл,Қапшағай су қоймасы.

2 топатан оқушылар шығып картадан нысандарды көрсетеді

«Дұрысын тап» тапсырмасы

2 мин

Өзендер мен көлдер атауында жіберілген қателерді топ мүшелері дұрыс тауып жазулары керек, кім бірінші тапса сол жеңімпаз болғаны.

Дарырсия, Мібе, Ұран,Ілес, Рола, Тісер

Дұрыс жауабы: Сырдария, Ембі, Нұра, Есіл, Орал, Ертіс

Сөздерді дұрыс жазып жауабын табады.

Оқулықпен жұмыс

10 мин

2 мин

Мәтінді оқыту «Қазақстанның ішкі суларының түрлері», талдату

Оқушылар оқулықта берілген мәтінді оқып шығады, мәтінді топта талдап бір біріне түсіндіреді

Өздік жұмысы

8 мин

1 топ

*Қазақстанның ең ірі өзендерін атап, картадан көрсетіңдер

*Физикалық картадан ірі өзендерін тауып, кескін картаға белгілеңдер (үлкен плакатқа жапсыру)

*Тестік тапсырмалар орындату

2 топ

*Қазақстанның ең ірі көлдерін картадан тауып көрсетіңдер

*Физикалық картадан ірі көлдерді тауып, кескін картаға белгілеңдер (үлкен плакатқа жапсыру)

*Тестік тапсырмалар орындату

Оқушылар өзіндік жұмыстарды орындайды

Тәжірибе жасау

2 мин

Су мен сүт тәжірибесін көрсетемін

1.Шыны ыдысқа сүт және су құю. Дәлелдеу: Сүт-ақ.Су-түссіз.

2.Екі стақанның біреуіне сүт, біреуіне су құю. Ішіне екі қасық салу. Қайсысындағы қасық анық көрінеді. Неге?Су-мөлдір.

3.Әр түрлі пішінді ыдысқа су құю. Су құйылған ыдыстың пішінін қайталайды. Яғыни, суда тұрақты пінін болмайды. Себебі, ол-мөлдір.

Оқушылар дәлелдейді

Сергіту сәті

2 мин

Сергіту сәтін орындатамын

Сергіту сәтін орындайды

3.Мына терминдерге сипатама беру:

2 мин

1 топ:

  1. өзен бастауы,

  2. құяр сағасы,

  3. өзен саласы,

  4. өзен суының қоректенуі,

  5. өзен режимі,

2 топ:

  1. жылдық ағын,

  2. су шығыны,

  3. өзен арнасы,

  4. өзеннің су жинау алабы,

  5. өзеннің суайрығы,

Терминдерге сипаттама береді анықтамаларды сәйкестендіріп жапсырады.

1. Өзеннің ағып шығатын жері оның бастауы деп аталады.

2. Өзеннің құяр жері оның сағасы деп аталады.

3. Өзенге және оның салаларына су ағып келетін жердің бәрі өзен алабына жатады.

4. Өзен алаптарын бір -бірінен көбінесе қыратты болып келетін суайрықтары бөледі.

5. Өзен суы мөлшерінің жыл ішінде өзгеру ерекшелігін өзеннің режимі дейді.

6. Неізгі өзенге жолда қосылатын өзендер оның саласы болып табылады.

7. Қазақстан өзендері негізінен қар,жаңбыр, мұздақ және жер асты суымен қоректенеді.

8. Өзеннің жыл бойындағы ағып шыққан су шығынын жылдық ағын деп атаймыз.

Жылдық мөлшер климатқа , жер бедеріне байланысты.

9. Өзеннің су шығыны дегеніміз-өзеннің су қоймасынан бір сикунд ішінде ағып өтетін су мөлшері. Әдетте су шығыны секундыны текше метр есебімен өлшенеді.

10.Аңғардың табанындағы ойыс - арна деп аталады.

Сабақты бекіту кезеңі

1.Не?

1 мин

Қайда?

Қандай?

Қалай? Неге? Кімге?

Жер шарында

Мұхит,теңіз,көл,өзен,мұздықтар

(орналасқан)материктер шетінде, ішінде,аралығында,жер астында

(білуіміз керек)өйткені су тіршілік көзі

(не үшін керек)бізге тіршілік үшін

2.Су неден ластанады?

1 мин

Оқушыларға сұрақ қоямын «Су неден ластанады?»

Қалдықтардан

Қоқыстардан

Адамдардың ластауынан

Ауаның ластануынан

Тұрмыстық заттардан

3.Сұрақтар:

1 мин

1.Қазақстан территориясында кездесетін судың мөлшері қанша?

2.Біздің территориямызда қанша өзендер, көлдер, қанша су қоймалары, құдықтар, жер асты сулары, бұлақтар кездеседі?

Сұрақтарға жауап береді.

Үйге тапсырма

1 мин

Үйде Қазақстанның ішкі сулары тақырыбын оқып мазмұндап келу

Үйге берілген тапсырманы күнделіктеріне жазады

Рефлексия

1 мин

Стикерлерді таратамын «Бүгінгі сабақтан алған әсерім»

Оқушылар өз ойларын жазады

Бағалау

1 мин

Бағалау парағын толтырғызамын

Оқушылар өздерін бағалайды.

Бағалау парағы

Оқушы тегі, аты-жөні:

баға

Суға қатысты мақал-мәтелдер

Суға қатысты тиым сөздер

Қазақстанның ішкі сулары топтастыру

Сайыс «Карта -сенімді жол серігі»

Сайыс «Дұрысын тап»

Оқулықпен жұмыс

Өздік жұмысы

Тәжірибе жасау

Мына терминдерге сипатама беру:

Қорытынды

1.Не?

2.Су неден ластанады?

Қазақстанның ішкі суларына не жатады?

Қорытынды баға





© 2010-2022