Географиядан орта мерзімді жоспар /7 сынып, Австралия/

Орта мерзімді жоспардың мақсаты- курстан алған білімімді қолдану мақсатымда география пәнінен орта мерзімді жоспар жасап алдым. Стандартқа сәйкес күнтізбелік жоспар аясында тақырыпқа сәйкес жасалған. Сабақ барысында курстан алған білімімді қолдансам,оқушыларды сабақ кезінде сыни тұрғыда ойлауға үйрету,7 модуль бойынша сабаққа енгізсем.Оқушылардың білімге деген қызығушылықтарын орнату. Оқушылар дұрыс сөйлей білу, өз ойын айқын жеткізу. АКТ толық сабақ барысында қолдану мүмкіндік жасау. Диалогты о...
Раздел География
Класс -
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

7 сыныптағы география пәнінің «Аустралия» тарауы бойынша орта мерзімді жоспар

Орта мерзімді жоспардың мақсаты- курстан алған білімімді қолдану мақсатымда география пәнінен орта мерзімді жоспар жасап алдым. Стандартқа сәйкес күнтізбелік жоспар аясында тақырыпқа сәйкес жасалған. Сабақ барысында курстан алған білімімді қолдансам,оқушыларды сабақ кезінде сыни тұрғыда ойлауға үйрету,7 модуль бойынша сабаққа енгізсем.Оқушылардың білімге деген қызығушылықтарын орнату. Оқушылар дұрыс сөйлей білу, өз ойын айқын жеткізу. АКТ толық сабақ барысында қолдану мүмкіндік жасау. Диалогты оқытуды сабақ барысында қолдану. Формативті бағалауға үйрету. Оқуды бағалау. Басқару және Көшбасшылық оқушы бойында қалыптасу. Талантты және дарынды балаларға қосымша тапсырмалар беру,шығармашылық пен жұмыс жасату. Оқушыларға өзіндік жұмыстарды беруге,өмірде өз орындарын таба білуге тәрбиелеу мақсатын көздедім.

Тақырыбы, негізгі мақсаттары мен оқытудың нәтижелері. Бірізді сабақтар сериясы аяқталғанда оқушыларыңыздың бойында қандай білім, білік, дағдыларды қалыптастырғыңыз келеді.

Жұмыстың белсенді формалары (ЖЖ,ТЖ, ПЖ). Оқытуды жақсарту үшін АКТ пайдалана аласызба?

Оқушы әрекетін бағалауды сіз қалай қолданасыз?

Сыныптағы барлық оқушыларды қалай жұмысқа тартасыз? (талантты, дарынды)

Ойлауға, сөйлеуге үйретудегі кедергілерді қалай жоясыз?

Жоспарлағаны

ңызбен

күткеніңізге оқушылардың

барлығының үйренгенін

қалай анықтайсыз?

Негізгі мақсат: Аустралияның зерттелу ерекшелігін,жер бедері,климаты, ішкі сулары,табиғат зоналары, тіршілік дүниесі туралы түсінік беру, білімдерін тереңдете меңгертуге жағдай жасау.

1-сабақ

Сабақтың тақырыбы:

Аустралия материгінің географиялық орны мен жер бедері.

Мақсаты: Аустралия материгінің географиялық орны мен жер бедері туралы түсініктерін кеңейту.

Күтілетін нәтиже:

Австралия туралы оқушылардың білімдері кеңейеді.Оқушылар кескін карталармен жұмыс істеу дағдысы жетілдіріледі.

Жеке жұмыс, топтық жұмыс.

Формативті, оқушының өзін-өзі критериалды бағалайды.

Блум бойынша құрылған тапсырмалар

Жоғарғы деңгейдегі сұрақтар қойылады

1.Сабақ барысындағы

өзімнің бақылауым арқылы.

2.Бірін бірі бағалау парағы.

3. Критериалды бағалау

парағы арқылы.

2-сабақ

Сабақтың тақырыбы:

Климаты.Өзендері мен көлдері.

Мақсаты: Аустралияның климатымен өзендері мен көлдерімен танысу.

Күтілетін нәтиже: Аустралия климатына әсер ететін факторлар және өзіндік ерекшеліктерін анықтайды, өзендері мен көлдерінің таралуы жөнінде жер бедері мен климатына байланыстылығын мысалдар ,өздері жасаған тұсаукесер арқылы дәлелдейді.

1.Эмоциялы жағдай туғызу арқылы позитивті видеоролик көрсету.

2. Топтық жұмыс, жұптық жұмыс.


1.Бірін бірі бағалау парағы.

2. Критериалды бағалау.

1.Жоғарғы деңгейдегі сұрақтар қою арқылы.

2.Блум таксономиясы бойынша құрылған тапсырмалар.

1.Материктерді салыстыру,айырмашылықтарын табу,себебін түсіндіру.

2. Картаны оқу және карта бетіндегі географиялық нысандарды есте сақтау .


1.Сабақ барысындағы

өзімнің бақылауым арқылы.

2. Кері байланыс парағы арқылы.

3-сабақ

Сабақтың тақырыбы:

Табиғат зоналары.

Мақсаты: Аустралияның табиғат зоналары, тіршілік дүниесі, климаттық белдеулермен танысады.

Күтілетін нәтиже:

Материктің тіршілік дүниесінің өзіндік ерекшелігін және оның себебін,сондай-ақ табиғат зоналарының орналасу заңдылықтарын көрсетіп, материктің эндемик жануарларының қазіргі сақталу дәрежесі жөнінде мысалдар келтіріп, оқушылар экологиялық тәрбие алады.

Психологиялық дайындық, оқушыларды топқа бөлу, топ жетекшілерін тағайындау, топтың атын анықтау.

Интерактивті тақта флипчартында Аустралия кескін картасы сызылып тұрады, төмендегі тапсырмалардың барлығы осы кескін картада орындалады.

Формативті, оқушының өзін-өзі критериалды бағалайды.

1.Қызықты тапсырмалар.

2.Блум таксономиясы бойынша құрылған тапсырмалар

4-сабақ

Сабақтың тақырыбы: Аустралия Одағы.

Мақсаты: Аустралия Одағының мемлекеттік құрылымы,қалыптасу тарихы,шаруашылығының маманданған салалары сияқты т.б даму ерекшеліктерімен таныстыру.

Күтілетін нәтиже:

Аустралия Одағы туралы білімдері кеңееді,оқуға деген мотивацияся жоғарылайды.

Психологиялық дайындық, оқушыларды топқа бөлу, топ жетекшілерін тағайындау, топтың атын анықтау.

Логикалық сызбаны интерактивті тақтада әр топ жеке толтырады.


Формативті, оқушының өзін-өзі критериалды бағалайды.

1.Жоғарғы деңгейдегі сұрақтар.

2.Блум таксономиясы бойынша құрылған тапсырмалар.

5-сабақ

Сабақтың тақырыбы: Аустралия бойынша қорытынды сабақ.

Реле-сынақ.

Мақсаты:Аустралия материгі бойынша алған білімдерін қорытындылау.

Күтілетін нәтиже:

Алған білімдерін дәлелдейді, ойлау арқылы жоғарғы деңгейдегі сұрақтарға жауап береді.

Эмоциялы жағдай туғызу арқылы позитивті видеоролик көрсету.


Формативті, оқушының өзін-өзі критериалды бағалайды.

1.Тест

2.Ашық сұрақтар

3.Логикалық ойлауға арналған тапсырмалар.

Бүгінгі сабағымызды қорытындылауға арналған тапсырмалар мен сұрақтар беріледі .

Рефлексия жасау.

«Өзіңе сен,өзіңді алып шығар білімің мен еңбегің»

Тізбектелген сабақтар сериясы аяқталғанда оқушылардың бойында ұйымшылдық, коммуникативтік дағдылары қалыптасқан тұлғаны көргім келеді.


7 сыныптағы география пәнінің «Аустралия» тарауы бойынша қысқа мерзімді жоспар

География

7 сынып

Сабақ тақырыбы:

Аустралияның географиялық орны,жер бедері

Жалпы мақсат:

Аустралияның зерттелу ерекшелігін, қасиеттерін, даму ерекшеліктерін ғылыми деректерді пайдаланып тереңдете меңгерту.

Сілтеме:

  1. Географияны оқыту әдістемесі.

  2. 7-сыныпқа арналған материктер мен мұхиттар географиясы оқулығы .

Оқушылар үшін оқу нәтижелері:

  • Сынып оқушыларының ой-өрісі жетіледі.

  • Сандық технологияларда құзырлылық танытатын белсенді оқушы болып қалыптасуын қамтамасыз етіледі.

Сыни ойлау арқылы психологиялық сенім қалыптасады.

Оқушылар Австралия туралы мағлұматтары кеңееді.

Негізгі идеялар:

Оқушылар іс-әрекеттері арқылы ізденімпаздыққа жетеді.Оқушылардың тақырыпты түсіну деңгейін анықтау, түсінік деңгейін ескере отырып шешім қабылдау.

Сабақта қолданылатын материалдар:

Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер; Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету;

Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау; АКТ;

Талантты және дарынды балаларды оқыту;

Оқытуды басқару және көшбасшылық.

Оқыту әдістері:

Ой шақыру. Сыни тұрғысынан ойлау. Акт-ны қолдану.

Топтық эжұмыс.

Жұптық жұмыс.

Дерек көздері:

Қосымша мәліметтер, хрестоматия.

Ойлау деңг.

Мақсат

Күтілетін нәтиже

Түрткі

(сұрақ, тапсырма, жағдаят)


Бағалау

Мұғалімнің

іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Білу

Австралия туралы

білімдерін кеңейту.

Оқушылар Австралия туралы мағлұматтары кеңейеді.

Оқышылар Аустралияның

географиялық орнын кескін картаға түсіріп, шеткі нүктелерін белгілейді.


1.Австралияның ФГО анықта, кескін картаға белгіле.

2.Осы материктің қандай ерекшеліктері бар?

3.Аустралия географиялық орны жағынан Африканың қандай бөлігіне ұқсас болып келеді? Неліктен?

4. Неге Австралияда сөнбеген жанартаулар мен мұз басу іздері кездеспейді?

Критерий

Дескрип

тор

Ұпай

Аустралия материгінің ерекшеліктерін анықтауға көмектесу.

Оқушылар жалпы мәліметтермен танысты.

ФГО анықтау.

Ерекшеліктерін табу.



ФГО

Анықтады.

2

Ерекшелігін жартылай

анықтады.

1

Анықтаған жоқ.

0

Түсіну

Өткен материалмен байланыс.

Материктерді салыстырады.

Айырмашылық

тарын таба алады.

Себебін түсіндіреді.

Оқулық мәтінімен жұмыс істеу барысында салыстырады,

себеп-салдарлық байланыстарды ашады, жинақтайды, қорытынды жасайды.

1 топ Австралияның жер бедері қандай, оны Африканың жер бедерімен салыстырыңдар.

2 топ. Австралияның жер бедері қандай, оны Евразияның жер бедерімен салыстырыңдар.

3 топ.

Австралияның жер бедері қандай, оны Оңтүстік Американың жер бедерімен салыстырыңдар.

Критерий

Дескриптор

Ұпай

Екі материктің ұқсастықтар мен айрмашылықтарын табуға көмектесу.

Оқушылар диаграммамен

жұмыс жасап толтырады.

Өткен материктермен салыстыру.

Барлық ұқсастықтар мен айрмашылықтарын тапты.

2

Жартылай ұқсастықтар мен айрмашылықтарын тапты.

1

Тапқан жоқ

0

Қолд

ану



Образға ендіру.

Жағдаят туғызу арқылы өзіндік шешімін қабылдайды.

«Егер сізде мол қаржы болса, Австралияның қандай пайдалы қазбасын игеруге жұмсар едіңіз?»

Критерий

Дескрип

тор

Ұпай

Оқушыларға өзіндік пікірді қалыптастыруға үйретеді.

Образға еніп өз шешімін қабылдайды.


Қаржыны пайдалы қазбаны игеруіне тиімді жұмсауын табу.

Оңтайлы әдіс

3

Тиімді әдіс

2

Тиімсіз әдіс

1

Тал

дау

Мәселені шешуде сараптамалық дағдыны қалыптастыру, жетілдіру.

Өзіндік пікір туады.

Қазіргі кезде пайдалы қазбаларды игеру мақсатында қандай мәселеге тап болады? АКТ пайдалану арқылы дәлелде.

Критерий

Дескрип

тор

Ұпай

Мәселені шешу үшін тиімді жолдарды табуға үйретеді.

Өзіндік пікірді дәлелдермен қорғайды.

Дәлелдей алуы.

Толық дәлелдеді

2

Дәлелдемелері әлсіз

1

Дәлелдей алмады

0

Жин

ақтау

Қиялын,сөйлеу, ойлау мәдениетін жетілдіру, дамыту.

Ойларын еркін білдіру, шығармашылық көзқарас.

1.Бес жолды өлең құрастыру Австралия туралы.

2.Эссе-жоба. «Австралияның эндемик жануарлардың жоғалу қаупі»

Критерий

Дескрип

тор

Ұпай

Оқушылардың шығармашылықтарын ояту.

Қиялдану, ойлану.

Шығармашылықтың әсерлі болуы.

әсерлі

2

Әлсіз

1

Эссенің мағыналы болуы.

Өте мағыналы

3

Мағынасы жоқ

2

Алшақ болды

1

Баға

лау

Ойлану метатаным

Құзырлы тұлғаны

қалыптастыру.

Осы тақырыптың өзектілігін,маңыздылығын анықтау, қорытынды жасау.

Оқушыларға жасыл, қызғылт түсті стикерлер таратылады.

- Бүгінгі сабақтан қандай әсер алдыңдар?

- Нені үйрендіңдер?

- Шағын топта жұмыс жасау сіздерге ұнады ма?

Критерий

Дескрип

тор

Ұпай

Негізгі ойды табуға, қорытынды жасауға көмектесу.

Тақырыптың өзектілігін анықтау, қорытынды жасау.

Ойын дәлелдермен жеткізу.

Дәлелдері жеткілікті

2

Дәлелдері әлсіз

1







География

7 сынып

Сабақ тақырыбы:

Климаты.Өзендері мен көлдері.

Жалпы мақсат:

Аустралияның климатымен өзендері мен көлдерімен танысу.

Сілтеме:

  1. Географияны оқыту әдістемесі.

  2. 7-сыныпқа арналған материктер мен мұхиттар географиясы оқулығы .

Оқушылар үшін оқу нәтижелері:

Географияны оқыту әдістемесі.

7-сыныпқа арналған материктер мен мұхиттар географиясы оқулығы .

Негізгі идеялар:

  • Сынып оқушыларының ой-өрісі жетіледі.

  • Сандық технологияларда құзырлылық танытатын белсенді оқушы болып қалыптасуын қамтамасыз етіледі.

Сыни ойлау арқылы психологиялық сенім қалыптасады.

Оқушылар Австралия туралы мағлұматтары кеңееді.

Сабақта қолданылатын материалдар:

Оқушылар іс-әрекеттері арқылы ізденімпаздыққа жетеді.Оқушылардың тақырыпты түсіну деңгейін анықтау, түсінік деңгейін ескере отырып шешім қабылдау.

Оқыту әдістері:

Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер; Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету;

Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау; АКТ;

Талантты және дарынды балаларды оқыту;

Оқытуды басқару және көшбасшылық.

Топтық эжұмыс.

Жұптық жұмыс.

Дерек көздері:

Қосымша мәліметтер, хрестоматия.


Ойлау деңг.

Мақсат

Күтілетін нәтиже

Түрткі

(сұрақ, тапсырма, жағдаят)


Бағалау

Мұғалімнің

іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Білу

Аустралияның климаты мен өзендері мен көлдерімен танысу.

Оқушылар Австралия туралы мағлұматтары кеңейеді.

Оқышылар Аустралияның

географиялық орнын кескін картаға түсіріп, шеткі нүктелерін белгілейді.


1.Австралияның ФГО анықта, кескін картаға белгіле.

2.Осы материктің қандай ерекшеліктері бар?

3.Аустралия географиялық орны жағынан Африканың қандай бөлігіне ұқсас болып келеді? Неліктен?

4. Неге Австралияда сөнбеген жанартаулар мен мұз басу іздері кездеспейді?

Критерий

Дескрип

тор

Ұпай

Аустралия материгінің ерекшеліктерін анықтауға көмектесу.

Оқушылар жалпы мәліметтермен танысты.

ФГО анықтау.

Ерекшеліктерін табу.



ФГО

Анықтады.

2

Ерекшелігін жартылай

анықтады.

1

Анықтаған жоқ.

0

Түсіну

Өткен материалмен байланыс.

Материктерді салыстырады.

Айырмашылық

тарын таба алады.

Себебін түсіндіреді.

Оқулық мәтінімен жұмыс істеу барысында салыстырады,

себеп-салдарлық байланыстарды ашады, жинақтайды, қорытынды жасайды.

1 топ Австралияның жер бедері қандай, оны Африканың жер бедерімен салыстырыңдар.

2 топ. Австралияның жер бедері қандай, оны Евразияның жер бедерімен салыстырыңдар.

3 топ.

Австралияның жер бедері қандай, оны Оңтүстік Американың жер бедерімен салыстырыңдар.

Критерий

Дескриптор

Ұпай

Екі материктің ұқсастықтар мен айрмашылықтарын табуға көмектесу.

Оқушылар диаграммамен

жұмыс жасап толтырады.

Өткен материктермен салыстыру.

Барлық ұқсастықтар мен айрмашылықтарын тапты.

2

Жартылай ұқсастықтар мен айрмашылықтарын тапты.

1

Тапқан жоқ

0

Қолд

ану



Образға ендіру.

Жағдаят туғызу арқылы өзіндік шешімін қабылдайды.

«Егер сізде мол қаржы болса, Австралияның қандай пайдалы қазбасын игеруге жұмсар едіңіз?»

Критерий

Дескрип

тор

Ұпай

Оқушыларға өзіндік пікірді қалыптастыруға үйретеді.

Образға еніп өз шешімін қабылдайды.


Қаржыны пайдалы қазбаны игеруіне тиімді жұмсауын табу.

Оңтайлы әдіс

3

Тиімді әдіс

2

Тиімсіз әдіс

1

Тал

дау

Мәселені шешуде сараптамалық дағдыны қалыптастыру, жетілдіру.

Өзіндік пікір туады.

Қазіргі кезде пайдалы қазбаларды игеру мақсатында қандай мәселеге тап болады? АКТ пайдалану арқылы дәлелде.

Критерий

Дескрип

тор

Ұпай

Мәселені шешу үшін тиімді жолдарды табуға үйретеді.

Өзіндік пікірді дәлелдермен қорғайды.

Дәлелдей алуы.

Толық дәлелдеді

2

Дәлелдемелері әлсіз

1

Дәлелдей алмады

0

Жин

ақтау

Қиялын,сөйлеу, ойлау мәдениетін жетілдіру, дамыту.

Ойларын еркін білдіру, шығармашылық көзқарас.

1.Бес жолды өлең құрастыру Австралия туралы.

2.Эссе-жоба. «Австралияның эндемик жануарлардың жоғалу қаупі»

Критерий

Дескрип

тор

Ұпай

Оқушылардың шығармашылықтарын ояту.

Қиялдану, ойлану.

Шығармашылықтың әсерлі болуы.

әсерлі

2

Әлсіз

1

Эссенің мағыналы болуы.

Өте мағыналы

3

Мағынасы жоқ

2

Алшақ болды

1

Баға

лау

Ойлану метатаным

Құзырлы тұлғаны

қалыптастыру.

Осы тақырыптың өзектілігін,маңыздылығын анықтау, қорытынды жасау.

Оқушыларға жасыл, қызғылт түсті стикерлер таратылады.

- Бүгінгі сабақтан қандай әсер алдыңдар?

- Нені үйрендіңдер?

- Шағын топта жұмыс жасау сіздерге ұнады ма?

Критерий

Дескрип

тор

Ұпай

Негізгі ойды табуға, қорытынды жасауға көмектесу.

Тақырыптың өзектілігін анықтау, қорытынды жасау.

Ойын дәлелдермен жеткізу.

Дәлелдері жеткілікті

2

Дәлелдері әлсіз

1















География

7 сынып

Сабақ тақырыбы:

Табиғат зоналары.

Жалпы мақсат:

Аустралияның табиғат зоналары, тіршілік дүниесі, климаттық белдеулермен танысады

Сілтеме:

  1. Географияны оқыту әдістемесі.

  2. 7-сыныпқа арналған материктер мен мұхиттар географиясы оқулығы .

Оқушылар үшін оқу нәтижелері:

  • Сынып оқушыларының ой-өрісі жетіледі.

  • Сандық технологияларда құзырлылық танытатын белсенді оқушы болып қалыптасуын қамтамасыз етіледі.

Сыни ойлау арқылы психологиялық сенім қалыптасады.

Оқушылар Австралия туралы мағлұматтары кеңееді.

Негізгі идеялар:

Оқушылар іс-әрекеттері арқылы ізденімпаздыққа жетеді.Оқушылардың тақырыпты түсіну деңгейін анықтау, түсінік деңгейін ескере отырып шешім қабылдау.

Сабақта қолданылатын материалдар:

Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер; Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету;

Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау; АКТ;

Талантты және дарынды балаларды оқыту;

Оқытуды басқару және көшбасшылық.

Оқыту әдістері:

Ой шақыру. Сыни тұрғысынан ойлау. Акт-ны қолдану.

Топтық эжұмыс.

Жұптық жұмыс.

Дерек көздері:

Қосымша мәліметтер, хрестоматия.

Ойлау деңг.

Мақсат

Күтілетін нәтиже

Түрткі

(сұрақ, тапсырма, жағдаят)


Бағалау

Мұғалімнің

іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Білу

Аустралияның табиғат зоналары, тіршілік дүниесі, климаттық белдеулермен танысады.

Оқушылар Австралия туралы мағлұматтары кеңейеді.

Оқышылар Аустралияның

географиялық орнын кескін картаға түсіріп, шеткі нүктелерін белгілейді.


1.Австралияның ФГО анықта, кескін картаға белгіле.

2.Осы материктің қандай ерекшеліктері бар?

3.Аустралия географиялық орны жағынан Африканың қандай бөлігіне ұқсас болып келеді? Неліктен?

4. Неге Австралияда сөнбеген жанартаулар мен мұз басу іздері кездеспейді?

Критерий

Дескрип

тор

Ұпай

Аустралия материгінің ерекшеліктерін анықтауға көмектесу.

Оқушылар жалпы мәліметтермен танысты.

ФГО анықтау.

Ерекшеліктерін табу.



ФГО

Анықтады.

2

Ерекшелігін жартылай

анықтады.

1

Анықтаған жоқ.

0

Түсіну

Өткен материалмен байланыс.

Материктерді салыстырады.

Айырмашылық

тарын таба алады.

Себебін түсіндіреді.

Оқулық мәтінімен жұмыс істеу барысында салыстырады,

себеп-салдарлық байланыстарды ашады, жинақтайды, қорытынды жасайды.

1 топ Австралияның жер бедері қандай, оны Африканың жер бедерімен салыстырыңдар.

2 топ. Австралияның жер бедері қандай, оны Евразияның жер бедерімен салыстырыңдар.

3 топ.

Австралияның жер бедері қандай, оны Оңтүстік Американың жер бедерімен салыстырыңдар.

Критерий

Дескриптор

Ұпай

Екі материктің ұқсастықтар мен айрмашылықтарын табуға көмектесу.

Оқушылар диаграммамен

жұмыс жасап толтырады.

Өткен материктермен салыстыру.

Барлық ұқсастықтар мен айрмашылықтарын тапты.

2

Жартылай ұқсастықтар мен айрмашылықтарын тапты.

1

Тапқан жоқ

0

Қолд

ану



Образға ендіру.

Жағдаят туғызу арқылы өзіндік шешімін қабылдайды.

«Егер сізде мол қаржы болса, Австралияның қандай пайдалы қазбасын игеруге жұмсар едіңіз?»

Критерий

Дескрип

тор

Ұпай

Оқушыларға өзіндік пікірді қалыптастыруға үйретеді.

Образға еніп өз шешімін қабылдайды.


Қаржыны пайдалы қазбаны игеруіне тиімді жұмсауын табу.

Оңтайлы әдіс

3

Тиімді әдіс

2

Тиімсіз әдіс

1

Тал

дау

Мәселені шешуде сараптамалық дағдыны қалыптастыру, жетілдіру.

Өзіндік пікір туады.

Қазіргі кезде пайдалы қазбаларды игеру мақсатында қандай мәселеге тап болады? АКТ пайдалану арқылы дәлелде.

Критерий

Дескрип

тор

Ұпай

Мәселені шешу үшін тиімді жолдарды табуға үйретеді.

Өзіндік пікірді дәлелдермен қорғайды.

Дәлелдей алуы.

Толық дәлелдеді

2

Дәлелдемелері әлсіз

1

Дәлелдей алмады

0

Жин

ақтау

Қиялын,сөйлеу, ойлау мәдениетін жетілдіру, дамыту.

Ойларын еркін білдіру, шығармашылық көзқарас.

1.Бес жолды өлең құрастыру Австралия туралы.

2.Эссе-жоба. «Австралияның эндемик жануарлардың жоғалу қаупі»

Критерий

Дескрип

тор

Ұпай

Оқушылардың шығармашылықтарын ояту.

Қиялдану, ойлану.

Шығармашылықтың әсерлі болуы.

әсерлі

2

Әлсіз

1

Эссенің мағыналы болуы.

Өте мағыналы

3

Мағынасы жоқ

2

Алшақ болды

1

Баға

лау

Ойлану метатаным

Құзырлы тұлғаны

қалыптастыру.

Осы тақырыптың өзектілігін,маңыздылығын анықтау, қорытынды жасау.

Оқушыларға жасыл, қызғылт түсті стикерлер таратылады.

- Бүгінгі сабақтан қандай әсер алдыңдар?

- Нені үйрендіңдер?

- Шағын топта жұмыс жасау сіздерге ұнады ма?

Критерий

Дескрип

тор

Ұпай

Негізгі ойды табуға, қорытынды жасауға көмектесу.

Тақырыптың өзектілігін анықтау, қорытынды жасау.

Ойын дәлелдермен жеткізу.

Дәлелдері жеткілікті

2

Дәлелдері әлсіз

1

География

7 сынып

Сабақ тақырыбы:

Аустралия Одағы.

Жалпы мақсат:

Аустралия Одағының мемлекеттік құрылымы,қалыптасу тарихы,шаруашылығының маманданған салалары сияқты т.б даму ерекшеліктерімен таныстыру.

Сілтеме:

  1. Географияны оқыту әдістемесі.

  2. 7-сыныпқа арналған материктер мен мұхиттар географиясы оқулығы .

Оқушылар үшін оқу нәтижелері:

  1. Географияны оқыту әдістемесі.

  2. 7-сыныпқа арналған материктер мен мұхиттар географиясы оқулығы .

Негізгі идеялар:

  • Сынып оқушыларының ой-өрісі жетіледі.

  • Сандық технологияларда құзырлылық танытатын белсенді оқушы болып қалыптасуын қамтамасыз етіледі.

Сыни ойлау арқылы психологиялық сенім қалыптасады.

Оқушылар Австралия туралы мағлұматтары кеңееді.

Сабақта қолданылатын материалдар:

Оқушылар іс-әрекеттері арқылы ізденімпаздыққа жетеді.Оқушылардың тақырыпты түсіну деңгейін анықтау, түсінік деңгейін ескере отырып шешім қабылдау.

Оқыту әдістері:

Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер; Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету;

Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау; АКТ;

Талантты және дарынды балаларды оқыту;

Оқытуды басқару және көшбасшылық.

Дерек көздері:

Ой шақыру. Сыни тұрғысынан ойлау. Акт-ны қолдану.

Топтық эжұмыс.

Жұптық жұмыс.

Ойлау деңг.

Мақсат

Күтілетін нәтиже

Түрткі

(сұрақ, тапсырма, жағдаят)


Бағалау

Мұғалімнің

іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Білу

Аустралия Одағының мемлекеттік құрылымы,қалыптасу тарихы,шаруашылығының маманданған салалары сияқты т.б даму ерекшеліктері

мен таныстыру.

Оқушылар Австралия туралы мағлұматтары кеңейеді.

Оқышылар Аустралияның

географиялық орнын кескін картаға түсіріп, шеткі нүктелерін белгілейді.


1.Аустралия Одағының мемлекеттік құрылымын анықтау.

Критерий

Дескрип

тор

Ұпай

Аустралия материгінің ерекшеліктерін анықтауға көмектесу.

Оқушылар жалпы мәліметтермен танысты.

ФГО анықтау.

Ерекшеліктерін табу.



ФГО

Анықтады.

2

Ерекшелігін жартылай

анықтады.

1

Анықтаған жоқ.

0

Түсіну

Өткен материалмен байланыс.

Материктерді салыстырады.

Айырмашылық

тарын таба алады.

Себебін түсіндіреді.

Оқулық мәтінімен жұмыс істеу барысында салыстырады,

себеп-салдарлық байланыстарды ашады, жинақтайды, қорытынды жасайды.

1 топ Аустралия Одағының мемлекеттік құрылымын анықтау.

2 топ. Аустралия Одағының қалыптасу тарихымен таныстыру.

3 топ.

Аустралия Одағының шаруашылығы

мен таныстыру.

4 топ.

Аустралия Одағының маманданған салаларымен

таныстыру.

Критерий

Дескриптор

Ұпай

Екі материктің ұқсастықтар мен айрмашылықтарын табуға көмектесу.

Оқушылар диаграммамен

жұмыс жасап толтырады.

Өткен материктермен салыстыру.

Барлық ұқсастықтар мен айрмашылықтарын тапты.

2

Жартылай ұқсастықтар мен айрмашылықтарын тапты.

1

Тапқан жоқ

0

Қолд

ану



Образға ендіру.

Жағдаят туғызу арқылы өзіндік шешімін қабылдайды.

«Егер сіз Аустралия Одағында ҚР-ң өкілі болсаңыз, екі елдің арасында қандай саясатты қолдана едіңіз?»

Критерий

Дескрип

тор

Ұпай

Оқушыларға өзіндік пікірді қалыптастыруға үйретеді.

Образға еніп өз шешімін қабылдайды.


Екі елдің арасында саясаттың тиімді әдістерді енгізуі.

Оңтайлы әдіс

3

Тиімді әдіс

2

Тиімсіз әдіс

1

Тал

дау

Мәселені шешуде сараптамалық дағдыны қалыптастыру, жетілдіру.

Өзіндік пікір туады.

Қазіргі кезде пайдалы қазбаларды игеру мақсатында қандай мәселеге тап болады?

Критерий

Дескрип

тор

Ұпай

Мәселені шешу үшін тиімді жолдарды табуға үйретеді.

Өзіндік пікірді дәлелдермен қорғайды.

Дәлелдей алуы.

Толық дәлелдеді

2

Дәлелдемелері әлсіз

1

Дәлелдей алмады

0

Жин

ақтау

Қиялын,сөйлеу, ойлау мәдениетін жетілдіру, дамыту.

Ойларын еркін білдіру, шығармашылық көзқарас.

1.Бес жолды өлең құрастыру Австралия туралы.

2.Эссе-жоба. «Австралияның эндемик жануарлардың жоғалу қаупі»

Критерий

Дескрип

тор

Ұпай

Оқушылардың шығармашылықтарын ояту.

Қиялдану, ойлану.

Шығармашылықтың әсерлі болуы.

әсерлі

2

Әлсіз

1

Эссенің мағыналы болуы.

Өте мағыналы

3

Мағынасы жоқ

2

Алшақ болды

1

Баға

лау

Ойлану метатаным

Құзырлы тұлғаны

қалыптастыру.

Осы тақырыптың өзектілігін,маңыздылығын анықтау, қорытынды жасау.

Оқушыларға жасыл, қызғылт түсті стикерлер таратылады.

- Бүгінгі сабақтан қандай әсер алдыңдар?

- Нені үйрендіңдер?

- Шағын топта жұмыс жасау сіздерге ұнады ма?

Критерий

Дескрип

тор

Ұпай

Негізгі ойды табуға, қорытынды жасауға көмектесу.


Тақырыптың өзектілігін анықтау, қорытынды жасау.

Ойын дәлелдермен жеткізу.

Дәлелдері жеткілікті

2

Дәлелдері әлсіз

1


География

7 сынып

Сабақ тақырыбы:

Аустралия бойынша қорытынды сабақ.

Реле-сынақ.

Жалпы мақсат:

Аустралия материгі бойынша алған білімдерін қорытындылау.

Сілтеме:

  1. Географияны оқыту әдістемесі.

  2. 7-сыныпқа арналған материктер мен мұхиттар географиясы оқулығы .

Оқушылар үшін оқу нәтижелері:

  1. Географияны оқыту әдістемесі.

  2. 7-сыныпқа арналған материктер мен мұхиттар географиясы оқулығы .

Негізгі идеялар:

  • Сынып оқушыларының ой-өрісі жетіледі.

  • Сандық технологияларда құзырлылық танытатын белсенді оқушы болып қалыптасуын қамтамасыз етіледі.

Сыни ойлау арқылы психологиялық сенім қалыптасады.

Оқушылар Австралия туралы мағлұматтары кеңееді.

Сабақта қолданылатын материалдар:

Оқушылар іс-әрекеттері арқылы ізденімпаздыққа жетеді.Оқушылардың тақырыпты түсіну деңгейін анықтау, түсінік деңгейін ескере отырып шешім қабылдау.

Оқыту әдістері:

Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер; Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету;

Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау; АКТ;

Талантты және дарынды балаларды оқыту;

Оқытуды басқару және көшбасшылық.

Топтық жұмыс.

Жұптық жұмыс.

Дерек көздері:

Ой шақыру. Сыни тұрғысынан ойлау. Акт-ны қолдану.

Ойлау деңг.

Мақсат

Күтілетін нәтиже

Түрткі

(сұрақ, тапсырма, жағдаят)


Бағалау

Мұғалімнің

іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Білу

Аустралия Одағының мемлекеттік құрылымы,қалыптасу тарихы,шаруашылығының маманданған салалары сияқты т.б даму ерекшеліктерімен таныстыру.

Оқушылар Австралия туралы мағлұматтары кеңейеді.

Оқышылар Аустралияның

географиялық орнын кескін картаға түсіріп, шеткі нүктелерін белгілейді.


Аустралия материгінің ерекшеліктерін анықтауға көмектесу.

Оқушылар жалпы мәліметтермен танысты.

Түсіну

Өткен материалмен байланыс.

Материктерді салыстырады.

Айырмашылық

тарын таба алады.

Себебін түсіндіреді.

Оқулық мәтінімен жұмыс істеу барысында салыстырады,

себеп-салдарлық байланыстарды ашады, жинақтайды, қорытынды жасайды.


Екі материктің ұқсастықтар мен айрмашылықтарын табуға көмектесу.

Оқушылар диаграммамен

жұмыс жасап толтырады.


Қол

дану



Образға ендіру.

Жағдаят туғызу арқылы өзіндік шешімін қабылдайды.

Оқушыларға өзіндік пікірді қалыптастыруға үйретеді.

Образға еніп өз шешімін қабылдайды.

Тал

дау

Мәселені шешуде сараптамалық дағдыны қалыптастыру, жетілдіру.

Өзіндік пікір туады.

Мәселені шешу үшін тиімді жолдарды табуға үйретеді.

Өзіндік пікірді дәлелдермен қорғайды.

Жин

ақтау

Қиялын,сөйлеу, ойлау мәдениетін жетілдіру, дамыту.

Ойларын еркін білдіру, шығармашылық көзқарас.

Оқушылардың шығармашылықтарын ояту.

Қиялдану, ойлану.

Баға

лау

Ойлану метатаным

Құзырлы тұлғаны

қалыптастыру.

Осы тақырыптың өзектілігін,маңыздылығын анықтау, қорытынды жасау.

Оқушыларға жасыл, қызғылт түсті стикерлер таратылады.

- Бүгінгі сабақтан қандай әсер алдыңдар?

- Нені үйрендіңдер?

- Шағын топта жұмыс жасау сіздерге ұнады ма? (Оқушылармен сұхбат).

Логикалық тапсырмаларды орындау. Негізгі ойды табуға, қорытынды жасауға көмектесу.

Тақырыптың өзектілігін анықтау, қорытынды жасау.



© 2010-2022