- Преподавателю
- География
- AZƏRBAYCAN RESPUBLİKASI TƏHSİL NAZİRLİYİ QAX RAYON TƏHSİL ŞÖBƏSİ
AZƏRBAYCAN RESPUBLİKASI TƏHSİL NAZİRLİYİ QAX RAYON TƏHSİL ŞÖBƏSİ
Раздел | География |
Класс | - |
Тип | Другие методич. материалы |
Автор | Mustafazade A.I. |
Дата | 25.02.2015 |
Формат | docx |
Изображения | Есть |
AZƏRBAYCAN RESPUBLİKASI TƏHSİL NAZİRLİYİ
QAX RAYON TƏHSİL ŞÖBƏSİ
QARATALA KƏND TAM ORTA MƏKTƏBİN COĞRAFİYA MÜƏLLİMİ MUSTAFAZADƏ ANAR İBRAHİM OĞLUNUN 04 FEVRAL 2014-CÜ İL TARİXDƏ VI SİNİFDƏ COĞRAFİYA FƏNNİNDƏN "SU PLANETİ" MÖVZUSUNDA KEÇİRİLƏN AÇIQ DƏRSİN
İCMALI
QAX - 2014
Alt standartlar:
1.1.1 Qədim insanların yer haqqında təsəvvürlərini şərh edir.
2.1.5. Yer səthində suyun paylanmasını şərh edir
Mövzu: Su planeti
Dərsin məqsədləri:
1. İnsanların okeanlar haqqında qədim təsəvvürlərini şərh edir.
2. Yerin su təbəqəsi haqqında məlumat verir.
3. Okeanların əhəmiyyətini izah edir.
4. İnsanların okeanlardan istifadə məqsədlərini şərh edir.
İnteqrasiya:
Fiz. 2.1.1. Maddələri quruluşuna (aqreqat hallarına) görə fərqləndirir.
Resurslar:
Dərslik, İş dəftəri, kompüter, Coğrafiya Ensiklopediyası (I hissə), Yarımkürələr xəritəsi, İş vərəqləri, Marker, Rubrik, Səviyyə cədvəli, Qlobus.
İş forması
Metod
Qiymətləndirmə üsulu
Qiymətləndirmə vasitəsi
Qruplarla iş
Diskussiya
Rubrik
Qiymətləndirmə şkalası
DƏRSİN MƏRHƏLƏLƏRİ
-
MOTİVASİYA (3 dəq)
Əgər qədim dövrdə yaşasaydınız suyun Yerdə paylanması haqqında təsəvvürünüz olmasaydı hansı fikirləri yürüdərdiniz?
Qlobusa əsasən Yer üzərində suyun paylanmasını necə izah edərdiniz?
Tədqiqat sualı:
Qədim insanların Dünya okeanı haqqında fikirləri necədir? İnsanlar okeanlardan hansı məqsədlə istifadə edirlər?
-
TƏDQİQATIN APARILMASI (15 dəq)
Şairdlər 2 qrupa bölünür və iş vərəqləri təqdim olunur.
İş vərəqi №1
Sual 1. Qədim insanlar okeanları necə təsəvvür edirdilər?
Sual 2. Okeanlardan insanlar qida əldə etmək üçün necə istifadə edirlər?
İş vərəqi №2
Sual 1. Hidrosfer haqqında nə bilirsiniz?
Sual 2. Okeanlardan insanlar xammal mənbəyi və nəqliyyat məqsədilə necə istifadə edirlər?
-
MƏLUMAT MÜBADİLƏSİ (10 dəq)
Qruplar tədqiqat materiallarını təqdim edirlər və təqdimat vərəqləri qrup liderləri tərəfindən izah olunur.
QRUP İŞLƏRİ QİYMƏTLƏNDİRİLİR
-
MƏLUMATIN MÜZAKİRƏSİ (4 dəq)
-
Okeanlar haqqında qədim insanların daha hansı fikirlərini bilirsiniz?
-
Okeanların insanlar üçün daha hansı əhəmiyyətli tərəfləri var?
-
ÜMUMİLƏŞDİRMƏ VƏ NƏTİCƏ (3 dəq)
-
Qədim insanlar qurunun ucsuz-bucaqsız okeanın üzərində olduğunu güman edirdilər.
-
Hidrosfer yerin su təbəqəsidir.
-
Yer kürəsinin səthinin 29%-i quru, 71%-i isə sudan ibarətdir.
-
Okeanlarda yaşayan balıqlardan və yosunlardan qida maddələri kimi istifadə olunur.
-
Okeanların dibindəki təbii sərvətlərdən insanlar öz ehtiyacları üçün istifadə edir.
-
Okean dalğalarından enerji məqsədilə istifadə olunur.
-
Okeanlar ölkələrarası nəqliyyat-ticarət əlaqələrində mühüm rol oynayır.
-
YARADICI TƏTBİQETMƏ (5 dəq)
Dünyanın siyasi xəritəsindən istifadə etməklə səhifə 100-də verilmiş cədvəli iş dəftərində və ya ev tapşığı dəftərində doldurmaq.
Şagirdlərin fərdi iştirakı əsasında səhifə 100-də verilmiş "Nə öyrəndiniz" və "Öyrəndiklərinizi yoxlayın" tapşırıqlarını yerinə yetirmək.
-
QİYMƏTLƏNDİRMƏ VƏ YA REFLEKSİYA (5 dəq)
Şagirdlərin əldə etdiyi nailiyyət səviyyələri üzrə rubrik əsasında formativ qiymətləndirilməsi.