Ашық сабақ Қазақстан топырағы

Раздел География
Класс 8 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Күні: 02/02/2016 жыл

Сабақтың тақырыбы: Қазақстан топырағы

Мақсаты: Топырақ жамылғысын құрайтын факторларды , топырақты механикалық құрамын және топырақ жамылғысының типтерін ажырата алуға жетелеу. Топырақтың қазіргі экологиялық жағдайы мен болашағына сыни көзқараспен қарап өз ойларын жинақтап, қорытындылап еркін айтуға дағдыландыру.

Сабақтың түрі: аралас сабақ

Сабақтың әдісі: Блум таксаномиясы

Сабақтың тақырыбы: Интерактивті тақта, суреттер

Сабақтың барысы:

І ұйымдастыру кезеңі: (оқушыларды түгендеу, Суреттер арқылы топқа бөлу, оқушыларға жауап парағы таратылады)

ІІ үй жұмысын сұрау : «Ортадағы қаламсап»

Мақсаты

Тапсырмалар жүйесі

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ұйымдастыру түрі

Нәтижесі

Бағалау

Білім

Мұздықтар туралы алған білімдерін еске түсіру,мұздық-тардың түрлерін ажырата білу

«Ортадағы қаламсап»

Оқушылардың қаламдарын жинап алып, стаканға салып кімнің қаламы қолға іліксе мұғалім сол бала сұрақ қояды

Топқа бөледі,

өткенді еске түсіріп сұрақтар қояды

Өткенді еске түсіреді, сұрақтарға жауап береді

Топтық жұмыс

Қызығушылығын оятады,

Ойлау белсенділігі артады

Формативтік бағалау болады.

Түсіну топтағы оқушыларға сұрақтар беру арқылы жаңа сабақты түсіну

І. Топ. топырақ дегеіміз не? Топырақ құраушы факторларды анықтау

ІІ топ. Топырақ жамылғысын механикалық құрамына қарай ажырату. Биік таулы аймақтардағы топырақ

ІІІ топ. Қазақстан топырағының типтері.

Әбір топқа тапсырманы бөліп береді, бақылау жасайды түсіндіреді

түсінеді, тапсырмаларды орындайды, түсіндіреді

Топ мүшелерінің диалогі, әңгімесі

Танымдық белсенділігі дамиды

Формативтік бағалау болады.

Қолдану

Топырақ туралы түсініктерін пайдалана отырып кескін картаға топырақ түрлерін түсіреді

1-топ. Қара топырақ ,

2-топ. Қоңыр сұр, қоңыр топырақ

3- топ. Ашық қара қоңыр топырақ

Қадағалайды ынтымақтастырады тапсырманы орындауды

Қадағалайды

Кескін картаға түсіреді, аттарын жазады,

Кескін картамен, атласпен топ мүшелерінің бірлескен жұмысы

Кескін картамен жұмыс жасай біледі

Формативтік бағалау болады.

Талдау

« Де Бононың

6 қалпағы»

6 қалпақ бойынша әр оқушы өз ойларын айтады.

1 топ

Ақ (нақты факты), жасыл (ұсыныс)

2-топ. Қызыл(көңіл-күй), көк (қорытынды)

3-топ Сары(жақсы жағы), қара (жағымсыз)

Дұрыс талдауға бағыттайды

Түстердің атқаратын қызметіне қарай талдайды.

Топтық жұмыс оқушылар орындарында ақылдасады. Соңында бір оқушысы ойын айтады орындайды

Топыраққа талдау жасап, өз ойларын ашық айта алады

Топ мүшелері бірін-бірі бағалайды,

Формативтік бағалау болады.

Жинақтау

Постер құрау

Топырақ туралы алған мәліметтерін саралап, ой түйеді.

І топ.Топырақ құнарлы болу үшін не істейді?

ІІтоп. Топырақ түсінің қалыптасуы неге байланысты?

ІІІ топ. Топырақтың таралуына өсімдік жамылғысының әсері қандай?

Қорытынды-лайды

Топ мүшелері ақылдасып, өз ойларын плакатқа жазады

Топтық жұмыс

Сыни ойлау

Ойын дәлелдеуге дағдылана-ды

Топтар өздерін бағалайды

Бір-бірін бағалайды.

Бағалау

Топырақ оның механикалық құрылымы,топырақ түрлері жайлы мәлімет алып шығады

Топырақ экологиясының қазіргі жағдайы?

Топырақтың құнарлылығын сақтау үшін қандай шаралар жасалып жатыр?

Топырақ экологиясының жағдайы болашақта қандай болмақ?



Біз сабақта топырақ туралы не білдік? Нені түсінбей қалдық?

Бағалайды, қорытынды жасайды

Оқушылар өз пікірін айтады, талқылайды

Әңгімелесу пікір білдіреді

Оқушылар бір-бірін бағалап үйренеді.

Жалпы қорытынды кері байланыс парағына сабақ туралы түсінген, түсінбегенін жазады.



© 2010-2022