Қазақстан экономикалық географиясына арналған әзірлеме

Раздел География
Класс 9 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Сабақ тақырыбы:

Қазақстанның құрылыс өнеркәсібі

Мақсаты: Оқушылардың Қазақстанның құрылыс өнеркәсібі туралы білімдерін толықтыру, құрылыс материалдарын дұрыс таңдауға үйрету.
Білімділік: Мағлұматтарды кеңейтілген көлемде айқындау.
Дамытушылық: Жалпы оқулық және өзіндік материалдар, интернет журнал материалдарынан пайдалану.
Тәрбиелік: Құрлыстың маңыздылығы туралы, Астана, ЭКСПО туралы айтқыза отырып, өз елінің мықты құрлысшысы болуы туралы ой тастау, мамандыққа бағыттау.
Сабақ түрі: Жаңа сабақ
Әдісі: «Аквариум», диолог, топпен жұмыс, «Өз үйің, өз қолыңда» СТО үйрету, «Автобус аялдамасы» бағалату.
Көрнекілігі: Карта, атлас, контур карталар.
Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру. Оқушыларды сабаққа дайындау үшін психологиялық ахуалды жақсарту үшін «Макарена биі»
II. Өткен сабақты еске түсірту.
III. Жаңа сабақты меңгерту.
IV. Қорытындылау.
V. Үйге тапсырма беру.
Қазақстанның құрылыс өнеркәсібі туралы картаға түсіру




Мақсаты

Мұғалім іс-әрекеті

Сұрақтар

Оқушы

іс-әрекеті

Уақыты

Нәтижесі

Білу

Өткенмен байланыстыру үшін «Аквариум» әдісі арқылы өткенді қайталату. Сұрақ қою арқылы сабақтың тақырыбын оқушыларға тапқызу



Бүгінгі осы сабақтан не күтесіңдер? Үміт ағашына ілу.

Стикерлер арқылы

Оқушыларды 4 топқа бөлу

  1. Ерте заманда біздің ата - бабаларымыз қандай үйде тұрған?

  2. Оның құрылысын ата?

  3. Қазір қандай үйде тұрамыз?

  4. Ол неден салынады?

  5. Ал экономиканың негізі саласы зауыт, фабрикаларды салып және оған заттарды дайындап беріп отыратын саланы не деп атаймыз?

«Ой қозғау»

Сұраққа жауап бере отырып қайталайды, бірін - бірі оқытады.

5-6

минут








Қызығушылығы артады.

Өткенді пысықтайды

Түсіну

Сабақ тақырыбын түсіну үшін тапсырмалармен жұмыс жасайды .

Мен құрлыс кластері туралы айтамын

  1. Топ. Құрылыс заттарын ата және олар неше топқа бөлінеді? (124 бет 5- абзацқа дейін ғана, 126 беттегі

4 және 6- абзац мәліметтерін ғана пайдалану керек)

  1. Құрлысқа қажетті минералды құрылыс шикізаттары Қазақстанның қай өңірлерінде кездеседі, картадан көрсетіңіздер, (124 бет 5- абзацтан 125- бет. 1- 4 абзацқа дейін)

  2. Ұстастырғыш заттың ішінде ең көп пайдаланылатын құрылыс заты цемент, осы цементті қалай жасайды және цементті тағы да қандай құрылыс заттарын жасау үшін пайдаланады. 125- беттің 5 - абзацынан 126- беттің 5,6 - абзацына дейін) және интернеттен оның түрлерін көрсету.

  3. Кірпіш және оның түрлері, оны қайда жасайды, шыны оның түрлері оның зауыты қайда, қабырғалық тұсқағаздар туралы не білесіңдер?

Өздерін өздері реттейді, сабақ оқиды, достарына түсіндіреді.

7 минут дайындалады, 12 минут айтады

Танымпаздылығы мен ынтасы артады.

Пайдалану және анализ жасау

«Өз таңдауыңды жаса»

тапсырма

  1. Топ тапсырмасы: Сіздердің білуіңізше мыналар не? Таңдау керек болып қалса Сіздер өз үйлеріңіздің қабырғасын силикат кірпіштен бе, әлде керамикалық кірпіштен саласыздар ма? Сіздер неге оны таңдадыңыздар?



  1. Топ тапсырмасы: Сіздердің білуіңізше мыналар не? Таңдау керек болып қалса, Сіздер өз үйлеріңіздің қабырғасын пенаблоктан ба, әлде пенабетоннан саласыз ба? Сіздер неге оны таңдадыңыздар?

3 - Топ тапсырмасы: Сіздердің білуіңізше мыналар не? Таңдау керек болып қалса, Сіздер өз үйлеріңіздің төбесін немен жабар едіңіздер, шифермен бе, әлде черепицамен бе? Сіздер неге оны таңдадыңыздар?



  1. Топ тапсырмасы: Сіздердің білуіңізше мыналар не? Таңдау керек болып қалса, Сіздер өз үйлеріңіздің қабырғасын керамикалық кірпіштен бе әлде темірбетоннан саласыздар ма? Сіздер неге оны таңдадыңыздар?

Өзара пікір алмасады, таңдауларын жасайды, болашаққа жоспар құруды бастайды













Алған білімдерін пайдалана білуге дағдыланады

Талдау

«Автобус аялдамасы» әдісі

Сонымен ЭКСПО құрлысына Қазақстандық қандай құрлыс материалдарын ұсына аламыз.

1 - Аялдама.

ЭКСПО - дағы құрылысқа бүгінгі оқып- білген құрылыс затынан НЕНІ ұсынасыздар?

(Ескерту:Әр топ бір ғана құрылыс затының атын жазады және ол заттың атын басқа топтар қайталап жазбайды)

2 - Аялдама.

ЭКСПО - ға СОЛ ЗАТТЫ НЕ ҮШІН ұсынасыздар?

(Ескерту: Жаңағы 1- аялдамада таңдаған затты не үшін ұсынғаныңызды әр топ бір сөйлеммен ғана жазасыз, олар қайталанбау керек)

3 - Аялдама.

ЭКСПО -ға сіздер ұсынған зат ҚАЗАҚСТАНҒА ҚАНДАЙ ПАЙДА ӘКЕЛЕДІ?

(Ескерту: Жаңағы 2- аялдамада таңдаған зат біздің экономикаға қандай пайда келтіреді, соны әр топ бір сөйлеммен ғана жазасыз, олар қайталанбау керек)

4 - Аялдама

Сол ЭКСПО - ға сіздердің қазірден бастап қандай үлесіңіз болады?

(Ескерту: Әр топ өз шешімдерін жазады. Бір сөйлеммен ғана жазасыз, олар қайталанбау керек)

Өзін топта ұстай білуге, өзгенің ойын және өз ойын еркін айтуға үйренеді

Бағалау

Бағалау парағын толтырады

Тапсырма өз еңбегімізді және өзге еңбегін бағалайық

Бағалау парағын толтырады

Рефлексия жазады

3- минуттан

Өз білімдерін бағалай білуге дағдыланады.

V. Үйге тапсырма беру.
Қазақстанның құрылыс өнеркәсібі туралы картаға түсіру


© 2010-2022