КМЖ 9 сынып география Мал шаруашылығы

Білімділік: Оқушыларды ежелгі Қазақ жеріндегі қолға үйретілген үй жануарларының пайда болған уақытымен таныстыру.Ғалымдардың мәліметтерін пайдалана отырып, Қазақстандағы ауыл шаруашылығының пайдасы туралы ұғындыру. Тәрбиелік: Өз елінің тарихын терең білумен қатар, өлкедегі тарих қойнауындағы тарихи-мәдени ескерткіштерді зерттеп, перзенттік үлестерін қоса білетін білімпаз, саналы, адамгершілік қасиеті мол ұрпақ ретінде оқыта отырып қалыптастыру. Дамытушылық: Оқушыларды тарихи даталар мен...
Раздел География
Класс 9 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

КМЖ 9 сынып география Мал шаруашылығыКМЖ 9 сынып география Мал шаруашылығыКМЖ 9 сынып география Мал шаруашылығыКМЖ 9 сынып география Мал шаруашылығыКМЖ 9 сынып география Мал шаруашылығыКМЖ 9 сынып география Мал шаруашылығыКМЖ 9 сынып география Мал шаруашылығыКМЖ 9 сынып география Мал шаруашылығыКМЖ 9 сынып география Мал шаруашылығыКМЖ 9 сынып география Мал шаруашылығы

Бекітемін.................................

Сыныбы: 9 «А» Пән атауы: География Күні 21.01.2015ж

Сабақтың тақырыбы: Мал шаруашылығы

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Оқушыларға Қазақстанның мал шаруашылығының құрылымы, салалары, таралу аймақтары жөнінде мағлұмат беру арқылы «Агробизнс бағдарламасы-2020» жайлы ой бөлісу.

Дамытушылық: Бірлескен топтық жұмыс негізінде өз беттерімен ізденіспен шығармашылық тұрғыда жұмыс істеуге дағдыландыру. Өз ойларын еркін де сауатты, нақты жеткізу қабілеттерін арттыру, сыни ойлауға дағдыландыру.

Тәрбиелік: Жан-жақтылыққа, ізденімпаздыққа баулу, сөйлей білу, коммуникабельділік мәдениетін арттыру, топ ішінде өзара сыйластыққа, бірін-бірі құрметтеуге тәрбиелеу.

Қолданылатын модульдер: Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, АКТ, оқыту үшін және оқуды бағалау,сыни ойлауға үйрету, дарынды және талантты балалармен жұмыс, оқытуды басқару және көшбасшылық.

Стратегиялық іс- әрекет: «ой шақыру», «ротациялық» әдіс, СТО, рефлексия, «кластер» әдісі, топтық бағалау.

Уақыт өлшемі

Жоспар мазмұны

Мұғалім іс әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

Ресурстар

1 мин

Ұйымдастыру кезеңі

Оқушыларды жылы жүзбен қарсы алу, амандасу.

Шағын топтарға бөлу

Сәлемдеседі, жылы қабақты сезеді.Сабаққа ынталары оянады.

4 топқа бөлініп отырады.

5мин

Үй тапсырмасын

Блиц- сұрақтар арқылы үй тапсырмасын сұрау,

әр топқа кері байланыс ұсыну үшін сұрақ дайындаттыру

Оқушылар доп лақтыру арқылы интербелсенді тақтадағы сұрақтарды ретімен кезектесіп жауап береді, әр топ бір-біріне дайындаған сұрақтарды 1 минут уақытта жауап беру керек

Интербелсенді тақтада блиц-сұрақтар

Электронды нұсқада сұрақтармен алмасады

5 мин

«Тұсаукесер»

Топтардың өздерін таныстыруын сұрайды.

Әр топ тақырыпқа сай өз тобының таңдап алған топ атауын таныстырады және олардан өндіретін тағам түрлерімен таныстырып, ол туралы мағлұмат беріп өтеді.(Постердің мазмұны еркін стильде, тек тақырып мазмұнын ашсаңыз болғаны)

Топ атаулары жазылған табличкалар:

  1. Топтық жұмыс тапсырмалары:

  2. (Тақырыпты талқылауға - 5 минут, постер қорғауға - 2минут)

  3. 1 топ - «Зеңгі баба»- тобы. Ірі қара өнімдерін жарнамалау.

  4. 2 топ - «Қамбар ата» - тобы. Жылқы - өнімін жарнамалау.

  5. 3 топ - «Ойсыл қара» - тобы. Түйе - өнімін жарнамалау.

  6. 4 топ - «Шопан ата» - тобы. Қой - өнімдерін жарнамалау.

5 мин

«Ой шақыру»

Картамен жұмыс

Топтарға 238 бет,122 суреттегі картаны талдап мал шаруашылығының орталықтары мен орналасу принциптерін кесте арқылы көрсетіп қорытынды жазу

Топтағы оқушылар бірлескен жұмыс арқылы өз тобының атауына сай мал шаруашылығының салаларының орналасу принциптері мен орталықтарын атап, кестені толтырады. Топтан бір оқушы шығып топ жұмысын қорытындысын оқып, картадан көрсетеді.

Мал басы

Солтүстік

Оңтүс-тік

Орта-лық

Батыс

Шығ-ыс

Ірі қара


шош-қа


Мал басының аумақтық таралуы

10 мин

«Автобус аялдамасы»

Ротациялық әдіс

«Өз облысыңда мал шаруашылығының қандай салалары дамыған?» деген сұраққа кластер құру тапсырылады.

Әр топ тақырыпқа сай флипчартқа кластер құрады.

Содан соң оқушылар орындарында қалады да, флипчарттар ауысады. Басқа топ оқушылары сызбаны толықтырып отырады.

Осылайша толықтырылған флипчарт алғашқы топқа қайтып келген кезде, топтан бір оқушы шығып, оны қорғайды.

Кластерлер құруға арналған флипчарттар, маркерлер, т.б.


1 мин

Сергіту сәті

Оқушыларға үй салу ұсынылады.

Менің қасиеттерім қандай?

Оқушылар өз суреттері арқылы қасиеттерін анықтайды

10 мин

«Қалай ойлайсың?»

Сыни ойлауға арналған тапсырма

«Агробизнс бағдарламасы-2020» бойынша тақырыпқа сай бейнефильмді көрсетеді. Оны топта талқылауды ұсынады.

Сұрақ: Сіздердің ойларыңша мал шаруашылығын дамытуда осы бағдарламаның маңыздылығы қандай?

Топта талқылайды және тұжырым жасайды.

Фильм мазмұнына байланысты ой қорытады және топтан бір оқушы өз ойын айтады.

Бейнефильмнен алынған фактілер

Өзіндік пікірі

Бейнефильм

3 мин

Қорытынды бөлім

Жаңа сабақты бекіту

Кестені толтыру арқылы

Кесте:

Мал басы

Солтүстік

Оңтүс-тік

Орта-лық

Батыс

Шығ-ыс

Ірі қара


жылқы


қой


түйе


шош-қа


құс


1 мин

Үйге тапсырма

«Мал шаруашылығы» тақырыбын оқу, кескін картаға мал шарушылығының таралу аймағын белгілеу.

Күнделіктеріне жазып алу.

Үй тапсырмасы жазылған слайд

2 мин

Бағалау

Сабақ барысында сабаққа жауап берген оқушыларға жүрекшелер таратып жүреді және сол арқылы формативті бағалау жүйесін қолданады.

Толтырылған парақшалар арқылы суммативті бағалайды.

Әр топтың көшбасшысы оқушылардың жауап беруін қадағалап отырады және топ топ мүшелерімен ақылдаса отырып қорытынды бағасын бағалау парағына толтырады.

Бағалау парағы.

Оқушының аты-жөні

Тұсаукесер

«Ой шақыру»

«Автобус аялдамасы»

«Қалай ойлайсың?»

Қорытынды баға








2 мин

«Рефлексия»

- Айтыңдаршы , сабақта сендерге не қызық болды,не ұнады? Нені жақсарту қажет деп ойлайсыңдар?

Стикерлерге сабақтан алған әсерлері бойынша «2 жұлдыз, бір тілек» арқылы рефлексия жасайды.

Рефлексияға арналған плакат және стикерлер

= екі ұнаған нәрсе;

Тілек- жақсартуды қажет ететін

нәрсе.





Бағалау парағы.

Оқушының аты-жөні

Үй тапсырмасы

Тұсаукесер

«Ой шақыру»

«Автобус аялдамасы»

«Қалай ойлайсың?»

Қорытынды баға

















Рефлексия

Стикерлерге сабақтан алған әсерлері бойынша «2 жұлдыз, бір тілек арқылы рефлексия жасайды.

Рефлексияға арналған плакат және стикерлер Рефлексияға арналған плакат және стикерлер

= екі ұнаған нәрсе; = екі ұнаған нәрсе;

Тілек- жақсартуды қажет ететін

ТілекНәрсе

- жақсартуды қажет ететін

нәрсе.

Рефлексияға арналған плакат және стикерлер

= екі ұнаған нәрсе;

Рефлексияға арналған плакат және стикерлер

= екі ұнаған нәрсе;

Тілек- жақсартуды қажет ететін

Тілекнәрсе.

- жақсартуды қажет ететін

нәрсе.

© 2010-2022