Урок обобщения знаний по теме Океаны

Раздел География
Класс 7 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Тема. Узагальнення знань за темою «Океани»

Мета: узагальнити, закріпити та перевірити знання учнів з вивченої теми, вчити користуватися здобутими географічними знаннями, джерелами інформації; розвивати практичні навички роботи з картою, формувати вміння логічно міркувати, чітко висловлювати свою думку, працювати колективно та індивідуально, здійснювати взаємоконтроль, узгоджено працювати в групах; стимулювати розвиток творчих здібностей; виховувати бережливе ставлення до одного з багатств природи - води, інтерес і любов до географії.

Обладнання: фізична карта світу, контурні карти, підручники, презентація Power Point

Тип уроку: узагальнення знань.

Форма проведення: урок-подорож.

Очікувані результати. Після цього уроку учні зможуть: закріпити основні поняття теми; характеризувати й порівнювати особливості природи окремих океанів; використовувати набуті знання в нестандартних ситуаціях.

Епіграф: «Океан - це постійний рух, любов і вічне життя»

Ж. Верн

Хід уроку

І. Організаційний момент.

Добрий день! В добрий час!

Рада, діти, бачить вас!

Ви почули всі дзвінок?

Так. Він покликав на урок!

А тепер тихенько поверніться,

один одному всміхніться,

На урок старання не забудьте взяти,

Сядьте всі рівненько, будем починати.

ІІ. Постановка теми уроку.

Учитель. Ми часто чуємо, що Земля - блакитна планета. Подивитись на карту Землі.

  • Який колір переважає на ній?

  • Що він означає? (Водні простори.)

  • Чого ж більше - води чи суші? (Води.)

Глянь на глобус - голубий:

Океан то Світовий.

Океани він єднає,

Їх чотири в собі має.

(Слайд з темою)

На сьогоднішньому уроці я всіх вас запрошую в завершальну мандрівку по океанам словами відомого письменника Жюля Верна: «Вы совершите путешествие в страну чудес. Смена впечатлений взволнует ваше воображение. Вы не устанете изумляться увиденному… Я хочу еще раз окинуть взглядом все, что мной изучено в морских глубинах, не однажды мною исследованных!»

Зверніть увагу на епіграф нашого уроку. Ми до нього повернемося на прикінці уроку.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Дуже хочеться, щоб ви в нашій мандрівці були справжніми дослідниками і мали такі ж риси, як герої творів Жюля Верна - мандрівники, вчені, винахідники, дослідники - завжди розумні, вольові, шляхетні й людяні. Вони не знають, що таке вагання, суперечності, сумніви. Обравши мету, вони йдуть до неї, долаючи всі труднощі й небезпеки. Вони невтомно борються за свободу і справедливість, захищають бідних і знедолених.

А яку мету і завдання ви поставите для цієї подорожі?

Учні: - повторити географічне положення океанів;

- основні закономірності клімату і водних мас;

- своєрідність природи океанів;

- закріпити знання карти;

- звернути увагу на збереження органічного світу і охорону Світового океану.

(Cлайд: мета уроку)

Учитель. Так, ми пригадаємо, узагальнимо знання які ви отримали на попередніх уроках. А можливо і дізнаємось щось нове, адже Світовий океан такий загадковий і таємничий, має безліч скарбів, можливо ми їх знайдемо. Звернемо особливу увагу на охорону вод Світового океану.

Сподіваюся, що кожен з вас зуміє продемонструвати свої знання і дії на уроці і оцінить себе за допомогою картки своїх досягнень.

1. Я знаю ___________________________

2. Мені сподобалось__________________

3. Мої досягнення ____________________

4. Моя оцінка ____

5. Оцінка команди___

Під час подорожі будьте уважними! Вам потрібно скласти звіт цієї подорожі та визначити команду переможця. А допоможуть вам в цьому отримані на уроці індивідуальні та командні наклейки. Зелені - особисто для учнів, жовті - для команд.

Запитання. Діти! Завдання ми визначили. А що на вашу думку ще потрібно для подорожі?

Учні. Корабель, команда, командир.

(Слайд з кораблем)

IV. Актуалізація опорних знань учнів

Учитель. Можна визначити команди і їх склад за бажанням, а ми це зробимо за картографічним жеребкуванням.

Прийом «Географічні пазли»

Завдання: у кожного учня на парті фрагменти карти з контурами океанів, ви їх складаєте і отримаєте назву океану. По назвах океану формуються команди. (4 команди).

(Слайд контурні карти)

Команди: І. Атланти ІІ. Індіанці ІІІ. Тихоокеанці ІV. Арктика

Виберіть капітанів команд. Капітани будуть корегувати роботу в групах. Команди отримують свої картки досягнень. За командними картками також слідкують капітани.

Завдання: А яким було ваше домашнє завдання? Так, вдома ви склали вірші або сенкани про океан, давайте послухаємо.

Тихий океан - Великий.

Він Магелланом ще відкритий.

Це Магеллан як відкривав,

Тихим сам його назвав.

Атлантичний океан, ось дивись,

З північчю і півднем подруживсь.

Він Америки торкається,

З Африкою родичається.

В океан індійці стали

Та Індійським і назвали.

Хочеш вір, а чи не вір,

Він Індійський із тих пір.

Океан - Північний зветься,

Льодовитий додається.

Крига там міцна, страшна

І не тане вона.

Роздаю індивідуальні наклейки

Учитель. Я зрозуміла, що команди готові.

Яке ж обладнання нам потрібно для подорожі? Карта, атласи, підручники, зошити.

Отже в мандрівку, попутного вам вітру і ніяких перешкод!

Зі Ждановки ми вирушаємо в Маріуполь до Азовського моря. Через Керченську протоку потрапимо до Чорного моря. Через протоку Босфор, Мармурове море і протоку Дарданелли пропливаємо в Средземне море, через Гібралтарську протоку ми вирушаємо в Атлантичний океан. Ми бачимо безкраї простори води, пахощі морів, крик чайок.

Прямо по курсу ми бачимо маяк. Ми наближаємось до Канарських островів.

(Слайд Канарські острови, зупинка «Поштова»)

Учитель. А що ви знаєте про ці острови?

Відповіді дітей.

  1. Перша наша зупинка «Поштова», там нас чекає лист, але ми його не отримаємо доки на відповімо на запитання географічної розминки.

Прийом « Географічна розминка»:

  • Що називають океаном?

  • Які океани на Землі виділяють?

  • Пригадайте, що ми називаємо Світовим океаном?

  • За яким планом ми вивчали океани Землі?

Роздаю індивідуальні наклейки

Учитель. Молодці, а ось і конверт. Послання від географічного товариства.

  • Діти, хто щось знає про це товариство?

Відповіді дітей.

«Шановні учасники мандрівки! Карта - друга мова географії. А чи знаєте ви її?» Географічне товариство перевірить рівень ваших знань за допомогою завдання.

Прийом «Картографічна лабораторія»

Завдання. В конвертах на картках написані назви островів, протоків, заток, морів всіх океанів. Ваше завдання розкласти їх відповідно назвами Океанів. І кожна команда вибирає одного учасника який показує географічну номенклатуру на карті відповідно свого океану.

(Всі команди отримують однакові картки)

Японське море

Берінґове море

Південно-китайське море

Великий Бар'єрний риф

Чорне море

Мексиканська затока

Азовське море

Гольфстрим

о. Мадагаскар

Червоне море

Бенгальська затока

Перська затока

Баренцове море

Канадський Арктичний архіпелаг

Гренландія

Роздаю командні наклейки

Учитель. Географічне товариство переконалось, що ви знаєте карту і не заблукаєте, дає дозвіл для подальшої мандрівки.

Рухаємось далі.

Попереду нас цифра 8742 м.

  • Що ця цифра означає в Атлантичному океані?

  • Це жолоб Пуерто-Ріко.

(Слайд Пуерто-Ріко, зупинка «Цифрова»)

  1. Зупинка «Цифрова»

Завдання. В конвертах вам дані цифри, ви повинні визначити - записати, що вони означають для Світового океану (кожній команді роздається однакові завдання)

1820 р. - перше навколосвітнє плавання Магеллана;

11022 м. - Маріанський жолоб;

7 тис. - кількість островів в Океанії

178,7 млн. км кВ. - площа Тихого океану

14,1 млн. км - площа Пн. Льодовитого океану

42% - солоність Червоного моря

- 40˚ С - температура Пн. Льодовитого океану.

ширина 75 км глибина 700 метрів - течія Гольфстрім.

Команда, яка швидше відповідає - отримує командну наклейку

Учитель. Дуже добре і ми рухаємось далі в Карибське море. А чим воно відоме?

(Слайд Карибське море, зупинка «Скринька скарбів»)

А ось ми бачимо скриньку. Це незвичайна скринька. А з чим вона повинна бути на вашу думку?

3. Зупинка «Скринька скарбів»

(В скриньці цікаві запитання до кожної команди)

Які коштовності можна знайти в океані? Кожен отримає особливу коштовність.

  1. Чи існує море без берегів?

  2. Назвіть кольорові моря.

  3. Як змінюється температура і солоність води в океані ?

  4. Форма якого півострова нагадує жіночий чобіток?

Роздаю командні наклейки

Учитель. Скарби знань ми знайшли. Рухаємось далі через панамський канал.

І наближаємось до най, най, най …. Океану. Якого?

А вони всі у нас особливі.

(Слайд Тихий океан, зупинка «Най, най, най…»)

4. Зупинка «Най, Най, Най»

Завдання: Пригадати рекорди і унікальність кожного океану з приставкою най.

Роздаю індивідуальні наліпки

Час зануритися в підводні простори. Ми потрапили в царство Нептуна.

(Слайд підводний світ, зупинка «Царство Нептуна»)

5. Зупинка « Царство Нептуна »

На слайді: «Океан - це постійний рух, любов і вічне життя». От ми і повернулися до нашого епіграфу. Як ви розумієте ці слова?

Океан -це особлива планета життя. Відомо, що зараз в океані мешкає біля 160 тис. видів тварин і 10 тис. видів водоростів. Але це число постійно змінюється, при вивчені і дослідженні знаходять все нових і нових представників органічного світу.

Запитання:

  • Які види риб можна зустріти в океані?

  • Чому з кожним роком все біднішим стає органічний світ океану?

  • З чим це пов'язано?

Учитель. Розв'яжемо задачу:

На слайді умови: Яку частину Світового океану щорічно забруднюють танкери, якщо залишки нафти, яку вони викидають у воду, складають 2 млн. тонн, і а одна тонна нафти забруднює 12 км2 поверхні води? Якого значення нам не вистачає для розв'язання цієї задачі?

Розвязання в командах. Команда, яка швидше розв'яже цю задачу отримає командну наклейку

Розв'язання (на слайді):

  1. 12 х 2 = 24 (км²)

  2. 361,4 км² - 100 %

24 км² - х

х = 24 : 361,4 х 100 = 6,6

Відповідь: залишками нафти щорічно забруднюється 6,6 % Світового океану. Наклейка командна

  • Які зміни може спричинити забруднення нафтою гідросфери?

Розв'язання проблеми. «Логічний ланцюжок»

Морська аварія - розлив нафти - зменшення надходження світла - зміна водно-сольового складу - загибель рослин і тварин. Командна наклейка

Учитель. А далі ми припливаємо до суворого, холодного, складного в різних планах океану. І тому пройшовши цей шлях ви отримаєте результат вашої подорожі.

6. Зупинка «Тестова»

(Слайд, зупинка тестова)

Проходять тест. Перший виходить записувати на дошці відповіді. Слайд з відповідями.

ІV. Підсумок уроку.

Запитання. Чи досягнули ми мети, яку ставили з вами перед початком уроку, ви зможете визначити після того, як заповните картку своїх та командних досягнень.

Учні висловлюють свої враження і роблять підсумок уроку.

Оцінювання команд і учнів.

V. Домашнє завдання

"Загадки океану".

Світовий океан залишається справжньою загадкою для дослідників. І найбільшою загадкою є солона вода. Що таїть вона у собі? Чому вода в океані солона? Цю інформацію найдопитливіші знайдуть у книжках на нашій виставці.

А ось для дітей-дослідників завдання дослідницького характеру: за атласами й додатковою літературою дослідити, які морські жителі мають асоціативні назви. Наприклад, я вам покажу представників підводного царства, назви яких асоціюються з назвою небесного світила. (Учитель показує морську зірку.) Наведіть інші такі випадки, ілюструючи свою інформацію.

Всі ви, діти, молодці,

Гарно працювали!

Але дзвоник пролунав.

Він мені і вам сказав,

Що урок вже час кінчати,

Треба йти відпочивати.

Шановні гості!

Спасибі, що знайшли час

І прийшли на урок до нас.

Якщо буде ваша ласка,

То приходьте до нас ще,

Будь ласка!

Ролік про підводний світ.




© 2010-2022