- Преподавателю
- География
- Урок з географії. Тема. Географічне положення Африки. Історія дослідження та освоєння материка
Урок з географії. Тема. Географічне положення Африки. Історія дослідження та освоєння материка
Раздел | География |
Класс | 7 класс |
Тип | Другие методич. материалы |
Автор | Мельник Е.Н. |
Дата | 09.02.2016 |
Формат | doc |
Изображения | Нет |
Урок географії 09.11.2010р. 7 клас МОШ І-ІІІ ступенів №32
1г.30 хв.
Учитель Мельник Олена Миколаївна
Тема. Географічне положення Африки. Історія дослідження та освоєння материка
Мета: сформувати в учнів первинні навички складання характеристики географічного положення й елементів берегової лінії материка; систематизувати знання учнів про основні етапи в історії дослідження Африки; поглибити практичні навички учнів самостійно визначати географічні координати.
Обладнання: мультимедійна дошка, мультимедійний проектор, фрагменти відеороликів з бібліотек електронних наочностей, підручники, атласи, контурні карти
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
ХІД УРОКУ
-
Організаційний момент.
-
Актуалізація опорних знань
Прийом «Інтелектуальна розминка» ( дітям надається 10 блиц - запитань «Най…» на тему: «Океани»)
-
Найбільший океан (Тихий)
-
Найтепліша течія (Гольфстрим)
-
Найбільша холодна течія (Західних вітрів )
-
Найбільший жолоб Світового океану (Маріанський )
-
Найменший океан (Півничний Льодовитий)
-
Найтепліше море (Червоне)
-
Найбільша затока (Бенгальська)
-
Найбільший острів (Гренландія )
-
Найбільший півострів (Аравійський)
-
Найсолоніше море (Червоне)
ІІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів.
1. Перехід до нового розділу
Прийом «Дешифрувальник » (діти повинні відгадати назву розділу за допомогою Коду та цифр з літерами, які показані на екрані)
« 6 1 8 3 7 4 5 4 »
«Материки»
-
1 АБВ
2 ГГД
3 ЕЄЖ
4 ЗНІ
5 ЇЙК
6 ЛМН
7 ОПР
8 СТУ
9 ФХЦ
0 ШЩЬ
підказка (Обмеження океанів)
2. Назва теми
На екрані з'являється уривок з мультфільму «Доктор Айболит» (Доктор Айболит поспішає на допомогу тваринам, які живуть на березі річки Лімпопо)
Діти відгадують, що річ буде йти про Африку .
Випереджувальне завдання ( учень розповідає про походження назви «Африка»)
3. Географічне положення материка
На екрані з'являється відеоролик з моментами географічного положення Африки
( площа, населення, протяжність)
Демонструється слайд з планом характеристики географічних материків :
-
Розташування відносно екватора, тропіків, нульового і 180 - го меридіанів ;
-
Кліматичні пояси і природні зони;
-
Океани і материки , якими омивається. Характер контору берегів;
-
Розташування щодо інших материків;
-
Крайні точки (їх координати) протяжність материка в градусах і кілометрах з пн. на пд. , з зх. на сх.;
-
Площа материка і його місце за цим показником серед інших материків.
Діти записують до зошита основні моменти плану
Робота з картою
Демонструється слайд з фізичною картою Світу (один учень біля дошки робить характеристику географічного положення)
4. Практична робота № 7 «Визначення географічних координат крайніх точок Африки»
Північна - мис Рас- Енгела
Південна - мис Агульяс (Голковий)
Західна - мис Альмаді
Східна - мис Рас - Гафун
Демонструється ролік - нагадування «Як визначаються географічні координати?»
(За картою визначають координати крайніх точок)
Північна - 37° пн.ш. 9° сх.д.
Південна - 34° пд.ш. 20° сх.д.
Західна - 15° пн ш. 17° зх д.
Східна - 10° пн.ш. 51° сх.д.
5. Практична робота № 8 «Позначення на контурній карті назв основних географічних об'єктів материка» ( діти підписують назви об'єктів з географічного положення(назву материка, крайні точки, моря, затоки, протоки, океани, острови і півострови))
-
Дослідження і освоєння Африки
Робота з підручником (параграф 12 с. 80)
Діти записують етапи дослідження:
-
Відомості в стародавні часи (фінікійці)
-
Дослідження під час пошуків морського шляху до Індії
(Барталомео Діаш, Васко да гама)
-
Період работоргівлі
-
Освоєння внутрішніх частин Африки (Генрі Стенлі , Василь Юнкер, Єгор Ковалевський) діти називають прізвища людей, які пропливали, вивчали територію Африки
Паралельно демонструються слайди з портретами дослідників мореплавців з автобіографічною інформацією. Потім слайд з картою Африки і маршрутами пересування дослідників.
ІV Закріплення нових знань і умінь учнів
Кросворд, в основі якого знаходиться прізвище англійського дослідника Лівінгстона і 10 запитань (текст розташований на мультимедійній дошці та розданий в друкованому вигляді)
1.
Л
2.
3.
І
В
4.
І
5.
Н
6.
Г
7.
С
8.
Т
9.
О
10.
Н
Завдання:
-
Англійський дослідник, що розширив і поглибив знання про центральну Африку (Стенлі)
-
Народ мореплавців, що вперше визначив орієнтовні обриси материка ( кінець VІ ст.. до н. е.). (фінікійці)
-
Найтепліше море світу, що омиває північно-східні береги Африки. ( Червоне )
-
Острови біля північно-західних берегів материка, які вважають вершиною затонулої міфічної Атлантиди. (Канарські)
-
Море, що омиває Африку і складається із семи окремих морів. (Середземне)
-
Португальський мореплавець, що вперше обігнув материк із півдня , досягнувши берегів Індії. ( Васко да Гама)
-
Наш співвітчизник - мандрівник і дипломат, що досліджував північно- східну частину Африки. (Ковалевський)
-
Протока, що відділяє материк від Європи (Гібралтар)
-
Крайня південна точка Африки. (Голковий)
-
Велика затока на західному узбережжі Африки. (Гвінейська)
V Домашне завдання
Опрацювати матеріал підручника параграф 11, 12.
Працювати з відповідною фізичною картою Африки ( стор 20 в атласі)
Скласти кросворд з вивченої географічної номенклатури.
Використана література
-
Капіруліна С.Л. Усі уроки географії. 7 клас. - Харків.: Вид. група «Основа», 2007.- 256с.
-
Географія материків і океанів: Підручник для 7 кл. загальноосвітніх навч. закл. /Кобернік С.Г., Коваленко Р.Р. - Київ: Навчальна книга, 2007.-272с.
-
Географія материків і океанів: Підручник для 7 кл. загальноосвітніх навч. зал./ Пестушко В.Ю., Уварова Г.Ш. - Київ: Ґенеза, 2007. - 288с.
-
Науково- методичний журнал «Географія»- Харків.: Вид. група «Основа» (№ 20 (96), жовтень 2007р., № 21 (97), листопад 2006р.,№ 21 (73), листопад 2006р., № 22 (74), листопад 2006р., № 24 (76), грудень 2006р.)