Физикалық және химиялық құбылыстар әлемінде

Пән:Жаратылыстану   Сынып:                                          Уақыты:    Тақырыбы:  Физикалық және химиялық құбылыстар әлемінде Мақсаты: Білімділік: Оқушыларға Физикалық және химиялық құбылыстар әлемінде жайлы түсінік беру. Дамытушылық: Жалпы оқу іскерліктерін үйрену,оқушылардың пәнге деген қызығушылығын арттыру. Тәрбиелік: Оқушыларды өз ойларын жеткізе білуіне,қарым-қатынас жасауды үйрету.Балаларды ұйымшылдыққа тәрбиелеу. Сабақтың типі: Жаңа сабақты игерту Сабақ түрі: Жаңа сабақ Сабақтың әдісі : Түсіндіру,сұрақ-жауап Кернекілігі: Суреттер, оқулық,сіріңке Пән аралық байланыс: Дүниетану Сабақтың жоспары: 1 кезең-ұйымдастыру. 2 кезең- үй тапсырмасын сұрау.                            5 кезең-үйге тапсырма беру. 3 кезең- жаңа тақырыпты меңгерту.                     6 кезең- қорытынды, бағалау. Сабақ барысы:    1 кезең-ұйымдастыру.   Оқушымен амандасып, оқушының зейінін сабаққа аударады 2 кезең- үй тапсырмасын сұрау Атом дегеніміз ден? Диффузия дегеніміз не? Қандай тәжірибе молекула мен атомның ұдайы қозғалыста екендігін дәлелдейді? 3 кезең- жаңа тақырыпты меңгерту Табиғаттағы барлық денелер   мен заттар физикалық химиялық құбылыстардың ықпалында болады. Мысалға күнделікті   пайдаланып  жүрген борды алайық. Мұздатқыштан алған мұздың  өзі бөлме температурасында біраздан кейін суға айналады. Терезе алдына  бір стакан  су қойып  шыны қақпақпен жауып қойсақ, біраз уақыттан кейін  қақпақтың ішкі жағында су тамшылары пайда болады. Қақпағын алып тастасақ  бірер күннен кейін су мүлдем қалады.  Яғни су буға айналып ұшып  кетеді. Бірақта су қандай күйде түскенімен  де ол  қайтадан  суға айналады. Табиғаттағы денелердің пішінін  және қасиетін өзгерту проце...   4 кезең-бекіту Сіріңкені жаққан  кезде химиялық реакция пайда болады. Бұл жерде оттегі озонға  айналады. Сіріңкенің басынан иісі шықпайды. Ал оны жақсаң өте жағымсыз  күйік иісі шығады. Бұлар да химиялық ұбылысқа жатады. 5 кезең-үйге тапсырма беру § 40. Физикалық  және химиялық құбылыстар туралы түсінік айтып келу 6 кезең- қорытынды, Естеріңе сала кететін жағдай, химиялық заттармен  жұмыс істегенде қауіпсіздік ережелерін сақтау қажет. ағалау
Раздел География
Класс -
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Пән:Жаратылыстану

Сынып:

Уақыты:

Тақырыбы: Физикалық және химиялық құбылыстар әлемінде

Мақсаты:

Білімділік: Оқушыларға Физикалық және химиялық құбылыстар әлемінде жайлы түсінік беру.

Дамытушылық: Жалпы оқу іскерліктерін үйрену,оқушылардың пәнге деген қызығушылығын арттыру.

Тәрбиелік: Оқушыларды өз ойларын жеткізе білуіне,қарым-қатынас жасауды үйрету.Балаларды ұйымшылдыққа тәрбиелеу.

Сабақтың типі: Жаңа сабақты игерту

Сабақ түрі: Жаңа сабақ

Сабақтың әдісі : Түсіндіру,сұрақ-жауап

Кернекілігі: Суреттер, оқулық,сіріңке

Пән аралық байланыс: Дүниетану

Сабақтың жоспары:

1 кезең-ұйымдастыру.

2 кезең- үй тапсырмасын сұрау. 5 кезең-үйге тапсырма беру.

3 кезең- жаңа тақырыпты меңгерту. 6 кезең- қорытынды, бағалау.

Сабақ барысы:

1 кезең-ұйымдастыру.

Оқушымен амандасып, оқушының зейінін сабаққа аударады

2 кезең- үй тапсырмасын сұрау

Атом дегеніміз ден?

Диффузия дегеніміз не?

Қандай тәжірибе молекула мен атомның ұдайы қозғалыста екендігін дәлелдейді?

3 кезең- жаңа тақырыпты меңгерту

Табиғаттағы барлық денелер мен заттар физикалық химиялық құбылыстардың ықпалында болады.

Мысалға күнделікті пайдаланып жүрген борды алайық. Мұздатқыштан алған мұздың өзі бөлме температурасында біраздан кейін суға айналады. Терезе алдына бір стакан су қойып шыны қақпақпен жауып қойсақ, біраз уақыттан кейін қақпақтың ішкі жағында су тамшылары пайда болады. Қақпағын алып тастасақ бірер күннен кейін су мүлдем қалады. Яғни су буға айналып ұшып кетеді. Бірақта су қандай күйде түскенімен де ол қайтадан суға айналады. Табиғаттағы денелердің пішінін және қасиетін өзгерту процесін физикалық құбылыс дейміз. Олар металдардың балқуы, қардың еруі, судың баға айналуы, қарға айналуы, шамның жарқырауы, әр түрлі жарылыстың дыбысы, заттардың түсінің өзгеруі, жылудың бөлінуі және т.б.Кейбір жағдайда дене мен зат түсін және иісін өзгерте алады. Немесе жылу және жарық бөліп шығарады. Бір сөзбен айтқанда бір заттың екінші затқа айналуы . Бұл процесті химиялық құбылыс дейді. Олар өсімдіктер мен жануарлар қалдықтарының шіруі (органикалық заттардың оттегімен тотығуы), сүттің іруі (сүт қышқылының әсері), асқазанда және ішектегі тамақ өнімдерінің қорытылуы және т.б. Газдалған сусындарды ашқан кезде көптеген быжылдаған көпіршіктер пайда болады. Оған әсер ететін лимон қышқылының содамен реакцияға түсуінен. Осы кезге көмірқышқыл газы бөлініп шығады. Иістеніп кеткен азық түліктерден күкіртті сутектің иісі жоқ хош иісті ауа пайда болады.

4 кезең-бекіту

Сіріңкені жаққан кезде химиялық реакция пайда болады.

Бұл жерде оттегі озонға айналады. Сіріңкенің басынан иісі шықпайды. Ал оны жақсаң өте жағымсыз күйік иісі шығады. Бұлар да химиялық ұбылысқа жатады.

5 кезең-үйге тапсырма беру

§ 40. Физикалық және химиялық құбылыстар туралы түсінік айтып келу

6 кезең- қорытынды,

Естеріңе сала кететін жағдай, химиялық заттармен жұмыс істегенде қауіпсіздік ережелерін сақтау қажет.

ағалау.



© 2010-2022