Урок Агроөнеркәсіптік кешеннің құрамы және маңызы, кластерлері

Раздел География
Класс 9 класс
Тип Рабочие программы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Сыныбы: 9 «а,ә»

Күні: 09.01.2016

Сабақтың тақырыбы: Агроөнеркәсіптік кешеннің құрамы және маңызы, кластерлері
Сабақтың мақсаты: Білімділік: Агроөнеркәсіптік кешеннің құрамы және маңызы туралы білу тиіс.
Дамытушылық:Оқушылар АӨК туралы ойланады, пікірлеседі.

Тәрбиелік: Оқушылар шағын топтар құрамында тиімді жұмыс ұйымдастырады, шығармашылық атмосфера қалыптастыруға атсалысады, бір- бірінің пікірлерімен санасады,топ мүшелерінің барлығы да тақырыпты меңгеру үшін бір- біріне жәрдемдеседі.
Нәтиже: Оқушылар Агроөнеркәсіптік кешеннің құрамы және маңызы туралы біледі. Агроөнеркәсіп кешеннің маңызы туралы ойланады, пікірлеседі. АӨ кешеннінің экономикадағы үлесін біледі.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Ұйымдастыру кезеңі 2 мин.
Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті
1. Сәлемдесу
2. Ұйымдастыру
3. Топқа бөлу
4. Сабақ барысымен таныстыру.
5. Бағалау парағын таныстыру. Өздерін ретке келтіру . Топқа бөліну Кітап құралдарын, географиялық карталарын, қалам қарындашын дайындыққа келтіру,Балалардың назарын сабаққа шоғырландыру.
Мұғалім жаңа тақырыпқа шығады. Бүгінгі сабақтың мақсаты мен міндеттеріне тоқталады.
Үй тапсырмасына шолу. «Миға шабуыл»
1.Елдің машина жасау кешеніне не байланысты болады? Елдің даму деңгейі, ҒТР даму деңгейі
2.М/жасау кешені шаруашылықтың қай салаларымен жасайды?
3.Елімізде м/жу өндіріс саласы ретінде қашаннан бастап дамыды? ҰОС эвакуациялаумен көшіріп әкелін
4.1990 жылдардың басында елімізде қанша зауыт болды? 370 зауыт
5.Өндірісті конверсиялау деген не? Халық пен экономикаға қажетті өнім шығару
6.Қазіргі кезде еліміздің машина жасау кешенінің құрамында қанша кәсіпорын бар? 1500-ден аса
7.Елімізде көліктік машинаның қандай кәсіпорындары дамыған? Құрастыру
8.ҚР м/жасау саласы қай шет елдердің к/о байланыс жасайды? Оңт. Корея, Ресей, Қытай, АҚШ
9.Маманданудың үш түрін ата. Бұйымдық, тетіктер мен бөлшектер шығару және технологиялық
10.Бұйымдық мамандану деген не? Бұйымдық мамандануға мысал келтір. Бір салаға өнім шығару (Қызылордадағы күріш жинайтын, Астанадағы тұқым себетін, Павлодардағы трактор зауыты)
11.Бөлшектер бойынша мамандану деген не? Мысал келтір. Дайын өнім емес, оның бөлшектерін шығару Талдықорғанда аккумулятор, Қостанайда дизель қозғағыштарын, Степногорда жол подшипниктері
12.Технологиялық мамандану деген не? Ол неше кезеңнен тұрады? Машина жасау 3 негізгі технологиялық кезеңнен тұрады. Зауыттың барлық кезеңді жүзеге асырмай тек біреуімен айналысуын
13.Технологиялық маманданудың кезеңдерін ата. Бірінші кезең - құю, соғу немесе сығымдау арқылы бөлшектер дайындау; екінші кезең - бөлшектерді станоктарда механикалық өңдеуден өткізу, үшінші кезең - бөлшектерден дайын өнімдер құрастыру
14.Машина жасау кешенін орналастыру факторларын ата. Көліктік, тұтыну, еңбек, шикізат.
Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті
Тапсырма. Оқулықтағы мәтінді «Мәтінді оқы және талқыла» тәсілі арқылы оқу тапсырылады.
1.Жеке жұмыс. Алдымен мәтіннің 2,3 бөлімі оқылады.
2.Топтық жұмыс. Оқушылар оқығанын талқылайды, білгендерін ортаға салады.
Оқушылар арнайы берілген сұрақтарға оқулық көмегімен жауап іздейді

Тапсырма-1. Қазақстанның АӨК І - буыны қызмет көрсету саласы 1,2 мысалды талдап, АӨК-І буынына баға береді. .225-б

Тапсырма-2. Қазақстанның АӨК өнеркәсіптен айырмашылығына кластер жасайды.

Тапсырма-3. 114- сурет бойынша дөңгелек диаграмма құрастырады.
Тапсырма-4. Қазақстанның жер ресурсы картасын пайдалана отырып, Қазақстанның Орталығы мен Шығыс ресурстар салыстыр, ұқсастықтары мен айыриашылықтарын анықтап, Венн диаграммасын құрастыру.
Тапсырма-5. Оқулық мәтінін пайдалана отырып кесте мен диаграмма сыза отырып түсіндіру.
Ауылшаруашылығына жарамды жер 78,6 млн га
Жайылым ?
Егістік ?
Пішендемелік ?
Көпжылдық көшеттер ?
Өсімдік шаруашылығы
Үлесі 50,7% Шаруашылық түрлері Түрі Қай жерде дамыған
Дәнді дақылдар ? ?
Техникалық дақылдар ? ?
Бау-бақша ? ?
Қиылыс сұрақтар.
1.Агроөнеркәсіптік кешен нені қамтиды? Ауыл шаруашылығы мен оның өнімдерін өңдейтін өнеркәсіп
2.АӨК негізгі мақсаты не? Халықты азық-түлікпен, ал, өнеркәсіпті қажетті шикізатпен қамтамасыз
3.АӨК неше негізгі буыннан тұрады? 3 буыннан
4.АӨК-нің І буыны нені қамтиды? АӨК-ге қызмет көрсететін, оны техникамен, тыңайтқыштармен
5.АӨК-нің ІІ буыны нені қамтиды? Ауыл шаруашылығын
6.АӨК-нің ІІІ буыны нені қамтиды? Тамақ және жеңіл өнеркәсіптерді
7.Ауыл шаруашылығы мен жеңіл және тамақ өнеркәсіптерінің қандай байланысы бар? 8.Жұмыскерлерінің саны жөнінен АӨК қандай кешен болып табылады? Аса ірі салааралық кешен
9.АӨК еліміздегі ішкі жалпы өнімнің қанша бөлігін береді? 1/10
10.АӨК-нің қалыпты жұмыс істеуі үшін техника мен құрал-жабдықтардың қанша түрі керек? 4000-дай
11.Бүгінгі таңда ҚР АӨК үшін техника мен құрал-жабдықтардың қанша түрі шығарылады? 400-дей
12.Неліктен елімізде АӨК-нің өнімділігі төмен? ескі техника пайдал, қол еңбегінің үлесі↑, а/ш өнімділігі ↓
13.Ауыл шаруашылығының өнеркәсіптен қандай негізгі айырмашылығы бар? жер - негізгі зат және еңбек құралы, а/ш маусымдық саласы, ауыл шаруашылығына табиғи жағдайлардың ықпалы күшті
14.Елімізде ауыл шаруашылығымен қанша кәсіпорындар - фермерлік шаруашылықтар, акционерлік қоғамдар, серіктестіктер, кооперативтер мен тұрғындар шаруашылықтары айналысады? 200 мыңдай
15.Нарықтық экономика жағдайында мемлекеттің рөлі қандай? Мемлекет бұрынғыдай ауыл шаруашылық өнімдерін шығарумен айналыспайды, тек ол үшін қажетті жағдай жасайды
16.Қазақстанның жер аумағы қанша? 272 млн га
17.Еліміздегі ауыл шаруашылығына жарамды жерлердің негізгі түрлерін ата. Егістік жерлер,
Бағалау.
Не білемін?
Не білдім? Не білгім келеді?
Сабақты қорытындылау. Кері байланыс. Бүгін не үйрендіңіздер? Бүгінгі сабақ қалай өтті?
Өзін -өзі бағалайды. Сұрақтарға жазбаша жауап береді..
§28 Тапсырманы күнделіктеріне белгілеп алу.

© 2010-2022