Географиядан қысқа мерзімді жоспарҚазақстандағы қорықтар мен қорықшалар

Раздел География
Класс 8 класс
Тип Рабочие программы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:
Географиядан қысқа мерзімді жоспарҚазақстандағы қорықтар мен қорықшаларГеографиядан қысқа мерзімді жоспарҚазақстандағы қорықтар мен қорықшаларГеографиядан қысқа мерзімді жоспарҚазақстандағы қорықтар мен қорықшалар

Қазақстанның физикалық географиясы

Күні:

Сынып - 8

Сабақтың тақырыбы:

«Ерекше қорғалатын аумақтар, қорықтар, үлттық саябақтар, қорықшалар және басқалар»

Сабақтың мақсаты:

  • Қазақстандағы ерекше қорғалатын аумақтар, қорықтар туралы оқып біледі, ондағы өсімдіктер мен жануарлар дүниесін қорғау, келешек үшін маңызы бар екенін оқушылар кеңінен түсінеді.

Сабақтың әдіс-тәсілдері:

Топтық жұмыс, СТО элементтері, «Досыма хат», «Қазымыр оқушы», «Галереяны шарлау» , «SWOT» анализ

Күтілетін нәтиже:

  • Оқушылар Қазақстандағы ерекше қорғалатын аумақтар, қорықтар туралы біледі, ондағы өсімдіктер мен жануарлар дүниесін қорғау шараларының қажеттілігін сезінеді.

Сабақ жоспары:


Үйге тапсырма:

І. Ұйымдастыру кезеңі: 1. Амандасу.

2. Сергіту сәті.

3. Топқа бөлу.

ІІ.Сабақ барысы: 1.Қызығушылықты ояту.

2.Мағынаны тану

3. Ой-толғаныс:

III.Үйге тапсырма беру.

  • § беттер, кескін картаға түсіру


Сабақтың барысы

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының әрекеті

Сергіту сәті:

«Поезд» ойынын ойнату

1. Қызығушылығын ояту:

  • Үй тапсырмасын сұрайды.

1.«Қазымыр оқушы» ойыны.

2. «Досыма хат»(үйден жазып келу керек болатын)

1.Оқушылар үй тапсырмасы бойынша бір-біріне сұрақтар қояды, кім көп сұрақ қойса сол «Қазымыр оқушы» атанады.

2.Басқа мемлекетте тұратын досыңа Қазақстанның табиғатының алуан түрлілігі туралы жазылған хат мәтінін құрастыр. Қазақстан табиғатының ерекшелігі мен көркемдігін көрсет.

2. Мағынаны тану:

  • Ой қозғау.

  • «Галереяны шарлау»

Оқушыларға Қазақстанның қорықтары ондағы қорғауға алынған тіршілік иелерінің суреттері көрсетіледі. Оқушылар суреттер бойынша өз ойларын стикерлерге жазып жапсырады. Содан оқушылар берілген жаңа тақырыпты оқып шығады.

Қорық- ерекше қорғауды қажет ететін,тұқымы құрып бара жатқан өсімдіктер мен жануарлардың түрлерін табиғи күйінде сақтайтын жер.Қазақстан Республикасының мемлекеттік қорықтары-бұл табиғатты қорғаудың ең негізгі формасы.Көптеген ғалымдардың еңбектері VI-VIIIғғ қазақ жерінде ерекше қорғалатын жерлер болғанын жазады.

Дүние жүзінде қанша қорық бар және оның ең үлкені қайда орналасқандығын айту. Қәзіргі таңда дүние жүзінде құрылған қорықтардың қорғау тәртібі, атқаратын қызметі мен негізгі бағыты әртүрлі, сондықтан қорғауға ажыратылған жерлерді қорықтар,қорықшалар,резерваттар,ұлттық парктер,табиғат ескерткіштері деп бөлінеді.Қазір дүние жүзінің 124 елінде 2600- дан артық ірі қорық бар екен.Олардың ішіндегі ең үлкені Греландия ұлттық паркі. Оның жер көлемі 7 млн.гектар.

Біздің республикамызда жалпы көлемі 784,1 мың гектар жерді алып жатқан 10 қорық бар.50 дей аңшылық қорықша,42 зоологиялық және ботаникалық бақтар мен, 3 табиғат ескерткіштері бар.Алдағы жылдарда олардың санын 15 ке жеткізу көзделген.

Ойларын тағыда толықтырып жазады.


3. Оқушылардың білімін бекіту:

Әр топқа «Балама тест» береді.


Оқушылар «SWOT» анализ, яғни қорықтарға «СВСР» немесе «Күші, әлсіз жағы, тәуекел (қауіп) мен мүмкіндігі» әдісі арқылы сабақты қорытындылайды

күші + -әлсіз жағы

Қауіп ! Мүмкіндік?


4.Ой толғаныс:Рефлексия .

Бағалау:

Оқушылар өз жазғандарын оқиды.

«Смайлинк» арқылы бағалайды.





© 2010-2022