Солтүстік Американың табиғат зоналары

Раздел География
Класс 7 класс
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Қысқа мерзімді жоспар

7-сынып

Күні

Сабақтың тақырыбы

§33. Солтүстік Американың табиғат зоналары.

Сабақтың мақсаты

- материктің тіршілік дүниесінің өзіндік ерекшелігін және оның себебін, сондай - ақ табиғат зоналарының орналасу заңдылықтарын көрсету, материктің эндемик жануарларының қазіргі сақталу дәрежесі мысалында оқушыларға экологиялық тәрбие беру.

Күтілетін нәтиже

- Солтүстік Америка жануарлары мен өсімдіктері туралы білімдерін толықтырады. Өз ойларын айтып картамен жұмыс істеу шеберлігі артып жан-жақты ойлап, топпен жұмыс жасау қабілеттері дамиды.

Қолданылатын модульдер

Сыни ойлауды дамыту, оқыту мен оқудағы жаңа әдіс-тәсілдер, көшбасшылық, оқу және оқыту үшін бағалау,АКТ.

Қолданылатын әдіс-тәсілдер

«Мозайка», «Ротация» (ауыстыру)әдісі , «Миға шабуыл», «Джиксо»әдісі, Постер қорғау, «Бағдаршам»,
«Алты телпек» әдісі, Венн диаграммасы, критериалды бағалау.

Ресурстар

(Әдебиеттер,

сілтемелер,

құрал-жабдықтар)

  • Материктер мен мұхиттар географиясы. Әдіст.нұсқаулық. 2004; Оқулық,

  • Солтүстік Америка жануарлар дүниесі:

  • youtube.com/watch?v=xH01FIobsNc

  • Секвойя ұлттық парктері:

  • youtube.com/watch?v=7oxTJQVg_yQ-

  • Адамдардың табиғатқа тигізген әсері:

  • youtube.com/watch?v=5OtLspSfxyA

  • Интерактивті тақта, бағалау парағы, Ротация парақшалар, дүниежүзінің физикалық картасы, атлас карта, қосымша материалдар.


Сабақ бойынша мұғалім мен оқушының іс - әрекеті


Уақыты


Сабақтың кезеңдері

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

5 мин

І. Кіріспе.

Ұйымдастыру.

Психологиялық ахуал орнату. Оқушыларды тексеру. Топқа бөлу.

- Оқушыларды жылы жүзбен қарсы алу, амандасу.

Топқа бөлу:

- жануарлар;

- өсімдіктер;

- құстар.

Сәлемдеседі жылы қабақты сезеді.

Топқа бөлінеді.

8 мин

Үй тапсырмасын сұрау.


«Ротация» әдісі.

Үйге берілген тапсырманы сұрау. «Ротация» әдісі.

Сұрақтарды нөмерленген ватмандарға жазып, аудиторияның әр бұрышына іліп қою. Әр топқа әр түрлі түс бөліп беру(қызыл, жасыл, сары).

Қызыл түстегі сұрақтар:

1. Солтүстік Америка су қоры жөнінен дүниежүзінде алатын орны? 2. Атлант мұхиты алабына сипаттама?

3.Ішкі тұйық алапқа сипаттама?

Сары түстегі сұрақтар:

1. Солтүстік Америка материгінің сулары қандай алаптарға жатады?

2. Солтүстік Мұзды мұхит алабына сипаттама ?

3.Материктегі көлдер жүйесіне сипаттама?

Жасыл түстегі сұрақтар:

1. Солтүстік Америка өзендерінің қоректену көздері?

2. Тынық мұхит алабы өзендеріне сипаттама?

3.Материктегі өзен көлдерге адамдардың тигізген әрекеттері қандай?

Әр топ 5-6 минутта ватманға өз түсінің сұрағына жауап береді.

Мұғалім топтардың түстерін ауыстырып отырады, осылайша сұрақ ауыстыру әуелі бастағы өз сұрақтары қайтып келгенше, жалғаса береді.

5 мин

ІІ. Тұсау кесер

Қызығушылықты ояту.

Миға шабуыл стратегиясы.

Сұрақтар:

1. Табиғат зонасы дегеніміз не?

2. Табиғат зонасының қалыптасуына қандай факторлар әсер етеді?

Оқушылардың ойланады, өз пікірлерін ортаға салады.

- жер бетіне күн сәулесінің әркелкі таралуынан экватордан полюстерге қарай тек климат қана емес, сондай-ақ жер бедеріне сыртқы күштердің әсер етуі, топырақ, ішкі сулар мен жануарлар,өсімдіктер дүниесін қалыптастырады.

20 мин

ІІІ. Негізгі бөлім.

Жаңа материалмен танысу.

Бекіту.

Топтық жұмыс.

Дүниежүзілік судың ластануын алдын алу.(Постер қорғау)

Жаңа тақырыпты өткен сабақпен байланыстыра отырып тақырыпты меңгеру.

- Бейнеролик «Солтүстік Америка табиғат зонасы»

-«ЖИГСО» әдісімен меңгеру.

- Берілген тақырыптар бойынща әр топ өз тақырыптарын қорғайды.(Постер қорғау)

Проблемалық сұрақ:

«Адамдардың шаруашылық әрекеті нәтижесіндетабиғат жағдайларының өзгеруі?»

Бейнероликті қарайды.

Оқушылар өздеріне берілген тақырыпшаны меңгеріп топта талқылыайды, сол тақырыптары бойынща постер қорғайды. Тақырыпты түсінеді.

5 мин

IV.Қорытынды.

Рефлексия.

V. Бағалау.

- «Бағдаршам» әдісі.

Бағалау парағындағы критерийлер бойынша жиынтық бағалау жасайды.

- Оқушылар сабақ процесінде өзінің қалай жұмыс істегені туралы ойын түйеді, бағдаршам түстері бойынша өз жұмысын ауызша бағалайды.

- Оқушылар сабақ процесінде жасалған жұмыс бойынша толыққанды,жан-жақты түйіндеме жасап ойын түйеді, рефлексия жасап оз ойларын айтады.

- Топ басшылары бағалау парағындағы критерийлер бойынша топ мүшелеріне ұпайын қояды, жұмысына баға береді.

2 мин

VІ. Үйге тапсырма.

§33. Солтүстік Американың табиғат зоналары.

Венн диаграмасы. «Солтүстік Америка мен Еуразия материгінің табиғат зоналарының ұқсастықтары мен айрмащылықтары»

Бағалау парағы. Дискрипторлар: «5» - 9-10 ұпай; «4» - 6-8 ұпай; «3» - 3-5 ұпай

Аты - жөні

Ротация

әдісі

«ДЖИГСО»

Әдісі.(жақсы түсіндірді)

Постер қорғау

(постерге ой қосты 4ұпай)

Проблемалық сұраққа жауап берді.

Баға

1







2







3







4







5







6








© 2010-2022