СИЛА. ВИДИ СИЛ

Тема: СИЛА. ВИДИ СИЛ.Цілі: формувати в учнів поняття про взаємо­дію сил, ознайомити з розмаїттям взаємодії тіл, розкрити значення прояву взаємо­дії сил у природі, сприяти формуванню основних уявлень про наукове пізнання світу; сприяти розвитку інтересу до ви­вчення предметів природничого циклу, розвивати творчий потенціал учнів; ви­ховувати в учнів дбайливе ставлення до навколишнього середовища, виховувати людяність, активну позицію в навчанні та житті.Основні поняття (терміни): сила, сила тяжін...
Раздел География
Класс 6 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Тема: СИЛА. ВИДИ СИЛ.

Цілі: формувати в учнів поняття про взаємодію сил, ознайомити з розмаїттям взаємодії тіл, розкрити значення прояву взаємодії сил у природі, сприяти формуванню основних уявлень про наукове пізнання світу; сприяти розвитку інтересу до вивчення предметів природничого циклу, розвивати творчий потенціал учнів; виховувати в учнів дбайливе ставлення до навколишнього середовища, виховувати людяність, активну позицію в навчанні та житті.

Основні поняття (терміни): сила, сила тяжіння, сила пружності, сила тертя, магнітна сила, електрична сила, сила виштовхування, деформація.

Обладнання: штатив, пружина, картки із завданнями, малюнки, аркуші паперу, олівці

Тип уроку: комбінований.

ХІД УРОКУ

  1. Організаційний етап

Виявити психологічний настрій у класі на початку уроку.

  1. Актуалізація опорних знань

Виконати завдання

1.Скласти схему з допомогою методу асоціації, використовуючи слова-підказки, подані на картках.

Слова-підказки на картках: а) дерева; б) зірки; в) водень (молекула); г) океан; д) магніт, е) дерево, пошкоджене кислотним дощем.

СИЛА. ВИДИ СИЛ

2. Бесіда за питаннями:

  1. Що таке рукотворні системи?

  2. Які ви знаєте рукотворні системи?

  3. Для чого потрібні машини і механізми?

  4. Наведіть приклади різноманітних машин та механізмів?

  5. Чому людина не може обійтися без техніки?

3. Диктант з самоперевіркою.

Під диктовку учителя учні записують транспортні та інформаційні машини, а потім самостійно перевіряють: літак, комп'ютер, автобус, калькулятор, мотоцикл, комбайн, трактор, факс, велосипед, мобільний телефон, скутер.

4. Перевірка пам яток

III. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів

Раніше ми з вами вже визначили, шо наша природа - це єдина ціла система, яка складається з окремих, але взаємопов'язаних частин. Усе, що відбувається в навколишньому світі, є результатом взаємодії цих частин, або тіл. Наприклад: листя дерев шелестить у поривах вітру, дівчина танцює, місяць обертається навколо Землі тощо. Багато поетів оспівували ці явища у своїх творах. Прослухайте, будь ласка, уривки з поезій.


  1. й учень (читає вірш Лесі Українки)

Тиша в морі... ледве-ледве Колихає море хвилі; Не колишуться од вітру На човнах вітрила білі. З тихим плескотом на берег Рине хвилечка перлиста; Праве хтось малим човенцем, В'ється стежичка злотиста.

  1. й учень (читає вірш Ф. Тютчева)

С поляны коршун поднялся, Высоко в небо он взвился; Всё выше, дале вьется он, И вот ушёл за небосклон. Природа-мать ему дала Два мощных, два живых крыла.

  1. й учень

See the pretty snowflakes Falling from the sky. On the walls and house tops Soft and thick they lie. On the window ledges. On the branches bare. See! How fast they gather Filling all the air.

  1. й учень (читає переклад з англійської)

Снежинки серебристые

С небес летят, спешат.

Укрыть деревья и дома

Они скорей хотят.

Ты только посмотри в окно:

Кругом белым-бело.

Кружат снежинки всё быстрей

И двор уж замело.

Чому відбуваються вищеописані явища, ми спробуємо дізнатися сьогодні на уроці.(перегляд відеоролика)

ІV. Вивчення нового матеріалу

ПЛАН

  1. Формування поняття «сила».

  2. Види сил. Вимірювання сил.

  3. Взаємодія сил. Сили в живій природі.

  1. Як ми вже пригадали, природнича наука, що вивчає фізичну взаємодію тіл, називається... (Фізика)


  1. Зверніть увагу на малюнки (див. додаток).

На малюнку а) зображено хлопчика, який несе книги. Він утримує їх з допомогою сили.

На малюнку б) бачимо розтягнутий під вагою ведмедя гамак, шо з допомогою сили згинає стовбур дерева.

У наведених вище прикладах вираз «з допомогою сили» є спільним - дія одного тіла на інше. Так. у першому прикладі руки діють на книги, а в другому - гамак діє на стовбур. Тож який можна зробити висновок?

Висновок № 1. Сила - це термін, який служить для визначення дії одного тіла на інше.

  1. Силу прийнято позначати літерою F (від англійського слова «force» - «сила»); на малюнках її зображають відрізком прямої лінії зі стрілкою на кінці.

У повсякденному мовленні слово «сила» може використовуватися в різноманітних ситуаціях. Наприклад, ми говоримо «сила удару», «сила духу», «сила розуму». У фізиці термін «сила», як ви вже мали змогу побачити, має інше, більш чітке й «вузьке» значення.

  1. У світі, що оточує нас, існує безліч тіл, які взаємодіють одне з одним. Але, незважаючи на велику кількість сил, прийнято виокремлювати декілька їх видів.

Зверніть увагу на наступний малюнок. Будь-яке тіло, підкинуте вгору або упущене, обов'язково падає на поверхню Землі. Як ви гадаєте, чому це стається? Правильно. Земля притягує до себе людей, будинки, океани та моря, місяць тощо. Але, у свою чергу, усі ці тіла притягують до себе Землю. Наприклад, тяжіння з боку Місяця спричиняє на землі припливи та відпливи води.

Земля та всі планети рухаються навколо Сонця тому, що існує сила всесвітнього тяжіння. Завдяки цій сили на поверхні Землі утримуються води річок, озер, морів; ця сила не дозволяє атмосфері залишити нашу планету; саме завдяки їй стебло рослини росте вгору, а корінь - униз. Сила тяжіння завжди спрямована вертикально вниз. Зробимо висновок.

Висновок № 2. Сила тяжіння - це сила, з якою всі тіла притягуються.

  1. Проведемо дослід. Зверніть увагу на прикріплену до штативу пружину з вантажем.

Завдання до досліду

  • Поспостерігайте, що відбувається із пружиною? (Розтягується)

  • Зробіть припущення, що станеться із пружиною, якщо прибрати вантаж? (Пружина набуде початкової форми)

  • Визначте, яку форму матиме пружина, якщо збільшити масу вантажа? (Пружина розтягується сильніше)

  • Дайте назву силі, яка виникає під час розтягнення пружини. (Сила пружності)

Сила пружності виникає, коли тіло намагаються розтягнути, стиснути, закрутити. До того ж, чим більше розтягують тіло, тим більшою є сила пружності. Вона запобігає деформації тіла, що виникає під час його розтягнення, і завжди спрямована протилежно силі, яка діє на тіло. Завдяки їй рослини набувають еластичності, пружності, що дає їм змогу витримувати силу вітру, а людям - силу атмосферного тиску. Який висновок ми можемо з вами зробити?

Висновок № 3. Сила пружності - це сила, що виникає в разі деформації тіла.

4) Розглянемо наступний малюнок. Різке
гальмування автомобіля супроводжується «ве-
реском» гальмів. Чому він виникає? (Він ви-
никає через ковзання шин по поверхні асфаль-
ту) При цьому між колесом і дорогою діє
сила, яка перешкоджає ковзанню. Яку назву
може мати ця сила? (Це сила тертя) Вона за-
вжди спрямована протилежно напряму ков-
зання тіла.

Якби не було тертя, ми не могли б пересуватися по землі - ні ходити, ні бігати, ні повзати. Нам не було б чого носити, бо нитки у тканинах тримаються саме завдяки цій силі. Машинні механізми також не працювали би за її відсутності. Усе зазначене дозволяє зробити висновок.

Висновок № 4. Сила тертя - це сила, що перешкоджає ковзанню одного тіла по поверхні іншого.

Завдання до досліду. За результатами спостережень зробіть висновок: Що відбувається з бульбашками газу у воді? (Вода виштовхує їх)

Також вода діє на рибу, каміння - підштовхує їх угору, зменшує їхню вагу (силу, з якою каміння тисне на дно). Сила, з якою вода діє на тіла, називають силою виштовхування і зазвичай вона спрямована протилежно силі тяжіння (тобто вгору). Зробимо висновок.

Висновок № 5. Сила, з якою вода діє на тіла, називається силою виштовхування.

  1. Вікторина « Вияви сили, які діють у живій природі»

Роздати окремі завдання на картках.

V. Релаксація

Проводиться з допомогою гри-хвилинки «Дощ» (мета: емоційна разрядка, налаштовування учнів на закріплення набутих знань).

Гра-хвилинка «Дощ»

Учні утворюють коло й повторюють рухи рук ведучого, не вимовляючи жодного слова.

Легкий вітерець шелестить листям дерев. (Потирати долоні одна об одну)

Перші великі краплі дощу падають на землю. (Ляскати пальцями обох рук)

Почався дощ, він стукає по листях дерев, по дахах будинків, по асфальту. (Легко плескати в долоні)

Дощ посилюється. Ось уже злива обрушилася на поля, сади, будинки... (Плескати долонями по колінах)

Гримить грім, виблискує блискавка... (Ритмічно тупотіти ногами)

Налетів вітер та погнав хмару далі... (Плескати по колінах)

Дощ стихає, і ось уже останні краплинки дощу скочуються з гілочок дерев на землю. (Плескати в долоні (поступово сповільнюючи))

Запитання вчителя: 3 якими видами сил ми зіткнулися під час гри? (Сила тяжіння, електрична сила, сила пружності, сила тертя)

VI. Закріплення нових знань

На базі класного колективу утворюється шість команд, кожна з яких отримує завдання створити «портрет сили», використовуючи аплікацію і складання словесного портрету шляхом сенкана (вірша із п'яти рядків):

1-й рядок - назва.

  1. й рядок - два прикметники.

  2. й рядок - три дієслова.

  3. й рядок - фраза за темою сенкана.

  4. й рядок - іменник.

Перша команда створює портрет сили тяжіння, друга - магнітної сили, третя - електричної сили, четверта - сили пружності, п'ята - сили тертя, шоста - сили виштовхування.


  1. Що нового ви дізналися на уроці? (Уприроді одні тіла постійно діють на інші)

  2. Як називають характеристику взаємодії тіл? (Силою)

  3. Закінчіть записані на дошці речення:

1) Дим від вогнища спрямовується вгору тому, що на нього діє... (Сила виштовхування)

  1. Дві нитки зв'язані вузлом, який не розв'язується, оскільки його стримує... (Сила тертя)

  2. Цеберко стоїть на стільці. З боку стільця на нього діє... (Сила пружності)

  3. Дівчина впустила м'яч. Під час падіння на нього діє... (Сила тяжіння)

  4. Компас указує сторони світу з допомогою... (Магнітної сили)

  5. Різнойменно заряджені тіла й часточки притягуються завдяки... (Електричній силі) - -

VII. Підсумок уроку. Оцінювання

Кожен урок має стимулювати творчий потенціал школярів, створюючи атмосферу емоційного підйому та психологічного комфорту. Для того щоб оцінити урок, проводиться тест психологічного успіху. З кожної команди викликається по одному учню (всього шість). Кожен школяр отримує в руки скакалку, складену в чотири рази. Учні закривають очі й намагаються протягом 1 хвилини розтягнути скакалку (дія сили розтягнення). Після закінчення хвилини, не відкриваючи очей, діти випускають її. Якщо руки піднялися вгору - урок пройшов успішно, тому що це і є показником емоційного настрою учнів.

Як свідчать результати тесту, наш урок пройшов успішно, усі працювали на повну силу. Сьогодні оцінки за урок такі...

VIIІ. Домашнє завдання

  1. Опрацювати текст § 20 підручника та відповісти на питання стор.103

2. Творче завдання: пригадайте будь-який випадок з власного життя. Спробуйте визначити, які види сил діяли на вас під час , цього випадку. Напишіть цікаву розповідь, розпочавши її словами «Одного разу я...» •

Любі діти, дякую за активну роботу на уроці. Мені було дуже приємно працювати з вами.





Слова-підказки :

а) дерева; б) зірки; в) водень (молекула); г) океан; д) магніт, е) дерево, пошкоджене кислотним дощем.

Слова-підказки :

а) дерева; б) зірки; в) водень (молекула); г) океан; д) магніт, е) дерево, пошкоджене кислотним дощем.

Слова-підказки :

а) дерева; б) зірки; в) водень (молекула); г) океан; д) магніт, е) дерево, пошкоджене кислотним дощем.

Слова-підказки :

а) дерева; б) зірки; в) водень (молекула); г) океан; д) магніт, е) дерево, пошкоджене кислотним дощем.



Слова-підказки :

а) дерева; б) зірки; в) водень (молекула); г) океан; д) магніт, е) дерево, пошкоджене кислотним дощем.

Слова-підказки :

а) дерева; б) зірки; в) водень (молекула); г) океан; д) магніт, е) дерево, пошкоджене кислотним дощем.

Слова-підказки :

а) дерева; б) зірки; в) водень (молекула); г) океан; д) магніт, е) дерево, пошкоджене кислотним дощем.

Слова-підказки :

а) дерева; б) зірки; в) водень (молекула); г) океан; д) магніт, е) дерево, пошкоджене кислотним дощем.

Слова-підказки :

а) дерева; б) зірки; в) водень (молекула); г) океан; д) магніт, е) дерево, пошкоджене кислотним дощем.

Слова-підказки :

а) дерева; б) зірки; в) водень (молекула); г) океан; д) магніт, е) дерево, пошкоджене кислотним дощем.

Слова-підказки :

а) дерева; б) зірки; в) водень (молекула); г) океан; д) магніт, е) дерево, пошкоджене кислотним дощем.

Слова-підказки :

а) дерева; б) зірки; в) водень (молекула); г) океан; д) магніт, е) дерево, пошкоджене кислотним дощем.

Слова-підказки :

а) дерева; б) зірки; в) водень (молекула); г) океан; д) магніт, е) дерево, пошкоджене кислотним дощем.

СИЛА. ВИДИ СИЛ







© 2010-2022