Конспект уроку географії в 7 класі Походження материків та океанів

мета уроку:презентування первинних знань про літосферні плити та види руху літосферних плит; ознайомлення з гіпотезами про походження материків і океанів; формування поняття гелогічного часу горотворення, розвиток наукового світогляду; удосконалення вмінь працювати з тематичними картами та схемами атласу і підручника.
Раздел География
Класс 7 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Тема. Походження материків та океанічних западин внаслідок руху літосферних плит. Геологічні ери та епохи горотворення

Мета: формування первинних знань про літосферні плити та види руху літосферних плит; ознайомлення з гіпотезами про походження материків і океанів; формування поняття гелогічного часу горотворення; удосконалення вмінь працювати з тематичними картами та схемами атласу і підручника.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Обладнання: карти та схеми атласу, підручники, ножиці, ксерокопії карти світу.

Опорні поняття: земна кора, мантія, ядро, материки, океани, геологічний час, гіпотеза.

Базові поняття: літосферні плити, дрейф материків, геологічний час, геологічні ери.

Зміст уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань і вмінь

Прийом «Запитайка»

• Яка товщина материкової земної кори?

• Що таке астеносфера?

• У чому полягають відмінності в будові материкової та океанічної земної кори?

• В чому полягає відмінність речовини астеносфери від речовини мантії?

• Чи можна прорити наскрізний тунель через центр Землі? Чому?

• В який спосіб учені визначили різнорідність шарів земної кори?

• Як ви вважаєте, чи завжди поверхня Землі була такою, якою бачать її сучасні люди?

IIІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності

Прийом «Відстрочена відгадка»

Чи бачили ви сліди морського прибою на кримських скелях, що знаходяться далеко від берега?

Чи знаєте ви, що жителі однієї з європейських країн - Нідерландів, постійно «воюють» з морем, адже значна частина території їх країни розташована нижче від рівня моря? Якби працелюбні голландці не захищали свої землі дамбами, то давно б уже були затоплені.

Сьогодні на уроці на вас чекає багато самостійних відкриттів, за допомогою яких ви зможете пояснити, чому одні ділянки земної кори піднімаються, а інші опускаються, чому рухаються материки та як змінюються океани, які процеси відбувалися на нашій планеті десятки мільйонів років тому.

IV. Вивчення нового матеріалу

Розгорнутий план етапу

1. Поняття про літосферні плити.

(Робота з атласом, схемою «Літосферні плити»)

Згідно з науковою теорією літосферних плит, земна кора складається з величезних блоків, що пересу-ваються один відносно одного.

Джерелом будь-якого руху є енергія.

  • Звідки ж береться енергія, що «примушує» літосферні плити рухатись?

  • Де знаходиться джерело цієї енергії?

Вчені вважають, що таким джерелом є внутрішнє тепло Землі, яке приводить у рух речовину мантії, що, у свою чергу, приводить у рух частини земної кори.

2. Походження сучасних материків і океанів

а) прийом «Творча лабораторія» (робота в групах);

Завдання. Чи грали ви колись у мозаїку? Спробуйте «пограти в мозаїку» з материками. Для цього виріжте материки із заготовленої ксерокопії карти світу та складіть їх підходящими боками. Які висновки ви можете зробити? Які процеси свідчать про те, що зовнішній вигляд нашої планети продовжує змінюватися і сьогодні?

б) гіпотеза дрейфу материків А. Вегенера та теорія руху літосферних плит.

Рухи літосферних плит змінюють обриси материків. У 1912 р. Німецький геофізик Альфред Веґенер сформулював гіпотезу дрейфу материків, припустивши, що в глибоку давнину обриси материків були зовсім іншими, ніж зараз.

У 1990-х роках була висунута теорія літосферних плит, яка, спираючись на положення гіпотези Веґенера, стверджувала, що плити повільно (2-5 см на рік) переміщуються по астеносфері. У межах літосфери найбільшими літосферними плитами є: Євразійська, Африканська, Північноамериканська, Південноамериканська, Індо-Австралійська, Антарктична, Тихоокеанська.

Сотні мільйонів років тому на Землі існував єдиний велетенський материк - Пангея, який був оточений водами океану Панталасса. Рухи літосферних плит призвели до розколу Пангеї на два материки - Лавразію та Ѓондвану.

З часом і вони розпалися на окремі ділянки, які продовжували рухатися та утворили сучасні материки.

3. Поняття про геологічний час. Говорячи про історію розвитку Землі, учені використовують поняття «геологічний час». Він відбиває послідовність подій, що відбувалися на планеті.

Ера - проміжок часу геологічної історії Землі. Історію розвитку природи Землі умовно поділяють на п'ять ер: архейську, протерозойську, палеозойську, мезозойську, кайнозойську. Останні три ери поділяються на періоди.

(Робота з геохронологічною таблицею)

Архейська ера (з грецької - давній) тривала від 4 млрд. до 2 млрд. років тому. В цей час Земля почала охолоджуватися, в наслідок чого з первинної атмосфери випадали дощі. Так утворився первинний океан, який вкрив більшу частину планети. Близько 3 млрд. років на мілководді виникли перші мікроорганізми.

Протерозойська ера (з грецької - раннє життя) охопила відрізок часу від 2 млрд. до 570 млн. років тому. На Землі виникли перші континенти, які періодично заливалися мілкими морями. В кінці ери в океанах панували водорості та простіші м'якотілі тварини, які після себе майже не лишили слідів існування.

Палеозойська ера (з грецької - раннє життя) розпочалася 570 млн. років, а закінчилися 240 млн. років тому. В цей час активно пересуваються материки, і з'єднуються у єдиний величезний масив суходолу. Формуються великі гірські системи. Рослини виходять з води на суходіл. Вони насичують повітря киснем. Це згодом дало змогу вийти на суходіл тваринам. В кінці палеозою на материках вже буяли ліси з папоротей, які відмираючи утворили шари кам'яного вугілля. З тварин панували велетенські земноводні істоти.

Мезозойська ера (з грецької - середнє життя) тривала від 240 млн. до 67 млн. років тому. В цю еру починаєрозколюватися давній величезний материк на окремі частини.Утворилися нові великі пояси гір. На суходолі панувала суха погода. Тому вологолюбні папороті та земноводні тварини вимерли. Їх місце зайняли посухостійкі хвойні рослини та велетенські динозаври. В кінці ери з'явилися перші птахи й звірі.

Кайнозойська ера (з грецької - нове життя) розпочалася 67 млн. років тому і триває нині. Материки набувають сучасних абрисів. Відбувається руйнування старих гір та формуються нові велетенські гірські системи. Кілька разів насуваються льодовики, що призводить до зміні рослинності та тварин. Наша ера - час панування квіткових рослин, птахів та звірів. Кайнозой - ера появи та розвитку людини.

Поділ геологічної історії Землі на ери є відносним, адже різкого розмежування між ними не було. Але для кожної з геологічних ер притаманні свої особливості розвитку земної кори, а також пануючі групи рослин та тварин.

V. Закріплення вивчених знань

Прийом «Географічний практикум»

1. Завдання. За картою літосферних плит в атласі визначте:

а) які літосферні плити рухаються з найбільшою швидкістю; б) як відносно літосферних плит розташовані епіцентри катастрофічних землетрусів; в) місця можливої появи нових океанів у результаті подальшого

геологічного розвитку нашої планети.

2. За геохронологічною таблицею визначте:

а) які зміни органічного світу відбувалися в мезозойську еру; б) які етапи горотворення відбувалися в палеозої; в) як називається сучасний стан горотворення, що відбувається в кайнозойську еру.

VI. Підсумок уроку

Заключне слово вчителя

• Літосфера складається з великих блоків - літосферних плит, які повільно рухаються астеносферою.

• Існують різні гіпотези щодо походження материків і океанів. Найбільш достовірною та аргументованою вважають гіпотезу дрейфу материків А. Вегенера, за якою всі сучасні материки утворилися з єдиного

давнього материка Пангея.

• Теорія руху літосферних плит базується на положеннях гіпотези А. Вегенера і дає можливість передбачити зміни в положенні великих масивів суходолу та океанів у майбутньому.

• Історія геологічного розвитку Землі відображена в геохронологічній таблиці, в основу будови якої покладено відповідність між геологічною історією Землі, періодами горотворення та розвитком органічного

світу.

VII. Домашнє завдання

• Опрацювати текст параграфа.

© 2010-2022