10 сыныптағы географиядан орта мерзімді сабақ жоспары

Мақсаты:ТақырыбыОқып- үйренудің негізгі мақсатыОқытуда қолданылатын әдіс -тәсілдерОқып- үйренудің нәтижесіБағалауБарлық оқушыларды сабаққа тарту жұмысыНегізгі дерек көздер1-сабақРесейдің табиғат жағдайы мен табиғат ресурстарыРесейдің табиғат жағдайының алуан түрлілігі мен табиғат ресурстарымен таныса отырып, ерекшеліктері мен маңызына тоқталып өмірмен байланыстыру
Раздел География
Класс 10 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Мақсаты:

Тақырыбы

Оқып- үйренудің негізгі мақсаты

Оқытуда қолданылатын әдіс -тәсілдер

Оқып- үйренудің нәтижесі

Бағалау

Барлық оқушыларды сабаққа тарту жұмысы

Негізгі дерек көздер

1-сабақ

Ресейдің табиғат жағдайы мен табиғат ресурстары

Ресейдің табиғат жағдайының алуан түрлілігі мен табиғат ресурстарымен таныса отырып, ерекшеліктері мен маңызына тоқталып өмірмен байланыстыру

1.СТО(миға шабуыл,бірлескен жұмыс жоба,ойлан-жұптас)

2.АКТ(визуалды сұрақтар,тапсырмалар)

3.Оқыту мен оқытудағы жаңа тәсілдер(диалог,топтастыру,топтық зерттеу)

4.Формативті бағалау

Табиғат жағдайларымен танысады,ресурстарды ажырата біледі,өмірде орналасу заңдылықтарын ажыратады,сыни тұрғыдан терең ойлау қабілеті дамиды.АКТ ны пайдалана отырып,өткен тақырыппен байланыс жасалды.Карта мен жұмыс жасай отырып,бірін-бірі формативті бағалауға үйренеді.

Формативті бағалау,топта өзара бағалау.

Топпен жұмыста үлгерімі төмен және орта оқушылардың белсенділігін бақылау,сабақ барысында барлық оқушылар топ ережесіне сүйене отырып,қателессе де пікірлерін еркін айтуға ұмтылады.

Бейсенова Ә.

10-сынып география

АКТ сызба нұсқалар,слайд,карталар,сөздік,интернет, үлестірмелі қағаздар,тақта

2-сабақ

Халқы

Ресей Республикасының халқы мен оның құрамы жөнінде мәлімет бере отырып, орналасуымен қоныстану ерекшеліктеріне тоқталу

1.Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер(диалог,топтастыру,топтық зерттеу)

2.СТО(миға шабуыл)

3.АКТ,жеке топпен жұмыс.

4.Формативті бағалау

5.Талантты және дарынды балаларды оқыту(деңгейлік тапсырмаларды оқыту.)

Ресейдің демографиялық көрсеткіштерін ,халықтың ұлттық құрамы.Постермен жұмыс.I-топ

Орналасуы,еңбек ресурстары.II-топ

Ресейдегі халық тығыздығы,кестемен жұмыс.III-топ

Ірі қалалары.VI-топ

Әр топ басшылары жеке-жеке қорғайды,өзара бағалай білуге сенімді болады.

Топтар бір-бірін бағалауы,формативті бағалау

Оқушылардың белсенділігі артады ой-қозғау сұрақ тапсыпмалар ұйымдастырылды.Үлгерімі жақсы оқушылырдың ұйымдастырушылық көшбасшылық қабілеттеріне бақылау жүргізілді.

Бейсенова Ә.

10-сынып география

АКТ сызба нұсқалар,слайд,карталар,сөздік,интернет.

3-сабақ

Ресей шаруашылығы.Өнеркәсібі

Ресейдің шаруашылық жүйесінің құрылымдық өзгерістер түрлеріне мәлімет беру.Өнеркәсіптің жетекші саласы туралы білімдерін дамыту.

1.СТО(миға шабуыл,бірлескен жұмыс жоба,ойлан-жұптас)

2.АКТ(визуалды сұрақтар,тапсырмалар)

3.Оқыту мен оқытудағы жаңа тәсілдер(диалог,топтастыру,топтық зерттеу)

4.Формативті бағалау

Шаруашылығы жайында жалпы сипаттама.Отын -энергетика кешені.I-топ

Электр энергия,металлургия машина жасау,постер қорғау.II-топ

Өнеркәсіптің басқа салаларына тоқталу,картамен жұмыс.III-топ

Формативті бағалау критерийлері арқылы бағалау парағы.

Топпен жұмыста талантты,дарынды оқушылыр көбірек пікірлерін айтады.Сабақ барысында бірін-бірі бағалауды үйренеді.

Бейсенова Ә.

10-сынып география

АКТ сызба нұсқалар,слайд,карталар,сөздік,интернет,үлестірмелі қағаздар,тақта

4-сабақ

Ауыл шаруашылығы және көлік географиясы

Ауыл шаруашылығының салаларының басты айырмашылығымен таныса отырып,жетекші саласы туралы түсініктерін нығайту арқылы,есте сақтау

1.СТО(миға шабуыл,бірлескен жұмыс жоба,ойлан-жұптас)

2.АКТ(визуалды сұрақтар,тапсырмалар)

3.Оқыту мен оқытудағы жаңа тәсілдер(диалог,топтастыру,топтық зерттеу)

4.Оқытуды басқару және көшбасшылық(мұғалім бағыт -бағдар беруші)

5.Оқушылардың жас ерекшеліктеріне қарай оқыту

6.ОүБ және ОБ (формативті бағалау)

Ауыл шаруашылығы,өсімдік шаруашылығы.I-топ

Мал шаруашылығы.II-топ

Негізгі көлік түрлері.Байланыс.III-топ

Өзара бағалау.(Табыс өлшемдері бойынша )

Жиынтық бағалау(мұғалім жмынтық бағаны журналға қояды)

Мерсер мен Фишер /1993/ЖАДА-ның тапсырманы оқушылардың топ алдында жауапкершіліктері артады.Өз ойларын ортаға сала біледі.Ойлау қабілеттері артады.

Бейсенова Ә.

10-сынып география

АКТ сызба нұсқалар,слайд,карталар,сөздік,интернет,үлестірмелі қағаздар,тақта

Сабақ жоспары Д.М.УРУМБАЗАРОВА III-топ

Сынып

10

4-сабақ

Модуль

Сабақтың тақырыбы

Ресей шаруашылығы.Өнеркәсібі.

Сілтеме

Интерактивті тақта ,оқулық, атлас карта,слайд,қосымша деректер.

Жалпы мақсаты

Оқушыларға Ресей шаруашылығың құрылымы мен аумақтық айырмашылықтарын ажыратуға үйрету;топпен жұмыс істей отырып өз бетінше зерттеуге,тануға үйрету;өмірімен байланыстыру.

Күтілетін нәтижесі

-cын тұрғысынан ойлауға үйренеді;

-шығармашылық қабілеттері өседі;

-тақырыпты меңгеріп алған білімдерін өмірде пайдаланады;

-өздігінен ізденеді,

-ойларын сыни тұрғыдан дәлелдеуге дағдыланады;

-дерек көздері арқылы әр шаруашылықты ажырата алады;

-ортақ шешімге келеді;

Түйінді идея:

Есте сақтау қабілеттері қалыптасады;Шаруашылықты талдау,деректер жинау;оқушының еркін ойлауына,олардың ой қорытуына,өзіндік пайымдау жасауына ықпал тигізу,өзіндік ой-пікірін дәйекті жүйелі түрде айта білуге,ұтымды сөйлеуге баулу.

Оқыту әдістері

Топтық жұмыс ұйымдастыру;

СТО;

АКТ;

I.Ұйымдастыру.

Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу.(Алғашқы рефлекция кезеңі)

3минут

Мұғалімнің іс-әрекеті:

1.Балалар,көңіл-күйлерің қалай?

2.Қандай сезімде тұрсыңдар?

Ендеше отаға шығып шаттық шеңберін құрайық.

3.Тропикалық жаңбыр тренингін орындату.

4.Брелоктарды түстеріне қарай (қызыл,жасыл,сарғыш) 3 топқа бөліну.

Оқушының іс-әрекеті:

Оқушылар мұғалімнің сұрағына жауап береді.

Ортаға шығып шаттық

шеңберін құрады.

Қолдарын кеуделеріне соғып,жаңбырдың дыбысын шығарып,бейнелейді.

Оқушылар 3 топқа бөлініп отырады.

ОБжК

II.Үй тапсырмасын тексеру.

1.Себет ішіндегі алмалар» әдісімен үй тапсырмасын сұрау.Себеттерді топтарға түстеріне қарай бөліп беру.

2.Жасыл желек жердің сәні саялы

Қамқор болсаң жапырағын жаяды,

Мейіріммен жылуын арна жүректің,

Соған қоса алақан керек аялы

Өсімдік-өмір тірегі,талас бар ма?

Тіршілік өсімдіксіз жарасқан ба?-деп,даналық ағашымызды әрлендірдік.

Алмаларды себеттен алып,сұрақтарға жауап беріп, даналық ағашына апарып іледі.

Бағалау аквариумы арқылы әр топ бірін-бірі торға түскен балықтың түсіне қарай бағалайды.(қызыл-5,жасыл-4,сары-3).

III.Қызығушылығын ояту.Ой-толғаныс асосация стратегиясы.

Білу

Шаруашылық деген не?Осы сөзді естігенде ойларыңа қандай ұғым келеді?

Сұраққа жауап бере отырып ойланады,сабақтың тақырыбы мен мақсатын ашады.

СТОү,

ОЖЕСО

VI.Негізгі бөлім.

Түсіну

10 минут

Жаңа сабақ.

I-топ1.шаруашылығына жалпы сипаттама.2.Отын энергетика кешені.

II-топ.1.Электр энергиясын өндіру.2.Металлургия және машина жасау.

III-топ.Өнеркәсіптің басқа салалары.

Топтар берілген мәтінді оқиды.

Танысқан ақпаратты жұппен талқылайды.

Флипчартта постер орындайды,топпен.және бір топ келесі топқа сұрақтар дайындап әр топқа сұрақ қояды .

АКТ ДО,

ОЖЕСО

Қолдану

Дәптермен,кескін картамен жұмыс

Оқушыларға сәйкестендіру сұрақтарын беру.

I-топ.

1.Отын өнеркәсібі саласында жөмыс істейтіндер үлесі?

2.Ресейдегі табиғи газдың барланған қоры жөнінен алатын орны?

3.Елде өндірілетін мұнайдың экспортқа жөнелетін үлесі?

II-топ.

топ.

1.Электр энергиясын өндіру жөнінен алатын орны?

2.Ресей жылына қанша темір кенін өндіреді?

3.Ресей жылына қанша тонна алтын өндіреді?

4.Түсті металлдар өндіруден нешінші орында?

III-топ.

1.Саха Республикасында алмастың % өндіріледі?

2.Машина жасау саласында қанша кәсіп орын жұмыс істейді?

3.Атом электор станциясы қай жылы іске қосылды?

4.Жылына қанша шойын өндіріледі,мұнай өндіріледі және түсті металлургия өнімін береді?

Слайдтағы тапсырмаларды орындай отырып.картамен жқмыс жасайды,Ресей шаруашылығы мен өнеркәсібіне сипаттама бере отырып,әр топтың жауаптарын толықтырады.

ОмОЖТ

ОБжК

ТжДБО

АКТ



© 2010-2022