География.Дүние жүзіне жалпы шолу. ТМД елдері | Күні: | Сынып - 10 |
Сабақтың тақырыбы: | «Жер туралы қысқаша мәліметтер.» |
Сабақтың мақсаты: | -
Жердің Күн жүйесіндегі орнының, пішіні мен мөлшерінің, қозғалыстарының тіршілік үшін маңыздылығын, Жердің шар тәріздес екендігі жөніндегі ертедегі және қазіргі заманғы дәлелдеулерді негізге ала отырып, географиялық заңдылықтарды, Жердің тартылыс күші туралы , Жердің Күн жүйесіндегі орнының, пішіні мен мөлшерінің, қозғалыстарының тіршілік үшін маңыздылығын, сағаттық белдеулер мен жылу белдеулері жайлы оқи отырып, білімдерін кеңейтеді. -
Жалпы оқу іскерліктерін үйренеді, жалпы табиғат туралы оқушылардың көзқарастарын дамиды, пәнге деген қызығушылығы, танымдық қызығушылығы артады. |
Сабақ. әдіс-тәсілдері: | -
Топтық жұмыс, СТО элементтері, сұрақ-жауап, болжау кестесі, кластер жасау,қорғау, қосымша деректермен жұмыс
|
Күтілетін нәтиже: | -
Жердің Күн жүйесіндегі орнының, пішіні мен мөлшерінің, қозғалыстарының тіршілік үшін маңыздылығын, географиялық заңдылықтарды, Жердің тартылыс күші туралы , Жердің Күн жүйесіндегі орнының, пішіні мен мөлшерінің, қозғалыстарының тіршілік үшін маңыздылығын, сағаттық белдеулер мен жылу белдеулері жайлы біледі -
Топтық жұмыс негізінде ынтымақтаста жұмыс жасап, өзгелерді оқыту арқылы есте сақтау қабілеті дамиды.
|
Сабақ жоспары:
Үйге тапсырма: | І. Ұйымдастыру кезеңі: 1. Амандасу. 2. Сергіту сәті. 3. Топқа бөлу. ІІ.Сабақ барысы: 1.Қызығушылықты ояту. 2.Мағынаны тану 3. Ой-толғаныс: III.Үйге тапсырма беру. |
Сабақтың барысы |
Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының әрекеті |
Сергіту сәті: | «Жүректен шыққан жылы сөз» тренингі |
1. Қызығушылығын ояту: «Сұрақ-жауап» | Оқушылар қойылған сұрақтарға жауап береді. -
Жердің пішіні қандай? -
Жердің күннен қашықтығы? -
Жер өз өсінен және Күнді қанша уақытта айналады? -
Жер бетінің ауданы қанша? -
Экватордың ұзындығы қанша? -
Қандай жылу белдеулерін білесіңдер? т.с.с. |
2. Мағынаны тану: -
Ой қозғау. -
«Кластер жасау» ,қорғау -
Топтық жұмыстар
| Жаңа сабақтың тақырыбын анықтау үшін «Болжау» кестесін жасайды. Мұғалім әр топқа тапсырмалар ұсынады: Оқушылар берілген жаңа тақырыпты оқып шығады. «Жер туралы қысқаша мәліметтер» Әр топ кластер арқылы өз тақырыптарын қорғайды.
|
3. Оқушылардың білімін бекіту: «Ойлан, жұптас, пікірлес» Қосымша тапсырмалар орындау. | Оқушылар тақырыпты бекіту мақсатында келесі тапсырмаларды орындайды: -
Екі елді мекендер арасындағы бойлықтар арасы 200 айырма жасайды.Олар бірдей сағаттық белдеуде орналасуы мүмкін бе? -
Егер А қаласы 5-сағаттық белдеуде орналасса, одан 3 сағат айырма жасайтын В қаласы нешінші сағаттық белдеуде орналасқан? -
Лондон қаласында жергілікті уақыт 7.00 болғанда , Қарағанды қаласында уақыт қанша болады? -
Мәскеу, Хартум, Претория, бірдей екінші сағаттық белдеуде орналасқан.Оларда жергілікті уақыт неше болады деп ойлайсындар? |
4.Ой толғаныс: Рефлексия Бағалау: | |