Тақырыбы: Арктикалық, субарктикалық белдеулердің табиғат зоналары

Тақырыбы: Еуразияның табиғат зоналары.(6сағат(2с). Арктикалық, субарктикалық белдеулердің табиғат зоналары. Сабақтың мақсаты:  Білімділігі: Еуразия материгіндегі табиғи зоналық ерекшеліктерінің жер бедеріне , климат  жағдайларына  байланыстылығын  ашып көрсету және материктің табиғат зоналары арктикалық , субарктикалық белдеулеріне сипаттама беру. Дамытушылығы:  Оқушыларға арктикалық,субарктикалық белдеулерде кездесетін жануарлар мен өсімдіктер дүниесін суреттерді қолдана отырып түсіндіру,картадан дұрыс көрсете білуге үйретіп, ой-өрісін дамыту. Дыбыстарын түзетіп,қадағалап отыру, сөздік қорын молайту. Тәрбиелігі:Оқушыларды біліктілікке,  бірін-бірі тыңдай білуге, өздігінен жұмыс жасауға тәрбиелеу. Сабақтың көрнекілігі: Еуразияның физикалық картасы, атлас карта,кескін карта, Арктикалық,субарктикалық белдеулерде кездесетін жануарлар мен өсімдіктердің суреттері.
Раздел География
Класс -
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Тақырыбы: Еуразияның табиғат зоналары.( 6сағат(2с).

Арктикалық, субарктикалық белдеулердің табиғат зоналары.

Сабақтың мақсаты:

Білімділігі: Еуразия материгіндегі табиғи зоналық ерекшеліктерінің жер бедеріне , климат жағдайларына байланыстылығын ашып көрсету және материктің табиғат зоналары арктикалық , субарктикалық белдеулеріне сипаттама беру.

Дамытушылығы: Оқушыларға арктикалық, субарктикалық белдеулерде кездесетін жануарлар мен өсімдіктер дүниесін суреттерді қолдана отырып түсіндіру,картадан дұрыс көрсете білуге үйретіп, ой-өрісін дамыту. Дыбыстарын түзетіп,қадағалап отыру, сөздік қорын молайту.

Тәрбиелігі: Оқушыларды біліктілікке, бірін-бірі тыңдай білуге, өздігінен жұмыс жасауға тәрбиелеу.

Сабақтың көрнекілігі: Еуразияның физикалық картасы, атлас карта,кескін карта, Арктикалық,субарктикалық белдеулерде кездесетін жануарлар мен өсімдіктердің суреттері.

Сабақтың әдісі: Сұрақ-жауап түрінде, схемалық әдіс түрінде түсіндіру.

Сабақтың барысы:

Сабақтың жоспары: І. Ұйымдастыру кезеңі.

ІІ. Үй тапсырмасын сұрау.

ІІІ. Жаңа сабақ түсіндіру.

ІV.Жаңа сабақты пысықтау.

V.Қорытынды.

VІ. Үйге тапсырма беру.

VІІ. Бағалау.

І. Ұйымдастыру кезеңі

- Амандасу.

- Қабылдағышты киіңдер,аппаратты қосыңдар.

-[па-па-па] -Дыбыс бар ма?

[- Қазір қандай сабақ?]

[- Қазір жылдың қай мезгілі? ]

[-Бүгін айдың нешесі?]

[-Бүгін аптаның қай күні?]

[-Бүгін ауа-райы қандай?]

Сөздік жаттығу

Жер шарындағы ең үлкен материк - Еуразия

ІІ .Үй тапсырмасын қайталау.

- Өткен сабақтың тақырыбы қандай?

- Үйге қандай тапсырма берілді?

- Үйге тапсырма (сұрақтарға жауап беріп келу)

2.Үй тапсырмасын тексеруге арналған сұрақтар. (Сұрақтарға жауап беру)

1.Еуразияның ең биік нүктесі қалай аталады?

2.Еуразия материгіндегі ең ірі тауларды айтып, картадан көрсет.

3.Еуразия материгіндегі өзендер қанша алапқа бөлінеді?

4.Тынық және Атлант мұхиттарының алабына жататын ірі өзендерді ата.

5.Үнді және Солтүстік Мұзды мұхиттарына құятын ірі өзендерді ата.

6.Еуразия материгі қандай климаттық белдеуде жатыр?

7.Табиғат зонасы дегеніміз не?

ІІІ. Жаңа сабақ .

Жаңа материалды оқып үйрену жоспары:

1.Арктикалық, субарктикалық белдеулердің табиғат зоналарында орналасу ерекшелігі.

2. Климат жағдайлары.

3.Топырағы.

4.Өсімдігі.

5.Жануарлар дүниесі.

А) Оқулықпен жұмыс( оқушылар жәй дауыспен оқиды).

Кітаптың 91,92-ші беттерін ашып оқимыз.

Меңгерілетін сөздер (жаңа сабақта кездесетін негізгі ұғымдар)

Арктика, тундра, субарктикалық белдеу, орманды тундра

Сөздікке жазылатын сөздер

Арктика-жердің аты мұзды аймақ.

Тундра-жердің аты суық аймақ.

Мүк, қына - өсімдіктердің аты.

Жаңа сабақты түсіндіру.

Картадан Арктикалық шөлдерді, субарктикалық белдеулерді ң орнын көрсету.

Табиғат зонасы

Климат жағдайы

Топырағы

Өсімдігі

Жануарлар дүниесі

Арктикалық шөл зонасы

Жазы өте суық қысқа, қысы қатты аяз, жиі боран соғып тұрады.

Топырағы қалыптасып жетілмеген. Жері мұз болып тұрады.

Мүк, қына.

Ақ аю, ақ түлкі,жазда құс базары болады.

Субарктикалық

белдеудің алғашқы зонасы-тундра

1.Тундра

Климаты қатал суық.

Күшті жел соғады.

Толық жетілмеген.

Мүк,қына,аласа бұталы өсімдіктер өседі.

Бұғы,бұлан, қасқыр,ақ қоян,ақ түлкі.

2.Орманды тундра

Климаты қатал суықтар,аязды

келеді. Жауын-шашын аз.

Жазы салқын.

Жері батпақты келеді.

Мүк, қына, аласа бұталар жерге төселіп өседі.

Қоңыр аю, бұғы, құр, ақ түлкі, қасқыр,қоян

Б)Сұрақтар.

1.Арктикалық белдеудің климаты қандай?

2.Арктикалық белдеуде қандай жануарлар тіршілік етеді?

3.Тундра зонасында қандай өсімдіктер өседі?

4.Орманды тундра зонасының климат жағдайы қандай?

Оқулықты пайдалана отырып кестені толтырып, дәптерге жаз.

Табиғат зоналары

Өсімдіктері

Топырағы

Жануарлары




Б) Картамен жұмыс

1.Арктикалық белдеу аймақтарды картадан орнын дұрыс анықтап көрсету.

2.Тундра,орманды тундра аймағын дұрыс анықтап картадан көрсету.

V. Қорытынды.

[- Бүгін біз сабақта не білдік?]

[- Бүгін біз сабақта не істедік?]

VI.Үйге тапсырма беру.

Кескін картаға арктикалық, субарктикалық белдеулерді түсіріп келу.





Оңтүстік Қазақстан облысы білім басқармасының

«Шымкент №1 саңырау балалардың мектеп-интернаты»

коммуналдық мемлекеттік мекемесі

Ашық сабақ

Тақырыбы:Арктикалық, субарктикалық белдеулердің табиғат зоналары.

Мұғалім: Қайқыбаева Дамира Қыдырбайқызы

Өтілетін сынып: 9 «А»

Шымкент 2014ж



© 2010-2022