Урок по казахскому языку на тему Ұрпақтар көзқарасының алшақтығы (9-класс)

Сабақ: ІІІ тоқсан 15-16 Мектеп: Ақтөбе қаласы ФМБ НЗМ Күні: 04.02.2015ж Мұғалімнің аты-жөні: Димисанова Алтынай Батырхановна Сыныбы: 9 «Н»  (L2) Қатысқан оқушы саны: 11 Қатыспағаны: Сабақтың тақырыбы: Ұрпақтар көзқарасының алшақтығы Оқу бағдарламасына сілтеме О6   Мәтіндерге салыстырмалы анализ  жасау А4    Сенімді және еркін жауап беру/ сөйлеу Оқу мақсаты Мәтіндерді жанр бойынша салыстырады Кез-келген тақырыпта өз   ойын   жеткізеді. Тілдік мақсаттар: кілт бұрылу, адымдай, шәкірт, тостақ, денесі мұздады, т.б. Алдыңғы тақырып: Жер планетасы. Дала. Дала типтері
Раздел География
Класс -
Тип Рабочие программы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Сабақ: ІІІ тоқсан 15-16

Мектеп: Ақтөбе қаласы ФМБ НЗМ

Күні: 04.02.2015ж

Мұғалімнің аты-жөні: Димисанова Алтынай Батырхановна

Сыныбы: 9 «Н» (L2)

Қатысқан оқушы саны: 11

Қатыспағаны:

Сабақтың тақырыбы:

Ұрпақтар көзқарасының алшақтығы

Оқу бағдарламасына сілтеме

О6 Мәтіндерге салыстырмалы анализ жасау

А4 Сенімді және еркін жауап беру/ сөйлеу

Оқу мақсаты

Мәтіндерді жанр бойынша салыстырады

Кез-келген тақырыпта өз ойын жеткізеді.

Тілдік мақсаттар:

кілт бұрылу, адымдай, шәкірт, тостақ, денесі мұздады, т.б.

Алдыңғы тақырып:

Жер планетасы. Дала. Дала типтері

Сабақ кезеңдері

Жоспарланған іс-әрекеттер

Ресурстар

Қызығушылықты ояту

3 мин.



































3 мин.

Оқушыларды топқа бөлу

Тақырыпқа сәйкес сурет қиындыларын құрастыру арқылы 2 топқа бөлінеді.

Урок по казахскому языку на тему Ұрпақтар көзқарасының алшақтығы (9-класс)Урок по казахскому языку на тему Ұрпақтар көзқарасының алшақтығы (9-класс)

Құрастырған суреттері бойынша оқушыларды сөйлету.

- Суретте не бейнеленген?

  • Нені байқадыңдар?

Бейнебаян көрсету. Оқиға желісіне сәйкес тоқтатыла отырып, әрі қарай тақырыпқа болжау жасату.

  • Жағдаят әрмен қарай қалай өрбиді? Қалай ойлайсыздар?

  • Жағдаяттағы кейіпкерлер іс-әрекетінен қандай алшақтықты байқадыңдар?

  • Қандай ой тастайды?

Сабақ тақырыбы мен мақсаты айтылады.

Әр топ бағалаушылары өзге топты бағалайды.

Сурет қиындылары







Ұрпақ арасы алшақтығы туралы клип (мәтін жоқ) youtube.com/watch?v=mAj9eQw9Fvo




Мағынаны тану



3 мин.



5 мин.

8-10 мин.





























































































5 мин.







3 мин.

Мәтіндермен жұмыс.

Топтарға мәтіндер таратылады.

Оқушылар мәтінмен 3 мин. оқып, танысып шығады.

Топ мүшелері өз рөлдерін бөліп алады.

Олар:

Белгілеуші - мәтіндерден тірек сөздерді теріп жазады.

Баяндаушы - мәтін мазмұнын баяндайды.

Сұрақ қоюшы - мәтін мазмұны бойынша 3 сұрақ құрастырады.

Бағалаушы - бағалау критерийі бойынша өзге топты бағалайды.

Байланыстырушы - мәтін мазмұнын өмірмен байланыстыра отырып, нақты мысалдар келтіреді.

Әке мен бала

Қазақ отбасында баланың әкесін сыйлап өсуіне үлкен мән беріледі. Баланы әкесін сыйлауға, алдымен, анасы үйретеді. Әдетте, шешелері балаларына «әкеңмен ақылдас», «әкең біледі», «әкеңнің айтқанын істе», тағы басқа осындай әке беделін көтеретін сөздерді үнемі айтып отырады.

М.Әуезовтің «Абай жолы» роман-эпопеясында баланы әкені құрметтеуге үйрететін мынадай үлгі бар:

«...Семей қаласында үш жыл оқып, жайлаудағы әке үйіне күн кешкіре жеткен он үш жасар шәкірт бала Абай аттан түскен бетте, амандасу үшін шешесіне қарай жүгіреді. Сонда ақылды да байсалды ана Ұлжан: «Әй, балам, анда әкең тұр, әкеңе барып сәлем бер!» - дейді. Бір сәтте балалық сезім жеңіп, қателік жіберіп алғанын түсінген жас Абай кілт бұрылып, ортасында әкесі Құнанбай бар шеткірек тұрған топқа қарай адымдай жөнелді».

Ұлы жазушы Ұлжан ананың отбасындағы тәрбиесін осылайша үлгі етіп көрсеткен.

Ағаш тостақ

Жангелді кішкентай баласын іздейді.Үйдің артына барса, баласы ағаштан бір нәрсе жасап жатыр екен.

  • Нұрлан, сен не істеп жатырсың?

  • Тостақ жасап жатырмын.

  • Ағаш тостақты не істейсің? Үйде одан да әдемі тостақтар көп қой.

  • Бірақ ол тостақтармен сізге тамақ құйып бере алмаймын ғой.

  • Неге құя алмайсың?

  • Өйткені сіз қартайғанда ағаш тостақтан басқасымен тамақ іше алмайсыз ғой.

Мұны естіген Жангелдінің денесі мұздай болып кетті. Ол өзінің қатесін түсінді. Өйткені оның әйелі қартайған әкесіне шыны ыдыстарды сындырады деп ағаш тостақпен тамақ беретін.

Кешкі тамақта Нұрлан дастарханнан ешқандай ағаш ыдысты көре алмады. Таңданған Нұрлан ата-анасына қарады. Олар әдемі шыны ыдыстармен атасына тамақ беріп жатқан еді.

Топтар жұмыстарын айтып өтеді.

Тапсырма: Екі мәтінді салыстыру. Мәтіндердің ұқсастығы мен айырмашылығын ажыратады.

ВЕНН диаграммасы.

Урок по казахскому языку на тему Ұрпақтар көзқарасының алшақтығы (9-класс)

Тапсырма: Интербелсенді тақтадағы мақал-мәтелдерді мәтіндердің мазмұнына қарай сәйкестендіру.

Әке - балаға сыншы. (абай)

Ата-ананың қадірін балалы болғанда білерсің.(тостак)

Атаңа не қылсаң, алдыңа сол келеді(тостак)

Әдептілік белгісі - иіліп сәлем бергені (абай)

Баланың бас ұстазы - ата-анасы(абай)

Әкесін сыйламаған кісіні, баласы да сыйламайды.(тостак)

Ұяда не көрсең, ұшқанда соны ілерсің.(тостак)

Алыстан сәлем береді, әдепті елдің баласы(абай)


Таратпа материал

презентация























Интербелсенді тақта











«1001 қазақтың мақал-мәтелдері» Құрастырушы: Ж.Малайсарин. Алматы «Ана тілі» 2006 ж.











2 мин.














Топ бағалаушыларына таратылған кестені толтыру арқылы бағалаушылар топ жұмысына тоқталып өтеді.

Топ бағалаушысының бақылау парағы

Критерийлер

балл

1.

Топ жұмысының белсенділігі


1

2.

Топ мүшелерінің бір-бірімен қарым-қатынасы


1

3.

Топтың тапсырманы орындау тиянақтылығы, шапшаңдығы


1

4.

Мәтін ішіндегі тірек сөздерді табу


1

5.

Мәтінді өмірмен байланыстыру


1

6.

Мәтін мазмұнына сай нақты сұрақтар қою


1

7.

Мәтін мазмұнын толық баяндау


1

10.

Қорытынды балы




Бағалау парақшасы



Сабақтың соңы

2 мин.



Рефлексия. «Даналық ағашы»

Оқушылар тақтадағы ағашқа түрлі-түсті алмаларды жапсыру арқылы сабаққа қорытынды жасайды.

Қызыл - сабақ өте қызықты өтті. Маған бәрі ұнады.

Сары - маған сабақ ұнады, бірақ мен барынша орындай алмадым.

Жолақ - мен бәрін орындадым, алайда маған сабақ қызықты болмады.

Жасыл - менің ішім пысты, мен ештеңе орындамадым.

Презентация

Үйге тапсырма:

Сен куә болған бір оқиға турасында әңгімелеу. Айтылым.

слайд

Бөліп оқыту, Көбірек қолдау көрсету үшін Сіз не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушылар алдында қандай міндеттерді қоюды жоспарлайсыз?

Бағалау - Оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалайша тексеруді көздейсіз?

Пәнаралық байланыс

Денсаулық пен қауіпсіздік ережелері

АКТ
Құндылықтармен байланыс (тәрбие)

Берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, қолдау, берілетін уақыт, қолданатын дерек көздеріне байланысты бөліп оқыту. Бөліп оқыту сабақтың кез келген бөлімінде қолданылады. Топтағы оқушылардың жеке қабілет ерекшеліктерін ескере отырып, тапсырманы саралап ( диференциация) даярлау.

Бірнеше тапсырмаларды жоспарлау кезінде олардың бір-бірімен байланысты болуына баса назар аударамын. Мысалы, бірінші тапсырмада ақпарат берілсе, келесі тапсырманы сол алған ақпараттарды қолдануға құрамын.

Пәнаралық байланыс - география, музыка пәндері.

Өмір бойы білім алу, ынтымақтастық, құрмет құндылықтары көзделеді.

Рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары қол жетімді болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Берілген бөлімді өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі дүниені атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты)

1:

2:

Қандай екі дүние сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізуші еді? (оқытуға және үйренуге қатысты)

1:

2:

Осы сабақтың барысында менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы қандай ақпаратты алдым?



























Топ бағалаушысының бақылау парағы



Критерийлер

балл

1.

Топ жұмысының белсенділігі

1

2.

Топ мүшелерінің бір-бірімен қарым-қатынасы

1

3.

Топтың тапсырманы орындау тиянақтылығы, шапшаңдығы

1

4.

Мәтін ішіндегі тірек сөздерді табу

1

5.

Мәтінді өмірмен байланыстыру

1

6.

Мәтін мазмұнына сай нақты сұрақтар қою

1

7.

Мәтін мазмұнын толық баяндау

1

10.

Қорытынды балы





Топ бағалаушысының бақылау парағы

Критерийлер

балл

1.

Топ жұмысының белсенділігі

1

2.

Топ мүшелерінің бір-бірімен қарым-қатынасы

1

3.

Топтың тапсырманы орындау тиянақтылығы, шапшаңдығы

1

4.

Мәтін ішіндегі тірек сөздерді табу

1

5.

Мәтінді өмірмен байланыстыру

1

6.

Мәтін мазмұнына сай нақты сұрақтар қою

1

7.

Мәтін мазмұнын толық баяндау

1

10.

Қорытынды балы







Урок по казахскому языку на тему Ұрпақтар көзқарасының алшақтығы (9-класс)







Урок по казахскому языку на тему Ұрпақтар көзқарасының алшақтығы (9-класс)



Урок по казахскому языку на тему Ұрпақтар көзқарасының алшақтығы (9-класс)Урок по казахскому языку на тему Ұрпақтар көзқарасының алшақтығы (9-класс)Урок по казахскому языку на тему Ұрпақтар көзқарасының алшақтығы (9-класс)Урок по казахскому языку на тему Ұрпақтар көзқарасының алшақтығы (9-класс)Урок по казахскому языку на тему Ұрпақтар көзқарасының алшақтығы (9-класс)Урок по казахскому языку на тему Ұрпақтар көзқарасының алшақтығы (9-класс)

Урок по казахскому языку на тему Ұрпақтар көзқарасының алшақтығы (9-класс)Урок по казахскому языку на тему Ұрпақтар көзқарасының алшақтығы (9-класс)Урок по казахскому языку на тему Ұрпақтар көзқарасының алшақтығы (9-класс)Урок по казахскому языку на тему Ұрпақтар көзқарасының алшақтығы (9-класс)Урок по казахскому языку на тему Ұрпақтар көзқарасының алшақтығы (9-класс)Урок по казахскому языку на тему Ұрпақтар көзқарасының алшақтығы (9-класс)

Урок по казахскому языку на тему Ұрпақтар көзқарасының алшақтығы (9-класс)Урок по казахскому языку на тему Ұрпақтар көзқарасының алшақтығы (9-класс)Урок по казахскому языку на тему Ұрпақтар көзқарасының алшақтығы (9-класс)Урок по казахскому языку на тему Ұрпақтар көзқарасының алшақтығы (9-класс)Урок по казахскому языку на тему Ұрпақтар көзқарасының алшақтығы (9-класс)Урок по казахскому языку на тему Ұрпақтар көзқарасының алшақтығы (9-класс)

Урок по казахскому языку на тему Ұрпақтар көзқарасының алшақтығы (9-класс)Урок по казахскому языку на тему Ұрпақтар көзқарасының алшақтығы (9-класс)Урок по казахскому языку на тему Ұрпақтар көзқарасының алшақтығы (9-класс)Урок по казахскому языку на тему Ұрпақтар көзқарасының алшақтығы (9-класс)Урок по казахскому языку на тему Ұрпақтар көзқарасының алшақтығы (9-класс)Урок по казахскому языку на тему Ұрпақтар көзқарасының алшақтығы (9-класс)




© 2010-2022