Гибкость является способность развивать динамическое равновесие

Dərs   Mövzu:Çeviklik qabiliyyəti. Dinamik müvazinətin inkişaf etdirilməsi Standartlar: 1.1.1.Hərəki fəaliyyətin fiziki hazırlığın formalaşmasında əhəmiyyəti haqqında məlumat verir; 2.1.1. Sıra və  ümuminkişaf  hərəkətlərini yerinə yetirir; 2.1.2. Çeviklik qabiliyyətini inkişaf etdirən oyunları, estafetləri, kombinə olunmuş estəfetləri            və    xüsusi hərəkətləri zəruri rejimdə və həcmdə yerinə yetirir; 3.1.1.Hərəki fəaliyyət zamanı çeviklik nümayiş etdirir. 4.1.2. Hərəkətlərin icrası ...     Yeriş. Dörd addımda qollar irəlidə və yanlarda, dörd sayda qollar aşağıda.     Yeriş. Dörd addımda qollar yanlarda və yuxarıda, dörd addımda qollar yanlarda və aşağıda.     Əllər baş arxasında. Dörd addımda qollar yuxarıda, dörd addımda – baş arxasında     Sol addımla, sağ qol yuxarıda, sol arxada; sağ addımla – əksinə   Sol  qol sinə qarşısında bükülür, sağ yanda, sağ ayaq irəlidə. Hər addımda qolların vəziyyəti dəyişilir, qövdəni bir qədər düz qol tərəfə döndərmək.   Qollar yanlarda, qıçı yuxarıya qaldıraraq, diz altında çəpik vurmaq, iki sayda bir addım etmək. Qollar dirsəkdən bükülü, ovuclar aşağı. Dizləri yuxarıya qaldıraraq, ovuclara toxudurmaqla yeriş.   Əllər arxada beldə. Qövdəni irəli qoyulan ayaq tərəfə döndərməklə yeriş.   İki  ayaq üzərində tullanmalarla irəliləmək.       Əsas  hissə: 15-20  dəq. Hazırlayıcı hərəkətlər:   Otuşda biri-birini müvazinətdən çıxarmaq         Müxtəlif çıxış vəziy
Раздел Физкультура
Класс -
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Dərs

Mövzu: Çeviklik qabiliyyəti. Dinamik müvazinətin inkişaf etdirilməsi

Standartlar:

1.1.1. Hərəki fəaliyyətin fiziki hazırlığın formalaşmasında əhəmiyyəti haqqında məlumat verir;

2.1.1. Sıra və ümuminkişaf hərəkətlərini yerinə yetirir;

2.1.2. Çeviklik qabiliyyətini inkişaf etdirən oyunları, estafetləri, kombinə olunmuş estəfetləri

və xüsusi hərəkətləri zəruri rejimdə və həcmdə yerinə yetirir;

3.1.1.Hərəki fəaliyyət zamanı çeviklik nümayiş etdirir.

4.1.2. Hərəkətlərin icrası prosesində əzmkarlıq və qətiyyət nümayiş etdirir.

Məqsəd: Çeviklik qabiliyyətini inkişaf etdirilməsi.

Dərsin vəzifələri:

  1. Çeviklik qabiliyyətinin fiziki hazırlığın formalaşmasında əhəmiyyəti haqqında məlumat vermək;


  1. Dinamik müvazinəti inkişaf etdirən oyunları, estafetlərini təşkil etmək və keçirmək;


  1. Şagird fəaliyyətini təmzimləmək və qiymətləndirmək.

Fəndaxili inteqrasiya: 1.2.,2.1., 3.1., 4.1.

İş forması: frontal, kiçik qruplarla, fərdi.

İş üsulu: hərəki bacarığın formalaşdırılması, təkrar, oyunun sxemi.

Resurslar: - irəliləmələr, dönmələr, fırlanmalar zamanı hər hansı əşyaların;

- bədənin və ətrafların müəyyən vəziyyətlərinin müvazinətinin saxlanılması;

Zəruri avadanlıq və ləvazimatlar: fit, top, gimnastika ağacı, piramida, çubuqlar, bayraqcıqlar, saniyəölçən.







Dərsin gedişi.

Giriş hissə: 3-5 dəq.

Bir cərgədə düzülüş, raport, salamlaşma.

Motivasiya;

Uşaqlar bu heyvanları tanıyırsınızmı?

Bu heyvanları müqaisə edək? Hansı heyvan hrəkətləri daha tez yerinə yetirir?

Çeviklik bizə nə üçün lazımdır?

Tədqiqat sualı; Çevik olduğunuzu nümayiş etdirə bilərsinizmi?

İnformasiya təminatı: dərsdə istifadə olunacaq müvazinət hərəkətləri və oyunları haqqında şagirdlərə məlumat vermək.



Hazırlayıcı hissə; 8-10 dəq.

Sıra fəndləri, irəliləmələr: yeriş, qaçış, hoppanmalar.

Ümuminkişaf hərəkətləri:

Yeriş. Dörd addımda qollar irəlidə və yanlarda, dörd sayda qollar aşağıda.Гибкость является способность развивать динамическое равновесие

Гибкость является способность развивать динамическое равновесие

Yeriş. Dörd addımda qollar yanlarda və yuxarıda, dörd addımda qollar yanlarda və aşağıda.

Гибкость является способность развивать динамическое равновесие

Əllər baş arxasında. Dörd addımda qollar yuxarıda, dörd addımda - baş arxasında

Гибкость является способность развивать динамическое равновесие

Sol addımla, sağ qol yuxarıda, sol arxada; sağ addımla - əksinə

Гибкость является способность развивать динамическое равновесие

Sol qol sinə qarşısında bükülür, sağ yanda, sağ ayaq irəlidə. Hər addımda qolların vəziyyəti dəyişilir, qövdəni bir qədər düz qol tərəfə döndərmək.

Гибкость является способность развивать динамическое равновесие

Qollar yanlarda, qıçı yuxarıya qaldıraraq, diz altında çəpik vurmaq, iki sayda bir addım etmək.

Qollar dirsəkdən bükülü, ovuclar aşağı. Dizləri yuxarıya qaldıraraq, ovuclara toxudurmaqla yeriş.

Əllər arxada beldə. Qövdəni irəli qoyulan ayaq tərəfə döndərməklə yeriş.Гибкость является способность развивать динамическое равновесие

İki ayaq üzərində tullanmalarla

irəliləmək.

Гибкость является способность развивать динамическое равновесие

Əsas hissə: 15-20 dəq.

Hazırlayıcı hərəkətlər:



Otuşda biri-birini müvazinətdən çıxarmaqГибкость является способность развивать динамическое равновесие



Müxtəlif çıxış vəziyətlərində biri-birini müvazinətdən çıxarmaqГибкость является способность развивать динамическое равновесие



Müxtəlif çıxış vəziyətlərində biri-birini müvazinətdən çıxarmaq Гибкость является способность развивать динамическое равновесие

Müxtəlif çıxış vəziyətlərində gimnastika ağacı ilə müvazinət hərəkətləriГибкость является способность развивать динамическое равновесие

Əsas hərəkətlər:

Sinif bərabərsaylı iştirakçılar olan komandalara bölünür. Hər komanda qarşısında əşya və ya piramidalardan şəkildə verilmiş yarış sahəsi düzəldilir. Birinci iştirakçılar start siqnalı ilə hər hansı topu (tennis, kiçik rezin top, şar və s…) raketka və ya yastı taxta parçası üzərində atıb-tutmaqla məsafəni qət edir, ikinci iştirakçıya yaxınlaşır, əşyaları ona verir və sıranın arxasında dayanır. Növbəti iştirakçılar oyunu davam etdirirlər. Topun yerə düşməsi bir cərimə xalı ilə qiymətləndirilir. Məsafəni daha tez başa vuran və cərimə xalı az olan komandə qalib gəlir.Гибкость является способность развивать динамическое равновесие

Sinif bərabərsaylı iştirakçılar olan komandalara bölünür. Hər bir komanda qarşısında şəkildə verilmiş oyun sahəsi düzəldilir. Start siqnalı ilə birinci iştirakçılar iki çubuq üzərində topu və ya hər hansı əşyanı saxlayaraq məsafəni qət edir. Əşyaları növbəti iştirkçıya verir və sıranın sonunda dayanır. Topun yerə düşməsi bir cərimə xalı ilə qiymətləndirilir. Məsafəni daha tez başa vuran və cərimə xalı az olan komandə qalib gəlir.Гибкость является способность развивать динамическое равновесие

Sinif bərabərsaylı iştirakçılar olan komandalara bölünür. Hər bir komanda qarşısında şəkildə verilmiş oyun sahəsi düzəldilir. birinci iştirakçılar gimnastika ağacını və ya hər hansı əşyanı diz nahiyyəsində dizlərlə sıxıb saxlayır, hoppanaraq məsafəni qət edir. Ağacın və ya topun yerə düşməsi bir cərimə xalı ilə qiymətləndirilir. Məsafəni daha tez başa vuran və cərimə xalı az olan komandə qalib gəlir.Гибкость является способность развивать динамическое равновесие

Tamamlayıcı hissə: 3-5 dəq.

Qolların müşayəti ilə tənəffüs hərəkətləri. Qolların və ayaqların sirkələndirilməsilə boşaldılması.

Qiymətləndirmə:

Zəif

Orta

Yüksək

Dinamik müvazinət hərəkətlərinin və oyunlarının icrası qüsurludur.

Dinamik müvazinət hərəkətlərinin və oyunlarının icrasında kiçik qeyri-dəqiqliyə yol verir.

Dinamik müvazinət hərəkətlərini və oyunlarını nümunələrə müvafiq icra edir.



Zəif

Orta

Yüksək



Hərəki fəaliyyəti inamsızdır.



Hərəki fəaliyyəti zamanı yoldaşları ilə ünsiyyət qurur.



Hərəki fəaliyyəti zamanı əzimkarlıq və qətiyyətlilik nümayiş etdirir.

Ev tapşırığı; düz xəttin üzəri ilə yeriş.



© 2010-2022