Планирование по физичсекой культуре на тему Гимнастика (3 класс)

Раздел Физкультура
Класс 3 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:


Гимнастика сабағынын күнделік жоспары

Уақыты:

Сынып:

Сабақтың тақырыбы: Гимнастика сабағындағы Қ.С.Е.

Сабақ мақсаты: 1. Әдiстер және бiрiншi көмектiң көрсетуiнiң, гимнастика сабағындағы қауіпсіздіқ шаралар. Дөндер, тоңқалаң асу, таянып секіру әдісін үйрету.

2. Қимыл үйлесімі, секіргіштікті дамыту.

3. Еңбек сүйгiштiк, тәртiптiктi дене шынықтыру сабағында тәрбиелеу.

Өткізілетін орны: Спорт залы.

Спорт құрал-жабдықтар: гимнастиқалық төсеніш, гимнастиқалық кiшi ағаш ат.

Сабақ мазмұны

Мөлшер

Әдістемелік нұскаулар

I

Кіріспе бөлімі

9'

1.Сапқа тұрғызу. Рапорт тапсыртқызу. .Сабақтың мақсатын түсіндіру

2'

Рапорт тапсыру. Спорт киіміне назар аудару.Науқас және босатылған оқушыларды анықтау. ІІ тоқсанға қойылған мақсаттар.

2. Әдiстер және бiрiншi көмектiң көрсетуiнiң, гимнастика сабағындағы қауіпсіздіқ шаралар.

4'

Гимнастика және акробатика сабағында жарақат ескертуы хабарланады.

3. Сап жаттығулары:

1)бұрылу - «Сол-ға!, оң-ға!, ай-нал!»

2) «Сапқа тур! Тарқаңдар!»

3'

Бұрылыстарда өкшесiнен айқын өткелiне көңiл аударсын.

II

Негізгі бөлім

33'

1. Жүріс:

1) аяқтын үшімен, қол белде;

2) табанмен, қолды артқа;

3) аяқтын сыртқа жағымен, қолды иыққа;

4) аяқтын ішкі жағымен, қолды бастын артына.

2'

Оқушылардың дұрыс келбетiне қадағалау.

2. Қозғалыстағы жүгіріс жаттығулары

5'

Ирелеңдіп жүгіру, қарсы жүру, диагонал, зал бойынша жүру. Қайта салу және таңғы дене шынықтуру жат-ры, қозғалыстағы жат-ры. Бөлiмшелер бойынша қайта салу.

З.Жүгіру:

  1. Бірқалыптық, алға қара;

  2. арқамен алға;

  3. қосымша адымдармен:сол жақпен, оң жақпен, қолды екі жаққа, желдіру қадамы;

  4. полька қадамы.

А.Т. (алғашқы тұрыс ): үшiншi позицияда аяқ, оң аяқ алда.

Есеп:

  • «и» - сол аяқпен секіріп, оң аяқты алға шығару;

  • «бір» - «и» - «екі» - үш рет жылжу: оң, сол, оң - келесі тактта сол аяқпен.

5'

Билеу адымдарды орындағанда: арқа тік, алға қарау, қол белде. «Жеңілдік» секіру және аяқ үшіне еденге қонуға назар аудару.

Оқушылар алан бойынша қозғалады: бүйiрлеу және баскетбол алаңқайдың жақтау сызықтарымен.

4. Алға тоңқалаң асу:

  1. Отырып бүрісу;

  2. Арқаға жатып бүрісу:

  • алға-артқа дөң;

  • Отырыс қалпынан оң, сол жаққа аударылу;

  1. Қадаммен алға тоңқалаң асу;

  2. Отырыс қалпыннан алға тоңқалаң асу

11'

Бас қалпына , арқанын, сәл ажыратылып қойылған тiзелер, шынтақтар қысылғанға назар аудару

Қателерді түзеу: баспен алға ерте еңкею.

Жаттығулар төсеніште екі қатарда істеледі. Оқушылар арасындағы аралық 80-100 см.

5. Таянып секіру:

1) а. т.: еденде тізеріліп түру, қолға тіреліп, аяқпен итеріліп, тіреп отырысты қабылдау;

2) 1-2 адымдармен тiреуге түрегелiп тұрып, гимнастиялық көпiрге секіріп түсу;

3) секіріп тізерлеу отырысқа, тұрып секіру;

4) секіріп отыру және майысып секіру.

10'

Жаттығуды гимнастиқалық кіші аттан істеу, биіктігі 90 см.

Денені бүгу кезінде секіру: аяқты қою, қолды биікке көтеру иыққа дейін. Басталған қозғалыс жалғастыра күш алып жылжып кетедi. Снарядтан бiр бүйiрден түрегелiп тұрып немесе жерге қонғанын қауіпсіздігін сақтау.

III

Қорытынды бөлімі

3'

1. Бұлшық еттердiң дұрыс келбет және босаңсуды құрастыруы үшiн жаттығулар.

2'

Баяу екпiн, терең тыныста және кең амплитудамен жаттығулар істеледі.

2. Сабақты қорыту.

1'

Ортақ қателердiң хикаясы жою бойынша шараны ұсыну. Үй тапсырмасы.











Уақыты:

Сынып:

Сабақ бөлімі: Гимнастика

Сабақ тақырыбы: Сапттық жаттығулар

Мақсаты: 1.Сапттық жаттығуларды көрсетіп,үйрету.

2.Қимыл үйлесімі, бір орнында тұрып бұрылуды дамыту.

3.Гимнастика арқылы ептілік,икемділік қабілеттерін дамыту.

Міндеті: 1.Білім беру. 2. Сауықтыру. 3.Тәрбиелеу.

Өтетін орны: Спорт залы

Құрал- жабдықтар: ысқырғыш,секундомер т.б.

Сабақ

бөлімі

Сабақтың мазмұны

Жүктеме

мөлшері

Ұйымдастырушылық ж/е

әдістемелік нұсқаулар

Кіріспе дайындық

15 минут

Сапқа тұрғызу,рапорт қабылдау

Сабақ тақырыбын хабарлау

Саптық жаттығулар

Бір қалыпты жүгіру

Жүріс кезінде орындалатын жат-р

Жүгіру жаттығулары

Жалпы дамыту жаттығуларын бір орында тұрып жасау


2'

1'


2'

3'

3'


4'

Бір сызықтың бойына тіке тұру,спорттық киіммен.

Денені тіке ұстау

Саптан шықпай жүгіру

Ара- қашықтықты сақтау

Бұйрық бойынша

шеңберге тұрып

Негізгі

26 минут

Бір қатардан таралу,жиналу

Бір орында бұрылулар

1-2-3 қатар сап құру

Бір орында адымдау

Ара-қашықтық бір қадамға таралу,жиналу

Саптық жүріспен

Жүріс кезінде 1 қатар саптан 2-3 қатар сапқа көшу


2'

3'

3'

3'


4'

5'

6'


Тез бір сызықтың бойына

Денені тіке ұстау

Ара - қашықтықты сақтау

Сол аяқтан бастап

Бағыттаушының соңынан

Денені тіке ұстау

Бұйрық бойынша

Қортынды

4 минут

Жалпы сапқа тұрғызу

Оқушылардың қателерін түзету

Оқушыларды бағалау

Үйге тапсырма беру

Сабақты қортындылау



2'

1'

1'

Бір сызықтың бойына

Жаттығуды орындау кезіндегі

Тиісті бағаларын қою



Уақыты:

Сынып:

Сабақ бөлімі: Гимнастика

Сабақ тақырыбы: Тепе-теңдікті сақтау жаттығулары

Мақсаты: 1.Тепе-теңдікті сақтау әдісін жетілдіру.

2.Жеке акробатика элементтерді меңгеруімен бақылау.

3.Гимнастика арқылы ептілік,икемділік қабілеттерін дамыту.

Міндеті: 1.Білім беру. 2. Сауықтыру. 3.Тәрбиелеу.

Өтетін орны: Спорт залы

Құрал- жабдықтар: ысқырғыш,секундомер,бөрене т.б.

Сабақ

бөлімі

Сабақтың мазмұны

Жүктеме

мөлшері

Ұйымдастырушылық ж/е

әдістемелік нұсқаулар

Кіріспе дайындық

15 минут

Сапқа тұрғызу,рапорт қабылдау

Сабақ тақырыбын хабарлау

Саптық жаттығулар

Бір қалыпты жүгіру

Жүріс кезінде орындалатын жат-р

Арнайы жүгіру жаттығулары

Қайталап жүгірулер

Дем алу


2'

1'


2'

3'

3'

2'

2'

Бір сызықтың бойына тіке тұру,спорттық киіммен.

Денені тіке ұстау

Саптан шықпай жүгіру

Ара- қашықтықты сақтау

Бұйрық бойынша

Уақытты үнемдеу

Дем алып,дем шығару

Негізгі

26 минут

Бөренеде аяқтың ұшымен жүру

Тізені жоғары көтеріп жүру

Тіркеме адыммен жүру

Аяқты айқастыра тоқтап, орнында кері айналу

Қол жанда алға еңкейіп бір аяқпен тұру

5'


5'


5'


6'


5'

Екі қол жанда

Қол белде,жүріс кезінде аяқты ауыстырып

Қол белде,аяқты ауыстырып

Аяқтың ұшымен айналу

Тепе -теңдікті сақта,екінші аяқты артқа созу

Қортынды

4 минут

Жалпы сапқа тұрғызу

Оқушылардың қателерін түзету

Оқушыларды бағалау

Үйге тапсырма беру

Сабақты қортындылау



2'

1'

1'

Бір сызықтың бойына

Жаттығуды орындау кезіндегі

Тиісті бағаларын қою




Уақыты:

Сынып:

Сабақ бөлімі: Гимнастика

Сабақ тақырыбы: Акробатикалық жаттығулар

Мақсаты: 1.Акробатика элементтерін үйрету.

2.Дене дайындығынын сапасын: күш, шыдамдылық, ептілік, қимыл үйлесімі және шапшандықты құрастыру .

3.Гимнастика арқылы ептілік,икемділік қабілеттерін дамыту.

Міндеті: 1.Білім беру. 2.Сауықтыру. 3.Тәрбиелеу.

Өтетін орны: Спорт залы

Құрал- жабдықтар: ысқырғыш,секундомер,төсеніштер т.б.

Сабақ

бөлімі

Сабақтың мазмұны

Жүктеме

мөлшері

Ұйымдастырушылық ж/е

әдістемелік нұсқаулар

Кіріспе дайындық

15 минут

Сапқа тұрғызу,рапорт қабылдау

Сабақ тақырыбын хабарлау

Саптық жаттығулар

Бір қалыпты жүгіру

Жүріс кезінде орындалатын жат-р

Жүгіру жаттығулары

Жалпы дамыту жаттығуларын бір орында тұрып жасау



2'

1'



2'

3'

3'



4'

Бір сызықтың бойына тіке тұру,спорттық киіммен.

Денені тіке ұстау

Саптан шықпай жүгіру

Ара- қашықтықты сақтау

Бұйрық бойынша

шеңберге тұрып

Негізгі

26 минут

Қысқа алға домалау

Қысқа артқа домалау

Ұзын алға домалау

Ұзын артқа домалау

Шеңбер жасап домалау

Аяқтың арасын ашып алға домалау

Тіке алға домалау

Екі оқушыдан бірігіп домалау

Басқа тіреп тұру



3'

3'

3'

3'

3'



3'

3'

3'

2'

Иекті кеудеге тигізіп

Тізені қолмен тартып

Қолды алға созып

Аяқты бүкпей

Оң ж/е сол жақ қапталмен

Екі қол жанда

Аяқты қосып

Бір-бірінің аяғын ұстап

Маңдайға тіреу

Қортынды

4 минут

Жалпы сапқа тұрғызу

Оқушылардың қателерін түзету

Оқушыларды бағалау

Үйге тапсырма беру

Сабақты қортындылау





2'

1'

1'

Бір сызықтың бойына

Жаттығуды орындау кезіндегі

Тиісті бағаларын қою







Уақыты:

Сынып:

Сабақ бөлімі: Гимнастика

Сабақ тақырыбы: Шығыршықпен жұмыс

Мақсаты: 1.Ырғақты гимнастика әдісін үйрету.

2.Қимыл үйлесімі, иілгіштік, күшті дамыту.

3.Гимнастика арқылы ептілік,икемділік қабілеттерін дамыту.

Міндеті: 1.Білім беру. 2.Сауықтыру. 3.Тәрбиелеу.

Өтетін орны: Спорт залы

Құрал- жабдықтар: ысқырғыш,секундомер,музыка т.б.

Сабақ

бөлімі

Сабақтың мазмұны

Жүктеме

мөлшері

Ұйымдастырушылық ж/е

әдістемелік нұсқаулар

Кіріспе дайындық

15 минут

Сапқа тұрғызу,рапорт қабылдау

Сабақ тақырыбын хабарлау

Саптық жаттығулар

Бір қалыпты жүгіру

Жүріс кезінде орындалатын жат-р

Жүгіру жаттығулары

Жалпы дамыту жаттығуларын қозғалыста орындау


2'

1'


2'

3'

3'


4'

Бір сызықтың бойына тіке тұру,спорттық киіммен.

Денені тіке ұстау

Саптан шықпай жүгіру

Ара- қашықтықты сақтау

Бұйрық бойынша

Алаң сызығының бойымен

Негізгі

26 минут

Санақ бойынша жүру

Қарапайым би адымы

Тіркеме адыммен жүру

Ауыспалы кадаммен жүру

6'



6'




7'



7'



Ара-қашықтықты сақтап,

1-2-3 адымдап жүру,

4 орнында тұрып қалу.

Екі аяқпен алма кезек аяқтың ұшында жүру.аяқты еденге қойғанда әуелі ұшы тиеді сосын табан.

Оңға,солға,алға артқа жүру.

Жүрісті алд аяқ-н бастап, артқы аяқтан аяқтай-ы

1-оң аяқпен қадам «и» сол ақпен сәл алға,2-оң аяқпен қадам «и» орынында тұрады. Сосын жүрісті сол аяқ. баст.

Қортынды

4 минут

Жалпы сапқа тұрғызу

Оқушылардың қателерін түзету

Оқушыларды бағалау

Үйге тапсырма беру

Сабақты қортындылау



2'

1'

1'

Бір сызықтың бойына

Жаттығуды орындау кезіндегі

Тиісті бағаларын қою




Уақыты:

Сынып:

Сабақ бөлімі: Гимнастика

Сабақ тақырыбы: Өрмелеу

Мақсаты: 1.Өрмелеу әдісін жетілдіру.

2.Гимнастика және акробатика элементтерінін әддісін дамыту.

3.Гимнастика арқылы ептілік,икемділік қабілеттерін дамыту.

Міндеті: 1.Білім беру. 2.Сауықтыру. 3.Тәрбиелеу.

Өтетін орны: Спорт залы

Құрал- жабдықтар: ысқырғыш,секундомер,төсеніштер т.б.

Сабақ

бөлімі

Сабақтың мазмұны

Жүктеме

мөлшері

Ұйымдастырушылық ж/е

әдістемелік нұсқаулар

Кіріспе дайындық

15 минут

Сапқа тұрғызу,рапорт қабылдау

Сабақ тақырыбын хабарлау

Саптық жаттығулар

Бір қалыпты жүгіру

Жүріс кезінде орындалатын жат-р

Жүгіру жаттығулары

Жалпы дамыту жаттығуларын бір орында тұрып жасау


2'

1'


2'

3'

3'


4'

Бір сызықтың бойына тіке тұру,спорттық киіммен.

Денені тіке ұстау

Саптан шықпай жүгіру

Ара- қашықтықты сақтау

Бұйрық бойынша

шеңберге тұрып

Негізгі

26 минут

Арқанға өрмелеу әдісін көрсету.

150 гр. допты нысанаға лақтыру

Гимнастика жаттығулары бар «эстафеталық ойындар»


8'


8'


10'

Арқанның ұшын ұстап тұру.

Бір қолмен лақтыру

2-3 топқа бөлініп ойнау

Қортынды

4 минут

Жалпы сапқа тұрғызу

Оқушылардың қателерін түзету

Оқушыларды бағалау

Үйге тапсырма беру

Сабақты қортындылау



2'

1'

1'

Бір сызықтың бойына

Жаттығуды орындау кезіндегі

Тиісті бағаларын қою


Сабақ уақыты:

Сыныбы:

Сабақтың тақырыбы: Гимнастикалық қабырғамен жұмыс.

Сабақтың мақсаты:

  1. Гимнастикалық қабырғалармен жұмыс істеуге үйрету.

  2. Алдыға тоңқалаң асуды бағалау.

  3. Күрделі гимнастикалық жаттығулар орындау барысында шыдамдылыққа, табандылыққа тәрбиелеу.

Сабақта қолданылатын құрал-жабдықтар: гимнастикалық матрас,қабырға,ысқырық,секундамер.

Сабақ өтілетін орын: спорт залы.

Сабақтың барысы

Ұйымдастыру кезеңі:

Сапқа тұрғызып, сабақ міндеттерімен таныстыру.

Сапқа арналған жаттығулар: ретімен санау, бір орында тұрып бұрылу.

Аяқтың ұшымен бірқалыпта жүгіру. Секіріп жүгіру, аяқтың ұшымен жүгіру.

Шеңбер жасап тұрып, жалпы дамыту жаттығуларын орындау.

Негізгі бөлім:

Бөлім бойынша жұмыс;

  1. Гимнастикалық қабырғаның қасына тұрғызып,екі қолды кеуде тұсындағы қабырға шабағына тіретіп,екі аяғын қабырғадан алыстау қойғызып,қолға салмақ сала шынтақты бірнеше рет бүгіп,жаздыру.

  2. Екі қолды барынша созған қалыпта қабырға шабағынан ұстатып,екі тізесін бүгіп кеуде тұсына жеткіздірту.

  3. Бір-біріне тигізе жайылған екі гимнастикалық төсенішке қарсы қаратып екі тізбек құрап сапқа тұрғызылған оқушыларды саптың басынан бастап бірінен соң бірін басын төсенішке тірей алға қарай аунап түсуге жаттықтыру.

  4. Бір-біріне тигізе жайылған гимнастикалық төсеніштің үстіне қолдарын соза жатып,гимнастикалық төсеніштің бір шетінен екінші шетіне дейін жатып айналып жету.

«Бұрыш» ойыны.

Ойыншылар бес-бестен бөлінеді.Әр бестік залдың ішінен төрт бұрышты сызып алып төртеуі сол бұрыштарға тұра қалады.Бір жүргізуші болып ортада тұрады.Бұрыштағылар өзара келісіп,орындарын ауыстырып отырады.Сол кезде ойын жүргізуші бос қалған бұрышқа тұрып алуға тырысады.Егер ол бұрышты алып қойса,бұрышсыз қалған бала ойынды әрі қарай жалғастырады.

Қорытынды бөлім:

Сапқа тұрғызып, сабақты қорыту.Үйге тапсырма беру және өткен сабақта үйге берілген жаттығуларды қалай меңгергендерін іс жүзінде тексеру.


© 2010-2022