«Алға айналып еңкейіп отыру», «Отырған қалыптан домалап түсу, шпагат жасау», «Шалқайып «көпір» жасау»

Гимнастика. Сынып: 10  сынып Сабақтың тақырыбы:  «Алға айналып еңкейіп отыру», «Отырған қалыптан домалап түсу,шпагат жасау», «Шалқайып «көпір» жасау». Сабақтың мақсаты: 1) Оқушылардың акробатикалық,гимнастикалық жаттығуларды сауатты орындауларын үйрету,меңгерту. 2) Икемділік және иілгіштік сияқты дене қабілеттерін дамыту. 3) Салауаттық өмір салтын сақтауға тәрбиелеу .   Құрал жабдықтары: гимнастикалық төсеніш, ысқырғыш. Дайындық бөлімі Сапқа тұрғызу. Рапорт қабылдау, сәлемдесу. Оқушылардың сабаққа қатыстарын   тексеру, қысқаша жаңа сабақты  түсіндіру. m 1) Оқушылардың акробатикалық,гимнастикалық жаттығуларды сауатты орындауларын үйрету,меңгерту.2) Икемділік және иілгіштік сияқты дене қабілеттерін дамыту.3) Салауаттық өмір салтын сақтауға тәрбиелеу .  Құрал жабдықтары: гимнастикалық төсеніш, ысқырғыш. Дайындық бөлімі Сапқа тұрғызу. Рапорт қабылдау, сәлемдесу. Оқушылардың сабаққа қатыстарын   тексеру, қысқаша жаңа сабақты  түсіндіру. m 1) Оқушылардың акробатикалық,гимнастикалық жаттығуларды сауатты орындауларын үйрету,меңгерту.2) Икемділік және иілгіштік сияқты дене қабілеттерін дамыту.3) Салауаттық өмір салтын сақтауға тәрбиелеу .  Құрал жабдықтары: гимнастикалық төсеніш, ысқырғыш.Сапқа тұрғызу. Рапорт қабылдау, сәлемдесу. Оқушылардың сабаққа қатыстарын   тексеру, қысқаша жаңа сабақты  түсіндіру. d blac/ Дайындық бөліміСапқа тұрғызу. Рапорт қабылдау, сәлемдесу. Оқушылардың сабаққа қатыстарын   тексеру, қысқаша жаңа сабақты  түсіндіру. m 1) Оқушылардың акробатикалық,гимнастикалық жаттығуларды сауатты орындауларын үйрету,меңгерту.2) Икемділік және иілгіштік сияқты дене қабілеттерін дамыту.3) Салауаттық өмір салтын сақтауға тәрбиелеу .  Құрал жабдықтары: гимнастикалық төсеніш, ысқырғыш.
Раздел Физкультура
Класс -
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Әлихан Бөкейхан атындағы

№76 ЖББОМ дене тәрбиесі мұғалімі

Саменова Сандуғаш Калеловна

Гимнастика.

Сынып: 10 сынып

Сабақтың тақырыбы:

1) Алға айналып еңкейіп отыру.

2) Отырған қалыптан домалап түсу,шпагат жасау.

3) Шалқайып «көпір» жасау.

Сабақтың мақсаты:

1) Оқушылардың акробатикалық,гимнастикалық жаттығуларды сауатты орындауларын үйрету,меңгерту.

2) Икемділік және иілгіштік сияқты дене қабілеттерін дамыту.

3) Салауаттық өмір салтын сақтауға тәрбиелеу .

Құрал жабдықтары: гимнастикалық төсеніш, ысқырғыш.

Сабақтың мазмұны

Мөлшері

Методиқалық нұсқаулар

І

Дайындық бөлімі

15'


1

Сапқа тұрғызу. Рапорт қабылдау, сәлемдесу. Оқушылардың сабаққа қатыстарын тексеру, қысқаша жаңа сабақты түсіндіру.

2'

Оқушылардың спорттық киіміне назар аудару

2

Назар аудару жаттығулары: түзел, тік тұру, оңға,айнал, бір орында бас, тоқта.

2'

Бұрылу жаттығуларын дұрыс орындалуын қадағалау

3

Жүру бағытында орындалатын жаттығулар:

а) қол жанда, аяқтың ұшымен жүру.

ә) қол белде,өкшмен жүру.

б) қол белде, табанның ішкі, сыртқы қырымен жүру.

в) қол желкеде, жартылай отырып жүру.

г) қол тізеде,отырып жүру.

д) спорттық жүріс.

3'

1-25



15-25

Аяқты, қолды тік созу.

Кеудені басты тік ұстау.

Кеудені басты тік ұстау.

4

Жүгіру:

а) тізені жоғары көтеріп жүгіру,қол белде.

ә) аяқтың басын алға сілтей жүгіру,қол белде.

б)аяқты артқа бүгіп жүгіру,қол артта.

в) аяқтан- аяққа алма кезек секіру.

г)аяқты жиі-жиі алып жүгіру.


д) жәй жүгіру.


Тыныс алу жаттығулары:

1-2 демді ішке тартып,қолды жоғары

көтеріп аяқтың ұшына тұру.

3-4 демді шығару, қолды жанға төмен түсіріп, аяқты табанға қою.

3'

15-20


15-20



1'

Кеудені, басты тік ұстау.

Аяқты алдыға тік созу.

Жерден итерілген аяқ түзетіліп, буыннан бүгіліп күшпен алға жіберіледі,дене алға еңкейтіліп бүгілген қол алма-кезек алға,артқа шығып отырады.

Аяқты табан басына тіреп, өкшені сәл жерге тигізу.Қолды төмен түсіріп,денені бос ұстау керек.

Қолды жоғары көтергенде демді ішке тарту қолды төмен түсіргенде демді сыртқа шығаруды үйренуге көңіл бөлу.

5

Жалпы дамыту жаттығулары:

а) Қолды денеден сәл алшағырақ созып ұстау.

ә) Екі қолды саусақтарын бүгіп кеуде тұсында

ұстау.

б) Екі аяқты бір-бірінен кеңдігіндей мөлшерде алшақ ұстап , қолды алға созу.

в) Тік тұрып,қолды белге ұстау.

г) Тік тұрып,қолды желкеге ұстау.

д) Қолды белге қойып,бір тізені бүгіп,аяқты жоғары көтеру.

ж) Қолды белге қойып,тізені бір жақ жанына бүгіп көтеру.

4'

5-6

5-6

5-6

5-6

5-6

5-6

5-6


Қолды,денені тік ұстау.

Кеудені,басты тік

ұстау.

Қолды тік созу.

Басты және кеудені тік ұстау.

Кеудені тік ұстап,тізені жоғары көтеру.

ІІ

Негізгі бөлім

25'

1

Алға айналып еңкейіп отыру :

10'


Оқушыларды сапқа тұрғызу.3 топқа бөлу.

Арнайы жаттығулар.

Қолды жерге тірей жүреден отырудан алға қарай домалап түсу.Осы тәсілмен, тек аяқты айқастырып отыру қалпынан алға қарай айналып еңкейіп отыру.

«Алға айналып еңкейіп отыру», «Отырған қалыптан домалап түсу,шпагат жасау», «Шалқайып «көпір» жасау».


Төмен жүрелеп отырады да,екі аяқты сәл алшақ ұстап,екі тізені екі жаққа жіберіп,екі қолды екі аяқтың сырт жағынан еденге тіреген қалыптан бастайды:денені және қолды бүге отырып, басты еңкейтіп тізеге тақап,аяқпен сәл демеп аударылып түседі.

2













3.







Отырған қалыптан домалап түсу, шпагат жасау.

Жартылай шатқа (шпагатқа) отыруды меңгеру үшін бастапқы қалыпта тізерлеп тұрып,бір аяқты бүгіп екіншісін жазып және артқа қарай жылжытып, жамбасты артқа өкшеге тигенше серпіле түрде қозғалу.


«Көпір» жасау.

Шалқадан жатып,қолды иықтан асыра жерге тіреп,жолдасының көмегі арқылы белді көтеріп «көпір» жасау.

Қол мен аяқ иықтың кеңдігіндей мөлшерде түзу ұсталып,бас артқа шалқая береді

«Алға айналып еңкейіп отыру», «Отырған қалыптан домалап түсу,шпагат жасау», «Шалқайып «көпір» жасау».

10'











5'



Арқаны жазып,ілгері қарау керек.Үйрену кезінде қауіпсіздік шарасын қамтамасыз ету керек.

Көмектесу ниетімен және қауіпсіздікті сақтау үшін оның жанында бір оқушы тұрып,бір қолмен оның жауырынан,екінші қолмен белінен демеу керек.

ІІІ

Қорытынды бөлім.

5'

Сапқа тұрғызу .

Сабақ барысын қорытындылау , бағалау

Үйге тапсырма беру.

Оқушылармен қоштасу.

2'

2'

1'

Сабақ барысында кеткен кемшілік , жетістіктерді саралап әр бір оқушыға жете түсіндіру . Ескертулер жасау , түзеу , тәртіпке назар аудару.



© 2010-2022