- Преподавателю
- Физика
- Атмосфералык кысым КМЖ, 7 класс
Атмосфералык кысым КМЖ, 7 класс
Раздел | Физика |
Класс | 7 класс |
Тип | Конспекты |
Автор | Шуйнишбаева Н.Д. |
Дата | 13.02.2016 |
Формат | docx |
Изображения | Нет |
Сыныбы 7 «А» | Мерзімі: | |||
Сабақтың тақырыбы | §40. Атмосфералық қысым. Торричелли тәжірибесі. Барометр. | |||
Мақсаты |
| |||
Күтілетін нәтижелер
| А) Атмосфералық қысымның физикалық мағынасын біледі және түсіндіре алады. В) Тұрмыста, техникада қысымның әрекетін ескеру жайлы мағлұмат алады ХБ жүйесінде өлшем бірліктерді айналдырады, мысалдар келтіреді, тәжірибеде қолдана алады. С) Атмосфералық қысымның өмірде кездесетін жағдайларына мысалдар келтіріп, қолданылуына қарай маңызын талдап саралайды. | |||
Керекті жабдықтар
| 7 сынып физика оқулығы, әдістемелік нұсқаулық, есептер жинағы, жеңілдетілген, кеңейтілген тапсырмалар, кері байланыс парағы, видеоролик, презентация, проектор. | |||
Қолданылатын әдістер | «Серпілген сауал» , «Ойлан,жұптас, бірік», Миға шабуыл, төмен және жоғары дәрежелі тапсырмалар, деңгейлік тапсырмалар. | |||
Жұмыс түрі | Топтық, жеке жұмыс | |||
Пәнаралық байланыс | - математика (дәрежерді есептеу, формуламен есептер шығару); | |||
Сабақ барысы: | ||||
Сабақ кезеңдері | Мұғалім әрекеті | Оқушы әрекеті | ||
Кіріспе
| - оқушылармен амандасу; - сыныпты түгендеу; - кезекшілік қызметін қадағалау; - оқушылардың назарларын сабаққа аудару. - сыныпты топқа бөлу. (550 жыл, 20 жыл, 70 жыл, 2017 жыл) Үй тапсырмасын тексеру. «Серпілген сауал» әдісі арқылы тексеру Паскаль заңын қайталау. Сұйықтың ыдыс түбіне түсіретін қысымы қандай шамаларға тәуелді? Барлық оқушыларға практикалық жұмыс беріледі. | 1. -мұғаліммен сәлемдеседі; - кезекшілік қызметін атқарады; - сабаққа зер салады. Практикалық жұмыс жасап , оқушылар жауап береді. | ||
Тұсау кесер | Жаңа сабақ: | Оқушылар өзара ақылдаса отырып, өз түсінгендерін айтады.
| ||
Негізгі бөлім
| Атмосфералық қысым қалай пайда болады екен? Оқушылар өз түсінгенімен жауап бepeдi.
1)Үйдің төбесіне үлкен атмосфералық қысым түседі, дегенмен шатыры не себепті құламайды? 4) Қысымның мәндерін паскальмен өрнекте 70 мм.сын.бағ., 200 мм.сын.бағ., 400 мм.сын.бағ., 650 мм.сын.бағ., 800 мм.сын.бағ., 750 мм.сын.бағ. 3-тапсырма. Денгейлік тапсырмалар. ( Жақсы оқитын оқушыға) Біз қалай ішеміз? Сонымен толығырақ айтқанда, біз тек аузымызбен ғана емес, өкпеменде ішеді екенбіз, өкпенің кеңеюі- сұйықтың ауызға енуіне себепші. Сабақтан алған білімді бекіту.
| Тақырыпты окып, берілген мәтінмен танысады. Тақырып бойынша анықтаманы, формуланы, өлшем бірлігін дәптерге жазып алады.
Әрбір оқушы өзіне берілген есепті шешеді, түсінбегендерін топпен талқылайды.
Әр топ өзара бір бірінің жұмысына баға беріп отырады. Формативті бағалау жүргізіледі.
Топтыағы әр оқушы есепті шығарады.
Әр топтан жоғары деңгейлі оқушы сұраққа жауап береді, ал төмен деңгейлі оқушылар физикалық диктант жазады. Оқушы ойланады, дұрыс шешім айтады. | ||
Қорытынды
| Бағалау. Соымен оқушылар атмосфералық қысым туралы білім алдыңыздар. Бізде сабақ соңына келді. Енди мына сұраққа жауап беріңіздер: «Саған не ұнады? »
VІІ. Үй тапсырмасы Кері байланыс әдісімен рефлексия парағы | Үй тапсырмасын тыңғылықты жазып алады. |